Jump to content

Mazda 323 LPG'de Motor Soğukken Jikle Devreye Girmiyor

ahmet_41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,bir kaç hafta önce lpg beyninden gaz kaçağı olduğu için beyin değişti,atiker marka,motor soğuk iken otomatik jikle devreye girmiyor,araç stop etme derecesinde 100 -200 devirlerde inişli çıkışlı devir oynaması oluyor,sirkiniyor.motor ısınana kadar gaza basmak zorunda kalıyorum.motor ısındıktan sonra 1100 devire çıkıyor ve sorun kalmıyor.

Benzinde iken herhangibir sıkıntı yok.jikle devreye giriyor,1600 devirde.Motor ısındıktan sonra devir saati 900 devirde sabit.acaba sorunum ne olabilir.şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle beyin yeni olduğu için biraz km yapman lazım bildiğim kadarıyla iyi bir lpg ustasına ayar yaptır. başka bir yerinide kurcalattırma.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arabayı çalıştırdıktan sonra hiçbir suretle gaza basmamalısınız aksi halde oto cikle devre dışı olur, sadece çalıştırıp bırakınız, oto ciklenin yakıtla alaksı yok bende lpg kullanıyorum sorun yok ama lpg de iken gaz pedalına fazla basıp cikleyi etkisiz bırakıyor olabilirisiniz, bende bazen bu hataya düşüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle beyin yeni olduğu için biraz km yapman lazım bildiğim kadarıyla iyi bir lpg ustasına ayar yaptır. başka bir yerinide kurcalattırma.

Beyin değişiminden bir hafta sonra gel ayar yapalım demişti usta,bu bir hafta içinde araç rampalarda bir vites düşmüştü eskiye nazaran,bir haftanın sonunda gittim ayar yaptı ve çekişte  sorun kalmadı fakat bu seferde anlatmış olduğum sorun gerçekleşti,günlük ortalama 70 km yol yapıyorum iş gereği.beyin değişiminden sonra yaklaşık 1000 (bin)km gibi yol yaptım,dediğiniz gibi birazdaha devam edeyim,bilgileriniz için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arabayı çalıştırdıktan sonra hiçbir suretle gaza basmamalısınız aksi halde oto cikle devre dışı olur, sadece çalıştırıp bırakınız, oto ciklenin yakıtla alaksı yok bende lpg kullanıyorum sorun yok ama lpg de iken gaz pedalına fazla basıp cikleyi etkisiz bırakıyor olabilirisiniz, bende bazen bu hataya düşüyorum.

Dediğiniz gibi yapıyorum,aracı çalıştırdıktan sonra gaz vermiyorum,ancak ciklenin devreye girmesini beklerken araç stop ediyor.tekrar çalıştırıyorum tekleme devam ettiği için mecburen gaz vermek zorunda kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinde yapmaması sorunun lpg sistemi ile ilgili olduğunu kanıtlıyor...

Lpg beyni derken su regülatörü mü değişti yoksa araç sıralı sistem ve yazılım beyni mi değişti ??

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

%7Boption%7D

Benzinde yapmaması sorunun lpg sistemi ile ilgili olduğunu kanıtlıyor...

Lpg beyni derken su regülatörü mü değişti yoksa araç sıralı sistem ve yazılım beyni mi değişti ??

8:)

araç karbüratörlü,lpg beyni diye tabir ediyolar,regülatörde deniyomu bilmiyorum.su dolaşıyo içinde evet.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

%7Boption%7D araç karbüratörlü,lpg beyni diye tabir ediyolar,regülatörde deniyomu bilmiyorum.

Anladım, beyin diye sıralı sistemdeki yazılım kutusuna diyorlar, sizin bahsetmiş olduğunuz şey regülatör...

Lpg sisteminde hava olup olmadığını kontrol edin, yeterli derecede su devir daim yapmıyorsa jikleyi harekete geçirecek su yok demektir, fakat benzin ile lpg sisteminin devir daim şekli farklı mı bilmiyorum, mantıklı olarak ilk aklıma gelen bu oldu...

Kocaeli'de nerede montaj yapıldı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladım, beyin diye sıralı sistemdeki yazılım kutusuna diyorlar, sizin bahsetmiş olduğunuz şey regülatör...

Lpg sisteminde hava olup olmadığını kontrol edin, yeterli derecede su devir daim yapmıyorsa jikleyi harekete geçirecek su yok demektir, fakat benzin ile lpg sisteminin devir daim şekli farklı mı bilmiyorum, mantıklı olarak ilk aklıma gelen bu oldu...

Kocaeli'de nerede montaj yapıldı?

Körfez sanayi sitesinde,1.blokta atiker yetkili servisi var,orada yapıldı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Demal otogaz var sorun çözülmezse oraya da uğramanı tavsiye ederim, orada taktırmışsan mutlaka sorunu çözecek kapasitedeler...

Kolaylıklar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bahsi geçen otomatik jiklenin lpg veya regülatörle alakası yoktur direk karbüratöre bağlı olup ilk çalıştırmada motorun ısı durumuna göre karbürden ilgili vakumlayıcı aracılığıyla rölantiyi yüksek tutup sonra kendiliğinden devreden çıkan bir ekipmandır, aracın lpg veya benzinde olmasının bir farkı yok , aynı şekilde lpg regülatöründen su geçip geçmemesininde bu jikleyle alaksı yok zaten su geçmese 1 dakka bile araç çalışmaz , regülatör donar, bence bu durumun benzinde olmayıp lpg de olmasının sebebi aracın enjeksiyonlu olmamasından dolayı direk lpg çalışması vede lpg vanasının kısılı olmasından dolayı hemen çalışmaması, bu arada da fazla gaz pedalına basılınca jikle devre dışı oluyor.

[smg id=8001]

mevcut fotoda karbüratörün sağındaki kırmızı kablonun takıldığı siyah yuvarlak bu bahsi geçen jiklenin ta kendisidir vede aynen ona bağlı yeşil ekipmanlar aracılığı ilede vakumlayıcıya yani rölantiyi yüksek tutan ekipmana bağlanıyor, görüldüğü üzere yakıtla alakası yok , aracı çalıştırma durumu ile alakası var , arac ilk marşta alır almaz gaz pedalından ayağınızı çekmelisiniz,  gaza basarsanız  jikle iptal olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gürhan bu yazdıklarına göre sorunun kaynağı lpg ayarının kısılmış olmasıdır diyebiliriz... Benzinde normal çalışıyorsa ve lpg de bu sorun ortaya çıkıyorsa karbüratöre fazla yakıtın gitmemesi olabilir mi?

Her zaman söylerim, aracınızı akşamdan bırakırken benzinde stop edin ve sabah ilk çalıştırma hep benzinle olsun... Biraz fazla yakıt masrafınız olur ama bu ve benzeri gibi sorunlarla hiç uğraşmak durumunda kalmazsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gürhan bu yazdıklarına göre sorunun kaynağı lpg ayarının kısılmış olmasıdır diyebiliriz... Benzinde normal çalışıyorsa ve lpg de bu sorun ortaya çıkıyorsa karbüratöre fazla yakıtın gitmemesi olabilir mi?

Her zaman söylerim, aracınızı akşamdan bırakırken benzinde stop edin ve sabah ilk çalıştırma hep benzinle olsun... Biraz fazla yakıt masrafınız olur ama bu ve benzeri gibi sorunlarla hiç uğraşmak durumunda kalmazsınız...

Kesinlikle haklısınız sayın domestos, bende üşengeçlik ediyorum vede benzinde stop etmem gerekiyoken etmiyorum,  , karbüratörlü 323 kullanıcılarının bu uygulamayı,alışkanlık haline getirmemiz gerek diye düşünüyorum,  masrafı hiçbirşey değil bence sağladığı faydanın yanında,  sonuçta epey uzun bir süre karbüratörde , yakıt memelerinde vede sistemin tümünde benzin beklemiş olacak vede bu sayede  sistemde tertemiz olacaktır.

Mevcut probleme gelince aslında ayar vanasının kısılı olması olasılığını ben düşündüm çünkü başıma gelmişti, kısılı olunca araç geç çalışıyor, yani dediğiniz gibi yeterince yakıt gitmiyor  vede bu arada gaz pedalına defalarca basma durumundan dolayı,  oto cikle devre dışı oluyor, problemi yaşayan arkadaş kendiside deneyebilir , benzinde çalıştırsın oto cikle devrede iken,  araç ısımamış, buz gibi  olsa bile bir kez gaza basması cikleyi devreden çıkaracaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,bugün atiker servisine gittim,durumu izah ettim,usta soğuk gaz ayarı yapıcaz dedi,akşama aracı servisin kapıya bırakıcam sabah soguk ayarı yapıcaz nasip olursa.gelişmeleri yazıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,bugün atiker servisine gittim,durumu izah ettim,usta soğuk gaz ayarı yapıcaz dedi,akşama aracı servisin kapıya bırakıcam sabah soguk ayarı yapıcaz nasip olursa.gelişmeleri yazıcam.

Ben şimdiye kadar soğuk lpg ayarı diye bişey duymadım,umarım jikle tertibatını kurcalamazlar.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malesef sonuç değişmedi,aracın lpg de olan çalışma devri düzeldi,ancak jikle olayında değişiklik yok.ustaya durumu izah ettim,jiklenin benzin yada lpg ile alakası olmadığını söyledi.benzinde devreye giriyosa gazdada girmesi gerekir dedi.ancak durum anlattığım gibi devam ediyor.aracı akşamları park eder iken benzinde stop edip,benzinde çalıştırarak devam ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru olan uygulamayı siz mecburiyetten yapmış oluyorsunuz artık...

;)

Evet ,geçte olsa bunu anlamış bulunuyorum.

jiklenin bu durumda olmasınıda bi çözebilseydik,en azından bu problemin neden ve nasıl olduğu konusunda bilgi sahibi olurduk .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sayın ahmet 41 bu konuda diyebileceğim başka bişey yok melesef, zaten sizde gördünüz oto ciklenin ne olduğunu foto üzerinden, aklıma başka bir çözüm önerisi gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...