Jump to content

Yağdanlık ve Anahtar İşareti Olan Sarı Lamba Yandı.

barisdascan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bayramda Gaziantep e giderken şehir girişinde uyarı lambası yandı. Son bakımdan itibaren 5700 km yapmıştım. Bugün Antep te Akcanlar a gittim yağı değiştirdik. Yağ pekmez gibi akıyordu, genç ustaya sorduğumda yağın normal olmadığını söyledi, tabiki gördüğümü yazıyorum.  Rakıma bağlı olabilir veya kullanılan yağın kalitesinden olabilir dedi. oysa Elazığ  mazda servisinde değiştirmiştim. Kullanma kılavuzunda bu uyarı işaretinin anlamı için '' motor yağına yakıt karışmıştır, en kısa sürede motor yağınızı değiştirin'' yazıyordu, ama yağ seviyesi normaldi.

Mazotu yakamayıp sekmanlardan kartere sızdırmış olabilir mi? yada yağ dandikti! :) bu arada motor dizel olduğununda yağın koyu akması normaldir ama bizim yağ anormaldi. bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan dostlar var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vış alışılmadık şeyler . Maalesef Vedat usta ayrılmış Çelik motordan :( Sedatceğizim orada şükür . Yeni ustaların acemiliğine gelmiş olabilir misin? Dizel yerine benzinli motor yağı koymuş olabilirler mi?

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla o ne öyle aranızda "biz çözdük " :) madem paylaşmayacaksın foruma yazma kardeşim :P

Hoş geldin bu arada :)

hacım, belki aramızda özel... :)

yağ sıfırlaması var ayrı bir yerde yapılmamış muhtemelen ve yağ kalitesi kötü hatası gibi birşey vermiş araç...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hacı gurban, aranızdaysa lafımız yok :P  yeni ustalar da iyi niyetli hoşlar. Acemilik var ama biraz galiba :) ben de kortige düştüm onunla uğraşıyorum :) hala sağa çekiyor araba. Sola çekecek halimiz yok tabi :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım aynı sorun benim başıma gelmişti, geçmiş zamanda. Bu ikaz ışığı sadece dizel olan modellerde var. Bir konu açmıştım, şu şekilde çözümlenmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
14.08.2013 at 12:54, İlhan :

Sanırım aynı sorun benim başıma gelmişti, geçmiş zamanda. Bu ikaz ışığı sadece dizel olan modellerde var. Bir konu açmıştım, şu şekilde çözümlenmişti.

Merhabalar, konuyu hortlatıcam ama aynı ikaz lambası bu geçtiğimiz Cuma günü benim araçta da yandı. Yaklaşık 3 hafta önce 80bin bakımı yapılmıştı. 1500 km yaptım aradaki süreçte aniden yandı ve bir daha sönmedi. Yağ olarak mobil1 esp 5-30 koyulmuştu sanırsam. Dandik bir yağ da olmasa gerek.

Bakım yapan servise götürdüm pedallara basarak uyarıyı kaldırdılar ekrandan.

Sizin topic yayından kalkmış, bu uyarı ciddi bir uyarı değildir inşallah.

İçime dert olmuştu 3 gündür...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, abdyldz :

Yayından kalkmadı, linki değiştiğinden ulaşamadınız sadece, düzelttim ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, abdyldz :

Merhabalar, konuyu hortlatıcam ama aynı ikaz lambası bu geçtiğimiz Cuma günü benim araçta da yandı. Yaklaşık 3 hafta önce 80bin bakımı yapılmıştı. 1500 km yaptım aradaki süreçte aniden yandı ve bir daha sönmedi. Yağ olarak mobil1 esp 5-30 koyulmuştu sanırsam. Dandik bir yağ da olmasa gerek.

Bakım yapan servise götürdüm pedallara basarak uyarıyı kaldırdılar ekrandan.

İçime dert olmuştu 3 gündür...

Bahsi geçen ışık rengi sarı/turuncu bir ışık olduğundan, bilgilendirme amaçlı bir durum bu. Servisler bazen bakım sonrası bunu sıfırlamayı unutuyorlar. Ve sadece dizellerde var bu durum. Pedallarla sıfırlanıyor.

Ama yine içinizin rahat etmesi açısından. Aracınızı düz bir zeminde iken, stop ettikten bayağı bir süre geçtikten sonra yağ kontrolü yapın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol bilgisayarından da bakım uyarısı girilebiliyor, o süre dolunca da -yanlış hatırlamıyorsam- o ışık yanıyor. yol bilgisayarından da siliniyor olabilir hatırlamıyorum ama gaz+fren pedalına kontak açıkken 30 saniye basılı tuttuğunuzda silincektir. Dizel Ford'larda bu standart gibi, bizimkilere de bulaştırmışlar. 

İşin bir de saçma tarafı var. Servisler bu gaz+fren pedalı muhabbetini söylemiyorlar. Bildiğimi söylediğim iki ford, bir de bizim mazda servisi de "o bilgi servis bilmem nesi, müşterilere vermiyoruz" falan diye geçiştirmekte ancak internette her tarafta var bu bilgi, arabadan gram anlamayan eniştem bile biliyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bugün, bayramın ilk günü, izmire ulaşmama 2saat kala aynı sıkıntıyı yaşadım. 69500km deyken aracımı geçen hafta bakıma götürdüm, motor yağını da değiştirdim. Araç 1hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. Bugün uzun yola çıktım ve mola verdikten sonra, aracım 70.200km deyken motor yağ ışığı yandı. Panikleyerek aracı kullanmayı bıraktım servis çağıracaktım ki, bu başlık altında yazılanlar doğrultusunda sorunu giderdim. Allahtan ciddi bir sıkıntı yokmuş. İyi ki varsınız, bayramımı zehrolmaktan kurtardınız, burada bilgi veren herkese çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Arabam benzinli 2005 mazda 3. Motor yag degisimi yaptik. Yagdanlik isareti yanik. Nasil sondurebiliriz. Veya bir sikinti mi var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...