Jump to content

Mazda 323 Ön Göstergeyi Nasıl Sökebilirim?

skaystar35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar gösterge panelini söküp ampulleri değiştirmek istiyorum ama beceremedim yardımcı olurmusunuz  . Sol taraftaki çıtanın tüm civatalarını söktüm, direksiyonu çevreleyen bakalitleride söktüm, ama çıtayı çektiğimde sol tarafta bişey onu tutuyor zorladım baya baktım gelmiyor kırılacak geri toparladım . Resimde okla gösterdiğim uç kısım çıkmadı

hbfth.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çevresini kommple sök direksiyonun altını , üstünüve  altkısımdaki bakalitleri ,eğerki bir parça sökülmüyosa demekki daha sıra ona gelmemiş vede sökülmesi gereken parça var demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

direksiyonun altında ki ve üstündeki bakalitleri söktüm sökmediğim bişey kalmadı çok dikkat ettim zaten çektiğimde komple o çıtanın olduğu yer geliyo sadece uç kısımda çok ufak bişey onu tutuyo çok zorladım çıkmadıda bende geri topladım ..  birde 2 haftaya kadar rölantide bi sıkıntı olmayan araba 2 haftadır rölanti çok düştü stop edecek gibi çalışıyor ne kadar yol gıtsem motor ısınsada farketmiyor .. 2 haftadır havalar sogudu ondan yaparmı kış için gaz ayarı yaptırmam gerekirmi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinde rölanti normalse lpg de bu düşüklük varsa havalardan kaynaklanıyor olabilir. Gaz ayarı yaptırmanız gerekli...

Ancak; bu rölanti benzinde de düşüyorsa o zaman genel avans ayarı ve rölanti ayarı yaptırabilirsiniz.

Birinci seçenek sizin sorununuzu muhtemelen çözecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen abim benzinde bi sıkıntı yok lpg de rölanti düşüyor .Bunu kendim ayarlayabilirmiyim benzin rölantisi gibi kolay ayarlanırmı ?

Son olarak farları açınca , kalorifer açınca rölanti dahada düşüyor aküm baya zayıf bundan mı kaynaklanıyordur ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çıkmıyor dediğin yerde yan kapak var onu sök göreceksin neden çıkmadığını.

hocam yan kapak derken konsolun sol tarafını kastettiniz sanırım ama orayı sökmek için komple konsolu sökmek gerekicek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır kardeşim senin ok işareti ile gösterdiğin yer varya (konsolun kapıya bakan iç kısmı) orda kapak var.

bu kapaklardan bahsediyorsun sanırım yarın tekrar sökmeye çalışayım görünürde bunlarda civata yok geçmeli ince tornavida ile dışa doru zorlayalım bide kırmassak iyi (:

hc61t.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen abim benzinde bi sıkıntı yok lpg de rölanti düşüyor .Bunu kendim ayarlayabilirmiyim benzin rölantisi gibi kolay ayarlanırmı ?

Son olarak farları açınca , kalorifer açınca rölanti dahada düşüyor aküm baya zayıf bundan mı kaynaklanıyordur ?

Sistemin sıralı değilse kendin de deneme yanılma yoluyla regülatörün üzerinden ayarlayabilirsin, ama sıralı sistemin varsa, kablo bağlantısıyla bilgisayar üzerinden yeni ayarların yüklenmesi gerekir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sistemin sıralı değilse kendin de deneme yanılma yoluyla regülatörün üzerinden ayarlayabilirsin, ama sıralı sistemin varsa, kablo bağlantısıyla bilgisayar üzerinden yeni ayarların yüklenmesi gerekir...

size msj attıktan sonra internetten bakındım; gıttım arac basına beyine giden bi vana var bu vana yı sağada çevirdim solada ama nereye çevirsem rölanti düşüyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

size msj attıktan sonra internetten bakındım; gıttım arac basına beyine giden bi vana var bu vana yı sağada çevirdim solada ama nereye çevirsem rölanti düşüyor

Mutlaka rölantinin yükseldiği de olacaktır, deneme yanılma yoluyla yapabilirsin ama bu seferde avans ayarı bozulabilir...

Bence ustaya bi seferlik götür, nasıl bir ayar yapıyor gözlemle ondan sonra kendin rahatlıkla mantığını çözerek ayar yapabilirsin.

Daha önceki aracımda gaz ayarını hep kendim yapıyordum. Mantığını anladıktan sonra kolay bir işlem.

Temel mantık, hava gaz karışımını ayarlayabilmek, bunu yaparken de aracın çekiş ve rölanti ayarlarını bozmamak...

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu gösterge hangi kaç model 323 e ait acaba hc676.jpg

bu mazda 323 hb ye ait bir ara forumda biri satıyordu normal göstergenin üzerine takıyosun, görünümü böleydi.

bahsi gecen gösterge paneli  yan kapaklarında sanırım  vida yok segman var ama dikkatli ol çıkarırken kasmadan dengeli şekilde davran.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

NoooFearrrr,domestos,Oğuzhan  cevaplarınız ve ilginizden dolayı teşekkürler .. gösterge panelini sökmeyi başardım ampulleri değiştirdim ; gösterge içine toz girmiş temizliyim derken km sıfırlama çubuğunu kırdım yarın lpg ayarı için sanayiye götürücem o arada çubukta ayarlarım sanırım ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • 4 ay sonra ...

İsteyen Olursa Nasıl Sökeceğini Tarif Edebilirim Saygılar :)

Merhaba..

benim canavarın gösterge ışıkları o kadar zayıf ki zifiri karanlıkta bile çok az ışıtıyor. Trafikte ibreleri görmek için dikkatlice bakmak gerekiyor.

Bende gösterge panelini söküp ledleri değişmeye niyet ettim, Ancak:

gösterge panelinin bütün vidalarını söktüm ama hala paneli tutan bişeyler vardı. Biraz zorlamayla arka bölüme baktım. Her şey tamam yalnızca km halatı tutuyor. Onu nasıl sökecem. Biraz zorladım ama olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

teşekkür ederim, sağolun...

Sonunda gösterge panelini sökebildim ve ampülleri değiştirdim... tabi panel baya bi tozlanmıştı, temizledim. Şimdi çok daha iyi görünüyo...

post-9815-141695297578_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fotoğrafı gösterge panelinin üst kapağını takmadan çekmiştim o yüzden öyle parlak görünüyor. şu an sadece sayılar ve ıbreler ışıklı, yani herşey normal. eski ampullerın yerıne aynı apulun sıfırını taktım sadece eskiler hem tozluydu hem de ampulün üzerinde yeşil bir balon geçirilmiş gibiydi. yeni taktığım ampuller de yeşil kaplama yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...