Jump to content

Radyatör Üstten Su Sızdırma(Mazada 626 1991)

dba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracımda mevcut bulunan antifirize ek olarak 1 litre antifiriz eklemiştim.

Resimlerden görüleceği üzere kırmızı ok ile işaretlediğim yerden üstten iki adet çatlak ortaya çıktı. Diğer resimden de görüleceği üzere çatlaklardan su sızdırıyor.

Çatlakların oluştuğu radyatörün bu üst parçasının ne olduğunu anlayamadım. Sert plasktikmi bakırmı alümnyummu yoksa prinç(sarı)mi?

Buna benzer bir sorun yaşayan oldumu?

Bu kısmı yapıştırarak yada radyatör tıkayıcı madde kullanarak sorun çözülebilirmi?

Radyatörcü bu işi çözebilirmi?

iyi forumlar...

post-5245-141695291531_thumb.jpg

post-5245-141695291534_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orası metal ama içeriğini bilemeyecem kazıyarak öğrenebilirsin çatlaklarıda sanırım hem içerden hemde dışarıdan kapatabilirisin , radyatörcü halleder ,radyatörün eskiyse değişmeni öneriyorum, zaten bu problemin sebebi eski vede çürümüş olması sanırım. geçmiş olsun.,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Radyatörcüler halleder, tam hatırlamıyorum ama  basınç ve sıcağa dayanıklı yapıştırıcılar da var galiba onuda bir araştırın bakalım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim radyatördede çatlak vardı tam köşesinde.Radyatörcüye götürün oraya alüminyum kaynağı yapacaktır büyük ihtimal ben yaptırdım 15 tl ye.Radyatör temizse kaynak yaptırın eğer eskiyse arkadşlara katılıyorum değiştirmenizde fayda var yoksa Allah göstermesin motoru elinize alırsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fazla katılan antifriz çatlamaya yol açar.

Sorunun çözümü NoooFearrrr üstadın dediği gibidir.

arkadaşımızın dediğine aynen katılıyorum  radyatördeki antifiriz oranı çok önemli, hele hele yeni çıkan pembe organik antifiirzi hiç su katmadan bıraktıklarını duyudum malesef yanlış uygulama, ülkemizdeki en soğuk bölgede bile antifirz oranı %50 yi bulmaz ki % 50 nerdeyse -40 dereceye tekabül eder, genel olarak kutupta dahi olsanız radyatördeki antifiriz oranı %60 ı geçmemelidir. fazla antifiriz fazla ısı taşır, su gibi soğutmaz, devirdaime yük bindirir. yani bizim ülkemiz için en ideal karışım % 50-%50 orandır.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim radyatördede çatlak vardı tam köşesinde.Radyatörcüye götürün oraya alüminyum kaynağı yapacaktır büyük ihtimal ben yaptırdım 15 tl ye.Radyatör temizse kaynak yaptırın eğer eskiyse arkadşlara katılıyorum değiştirmenizde fayda var yoksa Allah göstermesin motoru elinize alırsınız...

Bir radyatörcüye uğradım, Çatlağın oluştuğu üst aksamın plastik olduğunu ne yapılırsa yapılsın tamir olmayacağını en sağlıklısının yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Esasen sun-fix denilen metal yapıştırıcı macunu denemeyi düşünüyordum lakin benzer bir problemden muzdarip arkadaşım bir kaç sene önce bu sun-fixi denemiş basınca dayanamayıp atmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orjinallerinde bakırdır. Kaynak tutar. Plastikse yan sanayidir. Kesinlikle tıkayıcı falan atmayın.

Ankara'da

Auto japan se-be otomotiv. iskitler Büyük San. 1. Cad. Sütçü Kemal İş Hanı No 42/172 5444425217 3123425217

Diğer şubeleri: Matbaacılar Sitesi 35. Cad. No 30 ivedik 3123942780 5323434130

Japonsan İskitler Büyük San. 1. Cad. No 107/19

Diğer şube: Şaşmaz Oto San Sit. 1. Cad. 5. Sk. No 9

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler altta yazdığınız yere sordum japonsana 180 tl dedi. Ne malı dedim taiwan dedi ama muhtemelen çin malı. Tabi iş görürmü bilmiyorum. Bir de radyatör market diye bir site buldum, adresine baktım ankara ivedik. Aliminyum radyatör başlığı adı altında 130 tl  linki : http://www.radyator-market.com/product.asp?id=1239

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben se-be den almıştım. Parça lazım oluncada genelde ondan alırım. Çin malı değil ondan eminim. Radyatör aliminyum, kazan kısımları sert plastik. Üzerinde radyatör kapağı varmıydı hatırlamıyorum.

Ayrıca yerli malı radyatör imalatı yapan yerlerde var. Verdiğiniz linkte bunlardan birisi olabilir. Ne kadar sağlamdır bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Radyatörün o kısmı plastik benim bildiğim ve çatlak olan yer tam belirlenebilirse bence tamir olur. Sanayiyi bir kere daha turlayın derim.

Şöyle bir şey de olabilir bundan önceki mazdamızın radyatör üst kapağı metalden sonradan yapılmış idi ve sağlıklı çalışıyordu. Sanırım Gaziantepte bir usta yapmış yani plastik olan radyatör üst kapağı metal el yapımı bir kapakla değişebilir.

Farklı seçenekleri değerlendirin bence

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bence yenisini alınız üçün beşim kıymeti yok bri sorun olur su boşalır farkına varmazsın motoru yakarsın dünya kadar sıkıntı masraf çıkar sogutma sisteminin elemanları çok hassas vede önemlidir. termostat, radyatör, hararet müşürü, fan , fan müşürü bir motorun hayati parçalarıdır vede elinizden geldiğince orjinal veya kaliteli yan sanayi alınız tabii biniciyseniz servisten fiyat almayıda ihmal etmeyiniz abartı bir fark yoksa orjinal alınız , geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Bu şekilde radyatör sorunu olan arkadaşlar için yazıyorum;

1-Ne şekilde olursa olsun tamir yoluna gitmeyin

2-Kesinlikle sistemin içerisine tıkayıcı-onarıcı diye tabir edilen zımbırtılardan koymayın

3-En kötü radyatör rahatlıkla 3-4 sene gider, çok para vermeyin

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...