Jump to content

Debriyaj Pedalı Ayarı (89-94)

clashasan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar 92 model 323 sedan aracımı alalı 1 yılı geçti aldığımdan bu güne kadar debriyaj pedalı  yukarıda kavrıyor devrinde veya çekişte kaçırma sorunum yok debriyaj ayarı varmı varsa nasıl ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukarıda kavrıyor olması baskı balatanın kaçırıyor olmasındandır. Yani baskı balatanın değişmesi gerekir. Çekişide etkiler ama 1 yıldır aynı şekilde kullandığınız için farketmemiş olabilirsiniz.

Kendiniz bunu testini yapabilirsiniz. düz bir yerde aracı çalıştırıp el frenini indirmeden 1.vitesle yarım depriyaj yaparak kalkmaya çalışınca arabanın kıçı aşağıya iniyor ve hareket etmeye çalışıyorsa baskı balata sağlamdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Var, hem de çok basit... Benim usta yaparken aşağıda kaldığı için bakamadım yoksa nasıl yaptığını öğrenirdim...

Kendi ustana söylersen basitçe bu ayarı yapar.

8)

Yukarıda kavrıyor olması baskı balatanın kaçırıyor olmasındandır. Yani baskı balatanın değişmesi gerekir. Çekişide etkiler ama 1 yıldır aynı şekilde kullandığınız için farketmemiş olabilirsiniz.

Kendiniz bunu testini yapabilirsiniz. düz bir yerde aracı çalıştırıp el frenini indirmeden 1.vitesle yarım depriyaj yaparak kalkmaya çalışınca arabanın kıçı aşağıya iniyor ve hareket etmeye çalışıyorsa baskı balata sağlamdır.

Test yöntemi doğru ancak, yukarıda kavraması tamamen baskı balatanın aşınması ile ilgili değil... Kendi ayarıyla ilgili... Bir yıldır da kullanılan araçta baskı balata sorunu belli olurdu zaten...

Bu testi yaptıktan sonra aracınız kalkmıyor kaçırıyorsa baska balata sorunu diyebilirsiniz. Debriyaj ayarı ise dediğim gibi iki dakikalık iş...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğrudur. Debriyaj ayarı hiç görmedim. öyle bir şey varsa olabilir. benim ilk aklıma gelen baskı balataydı  :)

Siz de haklısınız... Bu ayarı yaptırana kadar ben de, sizin gibi düşünüyordum normal olarak...

Ancak; ustaya danıştığımda önce sizin önerdiğiniz testi yaptı, baskı balatada hiç sorun yok, mazda'lar soğukken vitesleri biraz kemikli geçiyor dedi ve ayarı yapmıştı...

Hakikaten de vitesler ısındıktan sonra normal geçişine dönmekte.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim, bindiğim bütün arabaların vitesleri soğukken sertti, Mazda'ya özgü değildir, ama yine bildiğim kadarıyla bütün araçlara debriyaj yükseklik ayarı yapılamıyor, mesela Mazda 3'e yapılamıyor demişlerdi ustalar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim, bindiğim bütün arabaların vitesleri soğukken sertti, Mazda'ya özgü değildir, ama yine bildiğim kadarıyla bütün araçlara debriyaj yükseklik ayarı yapılamıyor, mesela Mazda 3'e yapılamıyor demişlerdi ustalar...

Hanım kullanmakta zorlandığı için ben yükseklik ayarını yaptırdım, eğildim ama göremedim... Yoksa öğrenirdim gibime geliyor...

:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest deniz_kurdu

mrblar aracın debriyajı hidrolikse baskı balata aşındıkça yukarda kavramaya başlar ve yukarda kavraması için ayarı yoktur.frenler gibi düşünün balata aşındıkça hidrolik yağınız azalır haznede görünen ama nedeni balata aşındığı için piston aşağı inmiştir.mekenikse debriyaj ayarlama yapılabilir telli sistemlerde.baskı balatanın aşındığını dik bir rampada kavramaya getir ayağını frenden bırak araba geri kaçırırsa baskı balata bitmek üzeredir......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

selam.

323 f 1999 model aracımda debriyaj çok aşşağıda kavrıyor standart hale nasıl getirebilrim.

Teşekkürler..

Düzeltme: Tanışma mesajı bölümüne açılan konu, forumda mevcut konunun altında birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende de yukarda kavrıyor.  once baskı balata dendi ama hem kendi yaptığım testlerde denilen şeylere bakılırsa sorun yok hem de ustaların kendisine göre bir sorun yok. eğer bu kavrama işini orta yerlere falan indirirlerse ve en önemlisi de aralık genişletilirse yakıtta da tasarruf olur dusuncesindeyim. yokusta vs kalkarken bir türlü tutturamadım gitti. gaza abanıp duruyorum.

Çözüm benim için aslında kavrama aralığının genişletilmesi. kavrama aralığı çok kısa yukarda aşağıda olması fark etmez.

başka bir arkadaş nette  mazda2'de kendisinin de boyle bir sirunu olduğundan sözetmişri.

asıl ayardan kasıt buysa ve yaptırılabiliyorsa şoyle bi uğramayı düşünüyorum ama arabanın karakteri şanzımanı debriyaji böyle yapacak bir sey yok dense de kadare razı olacaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selam.

323 f 1999 model aracımda debriyaj çok aşşağıda kavrıyor standart hale nasıl getirebilrim.

Teşekkürler..

Düzeltme: Tanışma mesajı bölümüne açılan konu, forumda mevcut konunun altında birleştirilmiştir.

Baskı balata yeni ise bir ayar sorunu veya hidrolik sorunu olabiir, ama eski ise baskı balata bitmiş diyebiliriz.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim aracımda yukarıda kavrıyordu adem ustam şipşak halletti şuan çok güzel iyi bir usta güzel bi ayar yapar

bu adem usta ankara'daki adem usta mı? mazdacı adem!??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arabalarda debriyaj ayarı varmıki acaba? ben de yeni değiştirdim baskı balatayı ama hem sert hem de yüksekte kavrıyor. Varsa bir ayarı ben de yaptırmak isterim doğrusu. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim kadarıyla debriyaj ayarı değilde pedalın üst kısmında bir vida var burdan pedala bir ayar yapılabiliyor. belkide arkadaşların bahsettikleri debriyaj ayarı da bu pedala yapılan ayardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu adem usta ankara'daki adem usta mı? mazdacı adem!??

yok bu adem usta istanbul daki adem usta mehmetakif caddesi yüksel sokak no:3 merter güngören istanbul

tel: 05353155719

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...