Jump to content

Motor Temizleme ve Koruma

kumsaati14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

çalışan bir mekaniğin tozu bile alınmaz! bir televizyon düşünün arkası hiç açılmadan 20 yıl sorunsuz çalışanlar var. arabalarda aynen öledir motor üzerindeki yağ araca hiçbir zarar vermeyeceği gibi ömrünede ömür katar. bu demek degildirki kabutu hiç kaldırmamak! 43 yaşındaki murat 124 ümün motoru daha birkez bile yıkanılmadı rahat 800.000 devirmiş olmasına rağmen halen rektefiyesiz tıkır tıkır çalışmakda ben bunu motoru yıkatmamaya borçluyum üzerinde rahat 5 cm lik yağ tabakası var kış aylarında motorun nemlenmesine izin vermiyor -25 derecede bile çalışmasını sağlıyor kısacası motor temizlemek yıkamak saçmalık!

Sayın Alore

Motor yıkamak tabikide iyi bişey değil,  hiçbir zararı olmasa bile, pas yapar, ama bide işin öbür tarafı var, yani görsellik boyutu, sizin muratın motorunun üzerindeki yağ tabakası zaten motor hakkında epey bir ipcu veriyor, fakat bu kadar katı olmaya gerek yok, kaputu açtığınızda pırıl pırıl bir motor görmek daha iyi bence , zaten çalışan bir mekanik demişsiniz, elektronik bir cihazdan bahsetmişsiniz çok alaksız durumlar, ben bu konuda tam tersi düşünüyorum kesinlikle mekanik olan vede toza , kire ,yağa açık olan parçaların vede genel konuşursak motorun temzilenmesi bakımı vede yağlanması şarttır, ama tabiki uygun temizleyiciler vede ekipmanlarla , rasgele değil.

Bu arada motorun üstündeki biriken yağ nasıl motorun nemlenmesini engelliyor pek anlayamadım, motorun üstünde biriken yağ çalışan mekanik aksamların, '' karbüratör v.b'' çalışmasını engellediği gibi katılaşıp üstünde tortu oluşturması o aksamların değişmesini dahi gerektirebilir, motor bloğunun üstünde oluşan yağ tabaksının belki bloğa bir zararı yoktur ama motorun nemlenmesi vede soğukta çalışması konusuylada alakası yoktur, soğukta motorun içindeki temiz yağ dahi akışkanlığını kaybederken, motorun dışındaki kurumuş katılaşmış yağın ne gibi bir etkisi olabilir bilemiyorum artı olarak ekleyeyim motorun üstündeki tabaka yağa yapışmış ince bir toz tabakasından ileri gitmez ve pis bir görüntü oluşturmaktan başka bir işe yaramaz.

Konudaki diğer makalelerimi okursanız motor yıkamayı enjeksiyonlu vede elektrinik motorlar için kesinlikle önermediğimi görürsünüz, fakat uygun uçucu temizleyicilerle yıkanabilir, benim aracım gibi mekanik araçların ise ateşleme sistemine nem kaptırmadıktan sonra sıcak bir günde vede motor soğukken ilgili yağ çözücü vede temizleyici kimyasallar sıkıldıktan sonra su ile durulanmasında hiçbir sakınca yok sadece ufaktan boyasız vede çelik olmayan metallerde paslanma olabilir. Diğer taraftan aracın sağlıkl çalışması için çalışan mekaniklerin titizlikle temizlenmesi vede yağlanması gerekir.

Saygılar. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

konuyu iki fotoğrafla hortlatayım.

Kaput altı için Sonax´ta temizlik ve koruma paketini uygulattım, sonuç mükemmeldi. En önemlisi ise bu işlemler su vurulmadan yapıldı. Yeni guzu ile önceki guzunun temizlik sonrası halleri. Görünce adamın içi açılıyor.

post-6174-141695299025_thumb.jpg

post-6174-14169529903_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fiyat sormamın sakıncası var mı?

ve bşr de sadece motor temizleme işlemi mi yaptırdınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki guzuma 2012 yazında 500 TL´ye boya koruma ve cam filmi yaptırdım.

2013´te de detaylı iç temizlik ve motor temizliği yaptırdım 175 TL´ye.

Yeni guzuma detaylı iç temizlik ve sterilizasyon, motor temizlik ve koruma, klima temizlik ve dezenfeksiyonu, ozonla dezenfeksiyon ve sterilizasyonu toplam 325 TL´ye yaptırdım. Önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde boya koruma ve cam filmi yaptıracağım.

Bu fiyatlar standart dışı müşteri fiyatıdır. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın comealone aracınız hayırlı olsun, önceki de temiz pırıl pırıl bir araçtı , buda aynen öyle, güle güle kullanınız, kazasız belasız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın comealone aracınız hayırlı olsun, önceki de temiz pırıl pırıl bir araçtı , buda aynen öyle, güle güle kullanınız, kazasız belasız.

Teşekkür ederim Gürhan bey. Daha iyisi daha yenisi size nasip olur inşallah.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Motor temizleme yaptıranlar nerde yaptırdılar. Dün haldıza gittim. Kaput Altını temizlesek dedim tavsiye etmiyoruz dediler. Sonax, ziebert falan dedim. Gerek yok riskli dediler ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektronik motora kesinlikle su değmemelidir , abartı derecece pis , yağ, kir değilde olsa olsa tozdur, onuda basınçlı hava tutarak temizleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Dün motoru Atas Forest deterjan kullanarak bahçe hortumuyla yıkadım. Kuruduktan sonra Würth motor cilası attım. Yarım saatte gayet iyi oldu.Gk8Pz3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

otomobil hususunda anlamadığım bir şey varsa o da motorun yıkanmasıdır.

neden yıkanır ki motor??

Zevk, görüntü vs. Motorun sağlığı için gerekli olduğunu düşündüğümden değil, hatta dikkat edilmezse zararı da olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zevk, görüntü vs. Motorun sağlığı için gerekli olduğunu düşündüğümden değil, hatta dikkat edilmezse zararı da olur.

yanlış olmasın kimsenin kimseyi bu yüzden yargılamaya hakkı yok elbette . isteyen istediğini yapar. bunu sorgulamak da kimsenin haddi değil ama hakkaten anlam veremedeğim bir şey olduğu için söyledim.

gerçi otomobiller söz konusu olduğunda ne kadar anlamlı şeyler yapıyoruz o da ayrı konu:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlış olmasın kimsenin kimseyi bu yüzden yargılamaya hakkı yok elbette . isteyen istediğini yapar. bunu sorgulamak da kimsenin haddi değil ama hakkaten anlam veremedeğim bir şey olduğu için söyledim.

gerçi otomobiller söz konusu olduğunda ne kadar anlamlı şeyler yapıyoruz o da ayrı konu:)

Aynen öyle. Mesela birçok kişinin aracına yaptığı modifikasyonlar da bana anlamsız, hatta çoğu çirkin geliyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sahibi oldugum araclarin motorlarini yikadim daha once. Dikkat edilerek yapilirsa hic bir zarari yok bu kadar korkuyla yaklasmaya gerek yok bence.  Faydasi ne derseniz tek faydasi kaputu acinca bal dok yala seklinde parlayan motoru gormenin verdigi manevi huzur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de tazyikli su ile yıkatmayı pek uygun bulmuyorum. Sonuçta elektronik parçalar da var denildiği gibi ve su, bu parçalara zarar verebilir. İlla temiz görünmesi isteniyorsa ıslak bir bez ile üzeri silinebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...