Jump to content

Mazda CX-5 i-Stop Problemi

alper
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bilgilendirme:

Bugün aracı servise götürdüm, aldığım zaman yapılan bilgisayar bağlantılı kontrolleri yeniden yapıldı. Herhangi bir aksilik bulunmadı.

Akü kontrolü yapıldı, voltaj ve akımda bir sıkıntı olmadığı ama seviyenin %41 olduğu tespit edildi. i-stop için en az %60 olmalıymış.

Vaktim olmadığı için şarjı bekleyemedim. Cuma günü tekrar götüreceğim ve akü şarj edilecek. Geçici bir çözüm olduğunu düşünüyorum ama denemekte fayda var.

Herhangi bir ücret alınmadı.

Yeni akü için fiyat 200TL+KDV

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu verilere göre; Ortalama 2 yıl akü ömrü oluşuyorsa eğer, start stopun ekonomisi nerede kalıyor diye düşünmedim değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunu bende düşündüm şimdi Veli abi...

Aklın yolu bir demek...

Peşinen yorum yapmak istemiyorum ama çoğunluk araçlarda durum buysa Mazda için hoş bir imaj değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akü konusunda şans faktörünü de unutmamak gerekir. Bundan 5 yıl önce babamın arabasına ve bir arkadaşına aynı marka, aynı amperajda birer akü almıştık. Babamın aküsü, hâlâ çalışmaktayken, diğer akü 1.5 yılı doldurmadan bozulmuştu.

Garantiden değişen aküsü, şu an sorunsuz çalışıyor.

Eminim, aküsü 5 yıl değişmeden çalışacak CX-5ler de vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akü konusunda şans faktörünü de unutmamak gerekir. Bundan 5 yıl önce babamın arabasına ve bir arkadaşına aynı marka, aynı amperajda birer akü almıştık. Babamın aküsü, hâlâ çalışmaktayken, diğer akü 1.5 yılı doldurmadan bozulmuştu.

Evet haklısın. Sorun genel değilse zaten bir şekilde garanti (akünün garantisi) kapsamında değerlendirilir, fakat yakında bu tarz sorun yaşayan kullanıcılar artmaya başlarsa o zaman durum kötü...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen doğru Mehmet. Mesela benimki, 6 yıl dayanacak. Aslında 5 yıl ve birkaç ay daha demek doğru olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen doğru Mehmet. Mesela benimki, 6 yıl dayanacak. Aslında 5 yıl ve birkaç ay daha demek doğru olur...

Abi, CX-5'i de 2017'de satacağını mı anlamalıyız bu açıklamadan?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır canım kardeşim, ben õyle bir şey demedim. İnanmayın, montaj bunlar. Birisi benim çeşitli yazılarımdan alıntı yaparak yazmıştır!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesin bana pahalı söylersin dayı :)

Bence şans faktöründen ziyade aracın kullanıldığı rota ile ilgili olabilir. Mevsim şartları, çok fazla dur-kalk, çok fazla kısa mesafeli kullanım vs. bunlar akü ömrünü etkiler. benim akü de 3.5 sene gitti ve geçen sene farlardan anlaşılıyordu akünün zayıfladığı. Burada kış başında bir soğuk oldu, değişmek durumunda  kaldım. Ha o gün şarj edip devam etseydim bu yılı da çıkarırdı belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biçilen ömür 6 yıl, 7-8 aydır kullanıyorum geriye kalır 5 küsur yıl diye anlamalıyız...

Gürcan öyle anlasaydı tamamdı ama Mehmet de öyle anladıysa hakikaten iyi montaj yapmışlar abi.

:D

Gürcan kim diye bir soru gelebilir haklı olarak... Bende bilmiyorum, gerçekten mükemmel montaj işi...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemen hemen herkesin tahminleri doğru. Akü ömrü için kullanım şekli, yapılan kilometreden daha önemli.

1- Ben toplamda az km yaparım, yani aküm kilometre sınırı ile bitmez.

2- Az km yaptığımın bilinci ile, zaman zaman benzinden değil, aküden yana tavır alırım. Bu motor için de iyi olur.

3- Genel itibarıyla akü dostu olarak araç kullanırım. Aküyü rahatsız edecek i-stop gibi donanımları kullanmam, gereksiz elektrikli donanımları açmam. Örneğin akümün ömrü, popomun konforundan önde gelir. i-stop donanımını akümün durumunu test etmek için arada sırada kullanırım.

4- Soğuk havalarda sıcak espriler yapmaya özen gösteririm.

5- Her bakımda mutlaka aküyü kontrol ettiririm.

6- Nasip olursa CX-5 2. jenerasyon çıkmasıyla birlikte, o versiyona transfer olurum. Skyactiv 2. jenerasyon belki yeni CX-5 ile gelir, belli mi olur?

Diyelim ki her şey ters gitti, aküm erken bitti. Serviste yenisini taktırır, burada size asla söylemem ve ilk aküyü kullanıyormuş gibi devam ederim.

Gördüğünüz gibi benim akü erken bitmez arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet, sana 130 bin TL olur... Bu sıfırından pahalı ama deme, benim CX-5 mtutun'dan...

Kesin bana pahalı söylersin dayı :)

Bence şans faktöründen ziyade aracın kullanıldığı rota ile ilgili olabilir. Mevsim şartları, çok fazla dur-kalk, çok fazla kısa mesafeli kullanım vs. bunlar akü ömrünü etkiler. benim akü de 3.5 sene gitti ve geçen sene farlardan anlaşılıyordu akünün zayıfladığı. Burada kış başında bir soğuk oldu, değişmek durumunda  kaldım. Ha o gün şarj edip devam etseydim bu yılı da çıkarırdı belki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hemen hemen herkesin tahminleri doğru. Akü ömrü için kullanım şekli, yapılan kilometreden daha önemli.

1- Ben toplamda az km yaparım, yani aküm kilometre sınırı ile bitmez.

2- Az km yaptığımın bilinci ile, zaman zaman benzinden değil, aküden yana tavır alırım. Bu motor için de iyi olur.

3- Genel itibarıyla akü dostu olarak araç kullanırım. Aküyü rahatsız edecek i-stop gibi donanımları kullanmam, gereksiz elektrikli donanımları açmam. Örneğin akümün ömrü, popomun konforundan önde gelir. i-stop donanımını akümün durumunu test etmek için arada sırada kullanırım.

4- Soğuk havalarda sıcak espriler yapmaya özen gösteririm.

5- Her bakımda mutlaka aküyü kontrol ettiririm.

6- Nasip olursa CX-5 2. jenerasyon çıkmasıyla birlikte, o versiyona transfer olurum. Skyactiv 2. jenerasyon belki yeni CX-5 ile gelir, belli mi olur?

Diyelim ki her şey ters gitti, aküm erken bitti. Serviste yenisini taktırır, burada size asla söylemem ve ilk aküyü kullanıyormuş gibi devam ederim.

Gördüğünüz gibi benim akü erken bitmez arkadaşlar...

aküne kurban olsunlar dayı :D

Bir kısmetse Mtutun Mazda alırız , degilse bağrımıza taş basarız rx'de olduğu gibi ;(

Bilmeyenler için söyleyeyim, Mercedes için amg neyse Mazda için Mtutun odur :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim adım Cengiz değil ki, milletin amg'sinin yerine koyuyorsun!

aküne kurban olsunlar dayı :D

Bir kısmetse Mtutun Mazda alırız , degilse bağrımıza taş basarız rx'de olduğu gibi ;(

Bilmeyenler için söyleyeyim, Mercedes için amg neyse Mazda için Mtutun odur :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim adım Cengiz değil ki, milletin amg'sinin yerine koyuyorsun!

:D :D yıkıldım ya . orada hava baya soğuk galiba :)

Gibi dedim ben zaten,kimseyi kimsenin yerine koymadım. Senin yerini dolduracak adam var mı dünyada? Ben çıkartma da yaptırayım "MTUTUN" yapıştırırım arabaya :) Mazda'yı tutun sloganıyla yola çıkarız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Allah seni hiç yıkmaya yiğenim. Ben yazınca siz yıkılıyor, yarılıyorsunuz ya, benim de burada yüreğim parçalanıyor çektiğiniz eziyetlere, yazmayasım geliyor bir daha...

:D :D yıkıldım ya . orada hava baya soğuk galiba :)

Gibi dedim ben zaten,kimseyi kimsenin yerine koymadım. Senin yerini dolduracak adam var mı dünyada? Ben çıkartma da yaptırayım "MTUTUN" yapıştırırım arabaya :) Mazda'yı tutun sloganıyla yola çıkarız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Allah seni hiç yıkmaya yiğenim. Ben yazınca siz yıkılıyor, yarılıyorsunuz ya, benim de burada yüreğim parçalanıyor çektiğiniz eziyetlere, yazmayasım geliyor bir daha...

Canın sağ olsun dayı ya :) istediğin kadar yerlere yıkabilirsin bizi. ben zaten küçüğüm nanoyum :) veli abiyi görmedim :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abini gördüğünde 'Anooo' diyeceksin...

Canın sağ olsun dayı ya :) istediğin kadar yerlere yıkabilirsin bizi. ben zaten küçüğüm nanoyum :) veli abiyi görmedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...