Jump to content

Mazda 323 Amortisör Sorunu

dincer3283
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar bir hafta önce arabamla tatile çıktım. araba oldukça yüklüyken (500 kg kadar) kastamonu abana arsındaki bol virajlı yolu tcs nin yardımıyla çabucak indim ama son 10 km de sağ arka tekerleğin oradan gıcırtılar gelmeye başladı daha doğrusu gacırtı gelmeye başladı. araba o tarafa  yatııkça bu ses gelmeye başladı. ve araba yüklü olduğu için sağ arka tekerlek diski ve jant diğerine göre daha çok ısınmaya koku yapmaya başladı. bu durumda arkadaşar sorun amoritsörün patlaması olabir mi ya da amortisör pabucu yada yaylarından mıdırr. bi de böyle bir durumda diskin yada jantın ısınması normal midir. bir fikri olan varsa lütfen belirtsin arkadaşlar....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım aşırı ısınmadan fren tertibatı zarar görmüş, fakat sadece o tarafa yüklendiğinde ses gelmesi ilginç bir durum , çukura falan düştüyseniz o agırlıkla, denge aksamıda zarar görmüş olabilir, rot ayarı bozulmuş olabilir , normalde fren tertibatı arka tekerlekte kampana vede fren papuçlarından oluşur, lakin sizin aracınız disk ise bilemem tabii, fren papuçları tükenmiş olabilir, buda ısınmaya sebep oluyordur, sağ arka tekerlekteki fran elemanları sıkışmış veya bir şekilde ayarı bozulmuş olabilir,  iyi bir ustaya götürün halledecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boşa atıp frenle mi indiniz yoksa vitese takıp fren kontrolü ile mi indiniz?

viteste indim ama sert virajlarda esp devreye girdiğini hissettim. ses arac zıpladığında ya da o tarafa yattığında geldiği için amotisörden şüphelendim. araç boşken arkada yük yokkken bunu yapmıyor ozaman süspansiyonun sert olması işi götürüyor galiba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım aşırı ısınmadan fren tertibatı zarar görmüş, fakat sadece o tarafa yüklendiğinde ses gelmesi ilginç bir durum , çukura falan düştüyseniz o agırlıkla, denge aksamıda zarar görmüş olabilir, rot ayarı bozulmuş olabilir , normalde fren tertibatı arka tekerlekte kampana vede fren papuçlarından oluşur, lakin sizin aracınız disk ise bilemem tabii, fren papuçları tükenmiş olabilir, buda ısınmaya sebep oluyordur, sağ arka tekerlekteki fran elemanları sıkışmış veya bir şekilde ayarı bozulmuş olabilir,  iyi bir ustaya götürün halledecektir.

araçta disk firen var. araç boşken ısınma ya da ses gelmiyor o yüzden amortisörden şüphelendim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç boş iken ısınma ve ses olmaması , sorunun fazla yük altında vuku bulduğunu gösteriyor, aşırı ısınma diskten olabileceği gibi eğer fazla fren tapılmadıysa bilyedende olabilir, sese gelince alternatif çok oguzhanın dediği gibi sürtme yıgılma yapıyordur veya amartisör patlaktır, zaten patlak amartisör tarafı daha fazla vede hızlı şekilde esner vede yatar, amartisör takozlarından olabilir, bakmak gerekir böle ezbere konuşmamızın bir anlamı yok malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Ben hiç amartisör değişmedim, MaşAllah hala orjinal amartisörleri var üstünde, diğer değişim yapıpata test etmiş arkadaşlar var ise eminim yazacaklardır, gerçi genede bir çok arkadaşın KYB ve monreo tercih ettiğini biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Arkadaşlar iyi forumlar. Aracım 98 323. alalı 2 ay oldu. bayram dönüşü arka taraf biraz ağırdı. sağ arka taraftan amortisör vurma sesi geliyordu. zaman zaman da arabanın altı sürttü. dönüşte tamirciye gittim. amortisörler gitmiş dedi. Bugün amortisörcüye gittim. amortisörler sağlam dedi. ne yapacağımı şaşırdım.bilgisi ve tavsiyesi olan var mı. yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amartisörcü sağlam dediyse sağlamdır, belki bu vurma sesi arka bağlantı sisteminden geliyordur, amartisör takozlarıda olabilir ustana söle komple alt takımı kontrol etsin, kem küm ederse başka bir tamirciye git.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim ustanın kem kum edeceğini sanmam uzun süredir gittiğim usta. Daha önce toyotam varken de ona gidiyordum japonlar konusunda iyidir. Bakacağız bakalım ilginize teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu an servislerde kampanya zamanı hatta Antalya servisi başladı bile işçilik %30 parçada %20 inidrim var, eğer orada da varsa kampanya,  tabiki orjinalini öneriyorum, yoo benim ustam var sanayiden alacam dersen KYB öneriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...