Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Buji Değişimi Hakkında

shewa
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Lpg’li araçlarda bkr6e-11 kullanıp 20bin km sıkıntısız kullanan var mı? Ya da bkr5e-11 kullanıp 20 bini sorunsuz deviren var mı? Boşuna 6e almayalım. 

Bu arada ilk sayfada verilen buji kodlarının anlamına göre 6 yüksek ısı için değil, düşük ısık için. Yüksek ısı 4,3 diye numaralandırılmış

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

52 dakika önce, tansu87 :

Lpg’li araçlarda bkr6e-11 kullanıp 20bin km sıkıntısız kullanan var mı? Ya da bkr5e-11 kullanıp 20 bini sorunsuz deviren var mı? Boşuna 6e almayalım. 

Bu arada ilk sayfada verilen buji kodlarının anlamına göre 6 yüksek ısı için değil, düşük ısık için. Yüksek ısı 4,3 diye numaralandırılmış

Aynen öyle Tansu. 6 sı benzinli 5 lpg için. Ben ngk  bkr5e-11 kullanıyorum. 20bin 1.1 mm açıklıkla kullandım sıkıntı yaşamadım. Şimdiki 20bin de dolmak üzere, bunu da 0.8mm ye ayarlanmış şekilde kullandım. Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
9 saat önce, Mutlu Tekir :

BKR6E11 var bende.

5e’ler de gayet yeterli sanırım. Ama bilgi amaçlı bu tablodaki sıcaklık okumasını nasıl yapıyoruz? Heat range demiş. Sıcaklık aralığı numara düştükçe sıcak ortama dayanaklı mı yoksa numara düştükçe buji daha çabuk ısınıyor, ısıya dayanıksız anlamı mı çıkıyor?

Kendi sorumu cevapladım. Numara yükseldikçe sıcaklığa direnç artıyor. Ama ilk etapta ters algılanıyor, çok da haksız değilim :)

soğuk buji; burun porseleni daha kısa olan bujilere deniyor ve sıcaklığa dayanımı daha fazla oluyor. 6e kullanmak çok daha mantıklı  çünkü bujiler kontrol dışı sıcaklığa çıkınca istem dışı ateşlemeler yapabiliyormuş  

2F8DF4E7-D757-43B7-8CA6-3421766E4233.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar kafam rahat etsin diye aracın bujilerini değiştirmek istiyorum. Aracım 105.000'de LPG'li. Anladığım kadarıyla lpg li araçlar için iridyum bujiye gerek yok. BKR5E-11 almayı düşünüyorum. Şu an takımı 65 TL civarı, iridyumlar ise 400 küsür. 

Sormak istediğim asıl konu ateşleme açıklığını 1.1 den 0.8 getirince bariz bir getirisi oluyor mu? 1.1 mm bujiyi 0.8 mm ye birşekilde sıkıştırıp ölçerek mi daraltıyorsunuz ve eğer daraltılırsa başka bir ayar yapmaya gerek var mı? (Aracın beyini veya LPG beyininden ateşleme, zaman ayarı vs.)

İş yerimde mengene ve dijital kumpas var. Özel bir metod gerektirmiyorsa kendimde daraltabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Akuma :

Arkadaşlar kafam rahat etsin diye aracın bujilerini değiştirmek istiyorum. Aracım 105.000'de LPG'li. Anladığım kadarıyla lpg li araçlar için iridyum bujiye gerek yok. BKR5E-11 almayı düşünüyorum. Şu an takımı 65 TL civarı, iridyumlar ise 400 küsür. 

Sormak istediğim asıl konu ateşleme açıklığını 1.1 den 0.8 getirince bariz bir getirisi oluyor mu? 1.1 mm bujiyi 0.8 mm ye birşekilde sıkıştırıp ölçerek mi daraltıyorsunuz ve eğer daraltılırsa başka bir ayar yapmaya gerek var mı? (Aracın beyini veya LPG beyininden ateşleme, zaman ayarı vs.)

İş yerimde mengene ve dijital kumpas var. Özel bir metod gerektirmiyorsa kendimde daraltabilirim.

Tırnak aralığını değiştirmek ateşleme anı süresini de değiştirir. Sorun olmasın? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, tansu87 :

Tırnak aralığını değiştirmek ateşleme anı süresini de değiştirir. Sorun olmasın? 

Acaba benmi yanlış anladım. @Mutlu Tekir  "Şimdiki 20bin de dolmak üzere, bunu da 0.8mm ye ayarlanmış şekilde kullandım" yazmış yukarıda. Ona istinaden sordum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Akuma :

Acaba benmi yanlış anladım. @Mutlu Tekir  "Şimdiki 20bin de dolmak üzere, bunu da 0.8mm ye ayarlanmış şekilde kullandım" yazmış yukarıda. Ona istinaden sordum.

Avansı değiştiriyor. Tırnak azalınca daha erken ateşleme oluyor. Eğer oktan yüksek değilse vuruntuya yol açabilir. Lpg için 0.8 e ayarlanmıştı ama motor sesi açısından tavsiye etmiyorum. His açısından da hissedilemeyecek kadar az bir fark var. 0.8 e ayarlanınca lpgde düşük devirlerdeki tork biraz daha fazla. Ama o sese değmez diye düşünüyorum. bkr6e11 kullanıyorum ben.

Ucunu temiz bir yüzeye hafifçe vurup daraltıyorsunuz (ucu eğiyorsunuz), ardından ise filler ile istediğiniz ölçüdeki yaprağı sokarak açıyorsunuz. Bu kadar. Kumpasla olmaz maalesef. Filler yoksa hiç dokunmayın.

eğer daraltılırsa başka bir ayar yapmaya gerek var mı? (Aracın beyini veya LPG beyininden ateşleme, zaman ayarı vs.)

aracın beynine ya da lpg beynine müdahale edemezsiniz zaten.  Avans ayarı zaten motorun beyninde kodlanmıştır haritası. Lpg beyni ise sadece yakıt püskürtmeyi ayarlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Akuma :

O zaman pek de gerek yok. BKR5E-11 taksam yeterli herhalde. 20.000 km sonra tekrar değiştiririz.

Bkr5e-11 olması gerekeni veriyor zaten. Devirli kullanıyorsanız 6e daha uygun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, tansu87 :

Bkr5e-11 olması gerekeni veriyor zaten. Devirli kullanıyorsanız 6e daha uygun. 

Devire bağlı değil ki, sen 2000 ile dip gaz yokuş çık bak sıcaklık nerelere geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mutlu Tekir :

Devire bağlı değil ki, sen 2000 ile dip gaz yokuş çık bak sıcaklık nerelere geliyor.

Dip gaz yapmıyorum ki hiç :) benim sürüş tarzıma göre katalizör sıcaklığı yokuşta hiç 800-900 ün üstüne çıkmıyor. 20bin km boyunca sakin kullanımda buji yüksek sıcaklığa daha az süre maruz kalmayacağı için bence 5e olur. Periyodikte 5e leri çıkarınca bakacağım zaten bunu kontrol için

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar merhaba

BKR6e-11 sipariş verecektim, satıcı irtibata geçti araca uyumlu mu diye. Şase numarasından baktığında dediki;

Sizi için iridyum buji takılması lazım standardı budur dedi. Bende lpg li araçta iridyum bujinin 30-35 bin km dayandığını, çok fark etmediğini, konuda tecrübeli BKR6e-11 kullanan arkadaşlar var dedim. O da iridyum olmazsa aracınız fazla yakar çekişi düşer dedi.

Fazla yakması konusunda tecrübesi olan var mı. Bence biraz teorik konuştu gibime geliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Akuma :

Arkadaşlar merhaba

BKR6e-11 sipariş verecektim, satıcı irtibata geçti araca uyumlu mu diye. Şase numarasından baktığında dediki;

Sizi için iridyum buji takılması lazım standardı budur dedi. Bende lpg li araçta iridyum bujinin 30-35 bin km dayandığını, çok fark etmediğini, konuda tecrübeli BKR6e-11 kullanan arkadaşlar var dedim. O da iridyum olmazsa aracınız fazla yakar çekişi düşer dedi.

Fazla yakması konusunda tecrübesi olan var. Bence biraz teorik konuştu gibime geliyor. Tecrübe edeniniz varmı. 

Alakası yok. İridyum buji ile daha az yakması gibi bir durum olmaz. Lpgli araçta Adem usta iridyum bujiyi önermiyor hatta. Ben aracım lpgli diye bkr6e11 bir miktar daha sıcak buji kullanıyorum. En ufak sıkıntı yaşamadım. n11 den siparişi verin geçin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Akuma :

Arkadaşlar merhaba

Fazla yakması konusunda tecrübesi olan var mı. Bence biraz teorik konuştu gibime geliyor. 

Ağzı olan konuşuyor memlekette. Ona de ki iridyum buji nedir? Isı dayanımı yüksek buji nedir? Lpg ile ilgili neler biliyormuş da yorum yapıyormuş. Bakalım neler biliyormuş hakkında. Oradan anlarsınız sallıyor mu yoksa bilerek mi konuşuyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, tansu87 :

Ağzı olan konuşuyor memlekette. Ona de ki iridyum buji nedir? Isı dayanımı yüksek buji nedir? Lpg ile ilgili neler biliyormuş da yorum yapıyormuş. Bakalım neler biliyormuş hakkında. Oradan anlarsınız sallıyor mu yoksa bilerek mi konuşuyor. 

Doğru söylüyorunuz. Belki daha pahalı olanı satmak istoyrdur :) . Zaten ben durumu anlatırken hıhı hıhı demesinden ne kadar anladığı ortaya çıkıyor. 

İyiki bu forum var, iyi ki sizler varsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüketım ve çekişte bir fark görmedım ben. İkısını de kullandım. 

Ama şöyle bısey var Malıyet hesabı yapsak

1 takım ırıdyumla 60-70  bın gıtsen,  4 takım normal tip bujıye denk gelcek.

İridyum malıyetı 400 tl + 50 tl  (işçilik) 450 tl malıyetımız olur

Normal tipte 4 kez degıscegı ıcın 4 kez ıscılık verılcek yanı;

65 tl + (4x50=200tl işçilik yapar) = 265 tl

Günün kazananı  Normal tip  😂🤣🤣

Yalnış oldu 65 x4 olcak bi de 😅

460 tl oluyor Normal tıp

Yani Günün KAzananı Yok İkisi de aynı kapıya çıkıyor :D

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş