Jump to content

Mazda 323 hb 1993 aracım yoldayken stop ediyor.

basstone84
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kardeş öncelikle elektrik aksamı iyi olmuş fakat dikkatimi çeken ve sormak istediğim bir nokta var sizin aracınızda lpg mikseri varmı yoksa karbüratörü delipmi lpg yi sisteme verdiniz ???

Eğer lpg mikseri varsa karbüratör ile hava filtresi arasında hemen hemen 3 cm hava filtresi yükselir vede aynı ayarda hava filtresinin blok kapağına oturduğu ve tek vidayla bağlandığı yere uzun bir saplama bulup araya mikserin kalınlığı kadar tampon koymanız gerek aksi halde bu şekil hava filtresi öne doğru kasılarak aradan çok miktarda hava alır, yani hava filtresi tam olarak hiç kasılmadan miksere oturmalı ve ben bu fotolarda böle bir tampon görmedim direk blok kapağına kasılmış şekilde takılmış hava filtresi. 8:)???

Ben bu tampono rotbalasçıdan aldım ısıya dayanıklı lastik takoz sanırım.

Ayrıca manifoldun üstündeki ısıdan koruyucu sac yok aracınızda onuda hemen bir çıkmacıdan temin edin bence.

post-5789-14169529314_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili nofear lpg ile ilgili söylediklerini ustama sorayım nedne böyle diye.. Bugün hatrı sayılır bir mazda ustası keşfettim ve arcımın stop etme durumunu anlattım. Motorumda hiçbir sıkıntı olmadıgını ve çalışmasının güzel oldugunu söyledi. Ama egsoz yeterli duman bırakmıyor dedi..Güzel üflemiyor dedi. Bu aracın stop etmesine yol açar dedi. Daha önce mazda lantisde de aynı sorunla karsılastım dedi. Bende egsozcuya gittim. Adamın bana dediği..Aracın 1.6 motor ama bunda 1.1 lik hundai atos  egsozu var dedi..Ve hemen mazda için egsoz taktı. Egsozdan sonra lpg ayarı yaptırdım tekrardan ve aracın sesinden tutun performansına kadar aşırı bir fark oldu. Sanki aracım pamuk gibi akıyor yolda..Size eski egsozun ve yeni egsozun fotolarını gösteriyim..

2013-04-01171901.jpg

2013-04-01171905.jpg

2013-04-01171928.jpg

2013-04-01171930.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En kısa sürede tesisata bende el atacagım,buna mecburumda.Bobinden alınan kabloyu ek yapmışlar ve ince kablo kullanmışlar.Elimle tuttugumda bariz kablonun gereginden fazla ısındıgı belli.2 yerdede ek yapmışlar hiç sevmem böyle işleri ve yapanıda tasvif etmem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar sabah arabamın gazını bitirdim..Bp ye gidip 20 liralık gaz aldım ve tam 91 kilometre yaptım. Çevre yolunda dolandım durdum. Yeri geldi 70 le gittim yeri geldi 100 le..91 kilometre sonra gazım bitti. Yani kilometrede 22 kuruş yapıyor. Çevre yolunda ışıklarda dur kalklarım oldu hep. Yakıtı ne yapıp edip yarı yarıya düşürmenin mutluluğu içindeyim. İlk aldıgımda aracım 45-50 kuruş yakıyordu :) :) sizce şimdiki değerim yani 20 lira ile 90 kilometre normal mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar sabah arabamın gazını bitirdim..Bp ye gidip 20 liralık gaz aldım ve tam 91 kilometre yaptım. Çevre yolunda dolandım durdum. Yeri geldi 70 le gittim yeri geldi 100 le..91 kilometre sonra gazım bitti. Yani kilometrede 22 kuruş yapıyor. Çevre yolunda ışıklarda dur kalklarım oldu hep. Yakıtı ne yapıp edip yarı yarıya düşürmenin mutluluğu içindeyim. İlk aldıgımda aracım 45-50 kuruş yakıyordu :) :) sizce şimdiki değerim yani 20 lira ile 90 kilometre normal mi?

Değil mi?

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla mutluluktan bulutlarda uçuyorum :D :D  :egy: :egy:

Canını sıktığın kadar yokmuş demek ki !!

Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullan.

:nazar:

Karbüratörlü bir araç için vermiş olduğun değer sevinilecek değer... Senin adına bende sevindim.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar merhaba. İzmirde öğrenciyim ailem bursada. İzmirde 92 model 323 1.6 sedan glx araç aldım. Araçta ufak tefek sorunlar ve canımızı sıkıyor. Öncelikle kalorifer ısıtmıyordu. Buradan okuduğum bilgilerle termostatta sorun olduğunu düşündük. Bursada termostatı değiştirdim ve artık ısıtıyor. Fakat o günden sonra araç hareket halindeyken vitesi boşa alınca veya çalıştırdıktan sonra ayağımı gazdan cekince stop ediyor. Hareket halindeyken stop etti el freni ile zor durdum. Suyuna baktım inip biraz su koydum ve öyle eve gittim. Sorun her zaman olmamakla beraber devam ediyor. Sizce neden kaynaklanıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Termostat ile stop etmenin bir alakası yok bildiğim kadarıyla , acaba diyorumki termostat takılırken aracın başka bir yeri kurcalanmış veya hasar görmüş olmasın, araç lpg li ise zaten sorun lpg ayarındadır diyebilirim çünkü lpg ye geçtiğinizde karbrt devre dışı olur sadece gaz kelebeği çalışır, lpg ayarında sorun yok arada bir yapıyosa yolda kalmaya hazır ol çünkü ateşleme modülü alarm vermeye başlamış da olabilir, bir anda arıza yapar ve değişinceye kadar araç çalışmayabilir, yan sanayisi 70 tl civarındadır bir tane al yanında kalsın, ondan değilse bile eninde sonunda gerekecektir, israf olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Furkan aracının lpg li olup olmadığını yazmamışsın ama Lpg li olduğunu varsayıyorum.

Bir siteden alıntı yapıcam 

1- LPG beyni arızası karbüratöre aşırı miktarda gaz gönderip motorun boğulmasına neden olup vitesi boşa atınca aracın stop netmesine neden olur. Arızalı LPG beyni genelde motor soğukken karlama ve buzlanma yapar.

2- LPG ayarı bilinçsiz kişiler tarafından yapılırsa regülatör gaz basınç ayarı ve motora giren hava miktarı dengeli ayarlanmazsa karbüratöre gren hava miktarı fazla olup boğulmaya neden olacağı içinLPG li araçta stop etme sorunu ortaya çıkar.

3- Motor suyu eksikse LPG beyni geç ısınacağından özellikle motor soğukken vitesi boşa atınca rolanti düşer ve araç stop eder.

4- Karburatörlü ve eski tip enjeksiyonlu araçlarda gereksiz yere hava filtresi değişirse motora giren hava miktarı değişip düzensizleşeceği için araç düzensiz çalışır ve rolanti problemi ortaya çıkar.

5- Özellikle renault opel hundai ve doğan slx gurubu araçlarda hava filtresi içinde hava cikle kelebeği tertibatı bulunur. Bu tertibat içerisindeki civalı kelebek havadaki sıcaklık soğukluk ve nem oranına göre motora hava girişini ayarlar. Bu kelebeğin iyi bir LPG ustası tarafından kapalı konumda sabitlenmesi gerekir aksi halde boşa attınca rolanti sorunnun önüne geçilemez.

6- Motorun çalışma sisteminde yani araç benzinde çalışırkende rolanti ve stop sorunu mevcutsa LPG çalışırken stop etmesi gayet normaldir. Motorun benzinde düzensiz çalışmasına sebep olan etkenler bulunup düzeltiilmediği sürece LPG de sorun aranması doğru değildir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
06.04.2013 at 17:15, basstone84 :

Valla mutluluktan bulutlarda uçuyorum :D:D:egy::egy:

Konuyu hortlatmış olacağım ama Kayseri de gittiğiniz hatırı sayılır ustanın bilgisini verebilir misiniz acaba bende Kayseri de yaşıyorum iyi bir usta bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Herkese selem,yeni konu açmak istemedim benimde  başıma buna benzer bir sorun geldi ararken bu yazıyı buldum . Uzatmadan sıkıntıyı danışayım size . Yaklaşık 150km mesafede hiç aralıksız 90-120 km hızla gidiyorum hiç bir sorun yok ne zaman ayağımı gazdan çekip çok yavaşlamak istesem ayağımı debreja bassam ara stop ediyor  ve marş almıyor, 15dk kadar beklemek gerekiyor ( hararet normal) ve 15 dk sonra hiç bisey yokmuş gibi tek marşta çalışıyor (benzinde sorun olmuyor )  sadece uzun yolda yapıyor bunu aralıksız gaza basınca,,  yavaşlayınca araba stop ediyor ve çalışmıyor 15dk kadar  bu bir arızamı yoksa normalmi ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...