Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Buji Değişimi Hakkında

shewa
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sayın shewa bahsi geçen ve de sayın yed in önerdiği buji, lpg li araçlar için üretilmiş bir yan ürün, yani direk mazda servisinin kullanacağı ve de önereceği buji değil, servis orijinal benzinde kullanması gereken bujiden başkasını önermez ve de takmaz, size önerim sizde orijinal alıp kullanın, servisten parça sorduğunuzda sizden şase no sorup aracınıza tam uygun olanı söler servisler.

Sayın NoooFearrrr haklısın elbet ancak Sayın yed arkadaşımız kullandığı IFR6E-11 bujisini ısı değerinin 6 olması sebebiyle lpg bujisidir diye açıklamış. Benzinlide ise IFR5E-11 olan modeli kullanılabilmektedir. Servise ben iridyum buji taktırmak istiyorum dediğimde zaten öncelikli olarak benim şase no bilgim ile sorgulama yaparak araç fabrika çıkışında üzerinde ne tür buji olduğuna bakıcam dedi. Sistemden baktığında ise araçta fabrika çıkışı iridyum değil normal NGK BKR5E-11 bujisi varmış dedi. Önerdikleri bujide bahsettiğim üzere Denso sk16pre-11 bujisidir. Peki şimdi orjinal dersek servisin söylediği gibi araç fabrika çıkışı üzerinde olan BKR5E-11 mi orjinal oluyor yoksa servis çalıştığı markayı değiştirmiş ve bunu takıyoruz dediği mi orjinal oluyor ??? Diğer taraftan NGK nın bujisine eşdeğer olarak önerdiği iridyum bujilerde BKR5EIX-11 ve IFR5E-11 bujileridir. Bütün bu bujilerde boyut bakımından uyum sorunu yoktur.Hepsi bu değerlerdedir.

Thread Size: 14mm - Hex Size: 5/8" (16mm) - Reach: 19mm (3/4").

Boyutsal olarak aracımızın 14mm x 19mm (16mm Hex) kriterlerine uyan bu bujilerin arasında kullanılan başlık materyali farklılık göstermektedir. Açıklarsak ;

7mYl8L.jpg

NGK BKR5E-11  Topraklama Elektrodu : Nikel  Merkez(Orta) Elektrodu : Nikel

NGK BKR5EIX-11  Topraklama Elektrodu : Nikel  Merkez(Orta) Elektrodu : İridyum

NGK IFR5E-11    Topraklama Elektrodu : Platinum  Merkez(Orta) Elektrodu : İridyum

DENSO SK16PRE-11  Topraklama Elektrodu : Platinum  Merkez(Orta) Elektrodu : İridyum

Aşağıdaki tabloda nikelin platinuma olan bazı üstünlükleri dolayısıyla ngk ürettiği nikel-iridyum olan BKR5EIX-11 bujisini performans ve yakıt dostu olarak tanımlanıyor. Diğer buji IFR5E-11 ise performans ve yakıt bakımından BKR5EIX-11 e nazaran kötü olmasına rağmen uzun ömürlülüğü bakımından diğerlerinden sıyrılmaktadır.

Bujide kullanılan materyallerin özellikleri

DXEQk3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

shewa arkaşımıza hassasiyetinden ve nezaketinden dolayı teşekkür ederim.

Nooofeaaar arkadaşımıza da buji konusuna olan ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

NGK IFR5E-11 orijinal ürün (eywallah kabulumuz zaten) fakat benim aracımdan neden NGK BKR5E-11 çıktı ? hadi ikiside ngk ikisininde tırnak açıklığı 1.1 diyelim peki

Neden mazda servisi orijinal Mazda DENSO SK16PR-E13 orijinal ürününü yani 1.3 milim açıklığa sahip ve IFR5E11 ve BKR5E11!e göre mantıksal olarak daha düşük performans verecek bir buji takıyor? benzinlide fark göstermeyebilir 0.2 milimlik bir artış ama 10 birim benzin yerine 12 birim LPG yakacak bir buji ateşlemesi için aralık ne kadar kısa olursa LPG ateşlemesi o kadar kısa oluyor yani verimli bir işleyiş oluyor LPG de özellikle silkeleme-tekleme vb alt devir problemleri olmaması için...

NGK IFR5E13 orijinal gözüküyor ama alternatifi olarak NGK IFR6E-11 (yan ürün değil bizzat benzinlide de alternatif olarak kullanılabilecek ) benzinlide de daha performanslı olan bir ürün olarak nitelendiriyor.

Hatta NGK LPG1 diye ürettiği (NGK İngilterenin mazda3 için tavsiye ettiği fakat NGK Almanyanın Mazda3 için LPG1 Tavsiye etmediği yerine IFR6E yi önerebildiği gerçeği de göz önünde iken) IFR6E den daha pahalıyken yurtdışı yorumlarında bile düşük fiyatına göre daha performanslı bir ürün olarak nitelendirdiği gibi konuları uzmanlarından dinlemiş bir olarak paylaştım.

en başından da söylediğim gibi  herkes tercihinde hürdür.

Benim ne herhangi bir markadan ne de herhangi bir kimseden en ufak beklentim olmadığı için; objektif olarak burada sadece bilgi ve tecrübe paylaşımı (bila bedel) yapmaya çalışıyorum.

(yoksa benim elde ettiğim bilgi ve tecrübeyi herkes benim kadar maddi/manevi kaynak

harcayarak zaten elde edebilir! ki ben bunun aksini iddia etmediğim gibi; denemek isteyen olursa da hangi firmalarla ve kimlerle irtibat geçtiğim vb.  yol haritasını da paylaşabilirim.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

biraz önceki yazıyı yazarken shewa arkadaşımızın tablolarını ve ilave bilgilerini görmemiştim.

ama orada da ikinci tabloya baktığınızda

BL kasa için yani 2009 sonrası modeller için

önerilen

NGK IFR5E13 iken benim aracımdan BK kasa yani 2009 öncesi model bujisi çıkmış durumda (ya mazda hata yapıyor ya benden önceki sahibi 24bin km de almıştım değiştirdi bilmiyorum.)

ben NGK Türkiye satış ve teknik temsilcisi ile görüştüğümde NGK IFR5E13 ama lpg varsa tavsiyemiz IFR6E11 dir demişti. hem ısı direnci 5 ten 6ya yükseliyor hemde  tırnak aralığı 1.3 ten 1.1 e  düşürmek suretiyle LPG de hissedilir performans artısı oluyor demişti.

İngiltere NGK ve Almanya NGK arasındaki uygulama ve öneri farklılıklarını yani çelişkiyi de çok yadırgamamak lazım çünkü; bu ekte de göreceğiniz üzere BK kasa Eski mazda için kullanılan buji satırının sonunda LPG1 öneriliyor (ki benim BL kasamdan BK bujisi çıktı)

BL kasa buji satırının sonunda da IFR6E11 öneriliyor. bu tablodaki farklılık gözden kaçan nokta zaten.

post-7872-14169529873_thumb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda servis uygulamalarını tartışmak anlamsız, geçenlerde buji ile alakalı bir konu vardı orada mazda 3 lerin bazılarının iridyum bazılarının ise normal düz buji ile üretildiği belirtilmiştir, öncelikle takacağınız bujinin cinsini belli etmek gerek, iridyum takacaksanız zaten sayın yed fotosunu ve de kodunu paylaştı bende baktığımda doğru buji olduğunu ifade ettim, normal takacaksanız NGK'ın bkr5e-11 olan bujisini takmanız gerektiği e aşikar demem oki normal buji ile iridyumların kodlarını karıştırmayın ve  beraberinde lpg uyum bujilerini hiç karıştırmayın, bu arada iridyum bujilerde tırnak aralığının pek önemi yoktur, bunuda eklemiş olayım.

Diyeceğim şu  NGK bkr5e-11, aynı nitelikte  Denso k16pru-11

İridyum olarakta-  Denso sk16pr-e13  kullanabilirsiniz ama dikkat ediniz üstteki denso düz buji alttaki iridyum olan , sondaki 13 e takılmayınız yazdığım gibi çoğu iridyum tırnak aralığı sabittir, iridyumda bu fark birşey ifade etmez

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Bugün antalya mepaz mazda yetkili servisini aradım. Ellerinde orijinal buji olduğunu her hangi bir markası bulunmadığını takımının 30 TL olduğunu söylediler. Orjinallerin markası yok mu? Fiyat gayet makul geldi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orjinal bujinin tırnak aralığı 1.1 mm ancak lpg için 0,2 mm daratlamk iyi oluyo ben iridyum buji kullanıyordum ancak lpg ile öyle denildiği gibi 50-60 bin falan gitmedi 30-35 bin arasında bujiler bitti takımını 160 tl ye almıştım şu an servisten aldığım normal buji kullanıyorum takımını 20 tl gibi bir rakama aldım öyle gidişi ve yakıtda da bir fark göremedim . lpgli, mazda 3 kullanırken iridyum bujiye gerek yok bence hem maliyet yüksek hemde ömür çok kısa normal buji her halükarda 10 bin kmyi deviriyor tırnak aralığını daraltıp kullanmak en mantıklısı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Mazda 3 2010 BL kasa 58 binde aracım,38binde almıştım ben,havalar ısınınca bende de ufaktan teklemeler yapıyor.Buji değiştirmek hiç aklıma gelmedi açıkcası :) Aracım lpg'li şimdi ben hangi buji takımını almalıyım bana direk link verirseniz sevinirim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...
28.05.2015 at 13:17, akif can :

Mazda 3 2010 BL kasa 58 binde aracım,38binde almıştım ben,havalar ısınınca bende de ufaktan teklemeler yapıyor.Buji değiştirmek hiç aklıma gelmedi açıkcası :) Aracım lpg'li şimdi ben hangi buji takımını almalıyım bana direk link verirseniz sevinirim 

merhaba, bu linkten resimlerde ki ürünü aldım ben, geçen ay sipariş verdim, henüz elime ulaştı. İndirimli 35 dolara almıştım, şu an 42.50 dolar olmuş.  Ülkemiz de tekinin fiyatı 52 TL. Buradan bakabilirsiniz. forum da aramalarda çıkması için buji ngk bkr5eix - 11

edit:  bu eleman da 30 dolara satıyor, orjinal mi bilmiyorum, belirtilmemiş.

IMG-20151214-WA0000.jpg

IMG-20151214-WA0001.jpg

IMG-20151214-WA0002.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba, 2011 m3 buji değiştireceğim. ngk lpg bujisini tak dedi lpg takan ancak aracıma uygun lpg kodu bulamadı öğrenecek arayacak artık nereden öğrenecekse. ben de ngk ya mail attım ancak geri dönmedi.

servis 20bin lik buji takmış, başka servisi aradım usta orjinali iridyum olan onu kullan dedi. kod numaraları verdi ZJY618110 VE DENSO SK16PR-E13 dedi. ürün bulma araçlarından da sadece ngk IFR5E13 ulaştım.

Lpg bujisi mi taktırayım orijinal denso mu? Lpg bujisi taktıranlar fark hissetti mi?

Diğer taraftan bosch lpg bujileri nasıldır? Usta çin mallarına bulaşma dedi, önceki aracıma aldığım ngk normal buji Fransız çıkmıştı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben orijinal bujiden yanayım. 20bin km götüren bujilerden alın kullanın. Paranız çoksa iridyum da kullanabilirsiniz. Orijinali ifr5e11 diye hatırlıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

aracım 2014 benzinli. yukarıda yazılanlardan anladığım kadarı ile  "NGK 7994 IFR5E-11 Laser Iridium Plug" uygun sanırım. Aşağıdaki linkten sipariş vermeyi düşünüyorum. yakın zamanda ABD ye gideceğim için kendim getireceğim. kargo ve gümrük sıkıntı olmaz inşallah.

https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9780 (iridyum)

https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9311 (normal)

iridyum uygun değilse normal mi almalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ypbr :

aracım 2014 benzinli. yukarıda yazılanlardan anladığım kadarı ile  "NGK 7994 IFR5E-11 Laser Iridium Plug" uygun sanırım. Aşağıdaki linkten sipariş vermeyi düşünüyorum. yakın zamanda ABD ye gideceğim için kendim getireceğim. kargo ve gümrük sıkıntı olmaz inşallah.

https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9780 (iridyum)

https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9311 (normal)

iridyum uygun değilse normal mi almalıyım?

Ben 2. Nesil mazda 3 otomatik lpgli aracımda yeni değiştim. Ngk bkr6e11 kullanıyorum, n11 den 8 tl ye aldım. Takdir sizin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
14.12.2015 at 16:35, quiteguide :

merhaba, bu linkten resimlerde ki ürünü aldım ben, geçen ay sipariş verdim, henüz elime ulaştı. İndirimli 35 dolara almıştım, şu an 42.50 dolar olmuş.  Ülkemiz de tekinin fiyatı 52 TL. Buradan bakabilirsiniz. forum da aramalarda çıkması için buji ngk bkr5eix - 11

edit:  bu eleman da 30 dolara satıyor, orjinal mi bilmiyorum, belirtilmemiş.

IMG-20151214-WA0000.jpg

IMG-20151214-WA0001.jpg

IMG-20151214-WA0002.jpg

2 yılı aşkın süredir kullandığım NGK iridyum bujilerle ayrılık vakti geldi.

Sanırım bir 35.000 km rahat devirdik. (LPG'li araçlarda tavsiye edilen değişim aralığı 30.000 km)

Yalnız, son zamanlarda ne yakıt tüketiminde ne de performans olarak eski tadı yok bu yüzden bir de 0242236571 kodlu Bosch İridyum bujileri deneyeyim dedim. En uygun fiyata şuradan sipariş verdim, indirim kuponuyla 4 tanesi 94 TL'ye geldi 10-15 TL de işçilik veririm 30.000 km kafam rahat olur. 

Aliexpresste bu ara adam gibi buji satıcısı yok, orijinal denilen çoğu ürünün bile %99'u fason bilginiz olsun. 

N11.com da ki satıcı çok ilgili hemen aracın model motor bilgilerini almak için aradı, üründe mutabık kaldık.

Daha öncede bahsi geçmişti bu konuların ama aşağıda ki veri tablosu için sıvı LPG'li araçta ben yine soğuk buji ve iridyum diyorum.

Tek düşündüren nokta 0.70 elektrot aralığı, o da bosch da standart gibi bir şey. Umarım bir bildikleri vardır.  

mazda 3 bosch iridium.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boschun bujiler bugün,geldi, hemen sanayinin yolunu tuttum.

Ngklar işlerini gayet iyi yapmışlar. 

İlk resim bosch iridyum.

IMG-20170419-WA0011.thumb.jpg.dd8b23bb60ba6be4088114106fd6f320.jpg

IMG-20170419-WA0009.jpg

IMG-20170419-WA0008.jpg

IMG-20170419-WA0007.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
15.04.2014 at 11:26, yed :

o kadar uzun yazmışız ki eklentileri unutmuşuz üst mesajda

post-7872-141695298708_thumb.jpg

Merhaba bu bujiyi 2011 mazda 3 1.6 da kullanabilirmiyim acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

1 yıldır sıralı sistem lpg de kullanıyorum buji değişimine ihtiyaç var mıdır 27bin km ne tip buji tavsiye edersiniZ Bosh marka olabilir mi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Turgay Y :

1 yıldır sıralı sistem lpg de kullanıyorum buji değişimine ihtiyaç var mıdır 27bin km ne tip buji tavsiye edersiniZ Bosh marka olabilir mi

Bir önceki konunuz gibi, forumda mevcut ortak konu başlığının altında birleştirilmiştir. Buradan devam edebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...