Jump to content

Mazda 3 MPS Yakıt Tüketimi

Belash
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2 Temmuz günü Diyarbakır' dan İzmir' e gittim. Gidişte oldukça performanslı kullandım (otobanda 250 km'ye kadar çıktım, enfesti) ve yakıt tüketimi 1.550 km için 180 litre olarak gerçekleşti. Ama neredeyse yolculuk boyunca redline modunda kullandım diyebilirim. (Diyarbakır-Adana arası 3 saat 45 dakika)  8)

Dönüş yolunda artık radar cezalarından (ki döndükten hemen sonra aynı gün içinde 2 tane geldi, daha kaç tane gelecek kimbilir) çekindiğim için yasal sınırlarda kullandım, hız sabitleyici ile 120 km' de kullandım. Neredeyse 1.650 km' de 130 litre civarında tüketim oluştu.

Bu tüketim değerlerine göre Mazda 3'ü yavaş kullanmanın bir cazibesi de kalmıyor doğrusu. Diğer markalarda sakin kullanımda yakalanan tüketim değerleri ile performanslı kullanımdaki değerler arasındaki tüketim farkları çok çok fazla. Örneğin 1.4 TSİ VW' de standart kullanımda 6 litre tüketim görülürken 170-180 km hızlarda 18 litreyi bulduğunu da gördüm.

Mazda' da niye böyle? Ne farkı var da aşırı performanslı kullanılınca muadillerine göre az yakıyor, teknik bilgiye boğarak anlatabilecek birileri var mıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüksek hızda şehirlerarası her zaman büyük motor daha az yakar. Ancak kısa mesafe dur kalkta ise küçük motor daha az yakar. Devir hacim oranından kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.4 TSI nerde; 2.3 disi-turbo nerde? Mazda duymasın arabayı geri alır... hehe :)

Alsın :)

Bana da CX-5 versin. O da olmadı Mazda 6'ya da hayır demem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 MPS yi ne CX-5 e ne de Mazda6 ya değişirim...Bir kere fizik kurallarını zorlayan bir araç ve üstünlüğünü gazlayınca tüm diğerleri kabulleniyor :)

Almanların oto programı Grip de Kuzu Postu Giymiş Kurt bölümünde otobanda takmadığı kalmamıştı aracın...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 MPS yi ne CX-5 e ne de Mazda6 ya değişirim...Bir kere fizik kurallarını zorlayan bir araç ve üstünlüğünü gazlayınca tüm diğerleri kabulleniyor :)

Almanların oto programı Grip de Kuzu Postu Giymiş Kurt bölümünde otobanda takmadığı kalmamıştı aracın...

Tam dalga gecmelik arac jantlari 16 lik yapıp mpsi sokunce tam kuzucuk olur :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

takaşi diyorsun :) valla çok az kullandım . 250'de beyin kesti , daha da gidecektim yoksa hehe :D değişik gidiyor kerata . Ama belash'ın değindiği durum nedeniyle tadını çıkarmak zor :) artık her yer kamera , her yer radar . Bana daha gelmedi , bekliyorum :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kerem selam.3

Affına sığınarak, forumda yanlış anlaşılabilmenin fotoğrafı şeklinde bir paylaşımda bulundum. Esprili bulduğum için, mizah amaçlı fotoğraf şeklinde paylaştım.

Aracını değiştirmeden önceki yorumun şeklinde, açıklamada getirdim. O konu gözünden kaçabilir, yada bakmayabilirsin düşüncesiyle seninle de paylaştım. Ufak ve güzel bir anı oldu forum için. :):tey:

w9sw.png

Uploaded with ImageShack.us

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre performans/hız açısından bende değişmem ama yine de şartlarına göre CX-5' de, Mazda 6' da çok güzel.

Köye giderken, keşke CX-5 (aslında CX-9) olsun istiyorum. Uzun yolculuklarda, özellikle 6-7 saatten uzun sürenlerde, keşke Mazda 6 olsa diyorum. Hazar gölüne giderken, Maden-Sivrice arasındaki virajlarda, MX-5 olsun diyorum. Şehir içinde RX-8, otobanda MPS olsun.

Her şartta, her ortamda Mazda eksik kalmıyor nihayetinde. Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden çekici.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...