Jump to content

Mazda6 Rölanti Sorunu

TR_1907
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar..

2007 model otomatik lpgli mazda 6 sahibiyim.

aracım benzinde de lpg de de (ustaların dediğine göre) indi bindi yapıyor.

daha önce böyle bir sorun yaşayan veya duyan varsa yardımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tanışma mesajına yazmıştım ama tekrar edeyim... Aracın herhangi bir bakım veya değişiklikten sonra mı indi bindiye başladı??

Aracının komple egsoz sistemini kontrol ettir ve sağlam olduğundan emin ol, patlak yırtık yer varsa yaptır...

Aracının kilometresi nedir?

Gaz kelebeği, rölanti sensörü gibi şeylerin arızalı olmadığına baktır, radyatör suyunun tam olup olmadığını ve sistemde hava olmadığını kontrol ettir.

İlk aklıma gelenler bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle teşekkürler.

Kışlık bakımını yaptırmıştım. Antifiriz doldurttum. Ondan bi kaç gün sonra yanılmıyorsam.

araç 145000 km de.

Gaz kelebeği, hava akış metresi, hortumlar v.s baktırdım ve temizlettim.

Dediklerine de ayrıca bi baktırayım inşallah olur. Aracımı ağız tadıyla kullanamıyorum sırf bu yüzden de satmayı düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sırf bu yüzden araç satılır mı yahu??

:)

Antifriz işleminden sonra olduysa eğer; rölanti sensörünü kontrol ettir... Ayrıca; sistemde hava olup olmadığına baktır, zaten hava varsa da yine rölanti sensörü sıkıntı yapacaktır... Ateşleme sistemine de baktırabilirsin...

Fakat komple egzozu kontrol ettirmeyi unutma, bir ihtimal...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tekrar teşekkürler..

inanın illallah ettim. sonuç bulunamayınca çok sıkılmaya başladım.

burada (sözde Japoncu ustalara baktırıyorum) servis olmadığından net bir şey diyemiyorlar.

komik olacak belki ama rölanti sensörünün yeri tam nerede? sistemde hava olup olmadığını da kısaca nasıl baktırabilirim teknik olarak anlatabilirmisiniz.

dediğiniz gibi egsozu kontrol ettirecem inşallah.

Hayırlı akşamlar hayırlı cumalar.

sağolun tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç mazda 6 motoru görmedim ki size yerini tarif edebileyim...

:D

Siz önce iyi bir usta bulmaya çalışın, gördüğünüz mazda kullanıcılarına araçlarını nereye götürdüklerini sorun...

Soğutma suyundaki havayı buradan nasıl tarif edebilirim ki, motorla haşır neşir olan her kişi dediklerimi anlayabilir ve yapabilir... Van o kadar da mahrumiyet sayılmamalı, neticede bir sürü japon araç vardır.

;)

Gelişmelerden haberdar etmeyi unutma...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selamlar.

çok mahrumiyet sayılmaz dediğiniz gibi. ama ustalar bir çözüm bulamayınca olmuyor işte.

mazda 6 kullanan arkadaşların nerelere hangi ustalara gittiklerini araştırarak usta buldum. bekliyoruz işte. hayırlısı Allahtan .

görüşmek üzere  :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar arkadaşlar....

bu rölanti sorunuyla alakalı olarak fikir beyan edebilecek yardımcı olabilecek kimseler yok mu?

Kaç yıldır bu araca sahipsin ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selamlar ...

yaklaşık 3 ay oldu bu aracı alalı.

kullanıyordum sorunsuz bir şekilde.

kışlık bakımını yaptırdıktan (antifiriz) sonra oldu bu sorun.

bir de ön fren balataları değişti ve diskler tornalandı.

yapılan işlem bu. bunlardan olabilecek bir sorun olmasa gerek  :(

yardım ve önerilerinizi bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selamlar ...

yaklaşık 3 ay oldu bu aracı alalı.

kullanıyordum sorunsuz bir şekilde.

kışlık bakımını yaptırdıktan (antifiriz) sonra oldu bu sorun.

bir de ön fren balataları değişti ve diskler tornalandı.

yapılan işlem bu. bunlardan olabilecek bir sorun olmasa gerek  :(

yardım ve önerilerinizi bekliyorum..

Öncelikle usta bulman gerekiyor, daha sonra sorunun çözümüne git, anlamayan usta sorununu ikiye katlayabilir...

Sorun dediğin gibi antirfiz değişiminden sonra oluştuysa; muhtemelen rölanti sensörü problemi vardır, bunu gidermenin yolunu da iyi bir usta bulacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar..

mazdadan anlayan iyi bir usta buldum.

önceden burada faaliyet gösteren ve kapatılan mazda servisinde çalışmış.

ancak sorun giderilemedi. daha doğrusu tespit yapılamadı ki.

bir yandan da kendim araştırıyorum.

sübap ayarlarından olma ihtimali varmıdır acaba?

bu iş insanı strese sokuyor.

tavsiye, yardım ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Hayırlısı Allahtan...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Antifirizden sonra olduysa muhtemelen sistem hava yapmıştır. Suyun sıcaklığından rölantiyi ayarlayan sensör su yerine hava geldiğinde yanlış ölçüm yapıp rölantiyi dalgalandırıyordur. En azından 626'da öyle oluyordu:) Önce sistemin havasına baktırın bence, sonra boğaz kelebeğine, sensörlere vs. baktırırsınız. Kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar...

Sistemin havasına nasıl bakılıyor. Ustalar anlar bilir dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Ustama açıklama bakımından tarif edebilirseniz çok sevinirim.

Umarım sorun bu şekilde tespit edilir ve de çözülür.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar...

Aracı kullanırken bir şey fark ettim. Arac beklerken, freni pompaladığımda bir kaç saniyede olsa normal çalışıyor ve tekrar dalgalanmaya başlıyor. Bir fikri olan var mı acaba?

Hayırlı günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar...

Aracı kullanırken bir şey fark ettim. Arac beklerken, freni pompaladığımda bir kaç saniyede olsa normal çalışıyor ve tekrar dalgalanmaya başlıyor. Bir fikri olan var mı acaba?

Hayırlı günler...

Freni pompaladığında sistem rölantiyi otomatik olarak yükseltiyor ve sensörden geçen su miktarını doğru okumaya çalışıyor...

Antifriz sensörü bozmadıysa (ki sanmam) sorunun hava ile ilgili, nereye antifriz işlemi uygulattıysan git sistemin havasını alsınlar muhtemelen sorun çözülecektir...

Bu sorun ile ilgili herhangi bir gelişme olmadıkça da son cümlelerim. Kolay gelsin.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar..

Hava muhalefetinden dolayı aracı çıkartamıyorum.

En kısa zaman da dediğiniz gibi antifirizi eklettiğim yere gidip konuşurum.

Uarım dediğiniz gibi olur ve de sorun hallolur.

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Gelişmelerden haberdar ederim.

Kolay gelsin....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de aynı problem vardı. yaptıklarımı sıralayayım. rölanti düzenleyicisini temizledim, gaz kelebeğini temizledim, egr valfi temizledim, en son hava emiş manifoldunun arkasında pcv valfi var bunun ömrü 100000km. pek çok servis bilmiyor, zorla getirtip onu değiştirdim, bu tam çözdü olayı, biraz zor yerde ama. şimdi saat gibi çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bende de aynı problem vardı. yaptıklarımı sıralayayım. rölanti düzenleyicisini temizledim, gaz kelebeğini temizledim, egr valfi temizledim, en son hava emiş manifoldunun arkasında pcv valfi var bunun ömrü 100000km. pek çok servis bilmiyor, zorla getirtip onu değiştirdim, bu tam çözdü olayı, biraz zor yerde ama. şimdi saat gibi çalışıyor.

8) konuyu okuyarak aşağı doğru inerken bende PCV valfi sıkıntılı dedim içimden 8)

aşağıdaki tabloda 13-890 numaralı parça. stok kodu ise LF13-13-890

fiyatı ise 10 dolar civarında hesaplarıma göre...

2G73991_1000.gif

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

selamlar..

bahsettiğiniz pcv valfini İstanbul merserden istedim gelmedi henüz. beklemedeyim halen.

umarım tespit doğrudur ve sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...