Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Benim aracın 25.000 km ortalaması 7.5 - 7.6 civarında. %80 - %90 İstanbul içi ama ben çok sakin kullanıyorum.

Şehirlerarası 90 km sabit hızda 5.4 - 5.5 arası yakıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Tarahumara :

Benim aracın 25.000 km ortalaması 7.5 - 7.6 civarında. %80 - %90 İstanbul içi ama ben çok sakin kullanıyorum.

Şehirlerarası 90 km sabit hızda 5.4 - 5.5 arası yakıyor.

Ortalama hız nedir 25k km'nin?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Leanback :

Ortalama hız nedir 25k km'nin?

Hiçbir fikrim yok maalesef. Her depoda sıfırladım. Bu hesabı da, bütün yakıt alımlarımı shell kart ile yaptığımdan, sitesindeki kayıtlardan çıkardım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.04.2019 at 09:54, fthktl :

Herkese merhaba,

Aracı aldığımdan beri yaklaşık 18.500 km yol yaptım. Km yi hiç sıfırlamadım. Bunun %80 ini İstanbul şehiriçi trafikte geçti (genelde kısa mesafe yoğun trafik). Yakıt tüketim ortalaması 8.2 lt. Aracı kullanırken de öyle az yaksın diye de dikkat etmem açıkçası 🙈

Vallahi iyi degerler acaba rakimin etkisi nedir yakita benim bura 1700 m

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Tarahumara :

Hiçbir fikrim yok maalesef. Her depoda sıfırladım. Bu hesabı da, bütün yakıt alımlarımı shell kart ile yaptığımdan, sitesindeki kayıtlardan çıkardım.

Ortalama hız olmadan tanım yapabilmek zor çünkü kimi şehir içi diyor, çoğu sürüşü akıcı trafikte 40kmh'li hızlarda, kiminin şehir içi ise dur-kalk 15-20kmh ortalama hız.

90 sabit tüketiminiz yüksek. Anlık 4.5-4.6lt arası oluyor 90 sabit bende, hatta geçen yaz 110kmh sabit eskişehire gittim, 5.2lt idi ortalamam vardığımda. Birde bende 2 haftadır çok sakin geziyorum çoğu trafikte, ortalama hızım 29kmh, tüketim 6.2lt idi bıraktığımda. İlk sıfırladığımda da o gün tüketim böyle oldu,

img_2.jpeg

img_3.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Leanback :

Ortalama hız olmadan tanım yapabilmek zor çünkü kimi şehir içi diyor, çoğu sürüşü akıcı trafikte 40kmh'li hızlarda, kiminin şehir içi ise dur-kalk 15-20kmh ortalama hız.

90 sabit tüketiminiz yüksek. Anlık 4.5-4.6lt arası oluyor 90 sabit bende, hatta geçen yaz 110kmh sabit eskişehire gittim, 5.2lt idi ortalamam vardığımda. Birde bende 2 haftadır çok sakin geziyorum çoğu trafikte, ortalama hızım 29kmh, tüketim 6.2lt idi bıraktığımda. İlk sıfırladığımda da o gün tüketim böyle oldu,

Yoldan yola fark ediyor. Ben de geçen sene İstanbul-Eskişehir arasında klima açık iki kişi 90 sabit ile 4.4 yaktım. Dümdüz yol. MRCC yi devreye aldım, ne gaza bastım ne de frene. Haftasonu İstanbul-Susurluk yolunda inişler çıkışlar ışıklar vs. artırdı tüketimi.

hkDeHex.thumb.jpg.4200e251fa1699de936dec02b765a038.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Tarahumara :

Haftasonu İstanbul-Susurluk yolunda inişler çıkışlar ışıklar vs. artırdı tüketimi.

hkDeHex.thumb.jpg.4200e251fa1699de936dec02b765a038.jpg

Yeme bizi tüketimi neyin arttırdığını biliyoz :D Az geri sarsana timelaps görelim :D Kadran görelim :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, zoptrik :

Yeme bizi tüketimi neyin arttırdığını biliyoz :D Az geri sarsana timelaps görelim :D Kadran görelim :D 

Doktor bu foto geçen seneye ait :D Eskişehir buluşmasına giderkene. 

Hem bi kerecik basmadan ne olacak sanki :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bugün depoyu fulledim ortalama sehir ici yakit tuketimi 9.1 ortalama hiz 22km/h aldigim benzinin litre fiyati 7.32 v power hesaplayinca 0.66 krs gibi bir fiyat cikiyor.Fakat arac 208 liralik benzin aldi gidilen yok 295 km cikan fiyat 0.71 krs acaba fark rolantide calismanin km ye yansimamasimi ki neden olur bu sapma normalmidir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bu sabah bir test yaptım. Ortalama yakıtı ve km'yi sıfırladım. Ankara'da, Eryaman'dan Çayyolu'na büyük kısmı çevre yolu olmak üzere 27 km yol yaptım. Trafik rahattı ama çevre yolu dışında kalan yerlerde yine de çok fazla dur kalk yaptım. Dikkatli bir şekilde 2000-2500 devir bandında kullandım. Ufak sollamalarda 3500 devirlere çıktığım da oldu. Çevre yolunda ortalama 90-95 arası hız yaptım, anlık 120'lere çıktığım da oldu. Tek kişi, klima açık, i-stop etkin bir şekilde 6.1 yaktım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, betamax :

Bu sabah bir test yaptım. Ortalama yakıtı ve km'yi sıfırladım. Ankara'da, Eryaman'dan Çayyolu'na büyük kısmı çevre yolu olmak üzere 27 km yol yaptım. Trafik rahattı ama çevre yolu dışında kalan yerlerde yine de çok fazla dur kalk yaptım. Dikkatli bir şekilde 2000-2500 devir bandında kullandım. Ufak sollamalarda 3500 devirlere çıktığım da oldu. Çevre yolunda ortalama 90-95 arası hız yaptım, anlık 120'lere çıktığım da oldu. Tek kişi, klima açık, i-stop etkin bir şekilde 6.1 yaktım.

27 km yolda yakıt ölçümü yapılmaz size tavsiyem deponuzu fulleyin 100 yada 200 km yol yapıpı tekrar fullemeniz gidilen yol ve alınan yakıtla ortalama değer çıkar 6 litre yakan bir mazda 3 yok maalesef 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, kadirgündüz :

27 km yolda yakıt ölçümü yapılmaz size tavsiyem deponuzu fulleyin 100 yada 200 km yol yapıpı tekrar fullemeniz gidilen yol ve alınan yakıtla ortalama değer çıkar 6 litre yakan bir mazda 3 yok maalesef 

Geçen sene 400km boyunca şehir içinde kullandım (sol tarafta 392km yazıyor, sıfırladığım km), yazın, sakin kullanım, tek kişi, klima nadiren açık ama geneli trafik 6.3lt oldu ortalamam. Çevre yolu falan da yok bende, 29kmh ortalama hızım zaten. 

IMG_20171001_162049_1.jpg

IMG_20171001_162101.jpg

Arkadaşın yapığı gibi bir kerelik 30km tüketim amaçlı çıkılan kullanımda daha güzel değerler de var, bu daha yoğun trafik, 31km mesafenin ortalaması. 24kmh ortalama hız,

img_2.thumb.jpeg.54a483db1c926550b2bccc23ef39c9a2.jpegimg_3.thumb.jpeg.7116b42a434b383fbfd058cb4c74b741.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankara'da sıfırladıktan sonra bodrum'a gittim geldim fırsat buldukça bastım, 170 gittiğim de oldu. hızımı buluncaya kadar da hep dip gazla devir kesiciye girinceye kadar bastım. (buna ragmen bodrum ankara 12 saat sürdü) ara ara şehirlerarasındaki ışıklarda neredeyse bir saat süren çok yoğun trafiğe maruz kaldık malum herkes gidiş dönüş yolundaydı ve yollar çok kalabalıktı.  iki kişi bir çocuk bagaj full dolu ve klima eco modunda hep açık gidiş geliş sonrası 1400 km de 7.5 yaktı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

2015 power aracım 60.000 km.de.  55.000 e kadar 6.5 ortalama gösteriyordu bu tarihte göstergeyi sıfırladıktan sonra 7 litre oldu.en son 1300 km bodrum tatilinde yol yaptım 4 kişi 750 TL. benzin yaktı. 110 u da geçmemeye gayret ettim fakat mayıstaki son bakımdan sonra nedense tüketim arttı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

2014 power sense benzinden dizele geçmeyi düşünüyorum. 

Yakıt ne kadar düşer sizce ve performans kaybı yaşar mıyım?

Şuanki yakıt verilerim(4 mevsim lastikle ve klima hep açık)

Dur kalklı şehir içi 9- 9.5

Çevre yolu. 6.5 - 7

Şehirlerarası düz yol 5.5 - 6.

Geçen abimin arabasıyla konya üzeri gidiş mersin üzeri dönüş(her iki yol da berbat) antalyaya gidip geldik 3.5di ortalama. Dizel jetta.

Bizim araba çok yakıyor gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, IraArel :

Çevre yolu. 6.5 - 7

Geçen abimin arabasıyla konya üzeri gidiş mersin üzeri dönüş(her iki yol da berbat) antalyaya gidip geldik 3.5di ortalama. Dizel jetta.

Dizel Jetta az yakıyor ama bizimkilerin 1.5 dizeli pek az yakmıyor. Forumu araştırırsanız pek de sorunsuz bir motor değil.

Klima açık yakıt tüketim değerleriniz normal. Aşağı yukarı bütün benzinli araçlar bu şekilde bir iki istisna dışında.

308 1.6 hdi Eat6 veya Astra 1.6 cdti 136 öneririm. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, IraArel :

Çevre yolu. 6.5 - 7

Mazda skyactive dizele geçmeyin. gereğinden fazla dpf temizliği yaptığından dolayı motor verimsiz ve sorunlu. Ciddi oranda benzin ile dizel farkını alamazsınız tüketim olarak.
Benim önerim Bluehdi 120hp EAT6 ya da EAT8 Tam otomatik kullanan bir araç. 
Bende şuan DS4 Bluehdi 120hp EAT6 Tam otomatik mevcut. Ankara şehir içinde 32 litre ile 698km yol yapıyor ( ibre yarıya inince depoyu dolduruyorum 32 litre de attı pompa deposu 60 litre ) 
çeyrek depo ile Mersinden Ankaraya geldim uzun yolda ( 498km ) Uzun yolda 110-120 sabit yaptım bu arada ve yaklaşık 7-8 kez de mola verdim. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki bu arabanın yanına yoğun kullanımlar için başka marka, sağlamlığı ispatlanmıs bir dizel araba şart:)

öbür türlü bizim gibi min 30 km yapıyorsanız günde belinizi büker. 

aslına bakarsanız diger markalarla arasında devasa farklılıklar yok ama sağolsun vergi cenneti memleketimizde ne yazık ki böyle bir yola sapmak gerekiyor.

şahsen ikinci araba ihtiyacı hasıl olduğunda yapacağım ilk şey dandirik bir dizel bakmak olacak, git gel eşek niyetine binmelik. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...