Jump to content

Sol ön amortisör

creative16
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler ve kazasız sürüşler dilerim.

Arkadaşlar 94 model Mazda 323 sedan aracımın, sol ön ön amortisöründen "lık-lık-lık" ses geliyor. Düz yolda bu ses kesinlikle gelmiyor ama hafif kasise girdiğimde, araba aşağı yukarı her esnediğinde bu ses geliyor. Ses beni rahatsız etmiyor ama kafamı acayip kurcalıyor.

Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amartisor un yavas yavas omrunu tamamliyor galiba.cikardigi sesi lik lik diye :) tanimlamandan tam anlamasakda,amortisorun icindeki yag azalmistir diye tahmin ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracını lifte kaldırıp kontrol ettir, yağ sızıntısı yoksa eğer bağlantı noktalarında sorun başlamış olabilir... Belki de amortisör değildir ses yapan şey...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim. :)

Bu hafta kontrol ettireceğim ve sonuçlarını sizle paylaşacağım. Amortisör takozunun yıpranmış olması ile böyle ses gelmesi olabilir mi? Aracı stop ettirdikten sonra sol önden aşağı yukarı bastırmaya başladığımda ses geliyor. Aşağıya doğru esnediğinde ses geliyor, belli ki vuruyor sanki biryerlere... :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar aracımı bugün ustama götürdüm. Amortisör takozları deforme, yıpranmış ve büyük çatlaklar meydana gelmiş. "Değişmesi gerekiyor" dedi. Sol ön amortisör ise ömrünü doldurmuş dedi. Sağ aşağı-yukarı gayet iyi esneme yapıyorken, sol tarafdaki çok sönük kalıyor. "Bunu da değiştirirsen sorunun komple çözülür." dedi.

Önümüzdeki ay Kırıkkale'ye gitmeden önce amortisörleri değiştirsem mi? Değiştirmeden yola çıkarsam herhangi bir sorunla karşılaşmam mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracımı bugün ustama götürdüm. Amortisör takozları deforme, yıpranmış ve büyük çatlaklar meydana gelmiş. "Değişmesi gerekiyor" dedi. Sol ön amortisör ise ömrünü doldurmuş dedi. Sağ aşağı-yukarı gayet iyi esneme yapıyorken, sol tarafdaki çok sönük kalıyor. "Bunu da değiştirirsen sorunun komple çözülür." dedi.

Önümüzdeki ay Kırıkkale'ye gitmeden önce amortisörleri değiştirsem mi? Değiştirmeden yola çıkarsam herhangi bir sorunla karşılaşmam mümkün mü?

Bu tür aksamlar güvenlik açısından ve yol tutuşu bakımından önemli aksamlar olduğu için uzun yola çıkarken kendini riske atma ve değiştir derim...

Amortisör tek değiştirilmez bilesin. Araçtan iyi bir yol tutuş ve konfor bekliyorsan takım olarak değiştirmeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ustada öyle söyledi abi. Takım hem amortisör hem de takozlarını değiştirelim dedi. Önümüzdeki ay yola çıkmadan 1 hafta kala yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

CÜmleten hayırlı günler dilerim arkadaşlar. Yola çıkmadan önce ustanın ve sizlerin dediğini yapıp amortisör ve takozlarını değiştireceğim. Öncelikle sizlerle paylaşmak istediğim birkaç fotoğraf:

img1892oh.jpg

img1891pz.jpg

Sese gelirsekte bir video çektim. Görüntüsü pek yok ama sesi dikkatlice dinlemenizi istiyorum. Sizce amortisör mü yoksa başka biryerlerden mi geliyor? İşte sol ön amortisörümüz:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Konuyu tamamen unutmuşun dostlar ve hemen gelişmeleri hemen aktarayım.

Yukardaki eklediğim videodaki aracımdan gelen sesi nihayet ortadan kaldırdık. Biraz tuzlu oldu ama o kadar olsun. Başta:

Amortisör takozlarını değiştirilip, sıfır bir çift amortisör takıldı ve sesi kesti. Ustamızın dediğine göre salıncaklarında değişmesi gerektiğini söyledi.  Salıncağın yanında rot başlarınında değişmesi gerektiği söyledi. Bana telefon açıp, yanına gelmesini söyledi. Ben de hemen otobüse atlayıp direk ustanın dükkanına gittim. Ses komple kesildiğini söyledi ve benden test etmemi istedi.

Ben de bilerek çukurlara, kasislere girerek test etmeye başladım ve sonuç gayet güzeldi. Sesden iz yoktu!

Eğer aracını satmayı düşünmüyorsan dedi salıncakları ve rot başlarınıda değiştirelim dedi. Çünkü aracımı lifte kaldırıp, eline bir levye alıp oralardaki boşlukları gösterdi. İsteğime bağlı olarak ya değiştirecek ya da değiştirmekyecekti. 100-200 daha fazla verip onlarıda değiştirdim.

Kısacası komple alt takım yaptırdım sayılabilir herhalde. :) Şuan çok çok memmunum ve uzun yolda da ufacık bir titreme vesaire yaşamadım. Şimdi kafam çok rahat...

Tek bir sorunum var o da bir çift lastik alacağım. Forumuzdaki lastik başlıklarının hepsini okudum fakat;

Point S diye Alman bir marka duydum. Farklı başlık açmak için gereksinim duymadım ve buradan yardımlarınızı bekliyorum. Aklımda geçen markalar; Starmaxx Novaro, Point S ve Continental... Bu lastikleri arkalara taktıracağım. Önlerde sıfır Michelin Energy Saver marka lastiklerim var. Fiyatı yüzünden arkalara almak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Arkadaşlar sol ön amortisör patladi marka ve adres konusunda yardimci olabilirmisiniz bu arada şoför tarafı sol oluyor degilmi bu konuda hep kafam karışır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ön amortisörler  konusunda  amortisörlerinizden ses lıkırtı ve başka bir ses geldiğinde kendinizin belirleyeceği arıza tespiti hakkında bilgi vereyim.Kaputu açın ve bir elinizi amortisör fişeğinin üstüne koyun diğer elinizle aracı aşağı doğru hareket ettirin hareket anında fişeğin  üstündeki elinizde eğer amortisörünüzde bi sıkıntı varsa inanın bunu hissediceksiniz eğer hereket anında  elinizle bişey hissetmiyorsanız sorun yüksek ihtimalle amortisörde değil salıncak yada rot grubundadır saygılar.....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar sol ön amortisör patladi marka ve adres konusunda yardimci olabilirmisiniz bu arada şoför tarafı sol oluyor degilmi bu konuda hep kafam karışır

Tek olarak amortisör değişimi tavsiye edilmez ama...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tek olarak amortisör değişimi tavsiye edilmez ama...

Tamam abi siz çifti için bi tavsiyede bulunursaniz bende çiftini o marka ve yerden bakarım ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam abi siz çifti için bi tavsiyede bulunursaniz bende çiftini o marka ve yerden bakarım ;)

Bu konuda tecrübeli değilim, forumda tavsiyede bulunanlar olmuştu, ihtiyacım olmadığı için üzerinde durmamıştım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda Monroe marka amortisör takılı. Gayet memmunum ve tavsiye ederim. Fiyatları hakkında ben bilgim yok ama geçtiğimiz aylarda tanesine 120 TL vermiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tavsiyeler icin tesekkurler evet iki markayi araştırıyorum. Birde maysan varmis ama son ihtimal.Forumda bir arkadas 2006 model için focus amortisoru kullanmış pazartesi ilk iş ona bakacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

maysan ın sizin araca göre mal yaptığını zannetmiyorum. yapmış olsa bile tavsiye etmem çünkü binek hyundai araçlarda bile randıman vermiyor. kyb den şaşmayın. çift olarak değiştirin ve amortisör kulelerini ve bilyalarını kontrol ettirin ki tekrar uğraşmayasınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

maysan ın sizin araca göre mal yaptığını zannetmiyorum. yapmış olsa bile tavsiye etmem çünkü binek hyundai araçlarda bile randıman vermiyor. kyb den şaşmayın. çift olarak değiştirin ve amortisör kulelerini ve bilyalarını kontrol ettirin ki tekrar uğraşmayasınız

Tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracam yalniz kyb icin cok farklı fiyatlar çıkıyor sanırım Çin işi olanlar var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...