Jump to content

İlk çalıştırmadan sonra gelen tık sesi

djem
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

selamlar,

2007 model bir mazda 3 alarak ben de aranıza katılmış oldum:)

aracımı aldıktan sonra bakıma soktum. yağ ve yağ filtresini değiştirdim. fakat bakımdan sonra istisnasız her defasında aracı çalıştırıp yürümeye başladıktan 3-5 saniye sonra bir tık sesi alıyorum. bakımdan önce yaklaşık 500 km kadar gittim ve böyle bir ses duymadım. acaba ne olabilir? herhangi bir yorumda bulunabilecek arkadaşlardan bilgi alabilirsem sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, aracı ne kadara aldınız ve kaç model sakıncası yoksa paylaşabilir misin?

Soruna gelince;

Aracında lpg sistemi varsa belirli bir süre sonra lpg ye geçerken tık diye ses gelmesi normal, daha önceleri sen bu sesi duymuyor olabilirsin... Araç çalıştıktan sonra yürümezsen bu tık sesi geliyor mu gelmiyor mu?

Rölantide bekle eğer bu tık sesi geliyorsa dediğim gibi lpg den olabilir eğer lpg sistemi yoksa başka bir sensör veya zımbırtı devreye giriyor veya çıkıyor olabilir...

Yürüdükten sonra geliyorsa eğer sorun yürüyen aksam ile ilgilidir, kontrol etmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, aracı ne kadara aldınız ve kaç model sakıncası yoksa paylaşabilir misin?

Soruna gelince;

Aracında lpg sistemi varsa belirli bir süre sonra lpg ye geçerken tık diye ses gelmesi normal, daha önceleri sen bu sesi duymuyor olabilirsin... Araç çalıştıktan sonra yürümezsen bu tık sesi geliyor mu gelmiyor mu?

Rölantide bekle eğer bu tık sesi geliyorsa dediğim gibi lpg den olabilir eğer lpg sistemi yoksa başka bir sensör veya zımbırtı devreye giriyor veya çıkıyor olabilir...

Yürüdükten sonra geliyorsa eğer sorun yürüyen aksam ile ilgilidir, kontrol etmek gerekir.

2007 model dynamic paketli otomatik vites bir mazda 3 aldım.  araç 71.000 km'deydi. 26.000 TL'ye aldım. lpg yoktu. lpg sistemini bugün taktırdım fakat bu bahsetmiş olduğum sorun lpg kiti takılmadan önce de vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar hayırlı olsun...

Aracı rölantide kontrol et bu tıkırtı varsa motor aksamıyla ilgili olabilir veya gayet normal bir ses de olabilir...

Rölantide böyle bir tıkırtı yok ise; sen aracı yürüttükten sonra tıkırtı geliyorsa yürüyen aksamla ilgili olabilir.

Bir ihtimal daha var; otomatik olmasından kaynaklı normal bir tık sesi olabilir mi?

Otomatik kullananlar böyle bir şeyin olup olmadığını yanıtlayacaklardır.

Benim yazdıklarım sadece ihtimaller, seni yanıltmış olmayayım...

Kazasız günler, kolaylıklar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar hayırlı olsun...

Aracı rölantide kontrol et bu tıkırtı varsa motor aksamıyla ilgili olabilir veya gayet normal bir ses de olabilir...

Rölantide böyle bir tıkırtı yok ise; sen aracı yürüttükten sonra tıkırtı geliyorsa yürüyen aksamla ilgili olabilir.

Bir ihtimal daha var; otomatik olmasından kaynaklı normal bir tık sesi olabilir mi?

Otomatik kullananlar böyle bir şeyin olup olmadığını yanıtlayacaklardır.

Benim yazdıklarım sadece ihtimaller, seni yanıltmış olmayayım...

Kazasız günler, kolaylıklar.

iyi dilekleriniz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. otomatik vites kullanan arkadaşlardan da yorum yapabilecek olan varsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende de mazda3 hb 2007 dynamic var.dediğiniz gibi aldığımdan beri hareket ettikten 3 veya 5 sn gibi taban dan geldiğini düşündüğüm yay sesine benzeyen tık sesi geliyor.bir sorun olduğunu sanmıyorum.önemsenecek bir durum olduğunuda düşünmüyorum.hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

bugün ankara'da ki mazda servisine uğradım ve bu durumu sordum. mazda 3'lerde bu sesin gelmesinin olağan olduğunu söylediler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ABS hidrolik ünite... normal. zamanla daha duyulur bir hal alıyor ancak çalışmasına olumsuz bir etkisi olmaz...

büyük ihtimalle sizdeki durum da budur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Guzuyu aldığımdan beri bu konuyu arıyordum, Okan bir kez daha hızır gibi yetişmiş... Teşekkürler... Hezar'ın hakkını da teslim etmek gerekiyor... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hızır'ın H'si olabilseydik uçardık canım abicim.

Dilimiz döndüğünce anlatıyoruz işte... Gerçi bugünlerde iş yoğunluğundan biraz boşladım sizleri ama, kusura bakmayın artık...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hızır'ın H'si olabilseydik uçardık canım abicim.

Dilimiz döndüğünce anlatıyoruz işte... Gerçi bugünlerde iş yoğunluğundan biraz boşladım sizleri ama, kusura bakmayın artık...

:)

Allah razı olsun, varlığını bilmek yeterli, boşlaman hiç önemli değil, sorun olduğunda ulaşabiliyor olmak insanın içini rahatlatıyor... Yeter ki; işlerin çok olsun... Sağlıcakla, hayırlı işler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sen bizi boşlarsan biz sana geliriz hazır ve tetikte ol abicim :D

Sen müsait olduğun zamanı bir iki gün önceden hatırlat, ben çalışmıyorsam hallederiz, malum her takvim günü işteyim... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bekliyorum...

Bana da geliyoruz diye bilgi verin de buralarda olayım ha... :D

Oğuzhan mesai saatlerinde çalışıyor, ben vardıyalı çalışınca denk düşmek ayda bir iki ancak oluyor, birde seni oralarda yakalamaya çalıştık mı yandı gülüm keten helva... :D

Neyse, nasipse bir gün görüşürüz... Niyetlendik bi kere... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...