Jump to content

Hareket Halindeyken Vitesi P Konumuna Almak

pancaro
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

bugün mazda3 AT aracımı arkadaşım sürüyordu.ışıklara geldiğimizde hızımız 10-20 arası filandı.araba durmak üzereyken vitesi p ye aldı.dur demeye kalmadı.bir anda oldu.cızır cızır ses geldi.hızımız azdı allahtan.araba durmak üzereydi.bu ses nerden gelmiştir ciddi birşeymi.baya bir kafaya taktım.moralim bozuldu.sonra arabayı 20 km filan şehir çinde sürdüm birşey yok.ama yinede kafamı bulandırdı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Piston asagi dustu videosunun sanziman asagi dustu versiyonunu cevirseydiniz dalgaya vurup :)

Saka bi yana gecmis olsun, otomatik sanzimani denemenin iki yolu var. Birincisi hafif bir yokusa ama cok cok ta hafif olmasin cok cok ta dik olmasin araci cikartin ve durun, kaldirirken kendini manuel gibi birakiyorsa yani normal alisik oldugunuzdan fazla kaydiriyorsa geriye, servise gitme vaktidir. Digeri ise hizlanirken ya da yavaslarken her zamanki gibi vites atiyorsa problem yoktur.

İyi gunler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hareket halinde geri vitese takmiyor , onu biliyorum :) aracı denemesi için arkadasım denemişti :D ama P yi hiç denemedim . Bizim şanzimanlar sağlam ama kolay kolay bozulmaz

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim arkadaşlar.biraz içim rahatladı.söylediğinizi deneyecem.bi yokuşta arabayı test edicem.hızımız çok değildi zaten.araba durmak üzereydi.metal sesiydi gelen.araba p konumundayken hareket etmemesi gerekiyor.p ye alındığında daha lastikler döndüğü için metal bir sürtünme sesi geldi.2-3 sn anca sürdü.sonra sürdüm arabayı bir sıkıntı hissetmedim.inşallah birşey çıkmaz daha sonra.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnış bilmiyorsam P ye takınca aracın yürümesini engellemek için şanzımana aşağıdaki gibi bir parça giriyor.

Araç yürürken P ye atmak bu mekanizmaya zarar vermiş olabilir

15286DSCN6128.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu olaydan sonra arkadaşın durumunu merak ediyorum :D

Vallahi pek bir şey fark etmemiştir sanırım. Ama araç sahibi arkadaşın üzerinden bir kazan kaynar su boşalmıştır herhalde. Yani öyle ki, konuyu okurken benim içim bir tuhaf oldu. O metalik ses, kulağımda bir an canlandı sanki.

Geçmiş olsun, aynı olay bizim şirket aracı Toyota Corolla'da finans müdürüm yapmıştı. Lakin hiç bir şey olmamıştı. Öyle ki üzerine 250 Bin km gibi de bir yol yapmıştı. Umarım sizin aracınızda da bir şey olmamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3'teki de aşağıdaki resimde 21473 olarak gösterilen

2G44841.gif

müdürüm belgesiz de konuşmuyorsun :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski Practicamda başıma gelmişti, iyi bişey değil tabi ama korkulan olmuyor...araba kontak kapatmış gibi stop etti garççç diye ... psikopat bir arkadaş 40-50 km ile  giderken denedi. Tam otomatikti tabi bu, bu yeni şanzımanda ne olur bilemem açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arada gecmis, hareket halindeyken R ye gecmez diye ben bazen yokus asagi falan N ye aliyorum hareket halindeyken ama R yi denemedim. Mesela 100km ile giderken R ye almak istesek arac ne der? Alir mi? Almazsa napar? Cok buyuk bir merak bu bende :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arada gecmis, hareket halindeyken R ye gecmez diye ben bazen yokus asagi falan N ye aliyorum hareket halindeyken ama R yi denemedim. Mesela 100km ile giderken R ye almak istesek arac ne der? Alir mi? Almazsa napar? Cok buyuk bir merak bu bende :P

Dene ve merakının sonuçlarını bizimle paylaş istersen...

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100 km hızla giderken R (Roket) emi atmak istiyosun, olacak belli hız rekoru kırarsın.

Size bir fıkra anlatayım

Adamın biri manuel 5  vites arabasını yeni almış ,araba garatili tabii, gitmiş 10 dakka sonra arabayı çekiciyle geri getirmiş , bakmışlar şanzıman paramparça, değişip tekrar göndermişler, 10 dakka sonra gene gelmiş araç, çekici üstünde, şanzıman gene paramparça ,neyse gene yapmışlar, 10 dakka sonra gene aynı , bu kez servis sorumlusu beraber gitmiş adamla hadi demiş sür bakalım nasıl sürüyosun, adam başlamış 1-2-3-4-5 sonra  şimdi Roket' e geçelim demiş. :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Günaydın,

Merak ettiğiniz bu işlemi yapmadan önce uygulamanız gereken 2 işlem var:

1- Yeni şanzıman sipariş vermek

2- Mevcut şanzımanın ruhuna el fatiha

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sitede birisi denemişti ya da yanlışlıkla yapmıştı sanırım ( Soner olması lazım ) . Birşey olmuyor demişti. Açıklaması da basit . Nasıl hızlı giderken aracı manuelde alt viteslere atamıyorsanız geri vitese de atamazsınız çünkü bu vitesler mekanik değil elektronik ve çok büyük ihtimalle elektronik olarak bir koruyucu var ve şanzımana ileri giderken geri vitese geç komutu vermiyor.

P ye atmaya gelince o ise yukarıda gördüğünüz gibi mekanik. P ye atmak çok ciddi sıkıntı çıkarır mı görünen o ki çıkartmaz ama o çark ve dişliye zarar vereceği kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100 km hızla giderken R (Roket) emi atmak istiyosun, olacak belli hız rekoru kırarsın.

Size bir fıkra anlatayım

Adamın biri manuel 5  vites arabasını yeni almış ,araba garatili tabii, gitmiş 10 dakka sonra arabayı çekiciyle geri getirmiş , bakmışlar şanzıman paramparça, değişip tekrar göndermişler, 10 dakka sonra gene gelmiş araç, çekici üstünde, şanzıman gene paramparça ,neyse gene yapmışlar, 10 dakka sonra gene aynı , bu kez servis sorumlusu beraber gitmiş adamla hadi demiş sür bakalım nasıl sürüyosun, adam başlamış 1-2-3-4-5 sonra  şimdi Roket' e geçelim demiş. :D :D :D

:) ama otobüslerde roket vardı sanırım 302 s lerde , biz şöföre Roket ! roket ! diye tezahurrat yapıyoduk..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kocaman adamlarsiniz roket esprisini yapmissiniz ya ne diim bilemedim.

ilkokul 1 deyken anlatiyoduk biz o fikrayi.

neyse R'ye almak istedigimiz zaman aracin sanjimandan zart diye bir ses geliyor ve zorladiginiz surece bu surtunme ses devam ediyor ancak vites gecmiyor.

insan evladi olan insan o sesi duyunca da reflex olarak zaten lan diip elini geri cekiyor.

siz roket yapin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...