Jump to content

Otomatik Mazda3 İçin Şanzıman Yağı Önerisi?

Guest msone26
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

17.04.2014 at 16:48, msone26 :

Öncelikle yorumlarını esirgemeyen tüm arkadaşlara çok teşekkürler :clap::clap:

Aracı aldığımdan bu güne aracın kılavuzunu temin etmeye çalıştım. Yeri gelmiş iken hiç üşenmeyip kılavuzunu çoğaltmam amacıyla bana gönderen  reallaz61 kullanıcı abimize teşekkürler.

Kılavuzda;

Otomatik Şanzıman  Yağı:ATF M-V (bknz. sy 10-4)  yazmaktadır.

Araç şuada 84 bin küsürde NoooFearrrr  abi aracı 73.000 de aldım yani yağın değişip değişmediği konusunda hiç bir fikrim yok. Şuan için hiç bir sıkıntı yok ama olmayacağının garantiside yok.

Apojitsu arkadaşın açmış olduğu yazı bana çok yardımcı oldu saolasın kardeşim. Mobile yönlenmem bu yazıdan ve benim bildiğim; binek araçlarda mobilin iyi olması nedenindendir.

Farklı yağ kullanımı ile ilgili kursadnart arkadasın yazısıda çok mantıklı bir bakış açısı. İki ayrı ürün illaki viskoziteleri farklılık gösterebilir. Tork konvektöründeki  yağa kadar değiştiren birinin yazısını hiç okumadım. Evo Mazda servisinden fiyat alan usta  4 lt yağ fiyatı aldı ki Evo servis çalışanı "3 ila 3,5 arası gider 4 lt almanız daha iyi" dedi. Bu da demek oluyoki gerek tork konvektörü gerek radyotördeki yağa servisin bile ulaşabildiklerini sanmıyorum. Hadi ulaştı diyelim 4 değil 7 lt demeli ki kılavuzda; Otomomatik Şanzıman Yağı satırında belirtilmiş (bknz. sy. 10-4)

Bu durumda tek seçenek kalıyo ki NoooFearrrr  abinin tavsiyesi. Yanlız bir konuda yanılıyorsun abi servisin 1lt yağı 50,00 tl mobilin ise (Samsunda bulamadım.) internet fiyatı 56,00 tl.

Nasipse ayın 26-27 sinde Trabzona gideceğim (Samsunda servis yok) adnan otomotive gidip yağ hakkında son kararımı vereceğim. Tabi ellerinde ATF M-V varsa.

Sizin kullandığınız yağ pahalıymış demek  ben ATF dextron II koydum çünkü benim araba bu yağı kullanıyor, geçen ay yaptırdım bakımları bende,  o konuda haklısınız kusura bakmayın yağ farkını düşünmeden ezbere bir ifade olmuş, aracınızın yağıın değiştiğini sanmıyorum büyük olasılıkla orijinal yağıdır, tabii karar sizin bir servise danışın, bu arada oto şanzıman yağ değişim aralığı kullanım klavuzunda yazmıyormu , incelemeniz iyi olacaktır hemde bilgi netleşir.

Alıntı

aynı değil bildiğim kadarıyla ama çoğunun markası aynı. jatco marka ama modelin farklı olması şanzıman yağınında değişik olması manasına gelmiyor. benim bildiğim 2003 sonrası üretilen tüm mazdaların otomatik vitesleri atf m-v gereksinimlerinde yağ kullanılması gerekiyor. kullanma kılavuzundan kontrol edilerek teyit edilebilir...

Aynı fikirdeyim, bilgilenmek için sormuştum, eyvallah.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin kullandığınız yağ pahalıymış demek  ben ATF dextron II koydum çünkü benim araba bu yağı kullanıyor, geçen ay yaptırdım bakımları bende,  o konuda haklısınız kusura bakmayın yağ farkını düşünmeden ezbere bir ifade olmuş, aracınızın yağıın değiştiğini sanmıyorum büyük olasılıkla orijinal yağıdır, tabii karar sizin bir servise danışın, bu arada oto şanzıman yağ değişim aralığı kullanım klavuzunda yazmıyormu , incelemeniz iyi olacaktır hemde bilgi netleşir.

İnceldim Abi zaten;

Periyodik bakım Planında her 3 yıl yada 60 bin km de "K" denilmiş.

K: Kntrol ediniz, temizleyiniz, tamir ediniz, eğer gerekiyorsa değiştiriniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yapılması gerekende bu zaten , servis en doğrusunu yazmış,  daha önce yazdığım gibi herşeyin bir raf ömrü var , zaman olarak 3 yıl, km  olarak ta 60.000 km  çok ideal bir değişim aralığı,  artık mevzu netleşti, çokta iyi oldu.

Ayrıca gene sölüyorum çevrenizde oto şanzıman servisi varsa makine ile değişebilirisiniz hem yağ ziyan olmaz hemde %100 lük yenileme sağlamış olursunuz, tabii güvenilecek bir yer olmalı makinaya rasgele yağı basıp şanzımana doldurmamalı youtubede videolar var bakıız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağ konusunda sıkıntı çekerseniz aşağıda linkini verdiğim, ankaradaki özen ticaretten tereddütsüz sipariş verebilirsiniz. yüz yüze görüştüğüm insanlar. internet üzerinden almak istemezseniz de hesaplarına havale/eft geçip ürünü isteyebilirsiniz. fiyatı uygun. bende değişimde buradan almıştım yağı. internetteki fiyata aldanmayın. 40 tl'ye veriyolar yağı...

http://ozenticaret.com.tr/asp/product/2899/Mobil-1-Synthetic-ATF-1Lt

alternetif olarakta aşağıdaki linki tercih edebilirsiniz...

http://www.turkoilmarket.com/Mobil-1-Synthetic-Atf-1-Litre,PR-954.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağ konusunda sıkıntı çekerseniz aşağıda linkini verdiğim, ankaradaki özen ticaretten tereddütsüz sipariş verebilirsiniz. yüz yüze görüştüğüm insanlar. internet üzerinden almak istemezseniz de hesaplarına havale/eft geçip ürünü isteyebilirsiniz. fiyatı uygun. bende değişimde buradan almıştım yağı. internetteki fiyata aldanmayın. 40 tl'ye veriyolar yağı...

http://ozenticaret.com.tr/asp/product/2899/Mobil-1-Synthetic-ATF-1Lt

Turkoil markette görüşmüştüm ellerini yoktu. özen ticareti değerlendireceğim saolasın kardes.

alternetif olarakta aşağıdaki linki tercih edebilirsiniz...

http://www.turkoilmarket.com/Mobil-1-Synthetic-Atf-1-Litre,PR-954.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yapılması gerekende bu zaten , servis en doğrusunu yazmış,  daha önce yazdığım gibi herşeyin bir raf ömrü var , zaman olarak 3 yıl, km  olarak ta 60.000 km  çok ideal bir değişim aralığı,  artık mevzu netleşti, çokta iyi oldu.

Ayrıca gene sölüyorum çevrenizde oto şanzıman servisi varsa makine ile değişebilirisiniz hem yağ ziyan olmaz hemde %100 lük yenileme sağlamış olursunuz, tabii güvenilecek bir yer olmalı makinaya rasgele yağı basıp şanzımana doldurmamalı youtubede videolar var bakıız.

Abi youtubeyi karıştırma YASAKKKK  :2funny: :2funny: :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi youtubeyi karıştırma YASAKKKK  :2funny: :2funny: :2funny:

Unutmuşum , ama bilgi için bazen, kısa süreli,  yasak ihlali gerekebilir.  :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tork konvertorundeki yagi bosaltmaniz icin sanzimani indirmeniz gerekiyor. Bu durumda da saglikli bir yag degisimi yapmak istiyorsaniz yag degisimini 1000km araliklarla 2 kere yapin , hatta yagi degistirmeden once otomatik sanziman temizleyici katki koyarsaniz daha etkili olur.

Mazda 3 icin kullanma klavuzunda yazan yagi belirtiyorum

Otomatik Sanziman Yagi : ATF M-V

CVT(Devamli Degisken Sanziman Yagi) : Mobil CVTF 3320

4 vitesli otomatik sanziman toplam yag kapasitesi : 7.0 L

Burada dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle araciniza icinden cikandan fazla yag koymayin , yag basinci cok artacai icin sanziman kararsizlasiyor ve vites gecisleri anormal duruma geliyor.

Ayrica icindeki yagi kesinlikle ve kesinlikle arac sicakken bosaltin , hatta bosalttiktan sonra arac calisir haldeyken vitesleri oldugu yer gezdirin icinden bir miktar daha yag cikacaktir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana kalırsa yağ boşaldıktan sonra aracın çalışması ve de vites geçişleri yapmak sakıncalı olur, ben tavsiye etmiyorum.

Oto viteslerde yağ çubuğu var ona göre ayarlanmalı yağ miktarı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mercedes servisi , Peugeot servisi vs vs cogu yerde boyle yapiyorlar , mesele yag miktarini ayarlamak degil icinde kalan yagdan bir miktar daha fazla disariya cikmasini saglamak , bu sekilde hicbir sorunda olmuyor merak etmeyin ben kendi otomatik aracimizda da bu sekilde degistiriyorum.

Ayrica her otomatik sanzimanda yag cubugu yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2006 model Mazda 3 otomatik şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Servisten dün süzgeç sipariş ettim 182,00 TL. Gerek formda gerekde internetten yaptığım araştırmalarda bir tek mobil 1 SHC synthetic üzerinde durmaktayım.

Varmı başka tavsiyesi olan?

http://www.motul.com/tr/tr/products/recommendation

multi atf yazıyor servis ikmal 3lt kuru ikmal 5 litre imiş. dextron önermem senkromeç denen parçaları bozuyormuş. bu arada motul subarunun resmi yağıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ seçimi konusunda mobili düşünürken 2 altarnatif daha çıktı. Yorumlarını esirgemeyen arkadaşlara çok teşekkürler :clap: :clap:

Yağın değiştirme usulü biraz kafa karıştırıcı ki burdan şu sonucu çıkarttım; işten anlayan uzman bir usta bulma konusunda bir hayli uğraşmam gerekecek...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mercedes servisi , Peugeot servisi vs vs cogu yerde boyle yapiyorlar , mesele yag miktarini ayarlamak degil icinde kalan yagdan bir miktar daha fazla disariya cikmasini saglamak , bu sekilde hicbir sorunda olmuyor merak etmeyin ben kendi otomatik aracimizda da bu sekilde degistiriyorum.

Ayrica her otomatik sanzimanda yag cubugu yok.

Diğer markalarda nasıl değişildiğini önemsemiyorum, sadece oto şanzımanda aynı motorda olduğu gibi yağsız çalışmasının ve de pompanın boş çalışmasının gereksiz ve şanzımana zarar vereceğini düşünüyorum, boşalacak 100 gr yağ içinde değmez bu riske girmeye, zaten daha önce yazdığım gibi makinayla tamamı rahatlıkla değiştirilebiliyor, yok ise eğer,  iki kez değişip %75 ini yenilersiniz, benim yaptığım gibi , tercih kullanıcılarındır tabi ki,  yağ çubuğu benim 1991 model aracımda olduğu için , diğerlerinde de olduğunu düşündüm , eğer çubuk yok ise sizin öneriniz uygulanması gereken yoldur.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer markalarda nasıl değişildiğini önemsemiyorum, sadece oto şanzımanda aynı motorda olduğu gibi yağsız çalışmasının ve de pompanın boş çalışmasının gereksiz ve şanzımana zarar vereceğini düşünüyorum, boşalacak 100 gr yağ içinde değmez bu riske girmeye, zaten daha önce yazdığım gibi makinayla tamamı rahatlıkla değiştirilebiliyor, yok ise eğer,  iki kez değişip %75 ini yenilersiniz, benim yaptığım gibi , tercih kullanıcılarındır tabi ki,  yağ çubuğu benim 1991 model aracımda olduğu için , diğerlerinde de olduğunu düşündüm , eğer çubuk yok ise sizin öneriniz uygulanması gereken yoldur.

Yağ çubuğu benim arabamda var. Hatta arabayı ilk aldığımda motor yağı diye şanzıman yağına bakıyodum "Allah Allah bu arabanın yağı ne kadar temiz" diyodum. Cahillik işte :2funny: :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
26350c554df85df2372b58b2eb0068a0.jpg kitapcikta bir azan yagin disina cikmanizi tavsiye etmem mazda 3 icin otomatik sanzuman yagi m-v dir litresi yaklasik 40 tl civari ben sanzuman icindeki filitre ile beraber degistim 4 litre aldi ona gore sipariste bulunabilirsiniz
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...