Jump to content

Mazda 323 Direksiyon Çok Sert

fosforlu_05
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

selam arkadaşlar,bende 323 1999 familia var.bu araç üçüncü mazdam ve en modellisi bu direksiyon yumuşak değil sert,sizdede böyle bi sorun varmı yoksa hepsi böylemi benim arabadamı bir sorun var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracım da 99. aynı sorun benim aracımda da vardı, dün yaptırdım. Sanki direksiyonu çevirirken her çeyrek tur veya yarım turda bir sertleşme de oluyordu ayrıca. Komple söktürdüm, yağ sızıntılarını temizlediler, toz körüklerini değiştirdiler ama asıl yapılan usta tam olarak hangi parça olduğunu bilmediğim (direksiyon kutusu deniliyor sanırım) parçayı tornacıya verdi. 250 liraya mal oldu bana. Şimdi gayet iyi. daha da alıştıkça yumuşacaktır sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

direksiyon sert ise , direksiyon pompasının kontrolü gerekir, hirolik direksiyon yağının (ATF) kontrol edilmesi gerekir, işlevini yapamıyosa değiştirilir, direksiyon kutusundan bir problem olduğunu sanmam aksi halde genelde cızırtı vede malum şekilde kutu ses yapar , sökerken vede bakım esnasında direksiyon kutusunun yağı tam olmalı yoksa zarar görebilir, direksiyon pompa kayışı kontrol edilmeli, fazla gevşek vede kaçırmıyor olamlı. sakın direksiyon kutusuna emin olmadan olur olmaz müdahele etmeyin zarar görebilir. geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu araçların bir kısmında -galiba 1.5 olanların tamamında- direksiyon sert.Benim aracım da dahil.Üstüne süspansiyon da sert olunca insan araba değil, tomruk üstünde gidiyor gibi oluyor.

1.8 olanlarda hıza duyarlı direksiyon var. Hız arttıkça direksiyon sertleşiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yaptırdığıma memnunum.

Önceki yıllarda 2001 Hyundai Accent kullanmış birisi olarak direksiyonun o kadar yumuşak olması da güvensizlik veriyor insana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde 91 model 323 hb'in direksiyonu normal şehir içi kullanımda iyi ama yüksek sürate çıktığında çok yumuşak kalıyor.

Bununla ilgili yapılabilecek birşey var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

malesef yapılacak bişey yok ,malum yüksek hızda sertleşen direksiyon yeni nesil elektronik araçlarda mevcut bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

benim araç 97 Lantis 1.8 direksiyon şahin doğan gibi neredeyse çok sert, hidrolik seviyesi de maximumda, sağ sol yapınca ses falan gelmiyor ötme veya gıcırtı yok bir iki ustaya baktırdım anlamadılar bir fikriniz var mı arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

daha önce başka bir forumda okumuştum malum megane ların direksiyonları çok yumuşak çok kolay dönüyor vs araca direksiyon hidrolik yağı yerine normal yağ konmuş herhalde ve direksiyon kısa bir süre sonra yumuşaklığını kaybetmiş gerekli normal yağı ile değiştirildikten sonrada düzelmemiş komple direksiyon kutusu temizlendikten sonra yeni yağ konularak çözüme ulaşılmış.

sizin araçlara sizden önce bu şekilde farklı bir yağ konulduysa belki komple temizletimesi gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Merhaba 323 Hb aracımda şöyle bir problem var. Direksiyon pompası yeni değişmesine rağmen araç çalışınca ilk birkaç dakika çok sert yumuşamıyor sağa sola büktüğümde fıs fıs diye sesler çıkartıyor sonrasında ise yumaşacık oluyor. Sizce sorun ne olabilir ona göre tamirciye götürücem pompanın 1 yıl garantisi var daha.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
19 Mart 2013 at 10:05, agurcan :

benim araç 97 Lantis 1.8 direksiyon şahin doğan gibi neredeyse çok sert, hidrolik seviyesi de maximumda, sağ sol yapınca ses falan gelmiyor ötme veya gıcırtı yok bir iki ustaya baktırdım anlamadılar bir fikriniz var mı arkadaşlar?

Merhaba konunuz eski ama aynı sorun bende de var.sorunu çözdünüzmü?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

diresiyon pompa yağ basıncı bir şekilde az. rölantide yeterince basamıtyor. ya pompa emekliye ayrılacak  ya da boruda tıkanıklık olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.bir direksiyon ustasına gösterdim elinde çıkma vardı hatta ama bana dediki pompayla ilgili sıkıntı deil de başka birşey var gibi dedi..Boruda  tıkanıklık varsa nasıl giderilir?birde ilk çalıştırmada çok yumuşak pamuk resmen ama aşağı yukarı 5 dak sonra gaz vermezsem çok sert

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...