Jump to content

Mazda 626 Otomatik Katlanır Yan Aynalar :)

Mursel_Balci
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Benim sol dikiz aynam normalden daha yakın gösteriyordu. bende çıkmacıdan gidip bir tane sol dikiz aynası aldım.

Aldığım aynayı  araca takmaya çalıştım ama açı olarak fark vardı araca daha bir geniş açıyla bakıyordu.

Bende öncelikle aynanın camını çıkarıp benim eski aynaya takmayı düşündüm

Fakat camı filan kırarım hiç uğraşmayayım, aldığım yere götürüp başka alırım dedim.

Bu arada aynada normalde 3 tane kablo olması gerekirken bunda 5 tane kablo vardı.

Heralde ayna ısıtması var diye düşündüm.

Daha sonra gece aklıma ayna camını sıcak hava tabancasıyla ısıtıp çırabileceğim geldi ve

bu şekilde ayna camını çıkarttım karşımda ki manzara karşısında önce çok şaşırdım sonra o fazla olan iki kabloya elektrik verip çalıştığını görünce de çok sevindim :)

Ayna jdm tip denilen otomatik katlanır orjinal dikiz aynasıydı. araca olmamasının nedeni ise normalde sağdan direksiyonlu araçlar için yapılmış olmasından dolayı.

İşin garip kısmı bu ayna ellede katlanıyordu ve bir sorun teşkil etmiyor yani ister elle istersede üzerinden motor sayesinde otomatik katlanabiliyor.

Ertesi gün hemen çıkmacıya gidip bu aynanın sağ taraf için olanından  istedim. beraber aradık taradık yok. çıkmacı bunları suriyeden getirttiğini söyledi. aynayı bulmaya çalışırken ben hondaya ait başka bir otomatik katlanır ayna buldum. benim araç için bulamadık. honda için olan aynayı aldım. bu ayna da yine aynı şekilde hem otomatik hem de elle katlanabiliyor.

bu aynanın iç yapısını çıkarıp benim sağ aynanın içine yerleştirdim.

sol ayna da normalde açı farkı olduğu için takılamıyordu onu da eski bağlantı ayağını otomatik katlanır aynaya takarak hallettim.

bu sayede sağ ve sol 2 adet katlanır dikiz aynam olmuş oldu.

daha önce elantra aracıma katlanır ayna yaptığımdan o zamanlarda sağolsun bir arkadaşım bana katlanır aynalar için bir devre çizmişti.

O devreyi bulup yeniden yaptım.

şu anda uzaktan kumanda ile kapatınca aynalarda kapatılıyor. uzaktan kumanda ile açınca aynalarda açılıyor. ayrıca içerideki düğmeden de istenildiği takdirde açılıp kapatılabiliyor.

sonuç videosu ve resimler aşağıdadır.

KrXQk7.jpg

e7Wkn5.jpg

KP2qW9.jpg

Kgv503.jpg

x9W41k.jpg

KqQYk5.jpg

wM8EGN.jpg

eQ8A3k.jpg

eX8vR7.jpg

alt kısımdaki hondanın otomatik katlanır aynası

üst kısımdaki orjinal mevcut aynanın iç yapısı

wbZ578.jpg

bu da devreyi denerken

e5Ed6R.jpg

xA8mr0.jpg

x0WqJ8.jpg

K4WgyL.jpg

xJ8YbY.jpg

wO8q4Z.jpg

bu da içeriden de açıp kapatma için aldığım düğme bunun üzerinde biraz daha çalışacağım.

wzOAoY.jpg

xY8BZ6.jpg

x8WgRa.jpg

bu da videosu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle, çok güzel olmuş, emeğinize sağlık. Başlığı, dikiz ayna yerine, yan aynalar olarak değiştirdim. Dikiz aynası, aracın içinde cama monte olan ayna, sizin modifikasyon yaptığınız aynalar, yan aynalar.

Ben yanılıyorsam, o aynalara da dikiz aynası deniyorsa, başlığı tekrar değiştiririz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese teşekkürler arkadaşlar.

Dün akşam beğenmediğim açma kapama butonu üzerinde biraz çalıştım. ayrıca bir tane de sistemi devreden çıkaracak şekilde buton koydum.

Bizim araçlarda normalde boş buton yuvaları var. benim aldığım düğme bu yuvalara oturuyordu ama görsel olarak çok da orjinal bir görüntü oluşmuyordu.

ben de boş soket yuvalarından birini söktüm ve buna iki tane swich bağlayıp buton haline getirdim.

şu an aracın orjinal düğmesi gibi oldu. sadece üzerindeki yazılar eksik. onu da bir şekilde halletmeyi düşünüyorum.

Buyrun bu da resimler ve video

Bu bu iş için almış olduğum düğme normalde boş soket yuvasına oturuyor ama görüntü olarak araçla uyum içerisinde olmadı yani orjinallikten uzak:)

xR84z1.jpg

bu ise araçtaki boş soket yuvası.

epMaJ0.jpg

üst kapağı tutan kenar tırnakları kestim.

ek7adW.jpg

Bunlarda kullanacağım swichler. made in japan:)

eN8d0O.jpg

daha sonra orta kısımdan bir tane çiviyi ısıtıp sapladım. tabi kapak normalden biraz yukarıdan swichlere basacak kadar açıklık bıraktım yani.

ea8arz.jpg

xY8aZ6.jpg

x8W3Ra.jpg

KDWrgO.jpg

Swichlerin konumunu ayarlayıp önce japonla sabitledim. çalıştığından emin olduktan sonrada çelik macunla bir daha çıkmamak üzere yapıştırdım.

emgaAR.jpg

xEWB9A.jpg

bu da açma kapama swichi şaseyi devreden keserek sistemi devre dışı bırakıyor.

e2WRzq.jpg

bu da araca takılmış hali

xBW17g.jpg

sisteme bir de sigorta koydum ne olur ne olmaz tedbiri elden bırakmamak lazım.

KZjaoa.jpg

buyrun bu da video

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler arkadaşlar.

Bu düğme üzerinde yapılacak tek bir şey kaldı oda üzerine ayna şekli olması yani aşağıdaki gibi açma ve kapama işlevini açıklayacak bir çizim. çizimi hazırladım. salı günü folyodan kestirip yapıştıracağım yada belki dişi biçimde kestirip içini boyayabilirim. hangisi güzel olursa.

wzLmLO.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben elektonikçiyim ama böyle ordan burdan kablo girip çıkan devrelere hiç alışamadım. mümkün olduğunca sade olacak ve fazla karman çorman olmayacak...

ama güzel iş olmuş gerçekten...

:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben elektonikçiyim ama böyle ordan burdan kablo girip çıkan devrelere hiç alışamadım. mümkün olduğunca sade olacak ve fazla karman çorman olmayacak...

ama güzel iş olmuş gerçekten...

:hi:

Ben de eloktrinikçi olsam daha güzel ve sade devreler hazırlayabilirdim belki. grafiker olunca bu kadar oluyor :) daha öncede bu devreden yapmıştım herhangi bir sorun olmamıştı umarım bunda da sorun olmaz. aslında en güzeli baskı devre kart hazırlayıp yapmak ama bir tane içinde ugraşmaya bile değmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

düğme üzerine folyo kestirip deneme yaptım fena olmadı ama renk olarak biraz açık tonda kaldı ve simgeler biraz da büyük oldu sanki. iki üç ebatta kestirmiştim. bir de ufak olanı deneyeceğim.

buyrun resimler

e5vpMz.jpg

x0ZbmZ.jpg

K4nYbA.jpg

xJGdnJ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

syn mursel balcı ; gerçekten çalışmalarınızı gördüm ve yapabileceğim şey elbette tebrik etmek.ellerine sağlık.sizi canı gönülden tebrik ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...