Jump to content

Bilye Değişimi hk..

bkemalkara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

20.03.2013 11:16:19, bkemalkara :

Rulmanları dışardan temin etme yoluna gittim.Servis çok pahalı geldi gözüme birden..

2005 mazda 3 sedan aracıma  ABS okuyuculu rulmanların tanesini 80 tl ye aldım.(SKF rulman)

yarın saniyide bildik bir ustaya taktıracam.Bakalım nasıl olacak göreceğiz..

Mazda servisi ile konuşurken araç 150.000 km de diye söylediğimde , bu km de rulman değişimi normal dedi yetkili servis elemanı sizcede normalmidir bu değer..tabi kullanma şartlarına bağlı olarak..

Bende o dertten muzdaribim :(...Mazda 3 2010 70 binde ve sol önde var..DAyımda da 2012 var 45 binde oldu bu sorun ve çiftini değişti servisten 520 küsüre..Sanayide 160 lira ya dediler bana ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yardımcı olabilecek yok mudur? Zira karabükte bilyeyi bulabileceğim sanmıyorum.

Aloparca.com a sordum elimizde yok dediler. Halbuki böyle bir ürünleri var. Ön teker bilyesi ile arka teker bilyesi ya da poryaları aynı değil midir?

https://www.aloparca.com/yedek-parca/DAYCO/Aks-Rulmani/VHB1091/80029427

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Mutlu Tekir :

Yardımcı olabilecek yok mudur? Zira karabükte bilyeyi bulabileceğim sanmıyorum.

Aloparca.com a sordum elimizde yok dediler. Halbuki böyle bir ürünleri var. Ön teker bilyesi ile arka teker bilyesi ya da poryaları aynı değil midir?

https://www.aloparca.com/yedek-parca/DAYCO/Aks-Rulmani/VHB1091/80029427

Şasi numarası alalım özelden. Yarın öğrenirim Mutlu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.04.2013 17:01:26, bkemalkara :

80 tl ye rulman aldım demiştim ama benim araçta ki rulmanlar poryalıymış.. :D

yani fiyat değişikligi oldu hesapta ...

yaptığım işlemler ve fiyatları aşağıdadır..

2 adet poryalı orjinal rulman 200 tl X 2 = 400 tl  yan sanayi rulman için 130 tl dediler..

Ön feren balataları değişti = 75 tl

Yağ değişimi : yağ + polen filtresi+yağ filtresi+hava filtresi= 100 tl (filtrellerin hepsini yan sanayi aldım)

Rot balans ayarı:50 tl    tekerlekler çaparaz olarak yerleri değişti.

İşçilik = 100 tl

yani uzun lafın kısası tüm işlemleri 725 TL ye halloldu...

yetkili servis sadece ön  rulmanların değişimi için 800 tl civarı bişey istemişti..

yağ ve polen filtresi içinde 350 tl demişlerdi.

hesap ortada..

servisler bu fiyatlarla kendi kuyularını kazdıklarının farkında değiller mi anlamıyorum ki..beklıyolar biri kaza yapsında bi araba parasıda bize bayılsın die

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Görsellerde bilyenin yerini ve kendisini görebilirsiniz. Bilye parya halinde kit olarak değişiyormuş.

Tekinin fiyatı 402,27 + KDV. Boşluk yaptığında ABS lambasıyla uyarı veriyormuş. Yan sanayisi de mevcut @Mutlu Tekir sormuş, bundan ucuz ama pek de ucuz değil. Ford'da kullanılan malzemeyle birebir aynıymış. Bir de oradan fiyat almakta fayda var.

image(2).jpg

image(1).jpg

image(1).jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mehmet Özdemir abi, yardımların için sağol. Acaba focusun hangisinin uyuyor. Z rot vs hep focus 2 nin uyuyor (2005-2008 arası) 

Acaba poryada da focus 2 uyar mı ki? Aşağıdaki linkte şu ana kadar bulduğum en ucuz porya. Mazda için olanlar 230 tl den aşağı değil. 

https://www.tekford.com.tr/focus-arka-poyra-rulmani-20052008-pid-12285.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben izmit sanayi de 130 tl ye buldum ve taktım  sonuç olarak orjinal bilya 184000 km gitti yan sanayi 90000 gitse servis e o kadar para vermeye gerek yok bence.Servise sorduğumda 425 tl dedi işçilik hariç. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Hortingen. 

Arabada son 5bin kmdir ugultu artti. Lastikler 30bin kmde. Muhtemelen bilyalarda sorun var. 

Yarin sanayide kontrol ettirecegim. Focus uyumluysa isimiz kolay. Degilse arabayi birakmak zorunda kalacagim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Lupara :

Hortingen. 

Arabada son 5bin kmdir ugultu artti. Lastikler 30bin kmde. Muhtemelen bilyalarda sorun var. 

Yarin sanayide kontrol ettirecegim. Focus uyumluysa isimiz kolay. Degilse arabayi birakmak zorunda kalacagim. 

130-180bin km. arası poryalar için süre. Uğultu hızla doğru orantılı artar. Lastik sesiyle karıştırmak mümkün. Lastik sesi belli hızda gelir o hızın altı ve üstünde kaybolur. Porya sesi borazan gibi kafa ütülüyor. NTN gibi kalitelisinden almak lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, Mutlu Tekir :

130-180bin km. arası poryalar için süre. Uğultu hızla doğru orantılı artar. Lastik sesiyle karıştırmak mümkün. Lastik sesi belli hızda gelir o hızın altı ve üstünde kaybolur. Porya sesi borazan gibi kafa ütülüyor. NTN gibi kalitelisinden almak lazım. 

Aracim 170bin kmde. Dusuk hizlarda da ses var. Ugultunun sebebi her ne ise hafta ici hallettirecegim. Bilya ise bilya, lastik ise lastik. 

Sfk bilya icin ne dersiniz? Muhtemelen buralarda sfk bulmak daha kolay. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, Lupara :

Aracim 170bin kmde. Dusuk hizlarda da ses var. Ugultunun sebebi her ne ise hafta ici hallettirecegim. Bilya ise bilya, lastik ise lastik. 

Sfk bilya icin ne dersiniz? Muhtemelen buralarda sfk bulmak daha kolay. 

SFK, NTN iyidir. Benim 2010'un ön tarafta sadece bilye değişebiliyor. Bir de poryayla değişmek zorunda olanlar var. Bilye geçen sene eylülde NTN marka 220 TL iken, poryası 550 TL idi. İnşallah bilyeli tiptir sendeki de abi.

Arkalar ise komple porya değişiyor maalesef. Ve düzgün marka bulmak sıkıntı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

SFK, NTN iyidir. Benim 2010'un ön tarafta sadece bilye değişebiliyor. Bir de poryayla değişmek zorunda olanlar var. Bilye geçen sene eylülde NTN marka 220 TL iken, poryası 550 TL idi. İnşallah bilyeli tiptir sendeki de abi.

Arkalar ise komple porya değişiyor maalesef. Ve düzgün marka bulmak sıkıntı.

Yarin bakalim ses nerden kaynakli. 

Artik maliyet ne olursa olaun yaptircgiz mecburen. Sukur, ucuz birsey de kalmadi memlekette. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rotbalansciya gittim. Bir makineyle lastikleri döndurdu. Bilyalar saglam cikti. Sol iki lastik bozukmus. 

Simdi 4 lastik masrafi cikti. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...