Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 1 ay sonra ...

YENİ NESİL MAZDA3 OTOMATİK VİTES BENZİNLİ; GÜNCEL YAKIT TÜKETİM VERİLERİNİ PAYLAŞALIM İSTERİM.

2.el aldığım Mazda3 2015 benzinli aracımla 8. aya girdik her şey yolunda umduğum gibi çıktı araç.

Ancak yakıt tüketimi olarak, özellikle dip yakıtı görmek adına gayet sakin dikkatli kullanım sürelerim oldu, performans adına arabayı çok zorlamadım, çoğu arkadaş şehir içinde 7lt altına düşmez 8lt t üstüne de çıkmaz şeklinde yorumlar yapıyor ve benim aracım dikkatli kullanımıma rağmen 10,5 /100 değerlerini görüyorum. aracın bakımları, yağı, tüm şartlar v.s. yerinde. sizlerden ricam güncel şehir içi verilerinizi paylaşabilir misiniz. (ortalama trafik koşullarına göre İstanbul da günde 1 buçuk saat yol yarısı dur kalk şeklinde ortalamam)

Bu arada aracı alırken kendimce daha önceki araç tecrübelerimle benzinli  10lt ortlama yakar diyordum Mazda beni bu konuda şaşırtır diyordum ancak bişey değişmedi. benim aracımda bir ayarsızlık olabilirmi demeye başladım. bu konuda kendi tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

G- VECTORİNG GÜNCELLMESİ

Diğer bir konuda merakımdan belki bilgisi olan arkadaşlar yanıt verir. 2017 mazda 3 versiyonlarda standart gelen g-vectoring  ayarı (ayar diyorum çünki ilave bir sistem değil tork ve fren ayarlarında kodlama ile yapılan bilgisayar müdaheleli bir ayar herhangibir ilave parça veya sistem değilmiş diye bilşyorum!???) eski versiyonlarda 2014-2016 güncelleme ile gelebilir deniyordu bu konuda bir gelişme oldumu yakın zamanda servise girip güncelleme yapan arkadaşlar varmıdır.

g-vectoringi hiç bilmeyen arkadaşlar için aşağıda video link paylaşıyorum.

https://www.mazda.com.tr/videolar/bip-phase2/mazda-g-vectoring-control-global-markets-subbed-v9/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

burak bey lütfen sorularımın cevabı olan linkleri paylaşırmısınız. tüm forumu inceledim net cevaplar bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, bekirerdem :

burak bey lütfen sorularımın cevabı olan linkleri paylaşırmısınız. tüm forumu inceledim net cevaplar bulamadım.

Öncelikle site kurallarına uygun bir mesaj oluşturmanız, verilen uyarıyı da dikkate almanız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, bekirerdem :

YENİ NESİL MAZDA3 OTOMATİK VİTES BENZİNLİ; GÜNCEL YAKIT TÜKETİM VERİLERİNİ PAYLAŞALIM İSTERİM.

2.el aldığım Mazda3 2015 benzinli aracımla 8. aya girdik her şey yolunda umduğum gibi çıktı araç.

Ancak yakıt tüketimi olarak, özellikle dip yakıtı görmek adına gayet sakin dikkatli kullanım sürelerim oldu, performans adına arabayı çok zorlamadım, çoğu arkadaş şehir içinde 7lt altına düşmez 8lt t üstüne de çıkmaz şeklinde yorumlar yapıyor ve benim aracım dikkatli kullanımıma rağmen 10,5 /100 değerlerini görüyorum. aracın bakımları, yağı, tüm şartlar v.s. yerinde. sizlerden ricam güncel şehir içi verilerinizi paylaşabilir misiniz. (ortalama trafik koşullarına göre İstanbul da günde 1 buçuk saat yol yarısı dur kalk şeklinde ortalamam)

Bu arada aracı alırken kendimce daha önceki araç tecrübelerimle benzinli  10lt ortlama yakar diyordum Mazda beni bu konuda şaşırtır diyordum ancak bişey değişmedi. benim aracımda bir ayarsızlık olabilirmi demeye başladım. bu konuda kendi tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

G- VECTORİNG GÜNCELLMESİ

Diğer bir konuda merakımdan belki bilgisi olan arkadaşlar yanıt verir. 2017 mazda 3 versiyonlarda standart gelen g-vectoring  ayarı (ayar diyorum çünki ilave bir sistem değil tork ve fren ayarlarında kodlama ile yapılan bilgisayar müdaheleli bir ayar herhangibir ilave parça veya sistem değilmiş diye bilşyorum!???) eski versiyonlarda 2014-2016 güncelleme ile gelebilir deniyordu bu konuda bir gelişme oldumu yakın zamanda servise girip güncelleme yapan arkadaşlar varmıdır.

g-vectoringi hiç bilmeyen arkadaşlar için aşağıda video link paylaşıyorum.

https://www.mazda.com.tr/videolar/bip-phase2/mazda-g-vectoring-control-global-markets-subbed-v9/

Yakıtı nereden alıyorsunuz?

Aracınızın motor ve şanzıman yazılım güncellemelerini yaptırdınız mı?

Motor yağınız nedir?

Ortalama günlük araç sürme süreniz ne kadar tek bir sürüşte?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Felixus :

Motor yağınız nedir?

Bu soruların yanına bir de nerede oturuyorsunuz nerede kullanıyorsunuz diye de sormak gerek. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Felixus :

Motor yağınız nedir?

Selamlar Felixus,

Arac standart 10.000 bakımı yetkili serviste yapılmış. Ben 2. el olarak aldım bakımına daha çok var. motoryağı orjinal mazda olduğunu düşünüyorum. yakıtı bilindik yol üstü firmalardan alıyorum.

sizce motor ve şanzıman güncellmesi yapılmamış olabilirmi ve motor yağı orjinal olmayabilirmi. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. olarak ben farklı firmalardan aldığım yakıtlarda farklı sonuçlar elde ettiğimi gördüm aynı güzergah üzerindeki sürüşlerimde, bence yakıt aldığınız firmaları değiştirerek her depoda bunu bir gözleyin.

2. olarak eğer her gün kısa mesafelerde araç sürüyorsanız yakıt tüketiminiz o miktarın altına düşmez, benim günlük araç sürüşüm tek sürüşte ortalama  45 dk ila 1 saat. şu andaki ortalamam (7-7.5 arası). Kışın motor yağınızın tam olarak ısınması için gereken süre yaklaşık 20 dk dır, bunu da göz önünde tutun.

3. olarak aracınızı çalıştırdığınızda rölantide uzun süre tutuyor musunuz ısınması için? Eğer tutuyorsanız bunu yapmayın, hem motora zarar verirsiniz hem de yakıt tüketiminiz artar. Kullanım kılavuzu der ki, aracınızı uzun süre rolantide çalıştırmayın ve motor devrini fazla yükseltmeden motor ısınana kadar sakin bir şekilde sürün.

4. olarak motor ve şanzıman yazılım güncellemesini genelde kullanıcı talebiyle yapıyorlar veya servis bülteni varsa, bayinizden güncelleme yapılıp yapılmadığını aracınızı bilgisayara bağlatarak öğrenebilirsiniz. Ama yazılım güncellemesinin yakıt tüketiminde çok gözle görülür bir katkısı olmayabilir, yukarıda yazdıklarım bence ana nedenler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, Felixus :

1. olarak ben farklı firmalardan aldığım yakıtlarda farklı sonuçlar elde ettiğimi gördüm aynı güzergah üzerindeki sürüşlerimde, bence yakıt aldığınız firmaları değiştirerek her depoda bunu bir gözleyin.

2. olarak eğer her gün kısa mesafelerde araç sürüyorsanız yakıt tüketiminiz o miktarın altına düşmez, benim günlük araç sürüşüm tek sürüşte ortalama  45 dk ila 1 saat. şu andaki ortalamam (7-7.5 arası). Kışın motor yağınızın tam olarak ısınması için gereken süre yaklaşık 20 dk dır, bunu da göz önünde tutun.

3. olarak aracınızı çalıştırdığınızda rölantide uzun süre tutuyor musunuz ısınması için? Eğer tutuyorsanız bunu yapmayın, hem motora zarar verirsiniz hem de yakıt tüketiminiz artar. Kullanım kılavuzu der ki, aracınızı uzun süre rolantide çalıştırmayın ve motor devrini fazla yükseltmeden motor ısınana kadar sakin bir şekilde sürün.

4. olarak motor ve şanzıman yazılım güncellemesini genelde kullanıcı talebiyle yapıyorlar veya servis bülteni varsa, bayinizden güncelleme yapılıp yapılmadığını aracınızı bilgisayara bağlatarak öğrenebilirsiniz. Ama yazılım güncellemesinin yakıt tüketiminde çok gözle görülür bir katkısı olmayabilir, yukarıda yazdıklarım bence ana nedenler.

Felixus,

Tecrubelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. İyi bir özet paylaşım olmuş. Benim için çok yararlı oldu bu hususlara dikkat edeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Selam Arkadaşlar,  ben de 2. El aldığım 2014 mazda3 power sense aracımla yaptığım yol ve ortalama tüketimim.

1. 2 yetişkin 1 çocuk 400km uzun yol, 50 km ş.içi.  Uzun yol Ortalama hız 110 km civarı. 

Ortalama tüketim: 6.3 lt

2. Araç full yük hacmi haddinde, Kişiler ve eşyalar toplamı 450-500 kg civarı. 450 km uzun yol 100 km ş.içi. Uzun yolda ortalama hız 110 km civarı.

Ortalama tüketim: 7.3 lt

Bana rakamsal olarak gayet makul geldi ama, malum yakıt fiyatları bu iç açıcı(bana göre) değerleri yine de gölgeliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

225 45 r18 lastiklerle uzunca bir süredir şehir içi kullanım 8.4 sabitlenmiş durumda.

215 45 r18 yeni yazlık almayı düşünüyorum. bakalım tüketim düşecek mi.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

2 hafta sonra ve 2 gün boyunca sanirim 5 defa yakit deposunu fulleyecegim bir yolculgum olacak. Belki de kalitesiz benzin alabilirim. Bu yüzden yakıt katgisi koysam benzine her depoyu fulledigimde bir faydası olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bende bu excel verisini paylaşayım. Daha çok benzin fiyatının artışı ve araç kullanım sıklıkları ile, toplam kullanım süresindeki yakıt masrafını veriyor. Mesela aracı ilk aldığımda çok kullanırken, son zamanlarda çok seyrelmiş. 

31.05.2016 ve 21.06.2018 tarihleri arasında toplam 1,446 litre benzin tüketmişim ve 7,418 TL girmiş. Evet girmiş 😕. Genelde son çeyreğe geldiğinde benzin alıyorum. Aracı aldığım günden bugüne kadar sadece Shell'de V-Power Nitro + kullandım. Aslında her depoyu doldurduğumda o depoda gidilen toplam kmyi de not etseymişim, aracın yakıt tüketim çizelgesinini de elde edebilirmişim. Şu an aracın 19,050 km de olduğunu varsayarsak, 2 yıl 23 günün (753 gün) ortalama tüketimi tam olarak 7,46 l/100 km.

(depoyu yeni doldurdum ve son benzin alışımı hesaplamaya dahil etmedim.

1,446 litre - 32 litre = 1,414 litre / 18,950 km (aracı aldığımda 100 kmde idi) * 100 = 7,4617 l/100km).

Bundan daha gerçekçi bir yakıt verisi de olmaz heralde. Kullanım 90% şehir içi İstanbul trafiği diyebiliriz.

Mazda3.thumb.JPG.3ece4e166f1485896a0649834b97fe3b.JPG

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Tarahumara :

Bundan daha gerçekçi bir yakıt verisi de olmaz heralde. 

Bence var :) 

28.10.2016 -22.06.2018 tarihleri arasında toplam 1.747,99 litre benzini su gibi yakmışım. 

Toplam yaptığım ödeme:  9.479 TL

Güncel araç km : 21385 km

1747,99/21385*100 = 8,1738 l/100 km 

%95 şehir içi kısa mesafe ( Sabah 3 km + Akşam 3 km) 

yakıt.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Orta ekranda bulunan yakıt ekonomisi geçmişi, bu vitesteki (sürüşteki) yakıt bilgileri otomobili stop ettiğimizde sıfırlanıyor. Uzun yola çıktığımız zaman mola için durduğumuzda bu verilerin sıfırlanmaması için bir ayar var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.07.2018 at 22:56, A_Geyik :

Orta ekranda bulunan yakıt ekonomisi geçmişi, bu vitesteki (sürüşteki) yakıt bilgileri otomobili stop ettiğimizde sıfırlanıyor. Uzun yola çıktığımız zaman mola için durduğumuzda bu verilerin sıfırlanmaması için bir ayar var mı?

Yok diye biliyorum. Ancak şöyle bir uygulama yapabilirsiniz, ortalama tuketimi sifirlayip yolculugunuzun basindan sonuna kadar olan ortalama yakit tuketimini gorebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam. Şu birkaç hafta çok eğlendim. :D

İlki şu. Geçen haftaların birinde Konya'dan Silifke'ye indik Mut üzerinden. Klima sürekli açık ve Mut'a kadar otomatik viteste. Mut-Silifke arası ise manuel (F-vitesleriyle) gittim. Silifke civarına vardığımızda ortalama 5.5 lt./100km idi. Silifke'nin az ilerisinde Atakent'e gidene kadarki trafikte 5.7 oldu gerçi.

İkincisi de (sağ olsun Konya Belediyesi) Konya çevre yolunda trafik ışıklarını kaldırıp alt geçitleri çoğaltacak şekilde yol çalışması yapıldı. Yeni bitti sayılır. Ta ev-iş iş-ev mesafesi 14 km. Trafik akışının tek yerdeki ışıklar haricinde kesintisiz olması sebebiyle bu mesafedeki yakıt ortalamamı 5.4'ten 4.6'ya indirdim (hatta daha da düşürebilirim).

Eğlendiğim nokta şu. Bu iki "skoru" Facebook sayfamda yayınladım, lafını ettim, "Mazda Mutluluktur" diye paylaştım. :) Geyik yorumlar haricinde insanların aracı dizel zannedip "Daha iyi olabilirdi!" ya da "Ben o yolda şunu yaptım." diye (bilmeden) dizelle mukayese etmeleri beni eğlendirdi. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam. Bende geçtiğimiz hafta Ankara-Bursa arası yolculuk yaptım. ort. 120 km/s hız ile 5.7 lt yaktım(Klima hiç açılmadı). Dönüş yolunda ise aynı hızlarda 6.2 lt yaktım.(1 ila 2 seviyelerinde Klima hep açıktı). Açıkçası çok memnun kaldım bu kadar beklemiyordum. Daha önceki aracım ekranda 4.5 lt'leri gösteriyordu ama daha çok benzin alıyordum sanki:) 

Bu arada aracın son hızı 185 km/s sonrası yok isteseniz de yok arabada zerre kadar da sapma yok maşallah...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...