Jump to content

Hyundai ve Kia'dan 'yakıt' itirafı !

Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hyundai ve Kia araçlarının yakıt tüketimi verilerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai ve iştiraki Kia'ya ağır darbe.

Wall Street Journal'da yer alan habere göre, ABD Çevreyi Koruma Ajansı, Hyundai ve Kia'nın, araçlarının yakıt tüketimi verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirledi.

Araçlardaki yakıt tüketiminin belirtilenden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Hyundai ve Kia, yakıt ekonomisine yönelik verileri düşük gösterdiğini kabul ederken, Güney Koreli şirketler, Amerika'da 1 milyondan fazla aracın sahibine yanlış verilerin neden olduğu fazla tüketimden kaynaklanan farkı geri ödeyecek.

Haber sonrasında Hyundai hisseleri yüzde 8 değer kaybetti. Kia hisselerindeki kayıp da yüzde 7'yi buldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte ahlak ,etik böyle bişey , kul hakkı söz konusu oldumu adamlarda anında görüntü... Biz bu kul hakkı sözlerini Cumadan Cumaya duyuyoruz ama reel sektörde henüz kul hakkı aramak hak getire...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç pert olduktan sonra Erzurum- Antalya arası yaklaşık 4000 km Yeni i30 dizel kullandım. Yakıt olarak LPG daha az yakıyordu.

I30 fazla yakıyor.

Antalya- Ankara arası 4.9' dan aşağıya inmedi. 90' a sabitledim.

Ankara- Antalya arası 5.8 120' ye sabitlemiştim.

Ama performansı fena hakikaten. Dizel Focus' u her şekil yiyor. Düz yolda 200' ün üstüne çok rahat çıkıyor.

Virajda ise berbat bir direksiyonu var. Bu kadar mı hissiz olur bi direksiyon. 3 modu var. comfort modunda şehir içinde çok rahat ediyorsunuz ama.

Kendi testimde daha çok yaktığını söylemiştim :D Halbuki eski kasa mazda 3 AT ile 5 kişi + bagaj full 5.8 lt/100 km yakabiliyordum. 6.4 lt fabrika verisi olmasına rağmen :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haber doğru ise eğer,

ABD çevreyi koruma ajansı adı geçiyor, yani devlet.

Türkiye'de malesef devletimiz vatanlaşlarının hakkını koruma konusunda bana göre pek başarılı değil. Değişeceğini ümit ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aradaki farkı nasıl hesaplayıp verecekler acaba ???, Faturasını saklayanlar mı alacak, km. hesabımı yapacaklar acaba? sonuçta yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aradaki farkı nasıl hesaplayıp verecekler acaba ???, Faturasını saklayanlar mı alacak, km. hesabımı yapacaklar acaba? sonuçta yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor ;)

Her otomobilin Km'si belli. Km'den hesaplanır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de hangi aracın verileri gerçeği yansıtıyo acaba???Ben daha fabrika verisini tutturabileni görmedim..

Belirli ölçüm kriterlerine göre hesaplıyorlar. Ayrıca her markanın da kriter farklı olabiliyor.

Tabi bu kriterler İstanbul trafiği kadar olmadığı için belirtilen rakamlar tutmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

iyide millet aldığı yakıtın fiyatını ve yaptığı km yi bilmeden mi biniyor ki.

burdaki herkes bilirki lpg 2.** küsürden alınır ne kadar km yapıyorsan ona bölünür.

km sayacında hile yapıyorlar o zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

AUTOMOTIVE NEWS'te yayınlanan bir habere göre; aynı tarzda bir teste Ford C-max ve fusion hybrids de tabi tutulmuş. fabrika verileriyle, gerçek testler arasında farklılıklar çıkmış.

Ford iki aracın da karma 47 mpg(5.01 L/100KM) yakıt tüketimi verisini verirken, haberde fusion için 39 mpg(6.03 L/100KM) ve C-Max için 37 mpg(6.36 L/100KM) test sonuçları alındığını belirtilmiş.

http://goo.gl/jMh2K

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kötü olmuş bu markalar için % 8 vede % 7 değer kayıpları azımsanacak bir durum değil.

İtibar kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim demiş Roberth Bosch...

8:)

Zaten orta klasmanda olan firmanın bu şekliyle prestij kaybını telafi etmesi zaman alacaktır...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...