Jump to content

Mazda 323 Supap Ayarı Hakkında

Lupara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

6 dakika önce, zoptrik :

tam bilmiyorum da itici varsa filer tutmaz. Sıkı subap demek subap kapalıyken sentil in 0 veya yakın değer göstermesi demek. Kolay gelsin. 

Teşekkür ederim ilgin için. Çok sağol.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
seferihisarlı mazdacı

Evet bugün servise gittim sibop ayarını baktırdım fakat ayarları zaten iyiymiş sadece bir tanesinin ayarı bozukmuş en az 60 bin km gitmesine rağmen ayarları bozulmamasına şaşırdım doğrusu bu arada trigier kayışınıda değiştirdim 

DSC_0524.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Bymetehan işte senin aracın ayarlı olanı. TR de geneli bu şekilde. Japon araçları kolay kolay subap ayarı bozmaz. Eskiyen-değişen parçalardan dolayı bozulurlar genellikle ve zaten -yanlış hatırlamıyorsam- subap ayarı sıklığı 60k-5 sene idi teknik servis kitapçığında. Paylaşım için teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Benim araçta yokuşlarda çekişten düşme var ben sübap ayarı bozuk diye tahmin etmiştim ama onda problem yokmuş usta lpg ayarından yapabilir bilgisayarlı ayar yapan bir yerde ayar yaptır dedi buldum bir yer fakat o da 40-50 dk beklememi işi olduğunu söyledi bende çektim gittim bakalım sonra yaptırabilirsem yaptıracağım aranızda  lpg den böyle sorun yaşayıpta ayarla çekiş problemini düzelten varmı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün gaz ayarı için gittiğim ustada sübapların sıkı olduğunu bu yüzden motoru sıktığını söyledi. Bütün ustalardan aynı cümleyi duydum. Bu arada arabanın çekişiyle ilgili avans ayarının nasıl yapılacağı hakkında yarın bir video çekip paylaşıcam. Ben birkaç düzeltme ile aracı gayet güzel bir çekişe getirdim. Sadece sübaplarım kaldı. Onların ayarı kaç olmalı bilen arkadas varmı. Soğuk 25-25 duymuştum. Bu ayar iyimidir. Sanırım taşlamayla ayar yapılacak

9 dakika önce, seferihisarlı mazdacı :

Benim araçta yokuşlarda çekişten düşme var ben sübap ayarı bozuk diye tahmin etmiştim ama onda problem yokmuş usta lpg ayarından yapabilir bilgisayarlı ayar yapan bir yerde ayar yaptır dedi buldum bir yer fakat o da 40-50 dk beklememi işi olduğunu söyledi bende çektim gittim bakalım sonra yaptırabilirsem yaptıracağım aranızda  lpg den böyle sorun yaşayıpta ayarla çekiş problemini düzelten varmı 

Benzindede aynı çekiş problemi varmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı
Bir saat önce, Bymetehan :

Bugün gaz ayarı için gittiğim ustada sübapların sıkı olduğunu bu yüzden motoru sıktığını söyledi. Bütün ustalardan aynı cümleyi duydum. Bu arada arabanın çekişiyle ilgili avans ayarının nasıl yapılacağı hakkında yarın bir video çekip paylaşıcam. Ben birkaç düzeltme ile aracı gayet güzel bir çekişe getirdim. Sadece sübaplarım kaldı. Onların ayarı kaç olmalı bilen arkadas varmı. Soğuk 25-25 duymuştum. Bu ayar iyimidir. Sanırım taşlamayla ayar yapılacak

Benim usta motor sıcakken sübap ayarını kontrol etti ve sıcakken 30 olması gerektiğini soğuk motora ayar yapmadıklarını söyledi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Isı Genleşmesinden dolayı soğuk 25-25, sıcak ise 30-30 duymuştum buradaki tecrübeli arkadaşların ağzından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Benzinde denemedim metehan kardeş

Bir saat önce, Bymetehan :

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Bu arada usta aracı arada sırada benzinlede kullanmamı söyledi karbülatörün benzinlede çalışması gerektiğini yoksa sistemin ayarlarının bozulabileceğini bir iki gün benzinde kullanmamı tavsiye etti bakalım bende bu tavsiyelere uyacağım 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı
06.01.2018 at 22:33, Bymetehan :

Benzinde dene bakalım. Duruma göre yine bilgi paylaşırız

Evet iki gündür arabamı benzinde kullanıyorum benzinde arabamın gidişi çekişi gayet iyi demekki benim lpg de bi ayarsızlık var hafta sonu bi lpg cide ayar yaptıracağım 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar konunun yeni yazılan mesajlarını okudum, öncelikle sübap ayarında herhangi bir taşlama işlemi yapılmamaktadır sadece sübapların başlarındaki vidalar gevşetilip uygun şekilde ayarlandıktan sonra sıkılmak suretiyle ayar işlemi yapılmaktadır. 

06.01.2018 at 17:17, zoptrik :

@Bymetehan işte senin aracın ayarlı olanı. TR de geneli bu şekilde. Japon araçları kolay kolay subap ayarı bozmaz. Eskiyen-değişen parçalardan dolayı bozulurlar genellikle ve zaten -yanlış hatırlamıyorsam- subap ayarı sıklığı 60k-5 sene idi teknik servis kitapçığında. Paylaşım için teşekkürler. 

Zoptrik bende de var kitapçık lakin bu sübap ayarına raslamadım  60k-5 in sentil olarak karşılığı nedir acaba , bu ustaların kara düzen tahminlerinden bıktım bende bir ara yeniledim arabamın ayarlarını bir türlü tam sessiz bir çalışma yakalayamadım. Sana zahmet doğru ayarı yazda hepimiz öğrenelim. Daha önce paylaştığım makaleleride güncellyeyim çünkü doğru ayar değilller bana göre.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Noofear arkadaşım sen olayı yanlış anlamışsın 60 k 5 sene diye yazmıştı arkadaş yani 60 bin kilometre veya 5 sene demek istemişti sübap ayar aralığını süre olarak

Sübap ayarı benimkiler motor sıcakken ölçülen değer 30 sentil ve aracım gayet sessiz ve düzgün çalışıyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vida ayarlılarda dediğin gibi ayar yapılıyor. Benim sübaplarda bu ayar yeri yok. Otomatik iticili sübap diyorlar. Bunlarda ayar nasıl yapılıyor bunun cevabını net bir şekilde bulamadım malesef

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı
1 saat önce, Bymetehan :

Vida ayarlılarda dediğin gibi ayar yapılıyor. Benim sübaplarda bu ayar yeri yok. Otomatik iticili sübap diyorlar. Bunlarda ayar nasıl yapılıyor bunun cevabını net bir şekilde bulamadım malesef

Adı üstünde otomatik se müdahale edemessin müdahale etmen için manuel olması lazım mantık olarak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sübapların sıkmasının sebebi ne olabilir bu çözemedim. Yağ değişeceğim zaman itici temizliği yapsam faydası olurmu acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Bymetehan :

Bu tip sübaplarda otomatik olarak boşluğu kendisi ayarlıyor yani sübap ayarına ihtiyaç yok kimseye kurcalattırma.

2 saat önce, Bymetehan :

Sübapların sıkmasının sebebi ne olabilir bu çözemedim. Yağ değişeceğim zaman itici temizliği yapsam faydası olurmu acaba.

Sübap sıkışması olduğunu kim nereden biliyormuşki.

2 saat önce, seferihisarlı mazdacı :

Adı üstünde otomatik se müdahale edemessin müdahale etmen için manuel olması lazım mantık olarak

Katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...