Jump to content

Kaza Sonrası Değer Kaybı ve Değer Kaybı Davası

solgac
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaslar merhaba

mobilden yaziyorum ufak tefek yazim hatalari olursa kusura bakmayin...

3 gun once aracimla bi kaza yaptim daha dogrusu kendi seridimde ilerlerken okuzun biri kavsak oncesi ters yonden u donusu yaparak aracima carpti. rapor falan tuttuk kendi aramizda karsi taraf yuzde yuz kusurlu ve o yondede tutanagi doldurduk. arac su anda diyarbakir mazda servisinde  sol on camurluk ve sol on kapi degisecek ayrica jant ve on duzende kismen hasar var amortisör falan yamulmus tahmini hasar 6000 tl civarinda dedi servis. ..

aracim 2012 mazda 3 touring dizel 5400  km de

1. sorum bu aractaki tahmini deger kaybi.ne kadar olur ve su anda araci satmak istersem asagi yukari.ne kadar eder

2. soru carpan kisinin aracta 300 500 tl lik bi hasar var sadece ve yuzde yuz kusurlular deger kaybini karsilayacaklarini soylediler yan cizmezlerse ne kadarlık bi talepte bulunayim ?

3.soru deger kaybi konusunda yan cizerlerse mahkemeye vermeyi dusunuyorum internette benzer davalar açılmış ve kazananlar oldugunu okudum ayrica bugun bi avukat tanidikla bu konuyu gorustum dava acilirsa magduriyetten dolayi karsi taraftan bunun tahsil edilebileceğini soyledi

not  carpan arac transit ve sirket arabasi ayrica sirkette buyuk bi sirket gariban siradan biri olsa bu deger kaybinin pesine dusmez cana gelecegine mala gelsin der susardim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle; büyük geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın.

Değer kaybı konusu önemli ancak ülkemizde maalesef bununla ilgili oturmuş bir sistem yok, gerçi olsaydı bu sistemi de suistimal etmesini çok iyi bilirdik...

Aracının değer kaybını net olarak bu işi yapan kişiler ortaya koyabilir, forumdaki arkadaşlar konuyu gördükten sonra yardımcı olacaklardır...

Gelişmelerden bilgi verirsen bizler de tecrübe edinmiş oluruz, tekrar geçmiş olsun. Kolaylıklar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun. Değer kaybının ne kadar olacağına en iyi bu işin eksperleri ve servisler karar verebilir, aracı görenler onlar, servise sorun bence bunu, tam olmasa da yaklaşık bir rakam verirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.

Konuya kaza ve tutanak fotoğraflarını ekliyorum. Ülkemizde bu konunun yasal bi zemini ne yazıkki mevcut değil ama yaptığım araştırmalarda açılmış ve kazanılmış benzer davalar olduğunu öğrendim avukat bi arkadaşa da konunun içeriğini anlattıktan sonra, dava açılırsa kazanılacağını söyledi çünkü karşı taraf 100 de100 kusurlu ve nerdeyse hiç zararı yok ama benim ciddi bi hasarım ve araçta değer kaybı mevcut... aracın darbesiz boyasız olduğuna ve bu kazanın aracın ilk kazası olduğunu ispatlayacak belgeleride topluyorum mahkeme aşamasına sarkarsa iş lazım olacaktır... Okan (okko) bey e konu linkini yolladım mesajı görünce dönüş yapacaktır ayrıca değer kaybı ve işin hukuki kısmı konusunda bilgisi olan arkadaşlarında konuya katkı sağlamasını bekliyorum...

s2pjq.jpg

s2plm.jpg

s2ps5.jpg

s2q22.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

arkadaslar araci 3 haftalik servis surecinin ardindan teslim aldim. hafif bi renk tutmamasi haric su an icin bi sorun gorunmuyor... deger kaybi konusundada baya bi tartisma yasadik en son 2500 tl teklif ettiler. is mahkeme surecine giderse asagi yukari 3 4 bin bi bedel alirim ama bu surec 1 seneden fazla surebilirmis muhtemelen ugrasmamak icin kabul edecem... ayrica bu surecte isin hukuki boyutunu baya arastirdim bu şekilde bi magduriyetiniz olursa karsi taraf guzellikle bu bedeli odemeye razi olmasa mutlaka dava acin avukat mahkeme yasal faizi vs vs derken deger kaybından cok daha fazlasini odemek zorunda kalacaktir acilip kazanilan bi ton emsal dava var...

hepinize kazasiz belasiz gunler diliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2500 tl ye razı olmayıp biraz daha fiyatı çıkarabilidin. şirketler mahkemeden korkarlar. Mahkeme ile de korkutabilirdin...

Bu biraz iddialı söz olmuş. Şöyle ki örnek vereyim. Şirketimizin avukatına iş yapsın, yapmasın aylık standart 4.000.-TL para ödüyorum, serbest meslek makbuzu karşılığı. Ödediğim ücretten birde %20 stopaj vergisi ödüyorum devlete.

Hal böyle olunca hiç kimsenin, gözünün yaşına bakmıyoruz. Mahkemelik, davalık, itirazlık, icralık, vs...aklınıza ne gelirse açarız davayı. Yada bize açılacak ise davanın durumuna ve haklılık durumumuza göre. Karşı tarafa deriz, açın davayı....

Bu bir çok şirkette de böyledir. Kanunen antlaşmalı oldukları bir avukatları, bulunmalıdır şirketlerin. O yüzden ben şirket araçlarından daha çok çekinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaslar araci 3 haftalik servis surecinin ardindan teslim aldim. hafif bi renk tutmamasi haric su an icin bi sorun gorunmuyor... deger kaybi konusundada baya bi tartisma yasadik en son 2500 tl teklif ettiler. is mahkeme surecine giderse asagi yukari 3 4 bin bi bedel alirim ama bu surec 1 seneden fazla surebilirmis muhtemelen ugrasmamak icin kabul edecem... ayrica bu surecte isin hukuki boyutunu baya arastirdim bu şekilde bi magduriyetiniz olursa karsi taraf guzellikle bu bedeli odemeye razi olmasa mutlaka dava acin avukat mahkeme yasal faizi vs vs derken deger kaybından cok daha fazlasini odemek zorunda kalacaktir acilip kazanilan bi ton emsal dava var...

hepinize kazasiz belasiz gunler diliyorum...

En doğru kararı vermişsin mahkeme ile uğraşılmaz böyle işler için.... Adamlar adliyeyi taşıyor istanbulda 6 ay ordan , içine yeterince adam koyamıyorlar bir  6 ay daha, dosyalar bekliyor sadece kalemde 1 sene :) Kazansan dahi birde bunun temyizi var 1 senede ordan koy... Sonra tekrar dava tekrar temyiz bu iş 3 bizim ülkemizde pek rahat 3 seneyi bulabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun öncelikle tutarı kabul edin derim. Çünkü uğraşmaya kalksanız uzun bir maraton başlayacak sizin için. Arabanın resmini görünce içim acıdı cana geleceğine mala gelsin ama yapacak bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En doğru kararı vermişsin mahkeme ile uğraşılmaz böyle işler için.... Adamlar adliyeyi taşıyor istanbulda 6 ay ordan , içine yeterince adam koyamıyorlar bir  6 ay daha, dosyalar bekliyor sadece kalemde 1 sene :) Kazansan dahi birde bunun temyizi var 1 senede ordan koy... Sonra tekrar dava tekrar temyiz bu iş 3 bizim ülkemizde pek rahat 3 seneyi bulabilir...

Aynı fikirdeyim... Boya tutmadı diyerek rakamı biraz daha yükseltmeye çalışabilirsin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu biraz iddialı söz olmuş. Şöyle ki örnek vereyim. Şirketimizin avukatına iş yapsın, yapmasın aylık standart 4.000.-TL para ödüyorum, serbest meslek makbuzu karşılığı. Ödediğim ücretten birde %20 stopaj vergisi ödüyorum devlete.

Hal böyle olunca hiç kimsenin, gözünün yaşına bakmıyoruz. Mahkemelik, davalık, itirazlık, icralık, vs...aklınıza ne gelirse açarız davayı. Yada bize açılacak ise davanın durumuna ve haklılık durumumuza göre. Karşı tarafa deriz, açın davayı....

Bu bir çok şirkette de böyledir. Kanunen antlaşmalı oldukları bir avukatları, bulunmalıdır şirketlerin. O yüzden ben şirket araçlarından daha çok çekinirim.

Ben yakın bir arkadaşımdan biliyorum. Avea arkadaşımın telefon numarasını haber vermeden değiştiriyor. ve eski numarasını ısrarla geri vermiyor. Arkadaş mahkemeye başvuracağını söyleyince uzlaşmaya çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar;

cok benzer bir kazayı ben agustos ayı içerisinde yaşadım benım hasar ise arkadaydı. forumda mezvcut.

ben bana çarpan kişi ile hiç muhattap olmadım sanırım siz değer kaybı konusunda karşılıklı konuştunuz.

aracımı servısden aldım ve bağımsız bir expert ile görüştüm. Expert aracda 2 bin tl cıvarında deger kaybı oldugunu ve bunu hakem heyetine bildirmem gerektiğini söyledi sanırım bu değer kaybı sigortadan karşılanıcak. uzun ve tefferruatlı bir iş olduğunu düşündüm ve expert e beilirli bir komisyon vererek işleri kendisinin takip etmesini rica ettim. 1-2 hafta anca oldu ve şu an her hangi bir ses seda yok. bir gelişme olursa zaten burda herkesin yararlanabilmesi için bir konu açarım..

çok geçmiş olsun bu arada. her nekadar cana geliceğine mala gelsin densede mal dan canın yongası nihayetinde.. ama elden bir şey gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İş iyice karıştı arkadaşlar dedikleri tutarı kabul ettiğimi demek için aradığımda o tutarıda vermeyeceklerini, sigorta şirketinin aracı tamir ettirdiğini dahada başka bişey yapmayacaklarını söylediler dansöz gibi kıvırdılar anlayacağınız... güvendikleri nokta ise aracı kullanan şöförün yanlarında sigortasız çalışan ve adına hiç bişey olmayan biri olması, verin mahkemeye  3 5 ay gider yatar tatil yapar gelirim düşündesindeler. Avukatla yaptığım görüşmede açılacak davanın muhattabının hem şöför hemde şirket olduğunu söyledi çünkü araç ruhsatı şirket adına kayıtlı... Olay artık tamamen farklı bi boyuta geldi alacağım değer kaybından ziyade bu yaptıkları hareket için mahkemeye vermeyi düşünüyorum bilir kişi 1000 tl de değer kaybı belirtse mahkeme avukat vs masrafı ile birlikte en az 3 4 bin tl bedel ödeyeceklerini düşünüyorum... Gerçekten sinir katsayılarım tavan yapmış durumda... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İş iyice karıştı arkadaşlar dedikleri tutarı kabul ettiğimi demek için aradığımda o tutarıda vermeyeceklerini, sigorta şirketinin aracı tamir ettirdiğini dahada başka bişey yapmayacaklarını söylediler dansöz gibi kıvırdılar anlayacağınız... güvendikleri nokta ise aracı kullanan şöförün yanlarında sigortasız çalışan ve adına hiç bişey olmayan biri olması, verin mahkemeye  3 5 ay gider yatar tatil yapar gelirim düşündesindeler. Avukatla yaptığım görüşmede açılacak davanın muhattabının hem şöför hemde şirket olduğunu söyledi çünkü araç ruhsatı şirket adına kayıtlı... Olay artık tamamen farklı bi boyuta geldi alacağım değer kaybından ziyade bu yaptıkları hareket için mahkemeye vermeyi düşünüyorum bilir kişi 1000 tl de değer kaybı belirtse mahkeme avukat vs masrafı ile birlikte en az 3 4 bin tl bedel ödeyeceklerini düşünüyorum... Gerçekten sinir katsayılarım tavan yapmış durumda...

Bu tür davranış sergileyecekleri hiç şaşırtmadı beni. İşleri güçleri hep, alavere dalavere.

Bu tür transit ve ticari doblo tarzı araç kullananlara hiç güvenmem hep yol veririm zaten. insan değiller çünkü. çok pislik herifler bunlar. Mahkemeye vermekten başka çaren yok. Belki tazminat olarak daha yüksek birşeyler alırsın...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tür davranış sergileyecekleri hiç şaşırtmadı beni. İşleri güçleri hep, alavere dalavere.

Bu tür transit ve ticari doblo tarzı araç kullananlara hiç güvenmem hep yol veririm zaten. insan değiller çünkü. çok pislik herifler bunlar. Mahkemeye vermekten başka çaren yok. Belki tazminat olarak daha yüksek birşeyler alırsın...

Yukardaki mesajımda dediğim gibi iş artık tamamen farklı bi boyuta geldi bennim için aracımda oluşan zarardan ziyade sırf kendi ceplerinden bişey çıksın diye uğraşacağım... 2 ay önce 0 aldığım araca daha 5000 km de iken 100 de 100 kusurlu bi şekilde gel vur sonrada pişkin pişkin dalga geçer gibi çirketlik yap...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukardaki mesajımda dediğim gibi iş artık tamamen farklı bi boyuta geldi bennim için aracımda oluşan zarardan ziyade sırf kendi ceplerinden bişey çıksın diye uğraşacağım... 2 ay önce 0 aldığım araca daha 5000 km de iken 100 de 100 kusurlu bi şekilde gel vur sonrada pişkin pişkin dalga geçer gibi çirketlik yap...

Şöyle bir şey de var atıyorum trafikde cok ust segmen sıfır araca (Ferrari vs ) bir hatamız oldu çarptık. karşımdaki araç sahibi de benden aracının değer kaybına uğradığını belirterek  benim ödemem mümkün olmayan bir bedel istedi.. Ne yapabilirim?  yada ne yaparsınız?

Bu noktada aslında bu değer kaybını sigorta karşılamak zorunda diye düşünüyorum. ve bu yüzden kaza esnasında hiç bir şekilde karşı taraf ile muhattap olmadım. (belkide de yanlış yaptım bilmiyorum)

aracım servisden çıktıkdan sonra bağımsız bir ekspere başvurdum. avukat ile görüşmeden önce bir ekspert ile görüşün derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Selamlar; ben değer kaybını sigortadan temin ettim. uzun bir süreç oldu ama sonunda oldu.

kazadan tam 5 ay sonra sigorta şirketi ekspertizin belirlediği değer kaybını ve çekici masraflarını

ve expertiz ücretini tarafıma ödedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sevindim senin adına..umarım kimse böyle bir duruma maruz kalmaz..kazasız belasız günler diliyorum herkese

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...