Jump to content
Guest msone26

Otomatik Mazda3 İçin Şanzıman Yağı Önerisi?

Tavsiye Edilen Mesajlar

quiteguide

Bugün, 17k yapan Eneos Eco Atf sanziman yağını, yarım değişim yaptık. Kıvamında, kokusunda sorun yok, ama rengi baya koyulaşmış. Bir kaç haftaya bir kısmi değişim daha şart gibi.

El değmişken bütün solenoidleri & filtreyi de değiştirdik.

Solenoidler 181k yaptı, dirençlerini olcmedim ama bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, magnetik kısımlarında bolca balata tozu olması kuvvetle muhtemel. Temizleyip, yedek kulubesine çekeceğim.

İlk ve en önemli izlenim;

Auto modda, kick down yapınca 'premature band failure' denen erken vites geçişleri yok. 1. Vites devir 6000 rev. 60 km-2. Vites 110-115'e kadar sünüyor. En çok sevindiren durum da bu oldu.

IMG_20190618_115505.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
20 dakika önce, quiteguide :

Bugün, 17k yapan Eneos Eco Atf sanziman yağını, yarım değişim yaptık. Kıvamında, kokusunda sorun yok, ama rengi baya koyulaşmış. Bir kaç haftaya bir kısmi değişim daha şart gibi.

El değmişken bütün solenoidleri & filtreyi de değiştirdik.

Solenoidler 181k yaptı, dirençlerini olcmedim ama bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, magnetik kısımlarında bolca balata tozu olması kuvvetle muhtemel. Temizleyip, yedek kulubesine çekeceğim.

İlk ve en önemli izlenim;

Auto modda, kick down yapınca 'premature band failure' denen erken vites geçişleri yok. 1. Vites devir 6000 rev. 60 km-2. Vites 110-115'e kadar sünüyor. En çok sevindiren durum da bu oldu.

IMG_20190618_115505.jpg

2 tane selenoid mi değiştiniz? Orijinal mi taktınız? Bizim şanzımanda kaç selenoid var? Ben tork konvertör vites sistemini video anlatımını izledim. Sadece vites. Tork kısmını değil. Gezegen dişliler üst üste balatalar bilmem neler. 1-3, 4-6 çalışmaları falan. Anlamadım bir şey. Tam otomatik şanzıman gerçekten mühendislik harikası bir şey. Selenoidlere dönersek, ben de yağ değişiminde temizlik yaptıracam. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

6 tane solenoid var. Hepsini değiştirdim.

Orijinal, remanifactured deniyor bunlara. Temizliği yapılmış, çıkma ürünler.

Yine de buna güvenip, direk sök tak yapmıyoruz.

Değisimden önce direnç ölçümlerini soğuk(oda sıcaklığı)/sıcak(mikrodalga fırın) yaptım. İlk Testi geçtiler.

2. test ve en önemlisi basınçlı hava testi, solenoidlere, şanzıman sıvısı ile dolu ufak bir kabın içinde 3er saniyede bir 12 v veriyorsun, aynı anda 'off' moddayken emiş yaptıkları kısımdan basınçlı hava veriyorsun, diğer kısımdan hava sızdırmıyorlar, yağda hava kabarcilari olmamalı, hava kacirmadigina göre şanzımanın içinde çalışma ortamında, havadan daha kalın olan yağı da dolayısıyla, basınç da kacırmıyor. Bu testte sınıfta kalan solenoid olsaydı, onu değiştirmez es geçerdim, ellerine sağlık güzel temizlemisler.

Forscanden de baktım, çalışmalarında, herhangi bir sorun yok. Olsaydı, direk motor ikaz lambası ve AT ışığını yakardi.

Servislerde var mı bilmiyorum ama komple sete 5-10 k arası Turkish Liras çekerler heralde.

Lazım olur belki. Bulunsun.

US $93.27  12%OFF | 4F27E Transmission Shift Valve Solenoids Set Fit For Ford Focus Fiesta Mazda 2 3 5 6 CX7 PROTEGE Kit Genuine OEM 
https://s.click.aliexpress.com/e/bf3gqdfS

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
14 dakika önce, quiteguide :

6 tane solenoid var. Hepsini değiştirdim.

Orijinal, remanifactured deniyor bunlara. Temizliği yapılmış, çıkma ürünler.

Yine de buna güvenip, direk sök tak yapmıyoruz.

Değisimden önce direnç ölçümlerini soğuk(oda sıcaklığı)/sıcak(mikrodalga fırın) yaptım. İlk Testi geçtiler.

2. test ve en önemlisi basınçlı hava testi, solenoidlere, şanzıman sıvısı ile dolu ufak bir kabın içinde 3er saniyede bir 12 v veriyorsun, aynı anda 'off' moddayken emiş yaptıkları kısımdan basınçlı hava veriyorsun, diğer kısımdan hava sızdırmıyorlar, yağda hava kabarcilari olmamalı, hava kacirmadigina göre şanzımanın içinde çalışma ortamında, havadan daha kalın olan yağı da dolayısıyla, basınç da kacırmıyor. Bu testte sınıfta kalan solenoid olsaydı, onu değiştirmez es geçerdim, ellerine sağlık güzel temizlemisler.

Forscanden de baktım, çalışmalarında, herhangi bir sorun yok. Olsaydı, direk motor ikaz lambası ve AT ışığını yakardi.

Servislerde var mı bilmiyorum ama komple sete 5-10 k arası Turkish Liras çekerler heralde.

Lazım olur belki. Bulunsun.

US $93.27  12%OFF | 4F27E Transmission Shift Valve Solenoids Set Fit For Ford Focus Fiesta Mazda 2 3 5 6 CX7 PROTEGE Kit Genuine OEM 
https://s.click.aliexpress.com/e/bf3gqdfS

Bu testleri bizzat sen mi yaptın? Yani ürünü parçacılardan buldun ve teste tabi tuttun. Bravo valla. Peki mevcutlara yapsaydın hocam. Belki sorunları yoktu. Ya da selenoidler işlemden geçerek yenilenme olmuyor mu? Bir de bunları nevşehir’de mi yaptın?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Bütün sorulara 'evet'.

Çıkan solenoidlere de aynı testleri, işlemleri uygulayacagim, temizleyeceğim, ne zaman olur bilmiyorum, acelesi de yok. Ama bunu aracın uzerindeki bütün solenoidlere yapmak, aracın biraz yatması demek.

Motor/şanzıman mekanik bakımında meydana gelebilecek herhangi bir durumda Nevşehir'de guvendigim bir yer de yok.

Testleri yaptım, yağ ve solenoid değişimini Kayseri de ki ustama bıraktım.

Herkez kendi işini yapmalı. Bizimkisi merak, ama bu demek değil ki bir kalorifer radyatörü değişimi için elektrikciye, servise 1000 TL işçilik bayilacagim, komple ön konsolu sokturecegim.

Ukelalik olarak alma ama gerekli aletleri getir, şanzımanı & motoru indireyim, toplayayim sana. Sadece hobi amaçlı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

👏🏼  Bravo valla. Ben önce bilgisine güveneceğim sadece şanzımana bakan bir yer bulmalıyım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...