Jump to content

Far Temizliği Nasıl Yapılmalı?

agharta
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracımın benden önceki sahibi far üzerine yapışkan birşeyler uygulamış ve çıkarmış. Dolayısıyla far etraftaki bütün tozu çekmiş ve üzerinde tortu oluşturmuş. Sıfır zımpara ve plastx ile üzerini temizledim ve cila attım. Fakat yine de istediğim gibi olmadı. Üzerinde çizikler ve bir miktar kararma var. Daha güzel bir far görüntüsü için başka ne yapılabilir fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aman ha ? İçini temizlemek de nereden çıktı? Farın içi daha önce açılmadıysa içini açıp temizlemeyin, temizletmeyin, bir daha düzen tutmaz, su alır, buğu yapar.

Sadece dışarıdan müdahale edildiyse sadece dışarıdan temizlemeye çalışın. Youtube'da diş macunu, karbonat gibi çözümler var fakat ben bunu uygulayamadım. Her ne kadar ilk etapta temizlenmiş görünse bile kuruduğunda tekrar mat bir görüntü oluşuyor. Mat görüntünün sebebi daha çok güneş ışığı nedeniyle o plastiğin özelliğinin biraz bozulması.

Söylediğim gibi, bunu ben pek beceremedim, aldığım sonuç 1 günden uzun ömürlü olmadı fakat denemekte fayda var. Bu işe yaramazsa iyi malzeme kullanan bir firmada far temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim. Far başına 60 lira gibi bir ücretle temizlik yapıyorlar. Her ne kadar ömürlük olmasa bile 1 yıldan uzun süre tekrar bulanıklaşmadan/matlaşmadan kullanabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu farın içinin açılmasına niye bu kadar karşınız yahu? :o bugüne kadar mazda hariç bütün arabalarımın farını açıp içini temizledim. hatta beceremeyen 7 arkadaşlarımında farlarını açıp temizledim. hiç birisinde sıkıntı buğu vs olmadı. niye? işin ehli yaptı çünkü 8) ilk bir iki gün farın içini suyla temizlediğinizden dolayı buğu oluşur ama tahliye deliğinden far yanıp içerisi ısındıkça bunu tahliye eder. mazda'nında daha temizlenmeye değecek kadar içi is bağlamadı. bundan dolayı açmadım. siz dışından istediğiniz kadar parlatın. farın içinde oluşan is hem far camının veya polikarbonunun içini, hem de merceği ve mercek çanağını aşırı derecede kaplıyor. bunları temizlemeden en iyi temizliği yapmış sayılmazsınız. dikkat edeceğiniz iki en önemli noktanın birincisi far camını veya polikarbonunu arka kapakla birleştirirken veya ilk defa açarken iki parçanın birleştiği yerdeki silikonu ısıtarak yapmanız lazım. ben bu işi evdeki fırını 170-180 derecede 10 dk ısıtıp, ısındıktan sonra farı da 3-4 dk fırının içinde ısıtarak yapıyorum. sonra çıtır çıtır ayrılıyor silikon. ikinci en önemli husus ise farların yansıtıcı reflektörlerine asla kimyasal bir madde sürmemek ve suyla temizlerken de fazla bastırmamak. yoksa ortada reflektör falan kalmaz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Farın için ısıtılıp açılıyor. Temizliği yapılıyor sonra da siyah silikonla tekrar takılabiliyor.

Far temizliği için o kadar uçuk ücret almıyorlar çifti 35 liraya temizlettik arkadaşın aracını Sivas ta tabi başka yerleri bilemiyorum.

Far konusunda en güzeli Citroen C4 eski kasası hiç kararma sararma gibi sıkıntıları olmuyor. Ama opel toyota VW lerde mazdadan çok daha fazla oluyor. Mazda 626 aracımız var 93 model farlar ayna gibi sanırsın bulaşık makinesinden çıktı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımın benden önceki sahibi far üzerine yapışkan birşeyler uygulamış ve çıkarmış. Dolayısıyla far etraftaki bütün tozu çekmiş ve üzerinde tortu oluşturmuş. Sıfır zımpara ve plastx ile üzerini temizledim ve cila attım. Fakat yine de istediğim gibi olmadı. Üzerinde çizikler ve bir miktar kararma var. Daha güzel bir far görüntüsü için başka ne yapılabilir fikri olan var mı?

O zımpara sıfır olmayacaktı daha inceleri var onlardan olmalıydı. 0 numarayla iyi kurtarmışsın kör gibi oluyor onunla. 0,5 falan olmalı. daha incesi varsa o kullanılmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Benim sağ far yenilenmiş, ama sol far eski. haliyle arasında ciddi görünüm farkı var. İkisini birden değiştirmek dışında, aradaki görünüm farkını asgariye indirebilmek mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim sağ far yenilenmiş, ama sol far eski. haliyle arasında ciddi görünüm farkı var. İkisini birden değiştirmek dışında, aradaki görünüm farkını asgariye indirebilmek mümkün mü?

Temizletmekten başka bir ihtimal yok gibi...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu farın içinin açılmasına niye bu kadar karşınız yahu? :o bugüne kadar mazda hariç bütün arabalarımın farını açıp içini temizledim. hatta beceremeyen 7 arkadaşlarımında farlarını açıp temizledim. hiç birisinde sıkıntı buğu vs olmadı. niye? işin ehli yaptı çünkü 8) ilk bir iki gün farın içini suyla temizlediğinizden dolayı buğu oluşur ama tahliye deliğinden far yanıp içerisi ısındıkça bunu tahliye eder. mazda'nında daha temizlenmeye değecek kadar içi is bağlamadı. bundan dolayı açmadım. siz dışından istediğiniz kadar parlatın. farın içinde oluşan is hem far camının veya polikarbonunun içini, hem de merceği ve mercek çanağını aşırı derecede kaplıyor. bunları temizlemeden en iyi temizliği yapmış sayılmazsınız. dikkat edeceğiniz iki en önemli noktanın birincisi far camını veya polikarbonunu arka kapakla birleştirirken veya ilk defa açarken iki parçanın birleştiği yerdeki silikonu ısıtarak yapmanız lazım. ben bu işi evdeki fırını 170-180 derecede 10 dk ısıtıp, ısındıktan sonra farı da 3-4 dk fırının içinde ısıtarak yapıyorum. sonra çıtır çıtır ayrılıyor silikon. ikinci en önemli husus ise farların yansıtıcı reflektörlerine asla kimyasal bir madde sürmemek ve suyla temizlerken de fazla bastırmamak. yoksa ortada reflektör falan kalmaz...

mazda lantisin ki nasıl açılıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda lantisin ki nasıl açılıyor?

Ben babamın 2012 model focusun kini açmıstım geceucusu diye bir site var ordan bilgi alabilirsiniz ama genelde ısıtılarak açılır farın yapışmasını sağlayan silikon genelde ısıyla salar kendini ben temizlemek için deilde bi xenon montajı için açmıştım hazır açılmışken bence içine gunduz farı veya bi xenon montajı falanda yapın açtığınıza değsin  :tey:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hehe ben yukarıdakı videoyu eşimin arabası üzerinde denedimm..

diş macununu sıkınca hemen dondu ovalamaya çalışınca da iyice yapış yapış oldu..zor temizledim suyla ovalaya ovalaya..acaba diş macununun markasınımı değiştirsemm :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla benim bir arkadaşım diş macunu ile yapmıştı. inanılmaz iyi duruyodu arlar ve stoplar. yeni yaptırdı sanmıştım. bir diğer arkadaşım ise 1000 lik 2000 lik zımparayı suya batıra batıra ovalıyodu. 2 - 3 senede yaptığını ve gayet memnun olduğunu söyledi. bende de var biraz güneşten dolay matlaşma ama cesaret edemedim doğrusu.. iyice kötü edip patlamasın sonra diye elleşemedim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece farin disinda matlasma varsa polisan universal pasta polish kullanarak duzeltebilirsin.Fiyati 10 lira.Fari yemizle.Kurut.Macunu fara sur.Ovalayarak ve bastirarak emici olmayan bir bezle saydam hale ve kaygan hale getirerek uygula.Sonra cizmeyecek bir bezle parlat.İhtiyac oldugu kadar uygula.Ben 5 uygulama sonrasinda istedigim sonucu aldim.Unutmadan.Uygulama arasi fari suyla temizleme ve mumkunse bir kac gun su degmesin.Galiba macun sertlesemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
‎6‎.‎09‎.‎2013 at 00:46, agharta :

Konuyu hortlatıyorum ama belki arayan arkadaşlara yardımcı olabilir. Far temizliği ile ilgili kendi yaptığım uygulama...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...
‎25‎.‎11‎.‎2013 at 18:23, djwestt :

Konuyu hortlatıyorum ama belki arayan arkadaşlara yardımcı olabilir. Far temizliği ile ilgili kendi yaptığım uygulama...

Far temizligi icin senin yaptiklarinin aynisini yaptim 1200 2000 3000 lik su zimparasiyla baya zimparalayip plastx ile ustune cila attim. Temizlendi ama istedigim gibi parlamadi. 2 saat ugrastim ama bekledigim gibi olmadi. Ben elimle yaptim cila islemini polisaj kullanmadim. Acaba kullansam daha mi parlak olur. Yada zimparayi mi daha fazla yapmak gerekiyo acaba? Olmadi degistircem farlari. Aracin heryeri piril piril ama farlar corttt. :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracım 4 yaşında olmasına rağmen farlarım matlaşmış ve solmuştu. Gözüme çok batıyordu.  Servis bakımına götürdüğümde ön far ve arka stopları temizleteyim dedim. Uygulayan arkadaş araç kaportasına uygulanan pastadan azar azar kuzu postu pede sürdü polisaj makinasıyla geçti. Her fara 3-4 dakika uyguladı, uyguladıkça far şeffaflaştı temizlendi.  En son sıvı cila sürdü. Sonuç mucize gibiydi sıfır far bile bu kadar güzel gözükemezdi, üstünden aylar geçti hala da öyle.

Demem o ki farlarınızın içini açmak kapatmak profesyonellik gerektirir yanlış ellerde su almasına buğulanmasına sebep olur ki zaten farın içi kolay kolay kirlenmez. Bende vakti zamanında plastix , far temizleyici ıvırzıvırlar , zımapra vs almış uğraşmıştım defalarca sonuç hüsrandı. Paramda ziyan oldu emeğimde.  Babamın bir lafı var ekmeği ekmekçiye pişirt 50 kuruş fazla ver diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birkac teknik daha denicem polisaj makinasi ile sivi pastada atacam. Yine istedigim gibi olmazsa degistirecem artik. Farlari gordukce sinirim bozuluyo  :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birkac teknik daha denicem polisaj makinasi ile sivi pastada atacam. Yine istedigim gibi olmazsa degistirecem artik. Farlari gordukce sinirim bozuluyo  :kafa:

Var mı bir fotoğrafı falan farlarınızın? bu kadar sinir bozucu durumunu merak ettim doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...