Jump to content

Otomatik Mazda3 İçin Şanzıman Yağı Önerisi?

Guest msone26
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracınız kaç km'deydi değiştirdiğinizde? Bir de konulan yağın markasını hatırlıyor musunuz?

160.000 de değiştim mazdanın orjinal yağı atf m-V koyuldu
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatik şanziman için "Dexelia- Atf" orijina bu her yerde bulunmuyor yetkilve özel Mazda servislerinde var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Arkadaşlar merhabalar,

Mazdaclub'a yeni kayıt oldum ve bi kaç sorum olacak

Yaklaşık 1,5yıl önce 2010 model mazda 3 HB 1,6 imperssive modelini satın aldım araç otomatik. 90.000 km oldu ve şanzuman yağını değiştirmek istiyorum. Eskişehir ve Bursa servisleri ile görüştüm 2 farklı şanzuman yağı söylediler ve kafam çok karıştı. Eskişehir servis," mazda dexelia atf m v" Bursa servis ise "mobil" şanzuman yağını önerdi.

Sizlerden şanzuman yağını değiştiren var ise sizce ne yapmalıyım? Şanzuman Yağı değişiminde filitre değişiyor mu? Servisler dışında önereceğiniz yer varmı? En son olarak yağın tam olarak boşalması gerektiği, aksi halde sistemde kalan yağ ile tam randıman alınmadığı ve bi çok sorun çıkabilir die nete gördüm ve mutlaka makine ile değişmesi gerekliliği yazıyor ne dersiniz?

Syg,

Halil Aslan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar Halil, Eskişehir servisin önerdiği Mazda'nın da önerdiği Otomatik şanzıman yağı ( Automatic Transmission Fluid ) ATF ismi de buradan geliyor. Bunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Mobil hakkında bir yorum yapamayacağım özelliklerini bilmediğim için. Yapın tamamı derken zaten tork konvertörün içindeki yağ boşaltılmıyor bildiğim. Tümünü dedikleri maksimum 4 Lt dir diye biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Mobil 1 ATF Synthetic dışında ATF M-V standardını karşılayan ekteki yağ da hepsiburada'da mevcut. Ayrıca çok daha ucuz. 4 litrelik ambalajda 81 tl ye satılıyor.

http://www.hepsiburada.com/gulf-multi-vehicle-atf-4-lt-sentetik-otomatik-transmisyon-yagi-pm-otdlt35

http://www.gulf.com.tr/urun/gulf-multi-vehicle-atf

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mobil 1 ATF Synthetic dışında ATF M-V standardını karşılayan ekteki yağ da hepsiburada'da mevcut. Ayrıca çok daha ucuz. 4 litrelik ambalajda 81 tl ye satılıyor.

http://www.hepsiburada.com/gulf-multi-vehicle-atf-4-lt-sentetik-otomatik-transmisyon-yagi-pm-otdlt35

http://www.gulf.com.tr/urun/gulf-multi-vehicle-atf

M-V nin multi vehicle olduğuna emin misiniz? Ben yurtdışında M-V nin M-5 anlamında yazıldığını ve multi vehicle ların kullanılmaması gerektiğini okumuştum.

M-V aynı zamanda Mercon V standardı demek değildir bunu da belirteyim.

Ürünün açıklamalarında da mazdanın standardını karşıladığı yazıyor. Kullananların yorumları araştırılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben mesajımda M-V nin multivehicle anlamına geldiğini söylemedim zaten, öyle bir ifadem yok. Mercon V ile M-V aynı değildir onu da biliyorum. Multivehicle yazısına baksaydım Castrol ATF Multivehicle de uygun derdim ama onun Mazda M-V onayı yok. Gulf sitesinde Mazda M-V onayı olduğu yazıyor, ben isimlere değil onaylara bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Selamlar.

Clio3 Dizel aracımın bakımı için gittiğimde ustaya sormuştum, şanzıman yağı değişimini, "ömürlük" demişti. Belki bir süre sonra dipte mıknatıs üzerindeki tozları alırız, ama gerek yok demişti.

Okuyorum ki bu araçlarımızda belli bir dönemi var yağın. Bu fark neden? Farklı yağ cinsleri kullanıldığı için mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2010 model AT 105000KMde. Servis şanzıman yağının değişmesi gerektiğini yağ, süzgeç, işçilik  vs dahil 750TL tutacağını söyledi. Orijinal yağ kullanılması gerektiğini ısrarla vurguladı. Orijinal yağı (ATF M-V) piyasada bulunmadığına göre bu bakımı serviste yaptırmak zorunda mıyız? Mobil 1 Synthetic ATF için herkesin ortak görüşü uygun olduğu mudur? Yoksa bu bir risk midir? teşekkürler

Tavsiye edeceğiniz usta ya da özel servisler??? ilginiz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ATF M-V  nin eşdeğerini yurtdışı forumlardan araştıraiblirsiniz.  Mecrn V  değil.. dikkat edin..  

şöyle bir servis notu  buldum

DESCRIPTION Always be sure to use the correct automatic transmission fluid when replacing ATF. Using the wrong ATF may cause shift quality complaints or may even damage the transmission.

NOTE:

• ATF M-V (TYPE M5) IS NOT THE SAME FLUID AS MERCON®V ATF.

• ATF M-V (TYPE M5) HAS A GREATER VISCOSITY THAN MERCON®V ATF IN LOW TEMPERATURES.

• ATF M-V (TYPE M5) HAS A GREATER ANTI-JUDDER SPECIFICATION THAN MERCON®V ATF.

CAUTION:

• USING ATF OTHER THAN ATF M-V (TYPE M5) IN AUTOMATIC TRANSMISSIONS DESIGNED TO USE ATF M-V (TYPE M5) MAY CAUSE SHIFT QUALITY COMPLAINTS.

• USING ATF OTHER THAN MERCON®V IN AUTOMATIC TRANSMISSIONS DESIGNED TO USE MERCON®V MAY CAUSE TRANSMISSION DAMAGE.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.04.2016 at 15:14, Devrim Babacan :

Selamlar.

Clio3 Dizel aracımın bakımı için gittiğimde ustaya sormuştum, şanzıman yağı değişimini, "ömürlük" demişti. Belki bir süre sonra dipte mıknatıs üzerindeki tozları alırız, ama gerek yok demişti.

Okuyorum ki bu araçlarımızda belli bir dönemi var yağın. Bu fark neden? Farklı yağ cinsleri kullanıldığı için mi acaba?

Motor yağını da değiştirmeyelim o zaman. Isınıp soğuyan her yağ bozulmaya mahkumdur. Hidrolik yağları için de geçerlidir bu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Motor yağını da değiştirmeyelim o zaman. Isınıp soğuyan her yağ bozulmaya mahkumdur. Hidrolik yağları için de geçerlidir bu.

Ben de öyle düşünmek istiyorum, ama aracım 125bin'de. Ben de benim gibi hiç kimse yağı değiştirmedi ve halâ problemsiz çalışıyor. Tabii ki bu yarın da sorunsuz çalışacağı anlamına gelmez, ama yine de tuhaf bir şey.

Peki, tam sentetik bir yağ ise? Oradan da mı kurtarmıyor? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

46 dakika önce, Devrim Babacan :

Ben de öyle düşünmek istiyorum, ama aracım 125bin'de. Ben de benim gibi hiç kimse yağı değiştirmedi ve halâ problemsiz çalışıyor. Tabii ki bu yarın da sorunsuz çalışacağı anlamına gelmez, ama yine de tuhaf bir şey.

Peki, tam sentetik bir yağ ise? Oradan da mı kurtarmıyor? :)

E ben Mobil 1 tam sentetik motor yağı kullanıyorum, onu da değiştirmeyelim o zaman. :)
Motorun manuel şanzıman araca göre neden daha hızlı ısındığını düşündünüz mü hiç? Otomatik şanzıman soğutma sıyı da radyatöre gidiyor. Yükte olan basınca maruz kalan yağ hızlı ısınır ve motoru da hızlı ısıtır. 90 bin km. bile şanzıman yağı değişimi için çok geç, ben bir dahaki yağ değişimimi 50 bin km sonra yapacağım, yani 150bin km.de

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
04.06.2016 at 22:44, metushaley :

Şanzıman yağını Herterde değiştirttim. Yağ olarak servis Castrol Atf kullandı. 7 litrenin tamamı değiştirildi. 

7lt tamamen nasıl degıştırdı acaba,şanzımanımı açtılar yoksa makıne ılemı degiştirdiler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selamlar. 2005 Model Mazda 3 için şanzıman filtresini nereden bulabilirim. Bulunduğum şehirde servis yok. Link paylaşabilecek var mı rica etsem. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, firari3004 :

Selamlar. 2005 Model Mazda 3 için şanzıman filtresini nereden bulabilirim. Bulunduğum şehirde servis yok. Link paylaşabilecek var mı rica etsem. 

Yan sanayisini çeşitli sitelerde bulabilirsiniz. @quiteguide hocam galiba ford toptancısı internet sitesinde bulmuştu.

Orjinal olsun derseniz @dr_azoom Herter servis Asalet beyden temin edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...