Jump to content

Mazda3 Sedanlarda, Kumanda İle Bagaj Kapağını Kaldırma

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2011 Mazda 3 Sedan. Malum bilen bilir içeriden bagaj açma mandalı-düğmesi yok.

Bagaj kilidinin, el frenine bağlı olduğunu forum sayesine öğrenmiştim, geçmiş zaman..:)

Bagajı iki türlü açabiliyoruz, ya bagajın üzerindeki düğmeye basarak. Yada anahtar kumandasının üzerindeki düğmeye basılı tutarak açabiliyoruz. Fakat bu her iki durumda da bagaj kilidi açılıyor, ama kapak kalkmıyor.

Bana göre sıkıntı nedir ? Marketten çıkmışım elim kolum poşet dolu...Anahtarın üzerindeki bagaj düğmesine basılı tutuyorum, bagaj kilidi açılıyor ama kapak kalkmıyor. Onca poşetle zeminde müsait olmadığı için poşetleri de bırakamıyorum..Bu haldeyken akrobasi hareketlerle bagaj kapağını kaldırmaya çalışıp, poşetleri bagaja yükleyeme çalışıyorum.

Şirket aracım Toyota Corolla'da anahtara basılı tuttuğun anda bagaj kapağı sonuna kadar komple açılıyor. Haliye yükleme çok kolay oluyor.

Şimdi, bizim bütün guzularda durum bu şekildemi ? Yoksa benim bagaj amortisörlerindemi sorun var.

Bu sorun değilde, bütün guzularda bu durum aynı ise, bu durumu değiştirmek isterim.

Bunun içinde amortisörlerin değişimi yoluna gitmem lazım sanırım. Bu konuda yetkili servis bana yardımcı olabilirmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, hepsinde kapak açılıyor ama kalkmıyor . Nasıl değişir bilmem ama güzel fikir

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağmurda çamurda iyi olur...Guzuya yeri geliyor el sürülmüyor kirden :) Ben acayip şekilde ihtiyaç duyuyorum buna.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben güvenlik amaçlı olduğunu düşünüyorum.  başka bir mantıklı açıklama yok. bide amortisör değişimiyle olacağinı sanmıyorum çünkü kapak menteşeleri yapısı gereği.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2011 Mazda 3 Sedan. Malum bilen bilir içeriden bagaj açma mandalı-düğmesi yok.

Bagaj kilidinin, el frenine bağlı olduğunu forum sayesine öğrenmiştim, geçmiş zaman..:)

Bagajı iki türlü açabiliyoruz, ya bagajın üzerindeki düğmeye basarak. Yada anahtar kumandasının üzerindeki düğmeye basılı tutarak açabiliyoruz. Fakat bu her iki durumda da bagaj kilidi açılıyor, ama kapak kalkmıyor.

Bana göre sıkıntı nedir ? Marketten çıkmışım elim kolum poşet dolu...Anahtarın üzerindeki bagaj düğmesine basılı tutuyorum, bagaj kilidi açılıyor ama kapak kalkmıyor. Onca poşetle zeminde müsait olmadığı için poşetleri de bırakamıyorum..Bu haldeyken akrobasi hareketlerle bagaj kapağını kaldırmaya çalışıp, poşetleri bagaja yükleyeme çalışıyorum.

Şirket aracım Toyota Corolla'da anahtara basılı tuttuğun anda bagaj kapağı sonuna kadar komple açılıyor. Haliye yükleme çok kolay oluyor.

Şimdi, bizim bütün guzularda durum bu şekildemi ? Yoksa benim bagaj amortisörlerindemi sorun var.

Bu sorun değilde, bütün guzularda bu durum aynı ise, bu durumu değiştirmek isterim.

Bunun içinde amortisörlerin değişimi yoluna gitmem lazım sanırım. Bu konuda yetkili servis bana yardımcı olabilirmi ?

Abi şu an için tek çözüm yolu elimde poşetler varken hanımı önden gönderip bagajı açtırıyorum :) ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi şu an için tek çözüm yolu elimde poşetler varken hanımı önden gönderip bagajı açtırıyorum :) ...

Daha pratik bir yolu var, poşetleri hanıma taşıt !!

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi biz karı koca muahsebeciyiz...Ve benim eşim her daim çok yoğun çalışıyor..mesailerin haddi hesabı yok.. O yüzden alışverişlerin çoğuna tek başıma, yada kızımla çıkıyorum.

Şaka maka ciddi ciddi ihtiyaç duyuyorum böyle birşeye..Yoksa bir gün ya omzumu çıkaracağım, yada ciddi sakatlanacağım..:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

amortisör değişimi bence de çözüm yolu değil, ekstra bir mekanizmayla halledilebileceğini düşünüyorum. fikir benim de hoşuma gitti, uğraşacak birileri çıksa iyi olurdu. cihan abi halleder gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

amortisör değişimi bence de çözüm yolu değil, ekstra bir mekanizmayla halledilebileceğini düşünüyorum. fikir benim de hoşuma gitti, uğraşacak birileri çıksa iyi olurdu. cihan abi halleder gibime geliyor.

Vallahi aynen benim aklımdan da Cihan bey (Stilock) geçmişti...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bagaj açmayla ilgili youtube'da bir kaç video buldum. Kimisinde sadece otomatik bagaj kaldırma var. Bu kısmı değişik hidrolik amortisör ve yayla çözmüşler sanırım. Birde otomatik kapatma da var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence Mazdanin maliyetten kismak icin yapmadigi bir eksiklik daha...

Bende kabin icine bagaj acma dugmesi ekledikten sonra bunun icin biraz kafa yormustum ama isin icinden cikamamistim, sedan icin bulunan cozum hb icinde uyarlanabilirse super olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende kabin icine bagaj acma dugmesi ekledikten sonra bunun icin biraz kafa yormustum ama isin icinden cikamamistim, sedan icin bulunan cozum hb icinde uyarlanabilirse super olur...

Bence maliyet değil de, başka bir şeyler düşünüldüğü için yapılmayan bir sistem gibi geliyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onur'cum ben içeriden bagaj açmayı geçtim.. olmasa da olur. Lakin şu bagaj kilidini kumanda dan açtıktan sonra, kapak kendiliğinden açılsa süper olacak. Maharetli arkadaşların fikirlerini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz kafa yormakla, sert bir yay ile bu sorun basitçe çözülebilir diye tahmin ediyorum... Görmek lazım ki yayı nereye ve hangi açıya göre bağlamak gerekli...

Eli işe yatkın olanlar için zor olmasa gerek.

:nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz kafa yormakla, sert bir yay ile bu sorun basitçe çözülebilir diye tahmin ediyorum... Görmek lazım ki yayı nereye ve hangi açıya göre bağlamak gerekli...

Eli işe yatkın olanlar için zor olmasa gerek.

:nea:

Aynen izlediğim videolarda yay bariz şekilde gözüküyor. Vallahi eli yatkın arkadaşların başında Stilock (Cihan), honuuu (Onur) ve Oğuzhan geliyor. En azından eli yatkın aktif üye arkadaşlardan bildiklerim bu kişiler. Şimdi otomatik açılsın derken, kapansada fena olmaz :) izlediğim videolardan sonra güzelmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen izlediğim videolarda yay bariz şekilde gözüküyor. Vallahi eli yatkın arkadaşların başında Stilock (Cihan), honuuu (Onur) ve Oğuzhan geliyor. En azından eli yatkın aktif üye arkadaşlardan bildiklerim bu kişiler. Şimdi otomatik açılsın derken, kapansada fena olmaz :) izlediğim videolardan sonra güzelmiş..

Kapanma işi biraz daha hesaplama ve teknik bilgisini gerektirir, çünki mekanik bir sistem konulmasını gerektirir...

Bagaj kısmını görsem belki ben bile yayı nereye monte edeceğimi bulabilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sevgili abilerimin huzurunda honuu abi bunu demeyi seviyorum :) onur abicim seni piste davet ediyorum :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...