Jump to content

İnternette Sahte Otomobil Parçaları İle Büyük Vurgun!

Revivo73
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar bu gönderiyi kendim için açmadım, 4 hafta önce Internetten aldığım Mazda RX-8 ateşleme bobinlerinin sahte çıkması sonrası fark ettiğim bir sorunu herkese anlatmak için açıyorum:

Internette "orjinal" yedek parça satan satıcıların önemli kısmı sahte parça satıyor ve daha kötüsü çoğu kişi bu parçaları gerçekten orjinal zannedip satın alıyor, araçlarına takıyor.

Sahte parça satıcılarından 2 örnek: A rumuzlu satıcı eBay'de "129 işlemde 100% olumlu oy aldı" B rumuzlu satıcı "94 işlemde 100% olumlu oy aldı" Dolayısı ile bu satıcılardan parça alırken tam güvenle alıyorsunuz. Ancak satıcıların oy yapısını incelediğinizde şaşırtıcı birşeyle fark ediyorsunuz: A satıcısının 129 işleminin 71'i, B satıcısının ise 94 işleminin 83'i  satıcının alıcı olduğu işlemlerde aldıkları oylar. Yani bu satıcılar o kadar yüksek işlem sayısına yaptıkları alımlarla ulaşmış durumdalar ve satışlarından aldıkları oyların ise tamamı 1 seneden kısa süre içinde alınmış. Yani sattıkları sahte ürünlerin henüz sahte olduğunun anlaşılamayacağı kadar kısa bir süre içinde.  Çok geçmeden bu sahte parçalar bozulmaya ve sorun çıkarmaya başladığı zaman bu satıcıları aradığımız zaman bulamayacağız cunku o zamana kadar ellerindeki sahte mal stoğunu tüketip bir kenara çekilmiş olacaklar.

O yüzden şimdiden bu sahtecilerin farkına varıp insanları kazıklamalarına ve arabalarında sıkıntıya yol açmalarını engellemek gerekli diye düşünüyorum.

Sahte ürün satıcılarından A satıcısının ilanı aşağıda. resime bakınca 50 kutu RX-8 bobini sayabilirsiniz. Bu kadar çok bobin, YETKİLİ SERVİS'te bile yok, cunku yetkili serviste zaten bobin stoğu yok, sıfır stokla çalışıyorlar. Bu resimdeki bobinler sahte ve tanesi aşağı yukarı $10'a mal oluyor ancak $40-$65 arasından satıyorlar.  Ancak $65 dahi gerçek orjinal fiyatından aşağıda olduğu için birçok kişi daha uygun fiyatlı olan bu "orjinal" parça ilanlarından alıyor ve parçayı araçlarına ilk taktıklarında gerçek orjinal gibi çalıştıkları için 5-yıldızlı oy ve 100% pozitif yorumlar yapıyorlar.

eBay ve Amazon.com gibi Internet mağazacıları da bu 5 yıldızlı alışverişlerden aldığı komisyonlardan memnun old için  herşey tıkır tıkır işliyor ve vurgun devam ediyor. Bakalım ne zamana kadar devam edecek. eBay ve Amazon.com 'da sayıları belki yüzleri bulan bu sahte parça satıcılarına herkesin dikkat etmesi temennisiyle...

b8a3j7.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 60
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• honuuu

8

• NoooFearrrr

6

• domestos

6

• Revivo73

28

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

servis dışında satış yapan bütün yerler zaten yan sanayidir ki siz sahte demişsiniz, bunu bilmeniz gerekirdi. sağlık olsun,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlandaki parça ambalajları, orijinal parça ambalajı ile birebir aynı ise evet bu duruma sahte diyebilirsiniz, ama değilse hukuken tutturabileceğiniz bir şey yok maalesef...

Uyarı ve bilgilendirme için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servis dışında satış yapan bütün yerler zaten yan sanayidir ki siz sahte demişsiniz, bunu bilmeniz gerekirdi. sağlık olsun,

Servis dışında satış yapan "bütün" yerler y. sanayidir demişsiniz. Yanlış, çünkü Internette (ve belki gerçekte de ancak gerçek yerleri dolaşmadığım için doğrulayamam fakat Internette) gerçek OEM parça satan birçok yer var ve servis değiller Örneğin ben aldığım sahte parçaları iade ettikten sonra yetkili servis olmayan bir yerden orjinal Mazda OEM bobin siparişi verdim, 10 gün kadar sonra elime ulaşacak.

Yetkili servis dışından bu kadar almak istemememin sebebi Bursa Y. Mazda Servisinde bobinin tanesi için 320TL ($168) fiyat çekip 2 haftada gelir dediler. Aynı orjinal parçayı $58+$20 u.arası kargo ile 12 günde getirtiyorum. Getirttiğim yer Amerika'da bu işi dürüstçe yapan bir yer ve Hakkında kısmında şu ifade dikkat çekiciydi: "parça dağıtıcılığı" anlamındaki "dealership" kelimesini "stealership" yani "hırsızlık" kelimesi ile anlam yükleyerek değiştirmiş. Bu tür parçalarda devletin alacağı gümrük 5%, KDV ise zaten belli 18%. Eh 2 haftada geldiğine göre uçakla da gelmiyor bu. $168 = stealership

"Sahte" dememin sebebi, orjinali ile ambalajına kadar bire bir aynı yapıp, ilanda "genuine" falan diyerek gerçek orjinal diye kandırmalaları. Yan sanayi ürün, satıcının ilanında "yan sanayi" diye özellikle belirttiği ve fiyatının da orjinaline göre uygun olduğu üründür. Sahte üründe fiyat nerdeyse orjinali kadar, ismi o yüzden sahtecilik.

Otomobillerle son 6 aydır ilgilenmeye başlamış kişi olarak, otomobil dünyasında bu denli sahteciliğin kol gezdiğini nerden bilebilirdim ki? "bilmeniz gerekirdi" demişsiniz o yüzden dedim, herşeyi bilemiyoruz kusura bakmayın, yaşadıkça biliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlandaki parça ambalajları, orijinal parça ambalajı ile birebir aynı ise evet bu duruma sahte diyebilirsiniz, ama değilse hukuken tutturabileceğiniz bir şey yok maalesef...

Uyarı ve bilgilendirme için teşekkürler...

Önemli değil. Ben sahte parça aldım ve fark ettikten hemen sonra satıcıya iade talebi açarak talebimi kabul ettirdim. Yani  yanlışı düzelttim. Ancak kendi alışverişimde bu yanlışı düzelttikten sonra (akşamları yatarken bilhassa) bu sahte parçalardan alıp aracına takan diğer kişileri düşündüm. Araçlarına farkında olmadan oluşabilecek hasarı, kayıpları düşündüm. O kişilerin çoğu eminim, benim gibi gerçek orjinal OEM parça aldıklarını ve OEM parça kadar uzun dayanacağını sanıyorlar. Bu şekilde kişilerin kandırılması kabul edilebilir birşey değil.

Aldığım parçanın ambalajı orjinal ile birebir aynı, ancak yan yana karşılaştırılıp inceleyince anlaşılıyor.Üstteki orjinal, alttaki sahte parçanın ambalajı:

qnu0x.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bize de maalesef adamlar yapmış abi demek düşüyor...

8:)

Bu farkı normal olarak son kullanıcının anlamasına imkan yok bence.

Doğru, çoğu kişi anlamaz ve kontrol de etmez açıkçası.

Bu kullanıcı ebay'e şikayet edilemiyor mu ? Veya yorum kısmına yorum yapılabilir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru, çoğu kişi anlamaz ve kontrol de etmez açıkçası.

Bu kullanıcı ebay'e şikayet edilemiyor mu ? Veya yorum kısmına yorum yapılabilir ?

Çoğu kişi Y. Servis kazığı dolayısıyla Internette parça bakıyor. Y. Servis kazığı da yenilir yutulur gibi deil, tanesi 320TL'den 4 bobin 1280TL yapıyor. Bu bir sarf malzeme sonuçta birkaç senelik ömrü olan. Ben 1280TL'yi kazanana kadar acayip ter döküyorum, bu y. servis Belçika'daki depoya sadece 1 telefon açıp 120 liralık parçanın 4'ünü bana 320 TL'den giydiriyor, olacak iş değil.

Bu şekilde sahtecilerin Internetteki sayısı 5-10 değil, yüzlercesi var diye tahmin ediyorum cunku Amerika'da dahi bu sahtecilerden çok kişi var. Benim sahteci Yunanistandan. Ve koordineli çalışıyorlar, eBay rumuzunda t s e r n o B l a c k - g i o r g o s yazıyor ya, benim sahtecinin rumuzu ilk kelime aynıydı fakat sonda g i o r g o s yerine m i k e yazıyordu. Bu şekilde birbirine benzeyen yığınla sahteci var.

Şu günlerde iade paketim sahtecinin eline geçecek ve $209 'ımı hesabıma geri yatırır yatırmaz harekete geçeceğim. eBay'e ayrıca şikayette bulunacağım. eBay şu anda sadece müşteri şikayeti kapsamında ilgileniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"Kötülerin kazanması için iyilerin seyirci kalması yeterlidir. Kötülerin kazanması için iyilerin seyirci kalması yeterlidir. (Edmund Burke)"

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önemli değil. Ben sahte parça aldım ve fark ettikten hemen sonra satıcıya iade talebi açarak talebimi kabul ettirdim. Yani  yanlışı düzelttim. Ancak kendi alışverişimde bu yanlışı düzelttikten sonra (akşamları yatarken bilhassa) bu sahte parçalardan alıp aracına takan diğer kişileri düşündüm. Araçlarına farkında olmadan oluşabilecek hasarı, kayıpları düşündüm. O kişilerin çoğu eminim, benim gibi gerçek orjinal OEM parça aldıklarını ve OEM parça kadar uzun dayanacağını sanıyorlar. Bu şekilde kişilerin kandırılması kabul edilebilir birşey değil.

Aldığım parçanın ambalajı orjinal ile birebir aynı, ancak yan yana karşılaştırılıp inceleyince anlaşılıyor.Üstteki orjinal, alttaki sahte parçanın ambalajı:

qnu0x.jpg

servisten orjinal parça aldığınızda kendisine ait özel bir poşeti vede poşetin üzerindede tüm bilgileri bulunan bir etiket olur, aldığınız parçaların kutusunun mazda orjinal kutusuna benzemesi bişeyi değiştirmez lakin durumu düzletmeniz iyi olmuş, sağlık olsun , kolay gelsin.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üyesi olduğum bir otomobil sitesi daha var; Opelim.net oraya da aynı konuyu açtım ve orda ve burda da Özel Mesaj gönderen üyeler oldu bu konuda alışveriş yapmak üzere olan ve konu başlığını gördükten sonra almayı düşündükleri bobin ilanının sahte olup olmadığını soran. Bir arkadaşımız az kalsın sahteye kurban gidecekti cunku almayı düşündüğü ilan sahteydi. Ve fiyatı benim ödediğimden de kazıktı. Sahtekarların yavaş yavaş vurgun planları bozulacak inşallah!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisten orjinal parça aldığınızda kendisine ait özel bir poşeti vede poşetin üzerindede tüm bilgileri bulunan bir etiket olur, aldığınız parçaların kutusunun mazda orjinal kutusuna benzemesi bişeyi değiştirmez lakin durumu düzletmeniz iyi olmuş, sağlık olsun , kolay gelsin.

Aynen. Aslında ufak tefek bazı parçaları ben de Y. Servisten alıyorum.Örneğin motorun üstünde hava emiş bağlantı boruları vardı ve onlar kırılmıştı (daha önceki sahibinin götürdüğü yerde bakım yaparkek kırılmış sonradan yapıştırılmıştı)  onları y. servisten aldım. Yağ ve hava filtresi gibi şeyleri de y. servisten alıyorum.  RX-8 orj. hava filtesi Amerika'da $32 Bursa'da 91TL. Yani Amerika'dakinin 50% pahalısı, yani o kadar olabilir ve nihai fiyat 100TL'nin altında, 100% pahalı olsa bile alırdım. Ancak bobinde durum değişiyor. Amerika'da tanesi $58+$3 kargo. Burda $168, yani nerdeyse 3 kat pahalı ve 4'ünün fiyatı 1500TL'ye yaklaşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda haklısınız, 3 katı fiyat farkı var ise. Velhasıl olan her zamanki gibi yine bize oluyor.

Tekrar teşekkürler faydalı bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen. Aslında ufak tefek bazı parçaları ben de Y. Servisten alıyorum.Örneğin motorun üstünde hava emiş bağlantı boruları vardı ve onlar kırılmıştı (daha önceki sahibinin götürdüğü yerde bakım yaparkek kırılmış sonradan yapıştırılmıştı)  onları y. servisten aldım. Yağ ve hava filtresi gibi şeyleri de y. servisten alıyorum.  RX-8 orj. hava filtesi Amerika'da $32 Bursa'da 91TL. Yani Amerika'dakinin 50% pahalısı, yani o kadar olabilir ve nihai fiyat 100TL'nin altında, 100% pahalı olsa bile alırdım. Ancak bobinde durum değişiyor. Amerika'da tanesi $58+$3 kargo. Burda $168, yani nerdeyse 3 kat pahalı ve 4'ünün fiyatı 1500TL'ye yaklaşıyor.

bizde sadece parça fiyatları pahalı değilki arabaların kendiside Amerika veya diğer başka ülekelerden pahalı hepsi ÖTV ve Gümrük vergilerine tabii.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bizde sadece parça fiyatları pahalı değilki arabaların kendiside Amerika veya diğer başka ülekelerden pahalı hepsi ÖTV ve Gümrük vergilerine tabii.

Ben kendim Tayvan'dan elektronik cihazlar getirttim 2 sene önce ve Dijital Kamera sınıfına giren IP Kameralar hariç coğu elektronik cihaz 5% gümrük vergisine tabiydi + tabi ki 18% KDV. Yani yedek parça elektronik olsa dahi çoğu yüzde 5+18 vergiye tabi. ÖTV (ve çoğu kez tartışma konusu olan benzindeki vergi) için yapacak birşey yok, onlar kanun ve ayrı bir başlık altında konuşulur nitekim yıllardır konuşuluyor, değiştirilmesi zor, güç.

Fakat Y. Servis 'lerinki kanuni zorunluluk dışında keyfi bir kazık ve o kazığa dur denilmesi daha kolay. O yetkili servislerin kazıklarıyla yükselen piyasa dolayısı ile ortalıkta sahte ürünler dolaşıyor. Bu sorun; ÖTV gibi ekstra vergilerin olmadığı Avrupa ve Amerika'da da var.  Alışveriş yaptığım Amerika'daki Mazda Avondale noktayı koymuş: Stealership Bana Mazda'yı satan sahibi, "üstündeki bujileri değiştirirken Y.servis'ten 4 bujiyi 350TL'ye aldım" demişti, bujileri çıkardık baktık, NGK'nin RX-8 için sürettiği standart  İridium buji cıktı, aynısını kargo dahil $80'e aldım. Mazda üretimi olmayan parçalarda bile saf kullanıcıya kazık atıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...