Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ortalama tüketime bakacak olursak 7,4-5,8=  demek ki 100 km de 1,6 lt kardayız, buda 10.000km de 160 litre  eder bunuda yakıt fiyatıyla çarparsak 160lt x 5 tl = 800 tl yakıt tasarrufu sağlamış oluyoruz 10.000kmde .

Yılda 20 bin km yapan arkadaş 1600 tl yakıttan tasarruf etmiş oluyor yıl sonunda ...

Yeni kasa ile eski kasa arasındaki fiyat farkı 16.000 tl olursa yılda 20bin km yapmak şartıyla 10 yılda aracınız kendini yakıttan amorti ediyor arkadaşlar ..

Tasarım beğenisini ayrı tutarak umarım arada kayda değer bir konfor ve Zoom-Zoom farkı vardır da yapılan masrafa değer...

cok sacma sapan bir hesap yapmissin kardesim :)

fiyat farki nasil 16K TL oluyor, benzinin fiyat dalgalanmalari ne olacak :)

iyimserligin dibisin yemin ederim..

yeni mazda 65K olacak ben benim aleti 40K ya okutsam fark 25K oluyor bir kere. hadi benzin dalgalanmasini gectim, senin hesapla bu dava 20 seneye cikiyor. 20 sene kullandiktan sonra o aleti sattigin fiyat ne olacak ordan da zarar edeceksin.

bu hesap olmaz, olmamis, otur sifir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu anda sıfır alacak olanlar impressive leri 48bin e alabiliyorken , 2014 lerin 64 bin civarında olacağını düşündüm... Bu nedenle aradaki fark 16 bin dedim...

Zaten 2012 model FL Mazda3 ü satıp yeni kasayı almak harbiden aşık adamın yapacağı iş kardeşim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu anda sıfır alacak olanlar impressive leri 48bin e alabiliyorken , 2014 lerin 64 bin civarında olacağını düşündüm... Bu nedenle aradaki fark 16 bin dedim...

Zaten 2012 model araç satılıp yeni kasaya girmek harbiden aşık adamın yapacağı iş kardeşim :)

asik derken? mazda'ya mi yoksa? evli barkli adamim oglum ben ne aski :)

ha icimdeki mazda aski bambaska o ayri dava.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda aşkı tabikine,  hanıma bir gün pırlanta alıyonuz mu yok :) arabaya film, pedal seti, egzoz ucu bir sürü takı takıyonuz ama :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda aşkı tabikine,  hanıma bir gün pırlanta alıyonuz mu yok :) arabaya film, pedal seti, egzoz ucu bir sürü takı takıyonuz ama :)

hic girme o davalara :P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bmw 3.16 verilerine baktım az önce mazda 1.5' den daha seri ve yakıt aynı bu sky bekleneni karşılamayacak gibi gözüküyor. Ayrıca kasa olarak daha ağır  :sopa: En önemlisi 3.20i verilerine bakıyorum iş daha vahim  :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi turbolu arabayla atmosferiği hiç kıyaslama bence :D tüketim olarak beklediğimiz değer değil bunlar. Ben en azından yeni tsi 1.4 ün 4.7lik değerinden daha iyisini beklerdim. Mazda3 aktarma organlaeının hepsinin mazda yapımı olmasındann yani uyumluluğundan ve hafifliğinden iyi işler çıkarır bence

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben tüketici gözü ile bakıyorum. Sonuçta çoğu Türk insanı o şunu yapmış bu şunu yapmış demez. Mazda çok fazla övdüğün motorun verilerine bakarım sonra aklıma yatanı alırım. İkinci el değer kaybınını da göze aldığında bmw mantıklı kalır. Türkiye pazarına bakarsan senin dediğin şekilde konulara bakarak araba alan kişi çok ama çok azdır. İşin teknik kısmını bilen insanlar tabiki de bazı faktörleri göz önüne alırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.4 140 bg skoda ile sehir disinda 4.8 i cok rahat yakaliyorsun.

1.2 105 bg leon ile sehir disi 4.3 u  de cok rahat yakaliyorsun.

Ben bunlari kendim kullandim ve bundan dolayi mazdadan beklentim yuksekti.

Ben 2005 model mazda3 Otm ile ayvalığa 6.4Lt ile gittim. 4 ileri ve eski motoru ile yeni nesil motor ve 6ileri otm ile bu yakıt kesinlikle düşecektir zaten. Ben leon ve octavia dan yukarıda kalacağına ihtimal vermiyorum. Ancak tabi araçları geldikten sonra test etmek gerekecek ondan sonra herşey netleşir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence yeni Mazda 3 ün şehirdışı yakıt tüketimi 4.9 l ile kötü değil ama arkadaşlarımın 1.4 tsı motorlarla verdikleri örneklere göre başarılı sayılmaz.Şehirlerarası yakıt tüketiminin türkiyede çok yukarı seviyelere fırlayacağını zannetmiyorum çünkü yabancı ülkelerle bizim şehirlerarası yollarımız arasında çok fark yok ama şehiriçi yakıt tüketimi Türkiye yollarında biraz fazla 7.4 l yakıt tüketiminin türkiyenin yollarında  9 l gibi değerlere ulaşması muhtemel ki eski mazda 3 ler bile  9-9.5l civarı yakıyor. şehiriçi pek tatmin etmeyebilir ama şehirlerarası 6 ileri ve 120 ps olmasından dolayı hesaplı olacağı söylenebilir.Dış görünüşü çok güzel bi araba japonlar harbiden işi biliyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet bence de iç dış tasarım çok güzel.Ama japonların hepsi işi bilmiyor en azından tasarım konusunda.Mesela yeni kasa toyota iğrenç ötesi honda ona göre nispeten iyi.Şurası bir gerçek eldeki verilere göre bu sky lar biraz balon oldu gibi.Diğer yeni araçlarla kıyaslarsak tüketim açısından.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence de iyi degil hem de kesinlikle iyi degil.

cunku 7.4 demis ona dogrudan 9 de sen.. 4 ileri guncel 2012 mazda ile de ben 9-10 yakiyorum zaten.

sahsen benim beklentim, o aletin 6-6,5 yakmasi yonunde. eger bu degere inmemisse neden degistireyim mevcut sorunsuz arabami ben? ya o degerler yanlis yada benim kafam yanlis calisiyor.

Bizim aaraçların katalog verisi 10.5 . Mazda genelde katalog verilerinde şişirme yapmıyor. otohaber yıllığı var. orada katalog verisi ile test verisi birbirini tutan çok az araç var.

Yani anlayacağın Onur'cum 10 litreden 7 litreye inecek yakıtın :) Bence Emre kötümser sayılır :)

Katalog verisi biraz kullanım ile alakalı . Bizim araçlar şehir içi çok yakıyor. Şuan eskişehirde ortalama tüketimim 12 litre :) Çünkü ev iş arası gidip geldimsadece. ve hız olarak 60'ı geçmiyorsun bu yolda. Ama geçen hafta ankaradan 90'la geldim, biraz polatlıda dolandım. Ortalam yakıt 6.5 oldu :D vesikası telefonda mevcuttur. 226 km'nin ortalaması 6.5 litre ve araç 76bin kmde şuan :)

Katalog verileri o kadar önemli değil, karakteristiği önemli. Bir tabloda 180km ile giderken 6 litre civarı yaktığı yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. yani aacın ara hızlanmada, kalkışta yaktığı değerler bizi daha çok etkileyecektir. Bir de düştüğümüz radarlar. Bu ay 320 lira ödedik radara :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda6 2.0 165hp için yanlış mı hatırlıyorum yoksa 5.9 mu diyordu ort, tüketim için?

Mazda3 120 hp için 5.8 diyoruz....

Günümüzde atmosferik 2.0lardan 170hp üstü alınırken mazdanın 165hp alması eleştrilmişti ama 1.5 için de 120 hp 2.0a göre kıyaslarsak diğer firmalarla benzer oranda bir rakam.

Sky motorlar düşük hplerle çok ekonomik oluyor sanırsam. Bir de 100hp otm olanın değerlerine bakmak lazım tabi otm varsa :D bir de 1.5 120 hp at ile 2.0 120 hp atyi karşılaştırmak isterim..

Yeni 3 tüm ülkelerde satışa çıksın da inceleyim :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 2005 model mazda3 Otm ile ayvalığa 6.4Lt ile gittim. 4 ileri ve eski motoru ile yeni nesil motor ve 6ileri otm ile bu yakıt kesinlikle düşecektir zaten. Ben leon ve octavia dan yukarıda kalacağına ihtimal vermiyorum. Ancak tabi araçları geldikten sonra test etmek gerekecek ondan sonra herşey netleşir

Bende oyle umuyorum :) 1.2 motorun performansi suan 1.6 dizellerin hepsine (128 lik kia da dahil)plaka okutuyor. 1400 devirde maksimum torkunu vermesi de ayri bir guzellik. Surekli performansli kullanimda ( dur kalk trafik dahil degil ) 8.6 tuketimi gecemedim. Mazda da 13 litre yakabiliyorum :)

Tabi bunlar sadece motorla alakali yorumlar. Hic biri mazdanin verdigi surus zevkini sunamiyor. Fakat altinda ki aracin bastiginda gidecegini bilmek ayri bir guzel :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yurtdışında 2.0 motorlu mazdalar en düşük vergiyi ödüyor. Mazda'nın kabahati değil de bizim şanssızlığımız gibime geliyor :)

Zaten gökten banknot yağsa bize borç senedi düşer... Bu benzetmenin orijinali var ama benim "yerim dar"

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Size bir müjdem var...

Anladığım kadarı ile bizim efsanevi 1.6  MZR motor yeni mazda3te de devam ediyor :D

Mazda Rusyanın sitesine bakıyordum broşürden motor seçeneklerini indirdim bir de ne göreyim ! :ohmy:

Bizim 1.6 mzr 104hp olarak satışa devam ediyor :D Hemde hala 4 ileri otm vites ile !! :D 1.6MZR'nin lanetinden kurtulamadık :D

post-8923-141695296103_thumb.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Size bir müjdem var...

Anladığım kadarı ile bizim efsanevi 1.6  MZR motor yeni mazda3te de devam ediyor :D

Mazda Rusyanın sitesine bakıyordum broşürden motor seçeneklerini indirdim bir de ne göreyim ! :ohmy:

Bizim 1.6 mzr 104hp olarak satışa devam ediyor :D Hemde hala 4 ileri otm vites ile !! :D 1.6MZR'nin lanetinden kurtulamadık :D

Sen diyince baktım Ege

bu linkte epey fikir verebilir

http://www.mazda.ru/models/all-new-mazda3-sedan/specs-and-prices/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...