Jump to content

Mtutun'un CX-5 Alip Tum Forumu Keklemesi

Onur
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bence de veli abi ile ortak girelim. millet sığıra giriyor biz de cx5' girelim. 1 ay sende kalır,bir ay bende. servisi de okan'da yaptırır bölüşürüz :D

Millet sığıra giriyor, bizde sıraya gireriz... Servisi bölüşürsek haksızlık olur, sen çok geziyosun...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 136
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

16

• domestos

17

• Onur

22

• mtutun

43

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

CX-5'i sığırlarla kıyaslamana bayıldım! Ben de zaten bizbizeyken sığırcık diye çağırıyorum.

Bence de veli abi ile ortak girelim. millet sığıra giriyor biz de cx5' girelim. 1 ay sende kalır,bir ay bende. servisi de okan'da yaptırır bölüşürüz :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

CX-5'i sığırlarla kıyaslamana bayıldım! Ben de zaten bizbizeyken sığırcık diye çağırıyorum.

abi ikisi de 4 çeker :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Millet sığıra giriyor, bizde sıraya gireriz... Servisi bölüşürsek haksızlık olur, sen çok geziyosun...:)

km'ye böleriz sıkma canını :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru ama CX-5 normal durumlarda önden çeker, Sığır'ın kafasını bozarsan arkadan iter!

:D :D doğadan ilham almışlar sonuçta :D iyi güldüm valla :) Allah'ta seni güldürsün :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dikkat et il müdürü görmesin gülerken, zaten sakallısın!

:D :D doğadan ilham almışlar sonuçta :D iyi güldüm valla :) Allah'ta seni güldürsün :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dikkat et il müdürü görmesin gülerken, zaten sakallısın!

gelmez. ben akşam film izlemeye gidecem zaten ona :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hangisini? Yargıya mı, spora mı, ihaleye mi, basına mı...?

gelmez. ben akşam film izlemeye gidecem zaten ona :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aaaaa! Ne yani normal, hani eskisi gibi, bildik filmlerden mi izleyeceksiniz???? Bunun keyfi nerede ki? Anlamadım...

Oscar alan bir film izliycez sanırım. belki "12 yıllık esaret" :D çok manidar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olum böyle abuk sabuk şeyler yazıp durma bana. Zaten takım elbiseyle yatmaktan yoruldum artık. Bi bırakın da adam gibi pijamayla rahat rahat uyuyabileyim yahu!

esas film 25 martta geliyormuş. Onu beraber izleriz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olum böyle abuk sabuk şeyler yazıp durma bana. Zaten takım elbiseyle yatmaktan yoruldum artık. Bi bırakın da adam gibi pijamayla rahat rahat uyuyabileyim yahu!

:D tmm ben izler sana anlatırım
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Cevaplar için teşekkürler, RX 8 hakkında benim ilk aldığım dönemde yaşadığım bir sorun oldu ve hatta bunu Mazda merkeze kadar yazdım. Malum Çekmeköy'den de geçen Şile yolu çok kıvrımlı ve tehlikeli bir yoldur. İlk zamanlar bu yolda her kavşakta duvara yapışmış bir veya iki araç görmek kötü bir rüya gibiydi ki bir keresinde de ben böyle bir olay yaşadım. RX 8'in burnu kavşak çıkışına döndüğü için olanca hızımla kavşatan çıktım ve allah korudu ki 3-4m daha farklı bir rotaya dönmüş olsam hayatımın en sıkı ve belki de son kazasını yapacaktım. Bu olay esnasında sola (sert diyemiyorum çünkü değildi bence) bir viraja 100km +/- 10 civarı bir hızla girerken eski alışkanlık ile önce gaz kesip sonra da motor freni devreye alacak şekilde vites küçülttüm (tabi bu esnada hangi vitesten düştüğümü hatırlamıyorum ama eski alışkanlık derken bunu demek istiyorum, eski araçlarımdan biri ile aynı şeyi yaşamazdım anlamında) ve bu esnada arka lastiklerim tamamen kitlenerek yolda sol, sağ yalpalamaya başladım. İlk soldan sonra kontra sağ direksiyon hamlesi zaten gayrı-ihtiyari yaptığım bir hamle idi ve allahtan araç bu yönde kavşak çıkışına yönlendi ve çok büyük tesadüf sağımda üç şerit boş olduğu için hiçbir sorun yaşanmadan olay bitti. Ama ben RX 8 kitapçığında motor fren konusunda bir uyarı göremedim ki o zaman kullanım kitapçığını çok iyi okumuştum. Sonra serviste rotary motor için zaten motor frenin anlamı olmadığını da konuştuk ama bence bu kullanıcıya belirtilmeliydi diye düşünmüş ve Mazda'ya yazmıştım. Tabii araç zaten imalattan kalkmış bir anlamı yok denilebilir ama bu kümüle bilgi ileride işlerine yarar diye düşündüm. Sen ne dersin? Neden böyle bir sorun yaşadım? Bir de not, olay yaşandığında yaz başı olduğundan yolun biraz tozlu olması ihtimali var. Bir uzman sorusu daha. Şimdiden teşekkürler.

Diğer önemli konu, sen de söylemişsin ama viraj içinde performanslı kullanımda asla vites değiştirilmez. Diğer tüm arkadaşlara yaptığım bir tavsiye var. Bilmediğimiz ve viraj içini tamamen göremediğimiz virajlarda limitlerde sürmek çok tehlikeli. Muhakkak viraja giriş hızımızı çok iyi tayin etmemiz, viraja girmeden uygun vitese küçülmemiz, fren uygulayacaksak giriş hızı için viraja girmeden freni sonlandırmamız lazım. Virajda da kesinlikle vites değiştirmemek, gaz bırakmamak, fren yapmamak ve mümkünse çizgimizi değiştirmemek lazım. Eğer gaz veya sürat fazla geldiyse ve araç arkadan kontrollü viraj dışına açmaya başladıysa, sadece az bir şey gazdan geri çekilmek (asla bırakmadan) ve çok hafif direksiyondan kontra vererek müdahale etmek lazım. Viraj girişinde veya viraj içinde hızlanmaya çalışmak çok tehlikelidir. Bunun yerine viraja uygun süratle girmeli ve sürati arttırmak zorunda kalmamalıyız. Gereğinden yavaş mı girdin? Yüksek viteste mi kaldın? Olsun ne olur ki? Bırak bir sonrakinde doğru yaparsın, oynama... Sürücülük eğitimi ya da yeteneğine göre, virajda hızlanma ancak viraj çıkışında yapılabilir. Burada bile ancak virajdan tam çıkıldığında vites büyütecek gibi ayarlamak lazım. Yani öyle bir vites ile viraja girmek lazım ki, viraj çıkışında aynı vitesle hızlanmaya biraz daha toleransı kalmış olsun.

Gönderi 2 seneyi geçmiş ve CX-5 nasıl araçtır diye bakmak için girdim fakat burda da RX 'a rastladım Mtutun'un Oscayasa için dediği şey baya doğru. Oscaryasa viraja fazla hızlı girdiği için motor freniyle hızını düşürmek istemiş ve o esnada arka lastikler tamamen kitlenerek yolda sol, sağ yalpalamaya başlamış.

Viraja yüksek hızda giriyorsan hiç vites değiştirmeden sadece vites topuzuna elini götürmek dahi konsanstrasyonu bozabilir cunku o esnada koltuğa yapışmış halde 2 kolun direksiyonda olmalı.  İlla ki hız azaltman gerekiyorsa frene hafifce dokunarak yapmalısın. Motor freni sadece arka tekerlekleri etkileyeceği için arkadan yalpalatma ihtimali de yüksek olur. Hal böyleyken Oscaryasa konuyu Mazda merkeze iletmiş oysa ki araçta sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...