Jump to content

Hibrid Otomobil Almamak İçin 5 Neden


heci-baba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hibrid arabaların herkes için uygun olmadığını belirten Howstuffworks isimli internet sitesi bunun nedenleri ise şöyle sıralanıyor:

1. Daha az konfor, daha fazla fiyat: Benzinli bir otomobile standart bir modele göre daha fazla para ödediğiniz zaman normalinden çok daha konforlu bir otomobile sahip oluyorsunuz. Standart bir otomobilden daha pahalı olan hibrid modeller için ise durum daha farklı. Hibrid otomobile ödediğiniz daha fazla para ile daha ekonomik araca sahip oluyorsunuz ve çevreyi daha az kirletiyorsunuz.

Hibrid arabalar aynı zamanda standart arabalar gibi yolda iyi performans gösteremiyor. Yakıt ekonomisi düşünülerek üretildikleri için bu araçların yürüyen aksamları yüksek sürate ve performanslı kullanıma uygun değil. Dur-kalk teknolojisi sık sık hissedilir ve bazen biraz kullanışsız olabiliyor. Son olarak, hibrid araçlar henüz performans arabası değil.

2. Yakıt ekonomisi sürüş tarzına bağlı: Daha düşük hızda (saatte 65 kilometre) tam hibrid arabalar sadece kendi elektrik motorunu kullanarak ilerliyor. Kırmızı ışıklarda ya da sıkışık şehir trafiğinde dururken, motor tamamen gaz kesiyor. Kalkış için araç vitese takıldığında yeniden çalışıyor. Günün çoğunda şehir içinde, düşük hızla, dur-kalk yaparak sürüyorsanız, hibrid araba kilometre başına yakıt tüketiminde daha iyidir. Ancak, hız yaptığınız uzun yolculuklarda benzinli ve dizel arabalar hibridlerden daha iyi performans gösterir.

3. Temiz dizel daha çok kilometre yapar: Geçtiğimiz yıllarda, küçük otomobillerde bulunan Euro normlarına uygun olarak üretilen yüksek performanslı dizel motorlar, dünya pazarlarında önemli bir yer kazandı. Yakıt ekonomisine gelinince, dizel arabalar şehir içinde neredeyse bazı hibridler kadar iyi. Hatta, uzun yol performansları da göz önüne alındığında dizel araçlar hibridlerin oldukça önüne geçiyor.

4. Ekstra maliyeti telafi etme: Birçok yeni hibrid araba sahibi, araçları için başta yaptıkları yüksek masrafları, aracın yakıt tüketimindeki farkla kapatacaklarını tahmin ediyorlar. Benzinli araçlarla olan fiyat farkını karşılamak için ise bakım masrafları hariç en az 150.000 - 200.000 km'den fazla yol yapabilmek gerekli, bu da çok otomobil kullananlar için bile 2 seneyi bulabilir. Ancak akaryakıt fiyatları arttıkça, hibrid arabalarda 2 yılı gibi kısa bir sürede fiyatı telafi edebiliyor. Ancak, yakıt fiyatları düşerse, bu farkı telafi etmek çok daha uzun sürecek.

5. Yüksek fiyatları: Hibrid versiyonlar genellikle aynı arabanın geleneksel modelinden daha yüksek fiyatlara satılıyor. Ekstra maliyetlerin çoğu da hibridlerde bulunan yeni benzin tasarrufu teknolojisinin maliyetinden ileri geliyor. Ülkemizde satılan hibrid otomobillerin ile standart modeller arasında, neredeyse sıfır kilometre alt segment bir otomobil alacak kadar fiyat farkı mevcut.

Honda Civic: Hybrid model 55.000 TL, Benzinli 38.500 TL

Toyota Prius: Hybrid model 90 bin - 108 bin TL arası,

Prius'un benzinli motorla çalışan modeli bulunmuyor. Toyota'nın orta segmen otomobili

Avensis'in fiyatı 55 bin - 80 bin TL arasında,

Toyota Corolla'nın fiyatı ise 39 bin - 50 bin TL arasında değişiyor.

http://www.tuketicikosesi.org/2010/09/hibrid-otomobil-almamak-icin-5-neden.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu konuda benim sölemek istediğim şuki hiybrit araçlar tamamen göz boyamadan başka bişey değil, neden derseniz zaten hibriti alan kullanıcı belli başlı standartlardan feragat etmek zorunda ( pahalı fiyat, düşük performans, v.b.) burada dikkat çekmek istediğim şu, amaç burada çevreyi az kirletip, ekonomi sağlamak değilmi o zaman direk elektrikli üretsinler zaten kullanıcılar bazı isteklerinden feragat ediyor beraberindeki benzinli motora ne gerek var amaç şu ;fosil yakıtlara vede petrole bağımlılığımız devam etsin, petrol endüstirisi devam etsin, ülkeler vede hükümetler milyralarca dolar vergi geliri elde etsinler, sömürülmeye devam eden bizlerde, bu yakıtları kullanarak çevreyi kirletmeye devam edelim, çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı bu kez aracın yaşına vede motor hacmine göre bi daha vergi ödeyelim, yani ödeyecez oğlu ödeyecez. anlayacağınız ben size hibrit aracı bildiğim kadarıyla tanıyayım üzerinde bir benzinli birde elektrik motoru var bu motorlar, misalen benzinli motor 80 hp üretiyor elektrikli motor 30 hp diyelim toplamı 110 hp zaten araç bu motorları çoğunlukla beraber kullanıyor yani yakıt ekonomisi sadece 30 hp lik bir güç içinmi ??? saçlamlığa bakın hele aşikar alay gibi bişey bu yani benim için.

demem oki sadece elektrikli motor kullanan araçlar geliştirilip sıfır yakıt vede sıfır emisyon düzeyinde kullanıcıları tatmin düzeyine ulaşılmazsa bi anlamı olmaz vede belki yakıt tasarrufu açısından mazdanın skyaktive motorları hibritlerden daha ekonomiktir. sonuç olarak petrol endüstrisi bu teknolojilerin gelişmesine en büyük engeldir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hibrit araçlar, İstanbullular gibi yoğun trafikte araç kullananlar için çok ideal,keşke kiralama şirketleri filolarına hibrit araç alsa ve şirketlere kiralasa bunları, çevre hissedilir oranda korunur, hemde şirketlerin ISO14001 gibi çevreyi koruma taahhütlerindeki performansları artar.

İşin diğer güzel yanı hafta sonuda hibrit araçlar şehir dışı yapabiliyor benzinli motorları sayesinde... Bu araçlar tamamen elekrikli olsa kimse istediği yere gidemezdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 2 ay sonra ...

Mazda Wankel motorlu hibritleri hazırlıyor

Rotary olarak da bilinen Wankel motorlar son yıllarda seri olarak üretilmiş en ilginç motorlardır. Alıştığımız içten yanmalı motorlar gibi pistonları yoktur, çok yüksek devirlere çıkabilirler, küçük hacimlerine göre çok fazla güç verebilirler. Modern bir Wankel motor aynı hacimdeki benzinli motorun üç katına yakın güç verebilir. Ne yazık ki yüksek tüketim yüzünden çoğu firma Wankel motorları pek tercih etmiyor. Aslında bir Alman icadı olan bu motor teknolojisini inatla kullanan tek firma Mazda. Japon üretici RX serisi spor otomobillerinde Wankel motorun hafifliğinden ve hızlı devirlenmesinden faydalanıyordu. RX müşterileri de yüksek tüketimi pek önemsemediklerinden Wankel bu araçlarda çok başarılı oluyordu. Tabi sonra işin içine emisyon yasaları girdi ve Mazda RX serisinin son temsilcisi olan RX-8'in üretimini sonlandırdı.

Aslında bunlardan daha önce de bahsetmiştim, hatta bu haberi daha önce de vermiştim, ama bu sefer haber söylenti değil, resmi kaynaktan geliyor. Mazda CEO'su Takashi Yamanouchi verdiği bir röportajda Wankel motorları hibrit arabalarda kullanacaklarını resmen açıkladı. Yalnız, bu kullanım klasik hibritlerdeki gibi ayrı tekerleklere güç verme şeklinde olmayacak. Wankel motorlar devirlenirken çok yakıt harcadığı için Mazda mühendisleri motoru sabit devirde döndürerek güç elde etmek istiyorlar. Bunun için de Wankel motoru seri hibrit (range extended hybrid veya menzil uzatıcılı hibrid de deniyor) denilen sistemde kullanılacak. Motor sürekli en verimli olduğu devirde, yani 2000rpm hızında çalışacak. Sabit devirli motor bir jeneratörü çalıştırarak elektrik üretecek, bu elektrik de tekerleklerdeki elektrik motorlarını çalıştıracak. Elektriğin fazlası pillerde depolanacak, hızlanma gibi fazla güç gereken durumlarda akü jeneratöre destek olacak. Sürekli aynı devirde çalışan motor hem daha az yakıt tüketecek, hem de atmosfere daha az zehirli gaz salacak. Dizel motorlu trenlerde kullanılan sistemin benzeri (ama daha gelişmişi) olan bu seri hibrit sistemi sayesinde Wankel motorlar her tür arabada kullanılabilecek. Hem böylece hibrit arabaların pilleriyle gelen ekstra ağırlığın bir kısmı Wankel motorun hafifliğiyle telafi edilmiş olacak. Fikir güzel, ama proje sadece fikir olarak kalmamalı. Takashi Yamanouchi bu konuda da garanti vermiş ve kendisinin Mazda'nın başında olduğu sürece firmanın Wankel motorları geliştireceğini belirtmiş. Umarım sözünde durur ve Wankel motorları yeniden görmeye başlarız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...