Jump to content

Eski Araç Sahiplerine Yüksek Zorunlu Trafik Sigortası

heci-baba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Avrupa birligini baz alip,Yeni sigorta sistemi gelliyor,mujdeler olsun.bu sisteme göre eski araçların sigortaları ortalama10 kat artacak.

Bundan sonra benim gibi eskiciler ayvayı yedi.

Birde AKP nin hesaba katmadigi birsey var yasa Avrupa birliğine gore olabilir ama vatandaşın cebi neye gore olacak ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeş bu haberin kaynağı ne , ben böle bişey olacağına imkan vermiyorum neden derseniz sigorta sistemi mantığına ters, pahalı ve yeni araçlar daha az prim, eski vede ucuz araçların daha fazla prim ödeyecek olması pek olası değil.

Bana uyar banada avrupa birliğindeki denk birinin aldığı ücreti ödesinler bende gidip yenisini alayım ama böle bile olsa bu bir dayatmadır vede haksızlıktır, başka ülkelerde eski araçlarla uğraşmak modifiye etmek v.s. klupler kurmak bir hobi ve sektör olmuş bizde ise engellenmeye çalışılıyor. amaç eski araçları piayasadan çekip yeni araç satışlarını artırmak vede ÖTV,KDV gelirlerini artırmak gibi duruyor bide unutmadan böle bir uygulama yapılırsa ki sanmam yeni araçlarınkide artacak ben bu uygulamayı duymuştum daha önce ama 10 kat çok abartı bir miktar 3-4 kat artırılıp sigortanın kapsamı genişletilecek , bir nevi kasko gibi işlev  görecek yani sigortası olan kaskoya ihtiyaç duymayacak.  dediğim gibi sadece duyum bir kaynak belirtemem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gurhan aklima ilkgelen sendin.vallahi golu yedik.netten arama yaparsan gorursun.

Bu hukumet harbiden sasirmis.birisi cikar YAT bir ihtiyac der,birisi az acin dogal gazi der,biri cikar asgari ucret le gecinilir der,felan filan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüvtürk muayene uygulmasını getirdiler, niye getirdiler peki ?

Trafikteki bakımsız, güvensiz, tehlike arz eden, çevreyi kirleten otomobilleri engelleyebilmekti.

Ama halan aracını muayeneye sokmayan, bırakın kaskoyu, trafik sigortası yapmayan, Mtv'ni Af çıktıkça ödeyen insanlar var.

Bu sigorta uygulaması da, aynı ortak amacı destekliyor bence. Arada elbet aracına gözü gibi bakıp, günümüzün otomobillerinden daha bakımlı ve muntazam otomobillerde vardır. Onlar için biraz haksızlık gibi olabilir. Ama bir kanun, bir kural çıkarılacağı zaman, malesef bu durumun yaşanılması kaçınılmazdır.

Devletin teşvik edici bir takım paketler hazırlaması gerekli bence. Hurda indirimi gibi, kredi kullandırımı gibi.

Otomobilinin sadece yağını ve filtresini değiştirip KM'lerce binen insanlar var. Trafikte bir serseri mayın gibi dolaşıyorlar. Ne bir fren, ne bir far-sinyal aydınlatması, ne bir egzos çıkardığı ses, attığı simsiyah duman....arabada nereye elini atsan elinde kalır... Bunların önüne geçebilmek için yapılan herşeyi bende destekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüvtürk muayene uygulmasını getirdiler, niye getirdiler peki ?

Trafikteki bakımsız, güvensiz, tehlike arz eden, çevreyi kirleten otomobilleri engelleyebilmekti.

Ama halan aracını muayeneye sokmayan, bırakın kaskoyu, trafik sigortası yapmayan, Mtv'ni Af çıktıkça ödeyen insanlar var.

Bu sigorta uygulaması da, aynı ortak amacı destekliyor bence. Arada elbet aracına gözü gibi bakıp, günümüzün otomobillerinden daha bakımlı ve muntazam otomobillerde vardır. Onlar için biraz haksızlık gibi olabilir. Ama bir kanun, bir kural çıkarılacağı zaman, malesef bu durumun yaşanılması kaçınılmazdır.

Devletin teşvik edici bir takım paketler hazırlaması gerekli bence. Hurda indirimi gibi, kredi kullandırımı gibi.

Otomobilinin sadece yağını ve filtresini değiştirip KM'lerce binen insanlar var. Trafikte bir serseri mayın gibi dolaşıyorlar. Ne bir fren, ne bir far-sinyal aydınlatması, ne bir egzos çıkardığı ses, attığı simsiyah duman....arabada nereye elini atsan elinde kalır... Bunların önüne geçebilmek için yapılan herşeyi bende destekliyorum.

ilhan bey sizin eleştirdiğiniz mevzuların sorumlusu trafik otoriteleri;  yakalasın muayensiz vede trafiğe çıkamayacak durumda olanları men etsin , bu sebepler böle bir uygulamayı haklı göstermez sizde biliyosunuz bunu, ayrıca bahsi geçen şekilde trafikte sadece eski modeller döküntü değilki yeniler bile o şekilde bakımsız kullnılabiliyor , bu durum tamamen sürücü bilinci vede sorumluluğuyla alakalı ayrıca piyasada kredi sağlanması bişeyi değiştirmez krediyi ödeyecek gücü olmayanlar için.

Hürriyette vardı haber. Bir muhalif vatandaş olarak bu konuda destekliyorum. Artık yollarda niteliksiz eski arabalar kalmasın yaaa.Ahanda linki

Abi sizin kullandığınız aracın markası olan RENO 'nun ve kankisi DAÇİA nın ürettiği bir çok modelin versiyonundan daha nitelikli benim arabam , ben bir daha tekrarlıyorum aracın eski olması ; niteliksiz olduğuna vede trafiğe çıkmamasına işeret edemez.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gürhan kızdığını görüyorum ve anlıyorum.  Ama gerçeklerde var.

Arabanın anlattığın hangi nitelikten bahsettin acaba? ABS? ESP? Hava Yastıkları? Yakıt teknolojisi? Reno ve daçya diye aşağılıyorsun ama, şu anda tüm sayılanlar var onlarda.

Ha, birde bahsedilen "dandik" arabalar 2011 yada 2012 model.

Bu da önemli değil mi sence?

Bırakın "Mazdanın ölüsü bilmemne markasını yer" Muhabbetlerini.

Atı alanlar bırak Üsküdarı, Sapancayı geçti arkadaşım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haberlerde sigorta sirketlerinin zarar ettigi icin felan diyorlardi yani sis gobeklerin bedelini halk odesin deniyor.

Fakir halka hersey cok goruluyor.gelin cevre yi cok dusunenler istanbulda tramvaya binin metrobuse binin insanlarla yapisik yolculuk yapiyoruz kadinlar tacize ugruyor o insanlarin sagligi ne olacak,cevreyi dusunen devlet neden kimyasal tesisler kuruyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir sürü yeni uygulama çıkarıyorlar, lakin yaptırım olmadan nafile. Sıkı denetim, kontrol olmadan, ne kural koyarsan koy bir işe yaramaz. Bir kanun çıkarıyorsan, uygulayacaksın, takipçisi olacaksın.

Elbetteki günümüzün otomobillerinden de bakımsız, ve tehlikeli olanları var. Özellikle merdiven altı yerlerde Lpg montajı yapılan otomobiller var.

Bu uygulamaların çıkarılmasının en geçerli sebebi  "çevre koruma". Eski otomobillerin ne kadarlık bir kısmı tekrar geri dönüşümlü ? Yeni otomobillerde bu geri dönüşüm/kazanım oranı her geçen gün yükseliyor. Aynı şekilde emisyon...Çevreye saçtığı zararlı atık gaz. Artık bir çok otomobil reklamlarında, emisyonu ön planda tutuyorlar. Devletler otomobil firmalarını bu konuya teşvik ediyorlar. Ne kadar az emisyon, o kadar düşük vergi...

Ülkemizde çevre koruma bilinci halen oturmuş değil. Öncelikli olarak yeni yetişen nesile bunun çok iyi aşılanması gerekiyor. O yüzden bu alışma sürecinde olumlu ve olumsuz tepkiler olacaktır. Tekrar altını çizerek belirtiyorum gelecek yeni nesil için, çevre için yapılacak her türlü uygulamayı destekliyorum. Ama hakkıyla yaptırımı, sıkı takip edilip, kontrol edilecekse...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yooo kızmadım abi estafurullah;  tamam kabul ediyorum yıllar geçtikçe teknoloji ilerliyor vede arabalar gelişiyor ama genede binek araç bir zevk vede bindiğimde kullandığımda ona baktığımda haz  ve mutluluk  duymak isterim, o bahsi geçen özelliklerin olmasıda olmaması kadar kötü , geçenlerde Histroy , Modern mucizlerde , kaza bilimi vardı onu izledim teknoloji geliştikçe vede sürat arttıkça arabanın sağlam olduğuna güven duymakla beraber, kaza oranında ters orantı oluşmuş, yani sürücüler arabamda güvenlik çok iyi istediğim gibi gaza basayım diyomuş;  hem ben bu teknolojik yenilikleri kullanmak mecburiyetinde değilimki ben bu riski alıyorum farzedin, unutmadan birazdan kazaya karışan araçların yaşlarıyla ilgili bir istatistik araştıracam eğer bulursam paylaşırım umarım böle bir istatistik vardır.  ;D

Toparlayacak olusak Gökhan abi tamamen haklısınız vede  tamamen duygusal !!!!!!!! 8:) 8:)

Herkeste sıfır son sistem arabaya binmek ister ama binecek parası olmayanlara  veya eski araba sevenlerede  böle zulüm etmek yanlış diye düşünüyorum. >:( >:(

Bu durum olursa yeni arabalarınkide artacak yani ben 1 öderken 4 ödeyeceksem siz 2 öderken 8 ödeyeceksiniz. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maalesef Gürhan, bu ülkedeki kanunlar maalesef böyle. Senin arabana binerken hissettiğin hazzı ben bu arabadan alamıyorum. Ama duygusallığı(!) beni fazlasıyla mutlu ediyor. Bu bir gerçek.

Şimdi okudum, iyice hızlanıyormuş çalışmalar. RX Sahiplerine ve alacaklara duyurulur.

Bir okur musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimşek, “Vergiyi artıralım daha çok gelir sağlayalım kaygısı taşımıyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak da çok önemli”

Demiş, buna inanacak kadar koyun veya kaz olanlar bir adım öne çıksın lütfen....:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maalesef Gürhan, bu ülkedeki kanunlar maalesef böyle. Senin arabana binerken hissettiğin hazzı ben bu arabadan alamıyorum. Ama duygusallığı(!) beni fazlasıyla mutlu ediyor. Bu bir gerçek.

Şimdi okudum, iyice hızlanıyormuş çalışmalar. RX Sahiplerine ve alacaklara duyurulur.

Bir okur musunuz?

bu çalışmanın amacı mevcut yüksek motor gücü olan vede yeni olan araçlardan alınan vergi kadar da eski araçlardan almak gibi geldi bana , eski araç çok ama az vergi ödüyorlar. :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimşek, “Vergiyi artıralım daha çok gelir sağlayalım kaygısı taşımıyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak da çok önemli”

Demiş, buna inanacak kadar koyun veya kaz olanlar bir adım öne çıksın lütfen....:)

Oy oranlarına bak, hemen hemen hepsi önlerdedir abi. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Böyle başa böyle tarak. Adam Kasko yapmış, trafik sigortası neden? Şimdi ben bir yıl boyunca kaza yapmadım , gitti yağmurun doldurduğu çukura düştüm ve benimle beraber 5 araba daha lastik. Beyefendiler kaza yaptın indirim yok buyurdular. Çukura düş , sonra zorunlu sigortan da kaskon da yüksek çıksın . Öbürü gitsin anlaşmalı kaza yapsın, sonra arabayı değişip en düşük prim ödesin . Ne güzel İstanbul :)

Bu sigorta yasasına ne yaparlar bilmem ama dürüst adama yarayacak bir sistem beklemiyorum . Çünkü denetim yok. Kuzenim Kanada da, adam bir defa gümrükte fotograf makinesi yeni değil demiş ve paketten fatura çıkınca mimlediler.sonraki geçiste, Evinden alıp newyork'a fuara götürdüğü hoparlörden , 3 yıldır giydiği pantolona kadar ceza odettiler :) oralarda bir yalan yetiyor , bizim hayatımız yalan :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zorunlu trafik sigortasındaki 18 tl olan SGK payını bile içime sindiremiyorum geçen yıl yoktu... böyle olursa ne yaparım bilemem.... Sola dön bir tokat,sağa dön bir tokat,sırt üstü yat bir tokat,yüz üstü yat bir tokat.... Her yerimiz vergi oldu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dünyanın en iyi on ekonomisi içindeyiz ondan olsa gerek.....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatih, "Zorunlu Trafik" herkesin yaptırması gereken ve senin değil, zarar verdiklerinin zararlarını karşılayan bir güvence biliyorsun, bunun primi kasko içinde yok, istersen kaskoya ek olarak "İhtiyari Trafik" yaptırabilirsin ki hemen herkes yaptırıyor limitleri yükseltmek için... Bugünün lüks araçları diyelim, zorunlu trafik limitleriyle düzelecek gibi değil, daha da önemlisi cana zarar gelirse hiç yetmez..

Demek istediğim kasko yaptıran zorunlu trafikten muaftır desen bile kasko primleri aynı miktarda artar, değişen bir şey yok..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim tam olarak anlayamadığım olay şu eski araçların sigorta primlerini nasıl artırabiliyolar bunun bir daynağı olamaz vede mahkemelik olur, haksızlık olur tamamen, hem böle bişey bütün bir 2. el  sektörünü yok eder nerdeyse, bununla beraber sanayi esnafı, çıkmacılar, bol bol yan sanayi üretimi yapan firmalar , hepsi zora girer, kimse 3-5-10  bin tl lik bir arabaya dünya kadar sigorta primi vede MTV ödemek istemez yeni araba alabilecek olan da belki alır , aldığında da artık servislere takılır. Bakanın temiz gelecek hezeyanınıda, esefle karşılıyorum, eski arabalarla yeni arabalar arasında ne gibi bir kirletim farkı varmış  bu kadar abartılacak anlamadım, o kadar temiz hava ve çevre isteniyosa eski araşların Co salınımına sıra bile gelmez, termik santraller, dağıtılan uyduruk yardım kömürleri, atık su arıtma tesisi olmayan nice şehir, aynı şekilde bir sürü kara duman çıkaran dizel araç önce onları bir temizlesinler bakalım, benim lpg  kullanan aracımdan kimene. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...