Jump to content

2014 Skyactiv Mazda3 Test Ve İzlenimler

emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Fren enerjisi geri kazanimi 1.2 octavia en baz modelinde bile var.Leon, golf v.b araclarda var.

iste bilmedigim icin soruyorum. ne diye geciyor onlarda. bi okuyayim ogremeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

skoda'nin davasi:

Brake energy recuperation

During braking, the kinetic energy is transformed into heat, which is then uselessly radiated into the environment. To help you get part of this energy back, we’ve developed the brake energy recuperation system, which uses intelligent alternator to store the energy in battery during deceleration and then uses it to lower the engine load by alternator, reducing the fuel consumption.

How does it work? When you brake with the engine, alternator increases its output to use engine’s kinetic energy, which would otherwise be wasted uselessly. Conversely, when engine power is needed, the alternator can lower its output and thus also its resistance to the engine. This helps to lower the fuel consumption in this mode and basically “recycle” the energy recovered during braking.

turkiye spec. listesinde : Fren enerjisi geri kazanım sistemi (1,6 TDI 90 HP hariç) 3 modelde standart.

1.2 TSI 105 PS Green Tec - Ambition - 53.400

acik, mert, korkusuz, durust ve tarafsiz olmak gerekirse eger, askimizi bir kenara koyarsak eger, bu yukarida yazdigim 53K lik alet bizim mazda3'un 55K olan base modeli ile fena kapisir.

ha 1.5motor ve 120hp ile 1.2tsi 105hp yolda nasil kapisir onu denemek lazim sonucta tsi motor.

tip olarak da fena degil.

bilgilenmis olduk.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

skoda'nin davasi:

Brake energy recuperation

During braking, the kinetic energy is transformed into heat, which is then uselessly radiated into the environment. To help you get part of this energy back, we’ve developed the brake energy recuperation system, which uses intelligent alternator to store the energy in battery during deceleration and then uses it to lower the engine load by alternator, reducing the fuel consumption.

How does it work? When you brake with the engine, alternator increases its output to use engine’s kinetic energy, which would otherwise be wasted uselessly. Conversely, when engine power is needed, the alternator can lower its output and thus also its resistance to the engine. This helps to lower the fuel consumption in this mode and basically “recycle” the energy recovered during braking.

turkiye spec. listesinde : Fren enerjisi geri kazanım sistemi (1,6 TDI 90 HP hariç) 3 modelde standart.

1.2 TSI 105 PS Green Tec - Ambition - 53.400

acik, mert, korkusuz, durust ve tarafsiz olmak gerekirse eger, askimizi bir kenara koyarsak eger, bu yukarida yazdigim 53K lik alet bizim mazda3'un 55K olan base modeli ile fena kapisir.

ha 1.5motor ve 120hp ile 1.2tsi 105hp yolda nasil kapisir onu denemek lazim sonucta tsi motor.

tip olarak da fena degil.

bilgilenmis olduk.

Octavia nın 1.4 tsi motoru ile kıyaslamak gerekir 1.5 mazdayı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Performans olarak 1.2 105 bg 120 lik mazda ile kapisir. 0-100 10.3 sn son hizi 198 olmasi lazim.

Otomatik olarak bakarsak mazdanin otomatigi dsg ile performans konusunda kapisamaz. Octavia her sekil gecer.

Ama konu sorunsuzluk olursa elbette mazdanin otomatigi sorunsuz. Fakat dsg de gayet ilerlerdi eski sorunlari kalkti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Performans olarak 1.2 105 bg 120 lik mazda ile kapisir. 0-100 10.3 sn son hizi 198 olmasi lazim.

Otomatik olarak bakarsak mazdanin otomatigi dsg ile performans konusunda kapisamaz. Octavia her sekil gecer.

Ama konu sorunsuzluk olursa elbette mazdanin otomatigi sorunsuz. Fakat dsg de gayet ilerlerdi eski sorunlari kalkti.

ben sahsi olarak dsg sanzumana cidden cooook negatif bakiyorum. bir ara leon mu ne bakayim dedim dsg gorunce direk carpiya bastim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Octavia nın 1.4 tsi motoru ile kıyaslamak gerekir 1.5 mazdayı.

1.4 motoru 140 bg ve 156 bg lik 1.8  c180 mercedesi bile rahat rahat geciyor. 0-100 u 8 sn.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Devamlilik derken abi?

yani dunu diyorum mercedese takar demissin de ilk kalkistan sonra 10km kapissinlar bakalim noluyor anlaminda :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son hizdada geciyor.10 km denemedik ama 2-3 km boyunca arayi surekli aciyor. Test surusune bir cik abi. 1.2 leonu ben 1-2 gunlugune kiraladim baktim surusu zevkli 27 bin km falan bindim. 128 lik dizeller bile gelemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son hizdada geciyor.10 km denemedik ama 2-3 km boyunca arayi surekli aciyor. Test surusune bir cik abi. 1.2 leonu ben 1-2 gunlugune kiraladim baktim surusu zevkli 27 bin km falan bindim. 128 lik dizeller bile gelemiyor.

bakalim firsat olursa, tabi once Mazda3'ü gormemiz lazim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

i-eloop benzeri sistem hangi araclarin hangi modellerinde var ege beni bilgilendirebilir misin?

mesela golfte var. fren enerjisi geri kazanımı olarak geçiyor. Tüm motorlarda standart olarak sunuluyor. 1.2 tsi dahil..

a200 ile test sürüşüne çıktığımızda onda da vardı hatta test sürüşünde eşlik eden bey çok değinmişti o özelliğe. Skoda'yı bilmiyordum onu da öğrenmiş oldum ben de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Skoda da iyi bir tercih olarak düşünülebilir Octavia yerine güzel bir hb tasarımı sunsa bo donanım ve fiyatla çok satar sıra gibi bir sıkıntıda pek olmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Octavianin surus zevki cok yuksek degil direksiyon tepkileri acisindan ama aileler icin cok ideal genis ic hacim, genis bagaj ve dusuk yakit tuketimi sunuyor. En sevdigim ozelligi ise yokuslari bagirmadan cikiyor. 175 nm torku 1400 devirden itibaren sunmasi konforu yukseltiyor. Arac surekli vites degistirmek istemiyor.

Mazdanin ozellikle virajli yollarda sundugu zevki bi kenara atarsak ve 10 yil ayni araca binmeyi dusunmuyorsaniz, fiyati da goz onune alirsak mantikli bir secim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

octavia ile mazda 3 ü sadece sadece  0-100  hızlanması ve  son hız ile kıyaslamak doğru olmaz ,o zaman çita aslandan daha iyidir demek gibi bir sonuç çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sadece 0-100 ile kıyaslamıyoruz ki..

Octavia, fiyat olarak çok daha uygun. Hacimsel olarak çok daha geniş. Geniş ailelere daha çok hitap ediyor. Performans dışında aynı zamanda dizel otomatik seçeneği sunuyor. Hem eko hem konforu bir arada sunuyor.

Yapısı gereği mazda3ün aksine sportifliği değil konforu ile öne çıkıyor.

Sedanı cidden kabak gibi çirkin..  :nea: Ama stationu biraz daha güzel sanki :krrsz:

2014-Skoda-Octavia-Combi-4x4-Pic-2.jpg

2014-Skoda-Octavia-Combi-Wallpaper-2.jpg

2014_skoda_octavia_combi_wagon_01-0220.jpg

Konu çok allak bullak oldu :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz tarafsız olmak gerekiyor bence. Daha önce vw kullanan biri olarak motor olarak mazdadan daha seri ve atak iç malzeme olaraktan seat, Skoda dahil Mazda 3 denk modellerin malzemesi bence daha kaliteli burada bence eleştirilecek tek nokta dgs olabilir ki biraz dikkatli kullanımda pek sıkıntı olmaz. Mazdanın bugüne kadar en çok tercih nedeni tasarım donanım ve en çok fiyat olduğunu düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben dediğim gibi 2. ışıkta durduğumda stop start devreye girmediği için i-eloop olabileceğini düşünmüştüm ama yokmuş.

Yokuş kalkış destek sistemi var ama gene vw grubunun autohold sistemi biraz daha ileride. Çünkü o sistem yokuş aşağıda da işe yarıyor. yani aşağı veya yukarı eğimli bir yerde durursanız . bu sistem arabayı kaymayacak şekilde tutuyor öyle saniyesi falan yok sen gaza basana kadar tutuyor.

Mazda 3 ile testimde ışığa geldik hafif rampa aşağı durduk. Ben golften alışkanlık yokuş kalkış tutacak diye ayağımı frenden çektim. araba aşağı doğru kaymaya başladı. adam bana diyor ki parka almazsan durmaz. abi her 10 saniyelik ışıkta arabayı parka mı alacağım niye otomatik vites diyoruz buna dedim. gene de dediğini yaptım parka aldım ama aşağı kaymaya devam etti. bu bana biraz eski moda geldi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• MazdaClubTR
      Yazan: MazdaClubTR
      Aktif Hava Kelebeği, 3. Nesil Mazda 3 lerde gerektiğinde motoru soğutmak, çabuk ısınmasını sağlamak ve aerodinamiği arttırmak için kullanılır .

.Aktif Hava Kelebeği Sistemi

SKYACTIV-G ve i-ELOOP bulunan Mazda3 (BM)'de bulunan aktif hava kelebeği sisteminin şu temel fonksiyonları vardır ;
      Kelebekleri kapalı tutarak motorun ısınma süresini kısaltır ve aşırı motor soğumasını engeller. Bu, yakıt ekonomisinin yaklaşık %1 oranında geliştirilmesine katkıda bulunur. Ön tampon alt ızgaradan giren hava akışı istenmeyen türbülanslara sebep olur ve bu türbülanslar sürüş sırasında araç hava direncini arttırır. Sistem kelebekleri kapatarak motor bölmesine giren hava akışını azaltır ve hava direncinin iyileştirilmesini sağlar.

Aktif Hava Kelebeği Açık Aktif Hava Kelebeği Kapalı Araç etrafındaki Hava Akışı Motora Giren Hava Akışı  
      Buna ek olarak, araç sürülürken kelebeği kapatarak ve radyatör içinden geçen hava akışının bir bölümünü engelleyerek, motor daha hızlı ısınır. Bu aynı zamanda yakıt verimliliğini arttırmaya ve kabin kompartımanının konforunu yükseltmeye de katkıda bulunur. Aktif Hava Kelebeğinin Çalışması

Aktif hava kelebeği, birden fazla kanattan oluşan, açılıp kapanabilen veya belli bir açıya ayarlanabilen kelebek tasarımındadır. Bu şekilde hava akışı engellenebilir veya radyatöre ve kondansatöre yönlendirilmesi sağlanabilir.
      Aktif hava kelebeği üç konum için programlanmıştır :
      0° (tamamen kapalı) 66° (tamamen kapalı konumdan 66° derece açık 90° (tamamen açık)

Aktif Hava Kelebeği Tamamen Açık 90o Aktif Hava Kelebeği Tamamen Kapalı 0o Aktif Hava Kelebeği Açık 66o Kelebek Kanadı Fan Radyatör Kondansatör Aktif Hava Kelebeği Sistemi  
      Sisteme elektrik gelmediğinde sistem tamamen açıktır. Çalışma şartları uygun olduğunda, kelebek kanatları tamamen kapanarak hava direncini iyileştirir ve/veya motor ısınmasını destekler. Daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebek kanatları 66° konumuna getirilir ve hava akışı sürüş sırasında kondansatöre ve radyatöre yönlendirilir Ana Fonksiyon

Aşağıdaki şartların tamamı sağlandığında araç, kelebeği tamamen kapatır:
      Araç hızı 140 km/s'in altında olduğunda Motor soğutma maddesi sıcaklığı 100°C'den az olduğunda A/C sistemi normal yük altında olduğunda Koruma Fonksiyonu

Koruma kontrolü, daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebekleri 66° konumuna açar.

Motor Koruma Fonksiyonu

Motor soğutma maddesi sıcaklığı fazla yüksek olduğunda (116° C'nin üzeri) veya motor yağı sıcaklığı aşırı yükseldiğinde, araç, motoru korumak için kelebeği 66° konumuna açar

ATF Koruma Fonksiyonu

Araç bazı durumlarda da ATF sıcaklığının aşırı yükselmesini engellemek için kelebeği 66° konumuna açar (kontak kapanana kadar).

Gaz Kelebeği Koruma Fonksiyonu

Hava sıcaklığı çok düşük olduğunda (-5° C den küçük ) motor yağı sıcaklığının hızla artması gaz kelebeğinde buzlanmaya sebep olabilir. Bunun önlemek için sistem kelebeği i 66° konumunda tutar . Bu konuma getirilerek motor yağının sıcaklığının ani artması sonucu krank muhafazası içindeki sıvının buharlaşıp blow-by gaz ile karışıp gaz kelebeğinde tekrar yoğunlaşarak buz oluşmasını engeller.  

• MazdaClubTR
      Yazan: MazdaClubTR
      Aktif Hava Kelebeği Sistemi

SKYACTIV-G ve i-ELOOP bulunan Mazda3 (BM)'de bulunan aktif hava kelebeği sisteminin şu temel fonksiyonları vardır ;
      Kelebekleri kapalı tutarak motorun ısınma süresini kısaltır ve aşırı motor soğumasını engeller. Bu, yakıt ekonomisinin yaklaşık %1 oranında geliştirilmesine katkıda bulunur.

Ön tampon alt ızgaradan giren hava akışı istenmeyen türbülanslara sebep olur ve bu türbülanslar sürüş sırasında araç hava direncini arttırır. Sistem kelebekleri kapatarak motor bölmesine giren hava akışını azaltır ve hava direncinin iyileştirilmesini sağlar.

Aktif Hava Kelebeği Açık
      Aktif Hava Kelebeği Kapalı
      Araç etrafındaki Hava Akışı
      Motora Giren Hava Akışı

Buna ek olarak, araç sürülürken kelebeği kapatarak ve radyatör içinden geçen hava akışının bir bölümünü engelleyerek, motor daha hızlı ısınır. Bu aynı zamanda yakıt verimliliğini arttırmaya ve kabin kompartımanının konforunu yükseltmeye de katkıda bulunur.

Aktif Hava Kelebeğinin Çalışması

Aktif hava kelebeği, birden fazla kanattan oluşan, açılıp kapanabilen veya belli bir açıya ayarlanabilen kelebek tasarımındadır. Bu şekilde hava akışı engellenebilir veya radyatöre ve kondansatöre yönlendirilmesi sağlanabilir.
      Aktif hava kelebeği üç konum için programlanmıştır :
      0° (tamamen kapalı)
      66° (tamamen kapalı konumdan 66° derece açık
      90° (tamamen açık)

Aktif Hava Kelebeği Tamamen Açık 90o
      Aktif Hava Kelebeği Tamamen Kapalı 0o
      Aktif Hava Kelebeği Açık 66o
      Kelebek Kanadı
      Fan
      Radyatör
      Kondansatör
      Aktif Hava Kelebeği Sistemi

Sisteme elektrik gelmediğinde sistem tamamen açıktır.
      Çalışma şartları uygun olduğunda, kelebek kanatları tamamen kapanarak hava direncini iyileştirir ve/veya motor ısınmasını destekler.
      Daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebek kanatları 66° konumuna getirilir ve hava akışı sürüş sırasında kondansatöre ve radyatöre yönlendirilir

Ana Fonksiyon

Aşağıdaki şartların tamamı sağlandığında araç, kelebeği tamamen kapatır:
      Araç hızı 140 km/s'in altında olduğunda
      Motor soğutma maddesi sıcaklığı 100°C'den az olduğunda
      A/C sistemi normal yük altında olduğunda

Koruma Fonksiyonu

Koruma kontrolü, daha yüksek bir soğutma performansı gerektiğinde kelebekleri 66° konumuna açar.

Motor Koruma Fonksiyonu

Motor soğutma maddesi sıcaklığı fazla yüksek olduğunda (116° C'nin üzeri) veya motor yağı sıcaklığı aşırı yükseldiğinde, araç, motoru korumak için kelebeği 66° konumuna açar

ATX Koruma Fonksiyonu

Araç bazı durumlarda da ATF sıcaklığının aşırı yükselmesini engellemek için kelebeği 66° konumuna açar (kontak kapanana kadar).

Gaz Kelebeği Koruma Fonksiyonu

Hava sıcaklığı çok düşük olduğunda (-5° C den küçük ) motor yağı sıcaklığının hızla artması gaz kelebeğinde buzlanmaya sebep olabilir. Bunun önlemek için sistem kelebeği i 66° konumunda tutar .
      Bu konuma getirilerek motor yağının sıcaklığının ani artması sonucu krank muhafazası içindeki sıvının buharlaşıp blow-by gaz ile karışıp gaz kelebeğinde tekrar yoğunlaşarak buz oluşmasını engeller.

• kursadnart
      Yazan: kursadnart
      Bazı arkadaşlarımın tasarımına hayran oldukları bu makinanın performansını da görmek istemelerinden kaynaklı tahrikleri neticesinde trafiğe kapalı ve oldukça güzel ve geniş kaymak gibi bir yolda; 2013 Ford Focus (1,6 lt benzinli 125 HP, atmosferik,6 ileri otomatik), 2014 Mercedes A-200 (1,6 lt benzinli 156 HP, turbo 7 ileri otomatik) araçlar ile 500 mtlik bir performans denemesi yaptık. Ben A200 ün iki boy (yaklaşık 10 mt) gerisinde kalırken , focusta benim 2 boy gerimde kaldı. Yani skyactive motor ve şanzımanın beklenen performansı ve ataklığı vermediğini kimse iddia edemez, aksine oldukça iyi ve beklentimin üzerinde bir performans sonucu diyebilirim. Özellikle A200 gibi oldukça iyi performansa sahip bir araca bu kadar direnebileceğini düşünmemiştim. Ayrıca bu test sonucu benim aracım 21,9 lt tüketim gösterirken, focus 22,8 lt , mercedes ise 23,5 lt tüketim gösteriyordu. Yani asıl rakibimiz focus hem performans olarak hemde tüketim olarak mazda 3 ün gerisinde kaldı.
    • Bikes44
      Yazan: Bikes44
      Arkadaşlar geçen hafta aldığım 15 metrelik silikonlu (4mm) akvaryum hava lastiğini kapı iç fitillerinin içine geçirerek dış ses yalıtımını %15-20 gibi bir oranda arttırdım. Yeni Mazda3 alıp da ses konusunda benim gibi hassas olan dostlar varsa tavsiye ederim. Sadece 15TL bir masraf ve yarım günlük emek ile aracınıza %10 ile %20 arasında bir ses yalıtımı sağlayabilirsiniz. Ben ziebart'a dünyanın parasını vermekten vazgeçtim. Bu tarz küçük müdahalelerle yalıtımı iyileştirmeye bakıyorum.

Kapı içi fitillerimizde zaten halihazırda 10 cm aralıklarla küçük delikler bulunuyor. Bu sayede fitilinize zarar vermeden veya yırtık&delik v.s. açmadan bu hortumu içeri sokabilirsiniz.

Ancak bu uygulama sadece dışarıdaki gürültüye karşı (yanınızdaki kamyon, yolda çalışan bir iş makinası veya korna sesleri v.s.) izolasyon sağlar. Davlumbazlardan gelen yol sesine veya motor&eksoz sesi ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ayrıca kapıların kapanışı da daha tok bir hâl aldı. Buda yalıtımın yanı sıra güven hissini de cidden arttırdı diyebilirim. Herkese iyi forumlar...

• asavasgultekin
      Yazan: asavasgultekin
      Merhaba

Mazda 3 power aracımda vitesin önünde bulunan 'PASSENGER AIRBAG' lambası devamlı yanıyor.
      Yolcu koltuğu boş olsa da dolu olsa da bu uyarı beyaz ışıklı olarak yanmakta.

Sizin araçlarınızda da böyle midir?

Adana'daki test aracında da bu şekilde ama yurtdışı sitelerdeki kullanım kılavuzuna göre ön yolcu koltuğu dolu iken sönmesi gerektiğini düşünüyorum.

Aynı araçtan olan arkadaşlar bilgi verebilir mi lütfen?

• Yeni Oluştur...