Jump to content

Ön Fren Balatasından Gelen Ses

yusuf Dinç
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar Merhaba,

1 ay önce almış olduğum aracımla çukurlara girdiğimde inanılmaz derecede rahatsız eden bir ses var. Bununla ilgili servise gittim ve test sürüşü yaptık ustayla. aracın ön fren balatalarından sesin geldiğini söylediğinde çok şaşırdım. önceki sahibi dışarda muadili bir balata ile değiştirmiş ve bu balatada küçük geldiği için bu sesi yapıyormuş. Tabiki şimdi bunu değiştirmek icap ediyor. serviste değiştirisem yaz kampanyası (%25 İndirim) ile 115 TL + Kdv tutuyor. Bu balataları değiştirmekmi lazım yoksa bir çözüm yolu varmıdır. şuan üstündeki balatalar sıfıra yakın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis bu sesin balataları değiştirdiğinizde kesileceğini garanti ediyorsa bence değiştirin.

Değiştirmekten başka çare yok gibi gözüküyor anlaşılan. Birde servis garantisi olur yaşayıp görmek lazım. ;D

Anlamadığım başka bir aracın uymayan balatası bu araca nasıl takılmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değiştirmekten başka çare yok gibi gözüküyor anlaşılan. Birde servis garantisi olur yaşayıp görmek lazım. ;D

Anlamadığım başka bir aracın uymayan balatası bu araca nasıl takılmış.

Yaptım oldu veya ben yaparsam olur gider mantığında çalışan ustalar olduğu sürece takılır... Aldığı üç kuruşu kâr bilen şahsiyetler neler kaybettiğinin farkında değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Japon otoların neredeyse hepsinde var bu parça seçiyorlar ya tamamen orj takılacak ki pahalı biraz yada muadili dene gör yapıp takılacak bende ön diskleri değiştirdim istanbulda çok kısık ses yapıyordu ustaya dedim olmadı sök bunları kırmadı söktü birazdaha pahalısını aldık oda 400km sonra arada frenlerken ses yapmaya başladı ustaya gittim firmaya söyleyelim yenisini belki verirler dedi işime gelmedi antalya mepaz dan 120TL ye orjinalini getirttim ustaya taktırdım tık ses yok baksan altı üstü kalınlığı aynı balataların ama ses yaptılar genede. o yüzden böyle şeylerde orj tavsiye ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende ön tekerden gelen ses üzerine servise gitmiştim adamlar lastikleri söktü baktılar ettiler ses kesilmedi! en son gittiğim japon otolarına bakan özel servise söylediğimde adamlar söylediğimde konuya vakıf olup çözdüler! elinizi fren disklerinde gezdirdiğinizde tırnağınız takılacak kadar bi pürüz varsa balata frene basmasanızda diske sürtüp ses yapıyor!en fazla diskinizi taşlatırsınız veya balataları taşlama yaparlar.ben bir çift balatayı işçilik dahil 75tl ye değiştirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende ön tekerden gelen ses üzerine servise gitmiştim adamlar lastikleri söktü baktılar ettiler ses kesilmedi! en son gittiğim japon otolarına bakan özel servise söylediğimde adamlar söylediğimde konuya vakıf olup çözdüler! elinizi fren disklerinde gezdirdiğinizde tırnağınız takılacak kadar bi pürüz varsa balata frene basmasanızda diske sürtüp ses yapıyor!en fazla diskinizi taşlatırsınız veya balataları taşlama yaparlar.ben bir çift balatayı işçilik dahil 75tl ye değiştirdim.

banada denilmişti balatalar diske alışana kadar ses yapar diye mesela ama diske uymama sıkıntısıda varmış diskin biçimsiz yıpranması yüzünden. taşlatılması pek tavsiye edilmiyor ama.

ayrıca ben ilk muadil balatalarımı 50 2.leri ise 75den almıştım orj. 120lira faturalı olarak geldi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özel Bir Serviste tekrar baktık. balatalar başı boş dolaşıyor sanki yuvasının içinde. Ya bunu takan insan evladı hiç mi düşünmez bu arabayı kullanan kişi ailesiyle uzun yola çıksa bu balatalar sıkışsa ve fren görevini yerine getiremese, bu araç durmasa veya kontrolden çıksa ne olacak. parasını ben ödemedim ama aldığı para haram olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

banada denilmişti balatalar diske alışana kadar ses yapar diye mesela ama diske uymama sıkıntısıda varmış diskin biçimsiz yıpranması yüzünden. taşlatılması pek tavsiye edilmiyor ama.

ayrıca ben ilk muadil balatalarımı 50 2.leri ise 75den almıştım orj. 120lira faturalı olarak geldi

Yaz kampanyasından orijinal taktıracam. Özel servis işçilik dahil 160 istiyor. Servis ise işçilik dahil 115+kdv istiyor. umarım başka sıkıntı çıkmaz. Güvenliği tehdit eden ve bakıldığında çok para etmeyen bu tarz parçalarda bence orijinal takılmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen silecek değilki bu en önemli unsurlardan biri orj kullanmak bencede en mantıklısı. beterin beteri var derler o yüzden abi hiç canını sıkma yaptır kafan gönlün rahat etsin. artı yuvasına uymamış ve sallanıyorsa durduk yere sıkışıp frenleye bilirdide hele hele tek tekerin sıkışması çok tehlikeli olurdu dediğim gibi beterin beteri var. Büyük geçmiş olsun.

Yaz kampanyasından orijinal taktıracam. Özel servis işçilik dahil 160 istiyor. Servis ise işçilik dahil 115+kdv istiyor. umarım başka sıkıntı çıkmaz. Güvenliği tehdit eden ve bakıldığında çok para etmeyen bu tarz parçalarda bence orijinal takılmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen silecek değilki bu en önemli unsurlardan biri orj kullanmak bencede en mantıklısı. beterin beteri var derler o yüzden abi hiç canını sıkma yaptır kafan gönlün rahat etsin. artı yuvasına uymamış ve sallanıyorsa durduk yere sıkışıp frenleye bilirdide hele hele tek tekerin sıkışması çok tehlikeli olurdu dediğim gibi beterin beteri var. Büyük geçmiş olsun.

Evet bugün balata değişimi için servisin yolu tuttum. lastik indiğinde şok olum balatalar başı boş geziniyor. frenden ayağımı çektiğimde bence o hafiften sürtmeye devam ediyordu. disk saçma bir şekilde aşınmış. bir balata yüzünden diski de değiştirmek zorunda kaldım. kampanya dahilinde iki ön fren balatası, iki disk işçilik dahil 415-TL tuttu. Dediğiniz gibi tek teker sıkışması olabilirmiş. Bana da sıkışmaz dediler ama gördüğüm manzara sıkışmaya gayet açıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç genç olduğu için diskler biraz maliyetlidir tabi ama şimdi için daha rahat aracın daha güvenli tekrar büyük geçmiş olsun abi ;)

Evet bugün balata değişimi için servisin yolu tuttum. lastik indiğinde şok olum balatalar başı boş geziniyor. frenden ayağımı çektiğimde bence o hafiften sürtmeye devam ediyordu. disk saçma bir şekilde aşınmış. bir balata yüzünden diski de değiştirmek zorunda kaldım. kampanya dahilinde iki ön fren balatası, iki disk işçilik dahil 415-TL tuttu. Dediğiniz gibi tek teker sıkışması olabilirmiş. Bana da sıkışmaz dediler ama gördüğüm manzara sıkışmaya gayet açıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç genç olduğu için diskler biraz maliyetlidir tabi ama şimdi için daha rahat aracın daha güvenli tekrar büyük geçmiş olsun abi ;)

hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanmanız dileğiyle ..  :nazar::dua:

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bu arada aracın gidişi değişti sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Ses kaliperle balata arasından iletildiği için şunun gibi ses soğurucu uygulanmalı. Benim balatalar özel olduğu için (EBC Yellow Stuff) ışıklarda yavaşlarken kuş sesi gibi ses yapıyordu, bundan uyguladık ses gitti.

p3cqy.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bu arada aracın gidişi değişti sanki.

e tabi sürtme vs yok dengeside yerinde gideride güzelleşmiştir Maşallah.

Ses kaliperle balata arasından iletildiği için şunun gibi ses soğurucu uygulanmalı. Benim balatalar özel olduğu için (EBC Yellow Stuff) ışıklarda yavaşlarken kuş sesi gibi ses yapıyordu, bundan uyguladık ses gitti.

p3cqy.jpg

ürün Türkiyede varmıdır maliyeti nedir uygulaması kolaymıdır?  =)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ürün Türkiye'de yok veya daha doğrusu Bursa'da  birçok yer dolaştım hiçbirinde buna yakın bir ürün dahi bulamadım. O yüzden eBay Amerika'dan aldım. Maliyeti uygun Türkiye'ye kargo dahil $15-$20'ye maloldu. Uygulaması da gayet kolay, kriko ile tekerleri kaldırıp balataları söküp kendin bile yapabilirsin.

Ürün aslında bir çeşit silikon, sadece sesi yok etmesi için bir katkı eklenmiş ve sıcak su ve benzinden falan etkilenmemesi için koruyucu ile güçlendirilmiş bir silikon.

Ancak fren sesini giderebilmek için onun dışında iyi bir alternatif daha var:

3M Kord Bezli Transfer Bantı 468 MP 200MP Yapışkan

Bu türkiye'de daha kolay bulunabilir birşey. Onu kaliperin yüzeyi şeklinde kesip balatalara yapıştırıp denersen ses gider.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ürün Türkiye'de yok veya daha doğrusu Bursa'da  birçok yer dolaştım hiçbirinde buna yakın bir ürün dahi bulamadım. O yüzden eBay Amerika'dan aldım. Maliyeti uygun Türkiye'ye kargo dahil $15-$20'ye maloldu. Uygulaması da gayet kolay, kriko ile tekerleri kaldırıp balataları söküp kendin bile yapabilirsin.

Ürün aslında bir çeşit silikon, sadece sesi yok etmesi için bir katkı eklenmiş ve sıcak su ve benzinden falan etkilenmemesi için koruyucu ile güçlendirilmiş bir silikon.

Ancak fren sesini giderebilmek için onun dışında iyi bir alternatif daha var:

3M Kord Bezli Transfer Bantı 468 MP 200MP Yapışkan

Bu türkiye'de daha kolay bulunabilir birşey. Onu kaliperin yüzeyi şeklinde kesip balatalara yapıştırıp denersen ses gider.

hımm şuan çok rahatsız edici değil çok sıkta duymuyorum yada dikkat etmiyorum ama kafama çok takılırsa notlarımı aldım teşekkür ederim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...