Jump to content

Üç Bujimi Yeniledim, Biri Yerinden Çıkmıyor?

basstone84
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Çok teşekkür ederim..Şimdi dışarıdan geliyorum daha önce benim arabanın beyazından olan bir arkdasla buluştum.Aracımı test ettirdim ve eskiye nazaran çok ama çok fark oldugunu söyledi motor performansı olarak.Şimdi tek sıkıntım direksiyonu tam kırdıgımda park halinde rolantim çok düşüyor. Bunun olmaması gerektiğini söyledi..

Tersine rölantinin biraz yükselmesi gerekli...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 46
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• NoooFearrrr

10

• domestos

6

• basstone84

12

• oktay toker

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Evet bunu araştırmıştım zaten..Bu araçlarda direksiyonu tam kırdıgın zaman rolantiyü yükseltmek için bir sisten yapılmış zaten. Yanlışım varsa düzeltin..Ama benim araçta tam tersine düşüyor. Bunu da el attıracağım..Battı balık yan gider :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sistem hemen karbüratörün altındaki bir rölanti düzenleyici tarafından ayarlanıyor vede ince siyah bir hortumla sağ taraftan hava filtresine takılyor , tahminimce çıkarılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarın sabah kaputu açıp bakacağım hemen.. Verdiğiniz cevaplar altın değerinden..harikasınız :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yarın sabah kaputu açıp bakacağım hemen.. Verdiğiniz cevaplar altın değerinden..harikasınız :D

Sorunları çözmeye yardımcı olmak için buralardayız, yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere...

En güzeli de; ortamın aile tadında olması.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeşim resimde hortumun hava filtresine bağlantı yeri mevcut fakat bir mevzu var karbüratörün altındaki sarı vakumlayıcıdan cıkan siyah, ince, üstünde beyaz uzunlamasına cizgiler olan bir hortum var ,hemen hava filtresinin arkasında kaportaya monteli bir tırnak kadar siyah plastik bir aparata bağlanıyor , ondan çıkan sade siyah hortumda direk hava filtresine takılıyor.

post-5789-141695293154_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratörcüye gittim ..Durumu anlattım arabanda o sistem var ama bu sisteme bağlı ufak bir elektrink bir parça gösteri bu çalışmıyor dedi..Onu hallettirmen lazım dedi.Bende ataldım arabaya geri eve geldim..size bir sorayım dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araç düz direksiyon.Bu hortuma dair iz yok.Varsada iki tip aracı yan yana getirip aramak lazım ;)

Bugün bujileri söktüm,şaşırdım dersem yalan olur.2 buji aynı tip biri bosch digeride başka bir kodda takılmış.Bujiler iyice kurum baglamış gibi kabuklanmış iyice.Şimdilik zımparalayıp taktım en kısa sürede mecburen değişecegim.Kablolar fena degil ohm degerleri iyi görünüyor ama yinede yenilemek iyi olacak.

Bujilerin resimlerini çektim bilahire eklerim.Kodunu hatırlamıyorum ama sanki orjinal kod değil gibi.

Yavaş yavaş kusurları gidereceğim. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karbüratörcüye gittim ..Durumu anlattım arabanda o sistem var ama bu sisteme bağlı ufak bir elektrink bir parça gösteri bu çalışmıyor dedi..Onu hallettirmen lazım dedi.Bende ataldım arabaya geri eve geldim..size bir sorayım dedim.

yukarıda anlatmışımya zaten , bahsttiğim parça , ustanın dediği parçanın aynısı.

Benim araç düz direksiyon.Bu hortuma dair iz yok.Varsada iki tip aracı yan yana getirip aramak lazım ;)

Bugün bujileri söktüm,şaşırdım dersem yalan olur.2 buji aynı tip biri bosch digeride başka bir kodda takılmış.Bujiler iyice kurum baglamış gibi kabuklanmış iyice.Şimdilik zımparalayıp taktım en kısa sürede mecburen değişecegim.Kablolar fena degil ohm degerleri iyi görünüyor ama yinede yenilemek iyi olacak.

Bujilerin resimlerini çektim bilahire eklerim.Kodunu hatırlamıyorum ama sanki orjinal kod değil gibi.

Yavaş yavaş kusurları gidereceğim. :D

usta buji olarak NGK bkr5e almalısın haberin olsun , bujilerin kurum bağlaması olası bir durumdur önemli olan elektrotların rengi, eğer rengi beyaz veya açık kahverengi ise ateşleme iyi vede durum normal demektir aksi halde siyah vede çok kirliyse ateşleme sisteminde sorun olduğuna işaret eder.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Renk hepsinde kahverengi fakat tırnak araları ciddi şekilde kabuklanmıştı onları temizledim.Bujilerin farklı olması haliyle iyi değil.

Buji testini ve yazılarını okudum.Önceden not alıp araştırmamı yaptım. ;)

buji_zps7ccc3c53.jpg

buji1_zpsb91c08b0.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

Tornacı usta geldi buji yuvalarına bujilerin dönmesi için birşeyler yaptı..Yeni diş yuvası açtı sanırım.Sonra hava kompresörüyle  buji yuvalarının içi temizledi. Yeni bujileri takmak sıkıntı olmadı. Olması gerektiği gibi yerine güzelce oturdu. Umarım bir sıkıntı olmaz.

bende orjinal buji ve kablolarını taktırdım. ama yuvalar temizlenmeden yapıldı. çıkan bujiler sarma felan yapmamıştı. sanırm gerek duymadı servisdeki usta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava kompresörü bildiğim kadarıyla ileri yani dışa üfler umarım bu hatayı yapmamıştır :-[.İçine çeken bir kompresör ise sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Renk hepsinde kahverengi fakat tırnak araları ciddi şekilde kabuklanmıştı onları temizledim.Bujilerin farklı olması haliyle iyi değil.

Buji testini ve yazılarını okudum.Önceden not alıp araştırmamı yaptım. ;)

buji_zps7ccc3c53.jpg

buji1_zpsb91c08b0.jpg

iyi yapmışsın usta , ayrıca ateşleme sisteminiz iyi durumda.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kolay kolay bujiler vede blok sarma yapmaz veya yalama olmaz çok aşikar vida takmasını dahi bilmeyen acemiler bu hatayı yapıp diş kaptırırlar. Bu arada piston başlarına düşen küçük parçaların bir önemi yok ilk çalışmada ve bir kaç dakika içinde egsoz dan atılırlar , sorun etmek gereksiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Aynı sorunla bende karşı kaşıyayım, bu güne dek bujileri ben değiştirmiştim

sorun olmamıştı, bir öncekini yağ bakımı sırasında tamircinin çırağı değiştirdi.

Günahını da almak istemiyorum ama doğru takamamış sanırım diş sıyırmış , dün 3'ünü kolaylıkla söktüm, 

bir tanesi çok sıkı açmak için çeviriyorum resmen sıkılıyor bende fazla zorlamadım elimde kalır

diye. Mutemelen sökülürken buji yatağı bozulacak ve bir sürü iş çıkacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yıllardır her değişimde bujileri kendim söküp takıyorum, en uygun lokma takımı ile prosedürüne uygun şekilde. Bir kere dahi olsa başkasına taktırmam veya şöyle diyeyim işçiliğini bilmediğim kişilere taktırmam, bir de elektrikli/hava kompresyonlu tornavida ile vida/buji söküp takan kişiler var onlara kesinlikle taktırmam.

Senin duruma gelince, sökerken sıkılıyor ise büyük ihtimalle bujiyi eğik yerleştirip öyle sıkmış olabilir. Aynı durumda kalsam, dişlerin arasına sızacak şekilde ince yağ verip buji önce sıkılaşsa bile çıkarmaya çalışırdım, çıkardıkça gevşemesi gerek. Bu şekilde çıkarmayı başarırsan sonra yine yağ ile yeni bujiyi önce alıştırma şeklinde takardım, sıkı şekilde yerine oturuyor ise tam olarak takıp işi bitiririm, oturmuyor veya başka sıkıntı olursa o zaman yeni diş açma veya benzeri işçilik seni bekler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...