Jump to content

Mazda RX-8 Katalitik Konvertör Hakkında

thekobe82002
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

2007 Model 43.000 km'de RX8 aracım motor ışığı yaktı. Önce evime yakın olduğu için Mazda Özaydın'a götürdüm,cihaza bağlayıp baktılar ve kötü yakıt kullanımından dolayı yakmış dediler ve gelen ikazı kapattılar.(benzin shell 97 oktan almıştım) Daha sonra tekrar benzin aldım bu sefer farklı istasyonda ve tekrardan motor ikaz lambası yandı bende bu sefer emin olmak için aracı Mazda Merser'e götürdüm. Sağolsun Halil usta cihazı bağladı ve motor arıza hatasını görünce bu aracın katalitik konvertör'ü arızalı olabilir dedi. Konvertör'ü sökünce gerçektende içi parçalanmıştı.

Mazda Merser'de orjinal katalik konvertör'ü biraz pahalı geldi ama yine sağolsunlar kendileri başka bir yol deneyecekler. Bu arada yapılan tüm bu işlemler için Merser benden ücret dahi almaz iken Özaydın sadece cihaz bağlamaya 50tl +KDV ücret aldı.

Katalitik Konvertör konusunda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Daha uygun orjinalini nasıl bulabilirim yada nasıl ilerleyebilirim iptal ettirmenin sakıncaları neler yada herhangi bir egzoscudan alınıp bişi takılırsa ne gibi sıkıntılar doğar? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

NOT : Bu araç benim ilk mazdam ve evimin dibinde olmasına karşın Özaydın ile Merser arasındaki farkı 2 haftada anlamış oldum. Bundan sonra bu aracı taa Beylikdüzünden kalkıp sırf bakımları için Acıbadem Merser'e getireceğim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar,

Umut

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Katalitik konvertörün erken bitmesi Rotary motorların zayıflıklarından birisi ne yazık ki! Genellikle motorun iyi ısınmadan kapanması, yoğunlukla kısa mesafe kullanımı gibi olaylar konvertörün erken bozulmasına sebep oluyor. Bu araçlar da genellikle kısa mesafe kullanılan araçlar olduğundan, tüketim de yüksek olunca konvertörün aşırı zorlanması kaçınılmaz.

Yurt dışında katalitik konvertörü çıkartan ve düz eksoz taktıran ve sadece muayene esnasında katalitiği geri taktıranları okuyorum. Bu durumda aracın performansı artacaktır, tüketim belki bir miktar yükselebilir. Ancak bu çevre açısından sağlıksız bir durum. Eksoz sistemindeki geri basınç azalmasından dolayı motorun değişen dinamiklerinin, kendisine zararı olur mu? Normal pistonlu motorlarda olmuyor ama Rotary hassas bir motor. Bunu en iyi Halil Usta cevaplayabilir. Yurtdışında RX-8 için üretilen yan sanayi katalitik konvertörler de var.Fiyat farkları ciddi. Belki kendiniz bunlardan getirtebilir, Halil Usta'ya monte ettirebilirsiniz. Ama kalitesini bilmem imkansız, Türkiye'de bu yan sanayi olanını deneyeni hiç duymadım şimdiye kadar...

Merhaba,

2007 Model 43.000 km'de RX8 aracım motor ışığı yaktı. Önce evime yakın olduğu için Mazda Özaydın'a götürdüm,cihaza bağlayıp baktılar ve kötü yakıt kullanımından dolayı yakmış dediler ve gelen ikazı kapattılar.(benzin shell 97 oktan almıştım) Daha sonra tekrar benzin aldım bu sefer farklı istasyonda ve tekrardan motor ikaz lambası yandı bende bu sefer emin olmak için aracı Mazda Merser'e götürdüm. Sağolsun Halil usta cihazı bağladı ve motor arıza hatasını görünce bu aracın katalitik konvertör'ü arızalı olabilir dedi. Konvertör'ü sökünce gerçektende içi parçalanmıştı.

Mazda Merser'de orjinal katalik konvertör'ü biraz pahalı geldi ama yine sağolsunlar kendileri başka bir yol deneyecekler. Bu arada yapılan tüm bu işlemler için Merser benden ücret dahi almaz iken Özaydın sadece cihaz bağlamaya 50tl +KDV ücret aldı.

Katalitik Konvertör konusunda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Daha uygun orjinalini nasıl bulabilirim yada nasıl ilerleyebilirim iptal ettirmenin sakıncaları neler yada herhangi bir egzoscudan alınıp bişi takılırsa ne gibi sıkıntılar doğar? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

NOT : Bu araç benim ilk mazdam ve evimin dibinde olmasına karşın Özaydın ile Merser arasındaki farkı 2 haftada anlamış oldum. Bundan sonra bu aracı taa Beylikdüzünden kalkıp sırf bakımları için Acıbadem Merser'e getireceğim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar,

Umut

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

herhangi bir egzozcuda katalizörü iptal edebilirsiniz yakıt tüketimi bir miktar artar seste aynı şekilde ama arabanın gidişi hızlanır, farkı hissedersiniz :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

97 oktanı nereden bulacaksın ki, Türkiye'de? Tüm rafineri çıkışları 95 oktan. Eğer katkılandırılmış 95 oktandan bahsediyorsan, ben de pek tavsiye etmiyorum.

Bir de RX-8 için 97 oktan uygun mudur ? Sanki 95 oktan en uygun yakıt diye okumuştum bir yerlerde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,

Dönüşleriniz için teşekkür ederim. İnternette araştırdım, magnaflow diye direct fit olacak şekilde 300 dolara third party bir parça buldum. Gerçektende ürün iyiye benziyor. Bunu getirtmeyi düşünüyorum, siz ne dersiniz? Ayrıca gümrükte bir sıkıntı olabilir mi yada bu parça zaten TR'de var ise nerelerde bulabilirim?

http://www.magnaflow.com/02catalytic_converters/02product/displaydirectfit01.asp?catalogid=28560&directfit=23909

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şahıs adına 1 adet ve şahsi kullanım maksatlı geleceği için sorun olmaması lazım. Ben şahsım adına Amortisör sistemleri, bazı aksesuarlar getirdim, sorun olmadı. Ancak yine de gümrük karışık bir iş. Bir gümrük komisyoncusuna danışmak lazım, sonradan üzülmemek için. Zaten bu ürünü gümrükten çekmek için bir komisyoncuya ihtiyacınız olacak. RX-8 yan sanayi katalitik konvertörleriyle ilgili internetten gördüğüm tek şikayet, orjinalinden daha erken bozulmaları.

Arkadaşlar,

Dönüşleriniz için teşekkür ederim. İnternette araştırdım, magnaflow diye direct fit olacak şekilde 300 dolara third party bir parça buldum. Gerçektende ürün iyiye benziyor. Bunu getirtmeyi düşünüyorum, siz ne dersiniz? Ayrıca gümrükte bir sıkıntı olabilir mi yada bu parça zaten TR'de var ise nerelerde bulabilirim?

http://www.magnaflow.com/02catalytic_converters/02product/displaydirectfit01.asp?catalogid=28560&directfit=23909

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa abi, rx8club'ta bir kaç konuya baktım. En çok yüksek sıcaklığa karşı dayanamadığından bozuluyor diyorlar. Max kaç derece civarına çıkıyor ki burdaki gazlar? Yada şöyle sorayım standart binek araçlardan ne kadar fazla ısınyor olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam iç ısı 250C seviyesine gelmesi gerekiyor gerçek fonksiyonunu yerine getirmesi için. 750C ye kadar da yolu var. Bunu google yapsanız zaten çıkar tam rakamlar, net hatırlayamamış olabilirim. Net bir iç ısıdan bahsedemeyiz. Motordan gelen atık gazlar ne kadar verimsiz yanmışsa, yani HC, CO gazları ne kadar yoğunsa, katalitik konvertör bunları CO2 ve H2O ya çevirmek için o kadar ısınıyor.(konvertörün giriş ve çıkışı arasında ciddi ısı farkları olabilir) Motoru ne kadar performanslı kullanıyorsanız, tüketimle birlikte gelen zararlı gaz da arttığından daha yüksek ısıda çalışıyor.

Yani motorunuz ne kadar bakımlı ise, ne kadar sağlıklı çalışıyorsa, ne kadar uzun mesafede kullanılıyorsa, ne kadar da orta devirlerde sürülüyorsa, katalitik konvertör hayatının çoğunu ideal ısılarda geçirerek ömrü uzuyor.

Motorunuz bakımsızsa (özellikle de ateşleme problemleri varsa ki, bu katalitik konvertör içine çiğ benzin atılmasına sebep olur) Sürekli yüksek performansta kullanıyorsanız ya da sürekli kısa mesafede kullanıyorsanız katalitik konvertörün ömrü kısa olur. Hele ki, çiğ benzin catcon içinde yanarsa, catcon çok rahat içindeki seramiğe benzer yapıya hasar verecek ısıları görebilir.

Katalitik konvertörün ısısı kendisine gelen atık gazların durumuna göre değişeceği için, ömrü de kullanımla, motorun durumuyla ve hatta yakıtın kalitesine göre değişir. Çok kısa mesafede kullanılan catcon'lar ısıdan zarar görmese bile, yakamadıkları artıklardan dolayı tıkanabilirler. Bu sebeple zaman zaman aracı uzun mesafelere götürmek, biraz yüksek devirde (tabi izin verilen yüksek devirden bahsediyorum) kullanmak motorun kurumlanmasını engelleyeceği gibi, catcon'a da temizlenme fırsatı verebilir.

Mustafa abi, rx8club'ta bir kaç konuya baktım. En çok yüksek sıcaklığa karşı dayanamadığından bozuluyor diyorlar. Max kaç derece civarına çıkıyor ki burdaki gazlar? Yada şöyle sorayım standart binek araçlardan ne kadar fazla ısınyor olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maslak'ta İskender ustadan 800 tl fiyat aldım. Universal katalitik konvertör takıyor ve şu ana kadar herkes memnun dedi. Siz ne dersiniz? H.sonu geliyor ve aracıma binmek istediğim için artık bir aksiyon almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer Büyük İskender ise tamam!

Ama Kebap İskender ise devam!

Şaka bir yana fiyat iyi ama garanti iste bence... (ben kullananı duymadım bugüne kadar, bu sebeple teknik uygunluğunu bilmiyorum)

Maslak'ta İskender ustadan 800 tl fiyat aldım. Universal katalitik konvertör takıyor ve şu ana kadar herkes memnun dedi. Siz ne dersiniz? H.sonu geliyor ve aracıma binmek istediğim için artık bir aksiyon almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 yıl garanti veriyor ve dağılmaz dedi. Ayrıca kendisinin söylemiyle bir çok RX8'e uyguladığını söyledi ve bu zamana kadar hiç şikayet almadığını iletti. Genel duyumlarda İskender usta için çok olumlu yönde. Hani kalitesiz bir konvertör ile orjinal konvertör arasında motor, performans gidiş anlamında fark olmaz dimi? Hani yan sanayi motora zarar verir çekişten düşerse hiç bu topa girmek istemem ama kime sorsam birşey olmaz dedi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O sorduğun sorulara buradaki ürünü denememiş insanlardan cevap alman zor. Bizi bırak, herhangi bir yetkili servise sorsan başka bir parça ve başka işçilik için kesin konuşacaklarını düşünmüyorum. Bu aşamadan sonra biz burada ne kadar konuyu uzatırsak, senin kafan o kadar karışacak. Sonuçta alacağın riske ve ödeyeceğin fiyata sen karar vereceksin.

1 yıl garanti veriyor ve dağılmaz dedi. Ayrıca kendisinin söylemiyle bir çok RX8'e uyguladığını söyledi ve bu zamana kadar hiç şikayet almadığını iletti. Genel duyumlarda İskender usta için çok olumlu yönde. Hani kalitesiz bir konvertör ile orjinal konvertör arasında motor, performans gidiş anlamında fark olmaz dimi? Hani yan sanayi motora zarar verir çekişten düşerse hiç bu topa girmek istemem ama kime sorsam birşey olmaz dedi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Arkadaslar tekrar merhaba,

Aracim motor ışığı yakti ve bu sebeble araci mersere goturdum.halil usta arizanin katalitik konvertor kaynakli oldugunu soyledi.katalitik konvertoru actik ve dagilmadigini gorduk. Konvertoru disarida yaptirdigim icin motor isigi yaktigini cunku motorun uygun gaz degerlerini okuyamadigini belirtti.ya orjinal konvertor alacagim ya iptal edecegim yada komple rx8 icin uretilmis katalitik konvertor ve egzost seti alacagim. Acikcasi aklimdan komple set almak geciyor hem performans artisi olur hem ses guzellesir hemde uygun gaz degerleri okudugu icin motor isigi yakmaz diye düşünüyorum.  Siz ne dersiniz? Bu sekilde komple seti nereden alabilirim?ne tavsiye edersiniz?

Saygilar,

Umut

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Merhaba,

benim 2006 RX-8'de üstünde kat yok, iptal edilmiş. Arıza ışığı veya başka herhangi bir sorun yaratmıyor fakat önümüzdeki haftalarda egzos muayenesi için uygun bir tane taktırmalıyım.

Yetkili serviste orj. fiyat sordum KDV dahil 3600TL dediler, oldukça yüksek meblağ. Piyasada yan sanayi alternatifler var resimde görüldüğü gibi. Bunlar nasıldır, orjinali gibi çalışır mı? Benim motor şu anda kusursuz calışıyor, yani konvertöre yanmamış benzin gönderip sorun çıkarma ihtimali düşük. Ancak sonuçta orjinalinin 4'te 1 fiyatında bir yan sanayi kat. Aslında muayene sonrası büyük ihtimalle kat'ı çıkartırım cunku araç kat'sız çok seri çalışıyor ancak çıkarttırmadan devam edersem diye de sorayım dedim.

vnl9p.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...