Jump to content

Mazda 323( 89-94) Buji Değişimi ve Distiribütör Bakımı Videoları

NoooFearrrr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar geçen gün aracımın bakımını yaparken hem aracımızıın kullanacağı buji vede değişimi hemde bir püf nokta olan distribötür vede içindeki tevzi makarasının temziliği ile alakalı 2 video çektim umarım açıklayıcı olmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hasan Hüseyin Doğan

Gürhan bey gerçekten çok güzel anlatmışsın. Eline ve de diline sağlık. İnşallah bi gün bizim lantis'ide bir elden geçiririz. Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar, Hasan bey havanın müsait olduğu bir hafta sonu , beraber demleriz çayımızı gerekeni yaparız inşallah, selamlar saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar arabamın kış bakımını yaptım yukarıda yapılan temizliğe ek olarak

Karbüratör tertemiz yıkandı vede yağlandı,

Soğutma suyunun derecesi ölçüldü -35 çıktı.

Yağ ve yağ filtresi değişti.

Hava filtresi değişti.

[smg id=9072]

Kar lastikleri takıldı, kar küreği ve serme zincirler araca bırakıldı.

[smg id=9073]

Araçın her tarafı vede motoru Pırıl pırıl temizlendi,  kapı mentşeleri, kapı kilitleri , bagağ amartisörü yağlandı.

[smg id=9074]

[smg id=9075]

[smg id=9077]

Bu arada arabamın km side 104.000 e dayandı.

[smg id=9076]

Eklemek istediğim vede danışmak istediğim bir mevzu var, ben bu kışı benzinde geçirmek istiyorum,  bizim buralarda lpgnin ltrsi  3.0 tlyi geçmiş durumda vede şehir içi benzin yarı yarıya daha az tüketiyor aracım , lpg mikserini aradan çıkarıp hava filtresini orjinalinde olduğu gibi karbüratöre oturtacam, mikseri bir yere sabitleyip içerdeki düğmeden benzine alıp öle kullanacam, siz ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mart ayına kadar şahsen ben aracımı benzinde kullanırım Gürhan abi. Kar, kış kıyamet derken; hafta da en fazla 1 yada 2 defa kullanıyorum arabayı. Geçtiğimiz Cumartesi günü 100 TL'lik benzin aldım. 30 TL'lik de vardı zaten 130 TL, aşağı yukarı taş çatlasa 23-25 litre'ye yakın benzinim var. Bu kışı beni çok rahat idare eder diyorum.

Ben kesinlikle bu kışı atlatana kadar benzinde kullanmanı şiddetle öneririm Gürhan abi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mart ayına kadar şahsen ben aracımı benzinde kullanırım Gürhan abi. Kar, kış kıyamet derken; hafta da en fazla 1 yada 2 defa kullanıyorum arabayı. Geçtiğimiz Cumartesi günü 100 TL'lik benzin aldım. 30 TL'lik de vardı zaten 130 TL, aşağı yukarı taş çatlasa 23-25 litre'ye yakın benzinim var. Bu kışı beni çok rahat idare eder diyorum.

Ben kesinlikle bu kışı atlatana kadar benzinde kullanmanı şiddetle öneririm Gürhan abi.

Senin araba oldukça tutumluymuş yahu...  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oturduğum yer ile çarşı arası 3-4 km Veli abi. Çarşı içinde gez, dolaş ve eve geri dön derken; 13-15 km ya oluyor, ya olmuyor. Kışın trafik derdimiz Allah'a şükür fazla yok. Dediğim gibi hafta da 1 yada 2 kez ya çıkıyorum, ya çıkmıyorum. Benzinin çoğunluğunu arabayı kullanmadığım zamanlarda motoru çalıştırıp, 5-10 dakika rölanti de bekletiyorum. Aracımı kullanmasam bile motoru ısıtmamın iyi olacağı söylenmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen dediğiniz gibi yapacam, sizde benim gibi lpg mikserini aradan çıkaracaksınız sanırım, eğer çıkarmaz iseniz araçın aldığı hava lpg mikserinin boğazının dar olmasından dolayı yeterli gelmeyecektir vede araç çok benzin yakacaktır, sölemiş olayım.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mikseri çıkartmayacağım Gürhan abi. Aracım 2 yıldır bende ve kışları aracı sadece benzinde kullanmama rağmen mikseri hiç çıkarttırmadım. Peki:

Benzindeyken, LPG mikseri yüzünden havanın az girmesinin motora zararı var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motora zararı dolaylı şekilde vardır, nasıl derseniz, bizim araçların karbüratör ağızçapı yani havanın emildiği yerin çapı 6 cm dir, lpg nin araç tarafından yakılırken fazla havaya ihtiyaç duymaması vede genellikle lpg mikserlerininde bu duruma uygun olarak ağız çapının yarı yarıya yani 3 cm olarak üretilmesi, benzine geçtiğinizde aracın yeteri kadar hava almasını engelliyor böle olunca araç daha fazla yakıt tüketiyor, beraberinde sağlıklı bir yanma olmamasından dolayı yakıtı çiğ olarakta atabiliyor, CO2 salınımı artıyor,  malumunuz en sağlıklı motor yakıtı en iyi yakan motordur, hal böle olunca motorda düzensizleşiyor, özellikle yüksek devirlerde havanın %100 eksik emilmesi motoru boğuyor.

Yani abartı düzeyde direk bir zararı yok lakin orjinal ayarlarında vede orjinal yakıtında kullanacaksak olması gereken bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 yıl sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...