Jump to content

Mazda 323 Lastik ve Jant Konusunda Yardımlarınıza ve Önerilerinize İhtiyacım Var!

creative16
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar geçmiş konularda da bahsi geçmişti. 94 Model Sedan 323 jant alacaktım fakat 13" jant bir türlü beğenemedim. Lastik ebatlarım ise 175-70-13" dür.

Beğendiğim ve taktırmak istediğim jant ise 14" jant. Hatta bir saniye fotoğrafını ekleyeyim:

bjs8.jpg

Şimdi bu jantın peşin fiyatı 500 TL'ye alacağım. Bijon aralıklarıda tam uyuyor. 4x100

Şimdi sorunum ise şuan üzerinde takılı olan lastiklerim 175-70-13. Alacağım janta uymuyor kısacası. Eğer jantı alırsam mecburi yeni 4 tane lastik almam şart. 175-65-14 olacak.

Hadi jantı aldım diyelim peki lastik olarak Michelin'e param yetmiyor. Onun yerine Goodyear Efficientgrip Compact alacağım. Fiyatı da uygun geldi. Tanesi 135 TL'ye geliyor. Taksitli...

Özellikle yardımınızı istediğim 2 konu var. Eğer 175-65-14" taktırırsam performans konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Lastikçinin dediğine göre; yanak kısmı biraz küçülecek ama jant 13"den biraz büyük olduğu için yanağı  tamamlayacak dedi. 175-70-13 ile 175-65-14 arasında neredeyse farkı olmayacak dedi. Kısacası yanak küçülecek ama jant biraz büyük olacağını için yanağı tekrar tamamlayacak. Herhangi bir sıkıntı yaşamassın dedi.

2. konu ise lastik seçimi iyi mi? Goodyear Efficientgrip Compact...

Bu arada benim lastiklerimi alıyor adam ve 2 tane lastiği bedava verebileceğini söyledi. Ben sadece alırsam 2 tane lastik alacağım.

Görüş ve önerilerinizi eksik etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim önceki 323'üm de de 13'' vardı ben 175/65/14 taktım hiçbir değişiklik olmadı olumsuz anlamda, gayet rahat kullanabilirsin. Goodyear Efficientgrip de iyidir daha doğrusu Goodyearın GT2 ve GT3 hariç tüm lastikleri iyidir, fazlasıyla işini görür, şimdiden hayırlı olsun ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende arabayı aldığımda 15 inç jant alaraka 195/50/15 ile değiştirdim.

Performans ve duruşta aksine daha iyi oluyor. Yakıtıda çok etkilemedi, zaten eski jantlar demirdi yeniler hafif olduğu için aradaki sürtünme farkını tölere ediyordur.

Benim tavsiyem taban genişliğini 185, hem görüntü olarak hemde yol tutuşu olarak güzel oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim önceki 323'üm de de 13'' vardı ben 175/65/14 taktım hiçbir değişiklik olmadı olumsuz anlamda, gayet rahat kullanabilirsin. Goodyear Efficientgrip de iyidir daha doğrusu Goodyearın GT2 ve GT3 hariç tüm lastikleri iyidir, fazlasıyla işini görür, şimdiden hayırlı olsun ;)

Hocam çevremdekiler genellikle rampa çıkışlarda etkileyeceğini söylediler. Senin 323 kaç model di?

Özellikle kendi aracına 14" taktırdıktan sonra rampa cıkışlarında herhangi bir performans kaybı yaşadın mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsi geçen cms jant çok güzel jantmış kol sayısıda fazla olduğundan bir sorun olmaz , sağlam janta benziyor eğer lastikleride yarı yarıya getiryosan değişmende hiçbir mahsur yok bence, genede 13 janta düşünürsen begendiğin jantların fotolarını paylaş yorumlayalım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 jant olarakta bunları beğeniyorum arkadaşlar:

TORK 385

ubo8.jpg

TORK 6206

ocq8.jpg

Birbirlerine çok benziyorlar ama kolların bağlantığı yerler biraz farklı. Bana 385 Silver daha çok hoşuma gidiyor. Bilmem siz dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tork 6206 daha iyi çünkü jantın geneli aynı renkte , dikkat ederseniz ilk jantın iç kısımları beyaz boyalı bu tip jantlarda o bölümler boya değil bir tür mika kaplamadır vede belli süre sonra bu parlak mika kaplama soyulup çok kötü bir görüntüye sebep oluyor. Ben 6206 yı öneriyorum, veya 14 cms yi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam çevremdekiler genellikle rampa çıkışlarda etkileyeceğini söylediler. Senin 323 kaç model di?

Özellikle kendi aracına 14" taktırdıktan sonra rampa cıkışlarında herhangi bir performans kaybı yaşadın mı?

94 modeldi, hiçbir fark yok ne 0-100 hızlanma ne son sürat ne yakıt tüketimi ne konfor hiçbirşey fark etmedi. Ancak tabanı 185'e çıkartırsan bu saydıklarımdan küçük bir miktar ödün vermek zorunda kalıyorsun haberin olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabanda değişiklik olmayacak 175 kalacak ama 14" jant takarsam 13" göre daha tatlı duracak. 14" jantta biraz pahalıya gelecek mecbur 4 tane de lastik değişeceği için...

Bugün yine biraz dolaştım. Şu jant SLK 1158:

04g4.jpg

14" jant ama... Çok kafam karışık vallahi ne zor iştir ya! ;D Tam birisinde karar veriyorum, başka bir tane görüyorum çok hoşuma gidiyor ve karar verdiğim janttan bir-an vazgeçiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 alacaksan cms iyiydi bu çok parlak.

Fotoğraf çekilirken flaşlı çekildiyse ondan parlak duruyor olabilir Gürhan abi ama CMS'den farkı yok renk olarak.

Jantı alacağım dükkandaki adam 1-2 hafta beklememi istedi. 13" çeşitleri biraz daha gelebilir dedi. Bende beklemeye karar verdim Gürhan abi. Baktık güzel bir 13" jant denk gelir... Şans!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar dün biraz jantçıları dolaştım. 2-3 tane daha 13" jant gelmiş ama içlerinden sadece bir tanesi hoşuma gitti. O da bu:

wscw.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastik yanakların incelirse konforun azalık.İlk resimdekı cms güzelmiş hemde markalı bi ürün sonuçda bulabilir isen onun 13 üne bak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Siyah kısımlar parlak olandan ise, alma sebebini daha önce yazmıştım.

Siyah kısımlar parlak bir boya... Benim de aklıma ilk o geldi zaten Gürhan abi. :)

lastik yanakların incelirse konforun azalık.İlk resimdekı cms güzelmiş hemde markalı bi ürün sonuçda bulabilir isen onun 13 üne bak

Maalesef CMS'nin o jantının 13" olanı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fiyat ???

Peşin 475 TL dedi. Taksitli fiyatı ise 550 TL dedi herhalde. Tam hatırlayamadım.

Ama benim gönlüm TORK 6206'dan yana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Lantislerin Jant ölçüleri nedir? (15" aliminyum taktırmayı düşünüyorum. )

Kapaklı Jant mı, Aliminyum jant mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...