Jump to content

Mazda 323 (89-94) Modellerinde Kullanılan Motorlara Uygun Buji Marka ve Kodları

NoooFearrrr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

kardeş buji kablolarında kod yokta aracın marka ve modeli bilgisi olur uyumluluk bakımından ;

YeniRC-ZE08 BUJİ KABLOSU

bu kablonun kodunu üreticisi olan NGK belirlemiş ama gördüğüm kadarıyla arabanıza uygun olan bu kablo fakat size servisten orjinal şase numaranıza göre almanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler abi, en iyisi servisten almak tabi, ama verdikleri fiyat çok abartılı geliyo bana. Ne kadar para o kadar kalite ama yine de servisten almayı düşünmüyorum. NGK kalitelidir diye biliyorum ama başka bir alternetif marka önerirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayır alacaksan gene NGK al, çünkü bu markanın bujilerini bile mazda kullanım kitapçığında tavsiye ediyor, umarım kablolarıda uygundur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

NGK Marka buji kablosu gelmiş bizim sanayiye. Hafta sonu almayı düşünüyorum. Bununla birlikte buji, filtreler, triger seti, ön takım, yağ değişimi, LPG bakımı falan güzel bi bakım yapılacak inşallah.  Buji kodları ile ilgili birşey takıldı kafama; Aracım 92 model 323 sedan. Katalitik konvertör varmı yokmu bilmiyorum. Katalitik durumuna göre mazda BKR6E ile BKR6E-11'i ayırmış. Bizim parçacının elinde BKR6E-11 varmış. Aracımda Katalitik konvertör olmasa bile yinede  bu BKR6E-11 bujiyi taksak sıkıntı olurmu? veya ne sıkıntı olur?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeşim sıkıntı olur çünkü buji kodları değişince tırnak aralıklarıda değişir yani aracına uygun bir buji kullanmış olmassınız, ne olacak ki  başka bir parçacıdan alınız uygun bujinizi.

bkr5e almanı öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski sistem motorlarda ve lpg sistemli araçlarda buji tırnak aralığının çok bi önemi yok bence... Teklemedikten sonra hangi tırnak aralığı stabil çalıştırıyorsa motoru onu kullanman yeterli.

Çünki;

Orijinal tırnak aralığı 1,1 olan bujiyi ben sente çakısıyla 0,7'ye düşürttüm görünür görünmez hiç bir sıkıntı yaşamadım... 8 aydır kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettiğim üzere araç hafta sonu bakıma girdi, yapılanlar ve fiyatlar şöyle;

Castrol Magnatec 10/40 yağ; 60 TL

Hava filtresi; 10 TL

Yağ Filtresi; 10 TL

NGK Buji Takımı; 20 TL

Dayco-GMB Triger Seti; 50 TL

Direksiyon pompa kayışı; 10 TL

Şarj dinamo kayışı; 10 TL

PO 3 litre antifiriz 20 TL

İşçilik + Gaz ayarı; 100 TL

Toplamda da 290 lira vermiş oldum. Fiyat bana makul geldi.

Ön takımda sıkıntı çıkmadı, buji kablolarım daha yeni ve temizmiş, onlara dokunmadık. Ama ben bir ara onlarıda değiştirmek istiyorum. Bu arada NGK buji kabosu 50 TL.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettiğim üzere araç hafta sonu bakıma girdi, yapılanlar ve fiyatlar şöyle;

Castrol Magnatec 10/40 yağ; 60 TL

Hava filtresi; 10 TL

Yağ Filtresi; 10 TL

NGK Buji Takımı; 20 TL

Dayco-GMB Triger Seti; 50 TL

Direksiyon pompa kayışı; 10 TL

Şarj dinamo kayışı; 10 TL

PO 3 litre antifiriz 20 TL

İşçilik + Gaz ayarı; 100 TL

Toplamda da 290 lira vermiş oldum. Fiyat bana makul geldi.

Ön takımda sıkıntı çıkmadı, buji kablolarım daha yeni ve temizmiş, onlara dokunmadık. Ama ben bir ara onlarıda değiştirmek istiyorum. Bu arada NGK buji kabosu 50 TL.

Daha ne olsun... Fiyat bence de çok makul... Kazasız günlerde kullanın.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese teşekkürler, nazar değmesin arabanın sesi bile değişti. Hafif silkelemeler falan oluyordu onlar da kayboldu. Fiyatı da umduğumun altında gerçekleşince daha bi hoş oldu. Herkese kazasız belasız günler diliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

91 323F hb buji sökme aparatı kaçlık lokma ile sökülüyor.Bende 16 lık bujiş lokması var olmadı 14 mü acaba gerçi başka seçenekte yok gibi ama emin olup öyle alayım diyorum.

Buji kablosu orjinal olanlar tel kablo mu yoksa ipek olan mı?

Daha araç üzerindekini ölçemedim ama umarım tel olandır.İpek olanları hiç sevemedim.Arızası çabuk oluyor ve gerçekten ateşlemedede etkisi çok iyi degil.Eski aracım Mondeo için performans tel buji kablosu almıştım çok fark yaratmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 lokma, mıknatıslı olursa iyi olur , açtıktan sonra bujiyi aynen çıkarır bloğun içinden , unutmadan bide kısa uzatma gerek sadece 16 lokma kısa kalır.  ;)

Buji kablolarım orjinal ama içeriğini bilmiyorum vede umarım öğrenmem gerekmez. ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendeki buji anahtarının gövdesi hafif geniş belki ondan yerine oturmadı,hava yagmurlu idi hemen vazgeçtim.Lokma yı Mondeo için almıştım kaliteli tiplerden.Umarım yenisine gerek kalmaz.

Kablo orjinaldirde aracın yapıldıgı tarihlerde bu ipek kablo sanırım yok gibi bişi idi yeni tip üretilen orjinallerde nasıl bilmiyorum ama yakında öğrenirim bunu. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o yıllardaki üretim kalitesi vede içeriğinin, bugünki teknolojiyle ne gibi farkları olduğunu bilemem ama araçlarımızdaki en iyi performansı gösterdikleri kesin, nedeni aracımızın tüm aksamları o yıllardaki teknolojiyle üretilmiş olmasıdır yani bir uyum söz konusu, sonradan üretilen orjinallerinde değişeceğini sanmam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Arkadaşlar s.a. aracımın buji ve kablolarını değiştirecem netten biraz araştırma yaptım bu konuda ancak emin olmak istedim.benim aracıma ngk BKR5E-11 ve galiba iridyum olan BKR5EIX-11 modelleri uygun hangisi daha sıhhatli olur kablo olarak da ngk RC-ZE53 uygun mudur bi sitede buldum ancak orjinal mi değil mi anlayamıyorum. linkini de vereyim http://www.n11.com/rc-ze53-ngk-buji-kablosu-P13530900 şimdiden teşekkürler.bir de buji, denso önerdiler sanayideki ustalar ellerinde var, ya da gerçekten daha ii mi bilemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınızda katalitik konvektör varsa NGK bkr5e-11 ama katalitik konvektör yok ise sadece bkr5e kullanmanız gerek konunun başına bakınız aracınıza uygun kod mevcut 1.6 motorlarınki sizin araca uyar sanırım. Denso da mazdanın önerdiği bujilerdendir onuda kullanabilrisiniz.

Buji kablosu olarakta zaten NGK nın sitesinde hangi modellere uygun olduğu belli , buji kablosunu orjinal almanızı önerecem ama duruma göre yan sanayi olarakta NGK iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok teşekkür ederim katalitik konv. var mı yok mu bilmiyorum ama aracım lifteyken altta susturucu gibi dışı örme çelik gibi bişey vardı o galiba ondan :) orjinal kablo bulabilirim umarım yoksa bosh önerir misiniz buji ve kabloyu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

örme çelik olan konvektör değil , egsozun esnemesini sağlayan yaylı egsoz bağlantısıdır, sanırım yok sizin aracınızda, buji olarakta sizin motorunuz doch olduğundan NGK bkr5e kullanabilirisiniz  sanıyorum veya en doğrusu

http://www.filecrop.com/mazda-323f-ba-manual.html

bu siteden aracınıza uygun kullanım kitapçığını indirip bakabilirisiniz.

Bochcar servislerinin kalitesi hakkında duydumlarım genelde iyidir lakin hiç parça kullanmadım bu servislerden umarım diğer arkadaşlarda fikir beyan ederler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rica ederim, Çok doğru karar bencede , sabırla araştırıp öğrenmek gerek, aceleye gerek yokki zaten. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...