Jump to content

Mazda3 Amortisör Takozu

timini
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

z rotlardan gelen sesin genelde gıcırtı olduğunu okumuşumdur hep. ses sanki bagajda bir su deposu var da kasislerde çukurlarda değil de düz giderken tok/lok gibi enteresan bir ses. Bagajın yalıtımıyla uğraştım bu ses yüzünden bugün. lpg tankıyla bagajın aynı hizaya gelmesi için köpük strafor kullanılmış gıcırtı yapıyordu bazen, ben de 4 köşeye dikdörtgen şeklinde kesip karbonfiber görünümlü film ile kapladım. Yok yine de ses geliyor arkadan, bir kaç trimden de geliyor, seslere çok kafayı takıyorum bu aralar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim duyduğum ses aynen sizin önceki mesajınızda da tarif ettiğiniz hafif bozuk yol, taş kaplı yollar, yamalı yollarda giderken duyuluyordu ama öyle gıcırtı değil lok lok gibi bir ses. Birde sesin arkadan geliyor gibi olması sizi yanılmasın bende arakda sorun olduğunu düşünmüştüm ama ön zrot ların değişmesi gerekiyormuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim duyduğum ses aynen sizin önceki mesajınızda da tarif ettiğiniz hafif bozuk yol, taş kaplı yollar, yamalı yollarda giderken duyuluyordu ama öyle gıcırtı değil lok lok gibi bir ses. Birde sesin arkadan geliyor gibi olması sizi yanılmasın bende arakda sorun olduğunu düşünmüştüm ama ön zrot ların değişmesi gerekiyormuş :)

Allah Allah çok enteresan gerçekten, baktırmadan araca anlaşılmayacak sanırım. Çok sağolun hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bu aralar bu seslere takıldım, yarın sürücü koltuğunu sökeceğim gıcırtı yapıyor. sağ arka taraftan dediğiniz gibi lok lok diye ses geliyor bende de. bakalım ne çıkacak kısmetimize

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Bende bu aralar bu seslere takıldım, yarın sürücü koltuğunu sökeceğim gıcırtı yapıyor. sağ arka taraftan dediğiniz gibi lok lok diye ses geliyor bende de. bakalım ne çıkacak kısmetimize

Bugün arka z rotlari degistirdim. Kurtuldum. Arkadan gelen (özellikle sağdan) lok lok sesi durumunda ilk bakılacak ve en az masrafli yer z rot arkadaslar.

Edit: çiftine 50 tl verdim.

quiteguide tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk mesajda arkadaşın yazdığı sorundan bende müzdaribdim, ustamın tavsiyesi ile kule takozlarını rulmanları z rotu ve direksiyon hidroliğini değiştirdim. Sesten eser kalmadı, direksiyon inanılmaz yumuşadı. Parçaları sökünce sorunun sol ön rulman (bilye) kaynaklı olduğunu gördük. Rulmanın içindeki küçük bilyecikler elimiz de kaldı. Takozlar da görünür bir sorun olmamasına rağmen, onları da değiştirdim. Kule takozu ihtiyacı olan 2010 üstü mazda 3 sahibi arkadaş varsa, aracımdan çıkan takozları herhangi bir karşılık söz konusu yapmadan gönderebilirim. İşinize yararsa ne mutlu bana.

Mazdacı farkı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdacı farkı 

mazda41 kardeşim, forumda ki tecrubeli abilerden arkadaşlardan aldıgım bilginin yanında hiç 2 kıçı kırık(temsili) takozun lafı olur mu. Bu arada takozlar hala duruyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aloparca.com da amortisör takozu+bilye KYB marka 77 tl, Delphi marka arka z rot da 33 tl, daha ucuzları da var tabi. Orijinal parça kalitesinde ürünler için fikir alınabilecek bir site. zira başka bir firmayı aradığımda takoza 70, bilyeye 50, z rot (markasını duymadığım) 25 tl fiyat çekmişlerdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Benim araçtada Sol önden aynı seslerden geliyordu ve özellikle kedi gözlerinden asfalt yamalarından geçerken vuruntuyu direksiyonda hissediyordum... Ön sol amatisör takoz ve bilyesini ford parçası satan parçacıdan aldım  2004 focus  c-max le bizimkiler aynı, 20  + 20 parçaya 20  ustaya verdim cillop gibi oldu işimdi... İş bukadar ucuza hallounca vakit bulduğumda sağ ön ve arkalarıdaki takozlarıda değiştirmekde farz oldu galiba..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.03.2014 at 08:43, timini :

Merhaba, 2009 Mazda 3 Touring aracım var. Tümsekli ve çukurlu yolda giderken amortisörlerden takır takır ses geliyor. İzmir Yeni Servise götürdüm, usta da tespit etti durumu. Modifiye takoz takılırsa o takırdama sorunu çözülür dedi. İyi dedim değiştirelim. Arkadaşlar bilgisayardan fiyat listesine baktılar ve bu takozun 1 tanesinin fiyatının 604 TL olduğunu söylediler. Bir an şaka yaptılar zannettim ama son derece ciddiydiler. Evet 1 tane amortisör takozu 604 TL Almadım doğal olarak. Ama sonra aklıma takıldı, diğer marka model araçlarda durum nasıl diye. Küçük bir araştırma yaptım internette. Opel Corsa'sından tut, Fiat, Toyota, Mazda 323 vs 20-30 TL den başlıyor 100-110 TL ye kadar değişebiliyor fiyatlar. Arkadaşları aradım, durum böyle böyle, bir yanlışlık olsa gerek. Tekrardan bakıp bana dönün dedim. Henüz dönen yok.

Bu konuda fikrinizi almak isterim arkadaşlar, bu tarz bir sorun yaşayan var mı, varsa problemi nasıl çözdü? Ve bu takozun fiyatı konusunda yorumlarınızı bekliyorum. Herkese teşekkürler..

Merhaba arkadaşlar.Kasım ayında mazda akyıldız dan 4 amortisör ve takozu için ve ayrıca işçilik  dahil istenen ücret  1826 TL, b ence fiyat makul, orjinal parça için. Parça başı 470 TL gibi bir rakam çıkıyor. Ayrıca aracın motor isigi yanıyordu.2 adet oksijen sensörü , 4 adet buji, genel kontrol ve iscilik icin de 870 TL. Ödedim .parça sıkıntısı da yok mazda da, o kadar pahalıdan değil honda ya nazaran.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
12/28/2015 at 11:57, okanemreocal :

Benim araçtada Sol önden aynı seslerden geliyordu ve özellikle kedi gözlerinden asfalt yamalarından geçerken vuruntuyu direksiyonda hissediyordum... Ön sol amatisör takoz ve bilyesini ford parçası satan parçacıdan aldım  2004 focus  c-max le bizimkiler aynı, 20  + 20 parçaya 20  ustaya verdim cillop gibi oldu işimdi... İş bukadar ucuza hallounca vakit bulduğumda sağ ön ve arkalarıdaki takozlarıda değiştirmekde farz oldu galiba..

Arkadaşlar sağ ön leri ve arkalarıda el attım... Arkalarda amatisör üzerinda akardion şeklinde takoz var " çakma takoz" diyor parçacılar onuda focusunkini aldım ... Tanesi 10 tl 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Bu amortisör takozu ve amortisör üst bilyası olayına bir nokta koymak gerekecekse, takoz da herhangi bir sorun olmuyor. Sorun %90 bu takozun içine oturan ve üst bilya denilen elemanda. Özellikle kasislerden sürekli sert geçişlerde, içinde ki bilyacıklar dağılıyor.

Geçen sefer hem takoz hemde bilya değişimi olmuştu, bu sefer sadece üst bilyaları değiştireceğim.

Ürün ford focus 2 (2005-2011) ile birebir uyumlu.

Fomoco marka, orijinal ürünün tanesi  şurada 36 TL. 

İhtiyacı olan yeşillendirsin.

mazda-3-amortisör-takozu.jpg

on amortisor ust bilyasi.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...