Jump to content

98 Familia-Debriyaj, Triger vs. Bakım Yapıldı.

ercccan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba;

Konulara çok fazla müdahil olmasamda forumumuzu yakından takip ediyorum. Bende arabama bakım yaptırdım. İlgilenen arkadaşlara belki fikir verebilirim diye düşünerek yaptırdıklarımı paylaşmak istedim.

Arabam 1998 Familia - 1.5 motor - düz vites – 180.000

Debriyaj seti -------- - Daikin 240 TL

Triger Seti -------- - GMB 80 TL

Şanzuman Yağı ------ - VEKA  3lt 25 TL

Motor Yağı ----------- - Castrol Magnatec 4 lt 55 TL

Yağ filtresi ------------ - H&G 5 TL

Hava filtresi ---------- - OSAKA 10 TL

4 Buji ----------------- - NGK 25 TL

Şarj dinamo kayışı--- - 15 TL

Hidrolik dir. Kayışı-- - 15 TL

İşçilik ücreti. --------- - 250 TL

Bunlar aldığım malzemeler ve verdiğim işçilik ücreti.

Sabah 9.30 gibi başladık 16.00 da deneme sürüşü yaptık. Tamamdır.

Ama birde Mazda sahibi olmanın verdiği hassasiyet ile epey araştırma yptığımıda söyleyeyim. Fiyat yelpazesi şaşırtıcı derecede açık. Yaklaşık 5 ayrı usta ve parçacıdan fiyat aldım. Aynı zamanda nettende araştırma yaptım. Şöyle anlatayım.

Sıra Malzeme İşçilik Toplam

1     470     250 720  ------* buna yaptırdım.

2     785     280 1.065

3     485     280 785  * önceki ile aynı yer-300 debriyaj farkı(daikin 450-valeo150)

4     360     240 600

5     350     150 500 -------* fiyatın bana özel olduğunu söyledi usta (samimi ortak arkadaşımız sebebi ile)

6     325     280 605

7     1042     550 1.592

Ustayı nasıl bulduğumu da anlatayım. Geçen ay farklı bir sebeple gittiğim örnek sanayide –Ankara- işimi bitirdikten sonra Japon parçacıya uğradım. Bu yaptırdığm parçaların fiyatlarını almak için. Tam o sırada dışarıdaki 99 familia içinde aynı işlemler için parça alındığını söylediler. Ustada ordaydı ve benim arabaya beraber baktık. Halledebileceğini söyledikten sonra peşpeşe dükkanına kadar gittik. Diğer familia’nın işlemlerine hemen başladı. Araç sahibi ilede biraz muhabbet ettik. Mazdanın kıymetini anlamış biriydi. Ustanın hemşerisi (köylüsü) olduğunu, güvenerek arabasını emanet ettiğini söyledi. Ben yaklaşık 1 aydır aheste aheste yaptığım araştırma sonucu bu ustayı tercih ettim. Pazartesi sözleştik bugün (30 Ağu) için ve de işlem tamam. : )) 500 lira fiyat veren usta ilede dün akşam tel ile görüşüldü. Ortak bir arkadaşımızın vasıtası ile daha sesini duymadan pazarlığı buraya getirdik. Çok arada kaldım ama “her şey para değildir” düşüncem ağır bastı. Bilgi ve tecrübenin de bir değeri olmalı..

Malzeme fiyatlarındaki küçük farklar anlaşılabilir, fakat büyük farklarda debriyaj seti markasının belirleyici olduğunu düşünüyorum.

Durum budur. Umarım foruma ve arkadaşlara ufakta olsa bir katkım olur. İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

s.a herkese iyi forumlar. arkadaşlar bende aracıma triger ve ön takım bakımı yaptaıdım ama trigerden memnun kalamadım çünkü kullanılan GMB marka bilyalar ses yapıyo ve yolda giderken devir arttıkca bayagı hissediliyo. şimdi kararsızım aceba tekrar başka bilya yada set ile tekrar denesem.... birde direksiyon mafsalından gelen tıkırtıları tamir ettirdim ama direksiyon çok setrleşti kendini toplamıyor özellikle bundan çok rahatsızım usta olan arkadaşıma tekrar gittim zamanla yumuşayacak dedi ve ellemedi bani ikna edip gönderdi ama ikna olmadım. aceba ustamı ekip başka bi ustaya gitsemmi tavsiyelerinize ihtiyacım var tşk..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

s.a herkese iyi forumlar. arkadaşlar bende aracıma triger ve ön takım bakımı yaptaıdım ama trigerden memnun kalamadım çünkü kullanılan GMB marka bilyalar ses yapıyo ve yolda giderken devir arttıkca bayagı hissediliyo. şimdi kararsızım aceba tekrar başka bilya yada set ile tekrar denesem.... birde direksiyon mafsalından gelen tıkırtıları tamir ettirdim ama direksiyon çok setrleşti kendini toplamıyor özellikle bundan çok rahatsızım usta olan arkadaşıma tekrar gittim zamanla yumuşayacak dedi ve ellemedi bani ikna edip gönderdi ama ikna olmadım. aceba ustamı ekip başka bi ustaya gitsemmi tavsiyelerinize ihtiyacım var tşk..

Forumda daha fazla aktif ve katılımcı olursanız, bu tarz tavsiyelerin bulunduğunu görürsünüz... Geçmiş olsun, kazasız günler.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...