Jump to content

2015 Mazda 6 x???

mtutun
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bugün bir yabancı internet sitesinde böyle bir resim gördüm. Bu aracın üretiminin kesin olmadığı ama üzerine düşünüldüğü söyleniyordu. Bu sınıfta çok az üretici var. En ünlüsü ve başarılısı uzunca bir süre benim de kullandığım Subaru Outback. Yine başarılı olanlardan birisi XC70 modeliyle Volvo. Tabi ki peşinden Audi, A6 Allroad ve son olarak da A4 Allroad modelleriyle...

post-7558-141695297652_thumb.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda mühendisleri ile yapılan röportajlarda mühendisler, mazda6 mps ve mazda6 coupe olabileceğinden bahsediyordu ama bunu ilk defa görüyorum :D

Bir nevi passat alltrack  yada peugeot rxh a rakip gibi birşey oluyor sanırsam :D

son yıllarda birsürü marka bu segmente giriş yapmaya hazırlanıyordu en son opel ve skoda da dsegment allroad araç yapacaklarını duyurmuştu sanırsam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli bir dönem İstanbul'da (kışların kış gibi geçtiği bir dönem) yüksek rakımlı bir yerde oturuyorduk. 2 ay ciddi ciddi kış yapıyor ve çok ciddi sayıda karlı, buzlu günler oluyordu. Evimizin önünden ana yola katılmak için de 200m civarında, yürümesi bile zor olan diklikte bir yokuş vardı. Bu yola ne belediye, ne de site yönetimi bakmaz, o karlı günlerde asfaltın rengini göremezdik. Bende o dönem Honda Accord sedan vardı, kış lastikleriyle bile o yokuşu denemek gerçekten büyük riskti. Çünkü yol tek şerit, kaptırıp çıkarken karşıdan bir araç gelse, tekrar kalkmak mümkün değil. Üstelik geri geri frenle inerken de aracın nereye gideceği belli değil.

O dönemde eşimin awd Honda aracıyla ne kadar rahat ettiğimi anlatamam. O yokuşu o kadar rahat çıkardım ki, üstelik işyerime yakın bir bölgede yol tıkandığında aracın altının yüksekliğine de güvenerek orta refüj üzerinden atladığımda ve herkesin bana gıpta eder gözlerle bakmasını hiç unutamam.

Ve o gün kendi kendime garip bir ikilem içinde kalmıştım. Accord'un performansı, yol tutuşu, güzel günlerdeki otoban sürüş keyfi, konforu beni çok etkiliyordu. Ancak ne zaman zor günler ve pozisyonlar gelse, CR-V'nin yüksekliği, awd opsiyonunun verdiği güven, ayrıca ful eşya ile uzun yola giderken ki, sedan Accord'a hacim üstünlüğü beni çok memnun ediyordu.

Şu soruyu sormadan edemiyordum;

- Accord gibi performans, yol tutuş, sürüş zevki ve konforu verebilecek ama karlı, buzlu günler geldiğinde de, CR-V gibi güven hissettirecek tek bir otomobil mümkün mü? Üstelik CR-V gibi dev bir iç mekan + Bagaja da sahip olabilir mi?

İşte o dönem Subaru Outback'i takibe aldığım dönemdir. Ve 4 yıl gibi uzun bir takipten sonra cesaret edip Ocak 2008'de aldığım, 5 yıldan fazla da keyifle kullandığım bir otomobildir. Araç CR-V'yi bırakın, Subaru Forester kadar arazi yeteneğine, yerden yüksekliğe sahip, Accord'dan daha iyi performansa ve yol tutuşa sahip bir araçtı. Üstelik aslen SW olan kasasının da yükleme avantajı da vardı.

Diyeceksin ki, niye bunları anlatıyorsun bana? Ben zaten Outback'i gördüm ve bunları yüz yüze dinledim. Sana hitaben, diğer okuyan arkadaşlara anlatıyorum aslında...

Hiç şüphesiz ki, ben bir sedan severim. Hem dizayn olarak, hem sürüş zevki olarak bana en çok hitap eden araç tipidir. Yalnız seninle çok hem fikir olduğum bir nokta var ki, son dönemlerde SW kasalar inanılmaz bir şıklığa kavuştular. Zaten kullanışlılıkları da her zaman sedanlardan yüksekti.

Şimdi Subaru, Volvo, Audi gibi markalar bu klasik sw kasalarını alıyorlar, yerden bir CX-5 kadar yükseltiyorlar (veya yakın) awd sistemi ekliyorlar (zaten ellerinde mevcut bir sistem) biraz da çamurluklara çizilme koruyucu plastikler vb. eklenince, SUV sınıfına alternatif bir Crossover yaratıyorlar. Bu mantık özellikle ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde çok tuttu. Örneğin ABD'de Outback, en az Forester kadar satış şansı buluyor.

Ben CX-5 tercih ettim, çünkü awd sistemi, yerden yükseklik ve iç mekan hacmi olmazsa olmazlarım. Dizayn ve sürüş keyfi olarak CX-5'den daha üstün olan (bence) Mazda 6'yı bu sebeple tercih etmedim.

Eğer Mazda, Mazda 6 SW kasayı alıp, yukarıdaki resimdeki gibi awd sistemi ekleyip, biraz yerden yükseltip, (CX-5 kadar olmasa da bir 20 cm gibi) biraz da plastik ve krom Crossover süslemeleri yapsa abartılı olmamak koşuluyla, mükemmel bir araç olur.

Tabi bu araca bir de mantıklı bir motor koyarlarsa, Türkiye'de de iş yapabilir. Böyle bir araca (aynı motor, aynı şanzıman ve aynı donanımla) CX-5'ten fazla bile ödeyebilirim. Klasik Mazda 6 sedana bırakın daha fazla vermeyi, CX-5 fiyatını vermeyi bile düşünürüm.

İlk sırada tercihim olan kasa tipi, geçenlerde Ankara'da gümrükten alınma Mazda 6 dizel SW bulmuştum, 4 yıl beklediği için cesaret edemedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi yazdıkların o kadar akıcı, bilgilendirici, ufuk açıcı şeyler ki; bazen 3-4 defa açıp okuyorum, yani yazmanda hiç bir sorun yok, uzun olsun bizim olsun...

:)

Benim SW tercihimdeki en büyük sebep; 4 kişilik aile olması ve bunun 2 kişisinin KADIN olması... Bir yere gidilirken ben ve oğlum üç parça bir şeyle yetinebiliyoruz gel gelelim bu kadınlar koskoca bir bavula (valiz de değil) sığamıyorlar, hal böyle olunca da bagaj sorunumuz oluyor, ondan sonra küçük malzemeleri çocukların ayak altına atıyoruz...

Oysa SW olsa, değil 2 kadının eşyasını, sülalenin kadınlarının eşyalarını da alır...

Diğer bir sebep ise; çok güzel tasarımları var abi ya... Bayılıyorum... Gerçi ben bayılmasaydım; kadınların eşyalarının sığıp sığmadığının çok önemi olmazdı ama neyse...

O'nlar baş tacımız...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kadar doğru söylemişsin ki Veli, belediye başkanı adayı olsan, oyum sana olurdu...

Abi yazdıkların o kadar akıcı, bilgilendirici, ufuk açıcı şeyler ki; bazen 3-4 defa açıp okuyorum, yani yazmanda hiç bir sorun yok, uzun olsun bizim olsun...

Benim SW tercihimdeki en büyük sebep; 4 kişilik aile olması ve bunun 2 kişisinin KADIN olması... Bir yere gidilirken ben ve oğlum üç parça bir şeyle yetinebiliyoruz gel gelelim bu kadınlar koskoca bir bavula (valiz de değil) sığamıyorlar, hal böyle olunca da bagaj sorunumuz oluyor, ondan sonra küçük malzemeleri çocukların ayak altına atıyoruz...

Oysa SW olsa, değil 2 kadının eşyasını, sülalenin kadınlarının eşyalarını da alır...

Diğer bir sebep ise; çok güzel tasarımları var abi ya... Bayılıyorum... Gerçi ben bayılmasaydım; kadınların eşyalarının sığıp sığmadığının çok önemi olmazdı ama neyse...

O'nlar baş tacımız...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kadar doğru söylemişsin ki Veli, belediye başkanı adayı olsan, oyum sana olurdu...

Abi bu ülkede o tarz şeyler bize göre değil, ben emekli olabilirsem senin yanında "çırak" olarak takılmayı düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çırak mı? Ne çırağı? Başımın üstüne!

Tabi sen emekli olana kadar, benim gibi bir dinazoru da zorla emekli etmezlerse? Ülkede o kadar çok çivi yerinden oynadı ki, dürüst olarak, herkesin hakkını,hukukunu, devletin vergisini tam ve zamanında vererek, rüşvet vermeden çalışmak o kadar zorlaştı ki!

Evet, özel sektörde bile! Yavaş yavaş bizlerin nesli tükeniyor ve şansı azalıyor...

Abi bu ülkede o tarz şeyler bize göre değil, ben emekli olabilirsem senin yanında "çırak" olarak takılmayı düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çırak mı? Ne çırağı? Başımın üstüne!

Tabi sen emekli olana kadar, benim gibi bir dinazoru da zorla emekli etmezlerse? Ülkede o kadar çok çivi yerinden oynadı ki, dürüst olarak, herkesin hakkını,hukukunu, devletin vergisini tam ve zamanında vererek, rüşvet vermeden çalışmak o kadar zorlaştı ki!

Evet, özel sektörde bile! Yavaş yavaş bizlerin nesli tükeniyor ve şansı azalıyor...

Erken kalkanın darbe yaptığı ülke tanımı için en güzeli bizimkisi olurdu herhalde. Yönetime gelen ülkeyi sahipleniyor yahu... Sonra da; lafa geldi mi, "milli irade" diyor... Benim iradem nerede peki?? Yoksa ben daha MİLLİ olmadım mı? :D

Neyse; Padişahım Sen Çok Yaşa diyeyim de, sıkıntı olmasın... :)

Selman abi kızacak şimdi, konu dışında muhabbet ediyorsunuz diye.

Emekliliğin çıraklığına başlarım abi, hiç sorun yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dayı Accord dediğin 99 Accord Ex mi ? :) Benim bayıldığım eridiğim tek honda desem yalan olmaz. Çok güzel araçtı. kuzende vardı, tadına baktık zamanında :)

Bahsettiğiniz konseptler ise (outback vs, sw'ler) biz müzmin bekarlara hitap etmiyor :P yorum yapmayacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değil.

Olabilir.

Dayı Accord dediğin 99 Accord Ex mi ? :) Benim bayıldığım eridiğim tek honda desem yalan olmaz. Çok güzel araçtı. kuzende vardı, tadına baktık zamanında :)

Bahsettiğiniz konseptler ise (outback vs, sw'ler) biz müzmin bekarlara hitap etmiyor :P yorum yapmayacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...