Jump to content

Hurda Araç Teşviki

emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

http://haber.gazetevatan.com/eski-arabasini-getirene-65-bin-lira/570471/2/ekonomi

Hükümetin bir süreden bu yana uygulamaya koymaya hazırlandığı eski araçları trafikten çekme çabalarının parçası olarak hayata geçirilen "hurda teşviki"nde rakamlar belli oldu.

Eski arabasını getirene 6 bin 500 TL para var

54 Kamuoyunun "hurda teşviki" olarak bilinen eski araçların trafikten çekilmesini yürütme çalışmalarında ayrıntılar netleşmeye başladı. Üç farklı sınıflandırmada uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1985 öncesi araçlar için 3.500 olarak planlandı.

Hurda araç teşviki üç farklı sınıflandırmada 2 milyon binek aracının trafikten çekilmesi hedefleniyor. Bu araçlar ortalama 5 bin TL ile desteklenmiş olacak. 1985 model ve öncesi binek araçlar için 3 bin 500 lira teşvik öngörülürken aynı rakam 85-90 yılları arası modellerde 5 bin lira olarak planlandı. Taslak çalışmaya göre 90 ve 93 model arasında bulunan binek araçlardaki destek miktarı ise 6 bin 500 lira olarak öngörüldü.

Önümüzdeki günlerde son kararın verileceği taslak çalışmasına göre yeni araç alımına kredi faiz desteği de paketin içerisinde yer alıyor. Hurda teşviklerinin masaya yatırıldığı teknik düzenlemelerin yer aldığı söz konusu taslakta 20 yaş üstü taşıtını getirip sıfır araç alanlara ÖTV indirimi verilmesi teklifi de bulunuyor.

İNDİRİM GELECEK YIL UYGULAMAYA GİRİYOR

Hurda indiriminin yer aldığı teşvik paketinin 2014 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalara ilişkin son karar önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda masaya yatırılacak. Hurda teşvikine yönelik son karar Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) masaya yatırıldıktan sonra siyasi irade tarafından verilecek.

TÜRKİYE'DE 20 YAŞTAN BÜYÜK 4 MİLYON ARAÇ VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 17 milyonun üzerinde araç bulunuyor. 20 yaş üzerindeki araç sayısı ise 4 milyonun üzerinde. 20 yaş üzerindeki araçların yaklaşık 2 milyon adedi binek taşıtlardan oluşuyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014 yılında hayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini açıklamıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 52
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Selman

4

• İlhan

3

• domestos

16

• heci-baba

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Sene 2004 Renault Megane II aracımı alırken, hurda indiriminden yararlanmıştım. 4.800.-TL indirim olmuştu, alacağım otomobilden. Abim TSK personeli aracı onun üzerine almıştım. Onların Renault/Oyak indirimleri var. 5.000 Bin TL'de Oyak personel indirimi olmuştu. Araç bana 24.000. TL'sına gelmişti.

Hurda indirimim nasıl olmuştu. Marmaris'in bir köyünden 1977 Model Hacı Murat satın aldı abim. Sonra onu hurdaya ayırdık. Bu sayede hurda indiriminden yararlanmıştık. Köylü amcayada 300-500  TL gibi bir rakam ödemiştik sanki. Aslında ilk otomobilim Hacı Murat yani.  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi 90-93 arası hurda bulmak lazım 6500 tl teşvik için , lada skoda citroen bunlar uygun fiyatlı bulunabilir belki , kuş serisi gibi yerliler ateş pahasıdır  :)  ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi 90-93 arası hurda bulmak lazım 6500 tl teşvik için , lada skoda citroen bunlar uygun fiyatlı bulunabilir belki , kuş serisi gibi yerliler ateş pahasıdır  :)  ..

Bu markaların forumlarında şimdi üye sayısı birden artar. Alınık ilanları alır başını gider. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hurdaya düşen aracı teslim alıyorlarmı yoksa  sadece trafiktenmi çekiliyor.(hurdaya ayrılıpta trafikte çok gezen araç var)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlgili haberlerde bilgi şu şekilde. Normalde kanunen hurdaya ayrılarak, elinizde hurda belgesi olması lazım.

1985 model ve öncesi binek araçlar için 3 bin 500 lira teşvik öngörülürken aynı rakam 85-90 yılları arası modellerde 5 bin lira olarak planlandı. Taslak çalışmaya göre 90 ve 93 model arasında bulunan binek araçlardaki destek miktarı ise 6 bin 500 lira olarak öngörüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İş boyalı basında yazmasıyla netleşmiyor maalesef, verilen rakamlar bana az gibi geldi... Yeni yıl ile  kanunlaşırsa her şey netleşmiş olur...

Aracımı satmasam mı ne?

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devlet baba dedi ki : Eee zamanı geldi , Dolarcık artınca fiyatlar yükseldi .. satışları artırmak lazım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devlet baba dedi ki : Eee zamanı geldi , Dolarcık artınca fiyatlar yükseldi .. satışları artırmak lazım :D

Elinde hasbelkader yaşlı araç bulunanları tahrik edelim de, piyasayı canlandıralım mantığı yani... Bu oyuna daha önce halkımız balıklama atladı (ben dahil) ama bir daha asla...

Verdiğin araç zaten yok pahasına gidiyor birde dediğin gibi döviz yükseldiği için fiyatlar yükseliyor, ne anladım ben indirimli sıfır araç almaktan...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinde hasbelkader yaşlı araç bulunanları tahrik edelim de, piyasayı canlandıralım mantığı yani... Bu oyuna daha önce halkımız balıklama atladı (ben dahil) ama bir daha asla...

Verdiğin araç zaten yok pahasına gidiyor birde dediğin gibi döviz yükseldiği için fiyatlar yükseliyor, ne anladım ben indirimli sıfır araç almaktan...

Ama gündemdeki sisteme fiyatı uyan çok araç var ; Taunus , Broadway, Hacı Murat , Serçe , Tempra , liste bayağı uzun.. kurtulmak lazım.. özelliklede Tempralardan :D Birkeresinde kullanmadığım araca motor yapmıştım içim acımıştı.. ve 1995 model klimalı lpg li tempra tam 7 ayda satılmıştı 5500 tl ye..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

genelleme yaparak lada mada kurtulacaklar çoğundan.. zaten sürekli arıza yapan araçlar.. gerçi tamirinden faydalanan çok usta var ama artık 95 model üstünü tamir ederler :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

94 modellerde dahil oluyormu hurda teşvikine  acaba

güzel uygulama bir çok kişi aracını 6-500 seve seve verir, zaten çoğunun aracı , okadar da etmez,

sayın edo61 zaten uygulama bir sonraki yıl uuygulanacak sizin aracınızda dahil olabilir bir dahaki yıl.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ama gündemdeki sisteme fiyatı uyan çok araç var ; Taunus , Broadway, Hacı Murat , Serçe , Tempra , liste bayağı uzun.. kurtulmak lazım.. özelliklede Tempralardan :D Birkeresinde kullanmadığım araca motor yapmıştım içim acımıştı.. ve 1995 model klimalı lpg li tempra tam 7 ayda satılmıştı 5500 tl ye..

Evet piyasada şartlara uyan ve piyasadan kaldırılması gereken bir çok araç var... Ancak; bu araç sahipleri keyfe keder bu araçlarına sahip olmadılar, maddi yokluktan veya arabaya fazla bütçe ayırmak istemeyenler tarafından sahip oldular...

Tek şart olarak ÖTV indirimli sıfır araç alanlardan bu araçlar toplanırsa eğer, zaten çoğunun imkanı olmadığı için sıfır aracı nasıl alacak?? Veya; sıfır araçların değer kaybı tutarı vermiş oldukları ellerindeki aracın fiyatından çok fazla olacağı için reel olarak çok fazla maddi kayba uğrayacaklar...

Mantıklı değil gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olacak olan şu, hurda indirimine giren araçların fiyatları artacak, bütün 2. el piyasası artacak, sıfır araçların fiyatları artacak....

İndirime giren araç sahibi olsam sıfır alacak imkanım olmasa bile model yükseltmeye çalışırdım mümkün olan en avantajlı şartlarda...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olacak olan şu, hurda indirimine giren araçların fiyatları artacak, bütün 2. el piyasası artacak, sıfır araçların fiyatları artacak....

İndirime giren araç sahibi olsam sıfır alacak imkanım olmasa bile model yükseltmeye çalışırdım mümkün olan en avantajlı şartlarda...

Tek şart olarak sıfır araç alınabilir deniliyorsa, ben nasıl model yükseltebilirim abi ??

Anlatmak istediğim şey bu.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladım, ben hurda teşvikine gir anlamında söylemedim zaten, piyasa hareketlenecek, o esnada bir fırsat yakalamaya çalış demek istedim...

Evet abi piyasa hareketlenecek buna hemfikirim ama bu hareket neticesinde atıyorum 40 bin tl olan sıfır araç 43-45 bine yükselecek, benim arabanın indirim tutarı da 6500 Tl olduğuna göre benim reel kazancım 1500-2000 Tl olarak kalacak, ben zaten param olsa neden 20 yıllık araba ile uğraşayım ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...