Jump to content

Mazda RX-8 Hakkında Kafamı Karıştıran Sorular..

hukukcu07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Abilerim hepinize merhaba abilerim diyorum çünkü genel olarak benden büyüksünüz..

Ben öğrenciyim lise son sınıf ve üniversiteye hazırlanıyorum Allahın izniyle üniversiteye geçince babamın sözü oldugu uzun süredir istediğim rx8 'i alacağım arabayla ilgili çok efsane var haliyle benimde aklıma takılanlar var size danışmak istedim

1- 40-45bin tl arası 2. el alıcağım tabi 2014 de alıcağım onuda hesaba katalım temiz araba bulabilirmiyim ?

2- Genel olarak sakin kullanmam, gereksiz yere hız yapmam ama sonuç itibariyle 10bin devir çevirebilen bi arabaylada mümkün oldugunca her göbekte-virajda yan vermeye çalışırım yakıt sarfiyatı 14-15lt geçermi ?

3- Uzun yolda 100-120km hızla gidersek yakıt sarfiyatını kaça düşürebilriiz

4- Motoru değiştirmeye kalksak sıfırdan yaptırmaya kalksak kaç para ve türkiyede yapanlar varmı ?

5- Arabanın arka koltuklarına standart bir kişi rahat oturabilrmi yoksa rahatsız sıkışık mı arka koltuklar

6- Mazdanın özel yağından koyuyomuşuz bu araca o yağın fiyatı nedir ?

7- Arabanın dışıyla biraz oynasam yeni makyajlı kasa görünümü vermeye çalışsam kaça patlar acaba ?

Şimdilik aklımdaki sorular bunlar cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 106
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

13

• Revivo73

35

• qwertykam

9

• samet34

8

hayirlisi olur insallah da, sen o arabayla 100 km de yaklasik 20 litre yakacaksin. 50 litre ortalama kullanilabilir benzin aliyor depo. yani 250km de bir depoyu fullemen gerekecek iyimser bir hesapla. bir ogrenci olarak buna gucun yetecek mi? bunu dusunmediysen diye eklemek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Baban sağ olsun :) dert etme o maddeleri :D rx kullananlar tecrübelerini yazacaktır . Bence en azından 1 yıl kullanıp tadını çıkarabilirsin.

Baban çökmezse araca tabi :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abilerim hepinize merhaba abilerim diyorum çünkü genel olarak benden büyüksünüz..

Ben öğrenciyim lise son sınıf ve üniversiteye hazırlanıyorum Allahın izniyle üniversiteye geçince babamın sözü oldugu uzun süredir istediğim rx8 'i alacağım arabayla ilgili çok efsane var haliyle benimde aklıma takılanlar var size danışmak istedim

1- 40-45bin tl arası 2. el alıcağım tabi 2014 de alıcağım onuda hesaba katalım temiz araba bulabilirmiyim ? ARANINCA BULUNUR.

2- Genel olarak sakin kullanmam, gereksiz yere hız yapmam ama sonuç itibariyle 10bin devir çevirebilen bi arabaylada mümkün oldugunca her göbekte-virajda yan vermeye çalışırım yakıt sarfiyatı 14-15lt geçermi ? 17-19 LT ARASI YAKARSIN.

3- Uzun yolda 100-120km hızla gidersek yakıt sarfiyatını kaça düşürebiliriz. 12-13 LT.

4- Motoru değiştirmeye kalksak sıfırdan yaptırmaya kalksak kaç para ve türkiyede yapanlar varmı ? SON OLARAK 12-13 BİN TL CİVARIYDI KOMPLE YENİ MOTOR.

5- Arabanın arka koltuklarına standart bir kişi rahat oturabilrmi yoksa rahatsız sıkışık mı arka koltuklar. OTURAN KİŞİNİN YAPISINA BAĞLI. ORTALAMA BOY VE KİLO SORUN OLMUYOR.

6- Mazdanın özel yağından koyuyomuşuz bu araca o yağın fiyatı nedir ? DİĞER YAĞLARDAN FARKLI DEĞİL FİYATI.

7- Arabanın dışıyla biraz oynasam yeni makyajlı kasa görünümü vermeye çalışsam kaça patlar acaba ? BENCE DEĞMEZ. EĞER ÖYLE BEĞENİYORSAN BİRAZ DAHA ZORLA MAKYAJLI AL.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- 40-45bin tl arası 2. el alıcağım tabi 2014 de alıcağım onuda hesaba katalım temiz araba bulabilirmiyim ?

2- Genel olarak sakin kullanmam, gereksiz yere hız yapmam ama sonuç itibariyle 10bin devir çevirebilen bi arabaylada mümkün oldugunca her göbekte-virajda yan vermeye çalışırım yakıt sarfiyatı 14-15lt geçermi ?

4- Motoru değiştirmeye kalksak sıfırdan yaptırmaya kalksak kaç para ve türkiyede yapanlar varmı ?

5- Arabanın arka koltuklarına standart bir kişi rahat oturabilrmi yoksa rahatsız sıkışık mı arka koltuklar

7- Arabanın dışıyla biraz oynasam yeni makyajlı kasa görünümü vermeye çalışsam kaça patlar acaba ?

Yerinde olsam sürat yapma hevesimi piste bırakır, açılır tavanlı bir MX-5 ile sözleşme imzalama yoluna giderdim... hem daha ekonomik binersin MX5 e hemde bahar/yaz akşamları üstünü açar bütün üstü kapalı araçlara takarsın Antalya da... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

--> Bence bulabilirsin, cunku benim 2006 RX-8 kazasız/temiz ve satacak olsam yaklaşık o değerlerden satabilirdim. Ancak satıştaki RX-8'lerin 40bin TL aşağısında olanlar genelde büyük kaza görmüş oluyor, ona dikkat.

--> Bence bu araç göbeklerde yanlayarak dönerek kullanılmamalı, kendi görüşüm. Cunku arka diferansiyel gereksiz yere zorlanmış oluyor. Kendim aldığımdan bu yana hiç o şekilde yanlamadım. Bu araç yolda kaydırma değil, yola tutunma aracı. Ben bu aracı yanlayarak kaydırarak değil, 180km hızda ani şerit değiştirirken dahi yola tutundurarak sevdim. Kaydırmayı sevenler için Seat Leon'u tavsiye ederim, oldukça iyi kayıyor. Hatta ne zaman Leon görsem kayarken görüyorum )

Yakıt sarfiyatını çok takma cunku böyle bir araçla zaten gün boyu gezilmez. Gün boyu gezen araçlar taksi/dolmuş'tur. Çok gezeceğim fakat sarfiyat önemli diyorsan Fiat Brava dizel ya da Toyota Auris dizellere bak, gün boyu gezsen bile pek yakmaz hem de bayağı spor hissi verir, 1.viteste gaza abandın mı F1 gibi gidiyorsun zannettirir dışardan bakıldığı zaman yürüyen kutu gibi görüntüsü vardır.

Sarfiyatı düşürmekten çok, aracın fabrika çıkış değerlerinde tutmak önemli bunun için kaçla gidersen git, motorun bakımına önem vereceksin. 2.el alacağın için kendin bir ilk bakım yapacaksın, sarfiyatta önemli olan buji-kablosu-ateşleme bobinleri, bunlar km'si yaklaşmışsa değişecek, çoğu kullanıcı ateşleme bobinini hiç değişmiyor fakat belli bir süre sonra değişmesi şart yoksa aracın çok tüketir. Bu şartlar altında benim cevre yollarında 10-11 lt tüketim değerlerim oldu ancak her zaman öyle sakin de kullanılmıyor.

--> Sıfır değişim 12bin TLydi ancak dolar arttı, ekonomi biraz değişti şimdi o fiyata değildir herhalde. Bursa'da Orhan Usta var, motoru rektifiye konusunda uzman. Fiyatı bilmiyorum fakat 1-2bin TL'yi fazla geçmeden motor segman ve contalarını yenileyebilirsin.

--> Benim boyum 1.80 ve arka koltuk çevresi biraz kapalı geldi ancak yine de arka koltukta son derece rahat oturdum. Uzun yollarda da pekala oturulabilir.

--> Dexelia 5W30 sentetik yağdır, Bursa'da 5lt'si 180TL. Kutu üstünde "sentetik" ifadesi yazmaz. Kutusunda zaten ne mineral, ne sentetik hiçbirşey yazmaz. TOTAL üretimidir.

--> Bu arabanın dışıyla bence oynamaya gerek yok cunku zamanında en güzel tasarım verilmiş. Scirocco'ların arkasını gördün mü hiç? Spor araçların genelde arkası biraz çirkin görünür ancak RX-8'in arkası da baya güzeldir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Viç kuesçın????

abi yukarıda alıntı yapmışsın ama bir şey yazmamışsın.yada ben mı göremiyorum .  Onu dedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi yukarıda alıntı yapmışsın ama bir şey yazmamışsın.yada ben mı göremiyorum .  Onu dedim :)

sen goremiyosun, ac gozlerini bakma sasi alayiniz gelseniz yikamazsiniz besiktasi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

He la :) tapatalk alıntıyı mavi gösterdiği için hiç bakmadım :) tabi bunda 4 saat uykuyla Ramazan etkinliğinde bulunmanın da etkisi var :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi bu rx zorlasan 94 kuruş mu yakıyor ? Ben 1 lira yakan c180 biliyorum :D gücüne göre çok yakmıyor mu ne .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracın benzin sarfiyatını konuşmak aslında fuzuli. Dolmuş taksi olarak kullanılacaksa o ayrı .)

İhtiyaç amaçlı, iş görmek için kullanılan Dacia Logan, Renault Megan, Skoda Oktavia'larda sarfiyat konuşulur.

RX-8 de Dacia Logan gibi gün boyu her gün kullanacaksa RX-8'in ne anlamı ve zevki kalırdı ki?

Bu araçla ara sıra bazen çıkıp makas atıp stres atıp eve dönmek için kullanılmıyor mu?

Nitekim o şekilde "ara sıra bazen" kullandığım için yakıt sarfiyatı sorun olmuyor. Aylık ortalama 250TL' benzin masrafım var. Bazı aylar abartırsam 350-400TL'yi buluyor ki o zaman bana fazla geliyor, sonraki ay kullanımı düşürüyorum. Her kullanımda bayağı bastırdığımı ifade etmeliyim. Ancak yanlama veya kavşaklardan dönüşte kaydırarak dönmüyorum, aracın canını çıkartmak kimsenin işine gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevap veren herkese cok tesekkur ederim ..

revivo73 adli abimede ayrica tesekkur ederim

Sen revivo73 ve mtutun (mustafa abi) isimli üyelerin açmış olduğu konulara ve bu konuda yazdığı mesajlara odaklan derim... İstediğin modelde bu üyeler işin uzmanı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracın benzin sarfiyatını konuşmak aslında fuzuli.

Dolmuş taksi olarak kullanılacak bir araç olsa tamam ancak bu satış fiyatı ve MTV hariç  lüks bir araba.

İhtiyaç için kullanılan Dacia Logan, Renault Megan, Skoda Oktavia'larda sarfiyat konuşulur, nitekim o araçlar gün boyu kullansan da ekonomik sarfiyatı old için alınırılar.

RX-8 de Dacia Logan gibi gün boyu her gün kullanacaksa RX-8'in anlamı, zevki ve herşeyi gider bence.

Bu araçla (benim yaptığım gibi) ara sıra çıkıp biraz bastırıp makas atıp , stres atıp eve dönmek zevk / masraf dengesini en iyi oranda tutmak açısından oldukça önemli.

Nitekim bu şekilde  kullandığım için yakıt sarfiyatı sorun olmuyor. Aylık ortalama 250TL' benzin masrafım var. Bazı aylar abartırsam 350-400TL'yi buluyor ki o zaman bana fazla geliyor, sonraki ay kullanımı düşürüyorum. Her kullanımda bayağı bastırdığımı ifade etmeliyim. Ancak yanlama veya kavşaklardan dönüşte kaydırarak dönmüyorum, aracın canını çıkartmak kimsenin işine gelmez.

Ben bu arabayı 2-3 sene kullanmak istiyorum en az inşallah motorda sıkıntı falan yaratmaz yoksa babamın dilinden kurtulamam :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bu arabayı 2-3 sene kullanmak istiyorum en az inşallah motorda sıkıntı falan yaratmaz yoksa babamın dilinden kurtulamam :D

Motorun dilinden anlayarak kullanırsan, bakımlarını gerektirdiği gibi yaparsan sıkıntı yaratmaz ama sadece direksiyon şoförlüğü yaparım diyorsan babanın diline düşmeyeceğin başka bir mazda düşün derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorun dilinden anlayarak kullanırsan, bakımlarını gerektirdiği gibi yaparsan sıkıntı yaratmaz ama sadece direksiyon şoförlüğü yaparım diyorsan babanın diline düşmeyeceğin başka bir mazda düşün derim...

Tabiki hiçbi bakımını atlamam ben çok dikkat ederim fakat işte 2006 kasa 2.el alıcam ve bulubileceğim arabalar çok kısıtlı çoğu 40-50 bin kilometlerelerde benden önceki sahibinin yaptıgı bakım çok önemli

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...