Jump to content
Guest msone26

Otomatik Mazda3 İçin Şanzıman Yağı Önerisi?

Tavsiye Edilen Mesajlar

SlayerX

Evet kısa bir serum ile enjektör ile teflonu baglayabildim.  103 derece olan Atf sıcaklığı şuan 87 89 derece arasında değişiyor. Sıcaklık kaç derece olmalı? Teşekkürler. 

20190807_183638.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
12 saat önce, SlayerX :

Evet kısa bir serum ile enjektör ile teflonu baglayabildim.  103 derece olan Atf sıcaklığı şuan 87 89 derece arasında değişiyor. Sıcaklık kaç derece olmalı? Teşekkürler. 

20190807_183638.jpg

60-70 derecelerde iken düz zemine çekip, yağ çubuğunda istenilen aralık kontrolü yapılmalı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SlayerX

Evet artık istenen seviyelere ulaştım, sonuçlar enteresan ama sonrasında radyatör su sıcaklığını hesaba kattigimizda uzun süreli çalışmada elde edilen sonuçlar mühendislik açısından gözüme normal gözüktü.

Mazda 3 2010bl özelinde konuşursam atf yağının soğuduğu radyatör, izlenimime göre aslında bir radyatör değil. Toplam 2 adet yağ 2 adet de motor suyu girişi/çıkışı var, dolayısı ile buna aslında su soğutmalı alüminyum heatsink de diyebiliriz. Bu bakışa göre motor suyu sıcaklığı 90 derecede fix ise siz şanzımana hiçbir yük bindirmeseniz bile şanzıman sıcaklığı belli bir t zamanda 90 dereceye ulaşacaktır. 

45 dakikalık sürüşümde şanzıman sıcaklığı exponansiyel bir şekilde 98 dereceye oturdu. Şanzımandan yağa, yağdan ise 90 derecelik suya ısı atıyorsanız el mahkum bu yağ 90 dereceden daha fazla bir sıcaklığa belli bir zaman sonra oturacak. Nitekim eve gelip parkedip belirli bir süre aracı stop ettirmeden rolanti P'de beklettiğimde sıcaklık 92 dereceye kadar düştü. Ama 1 saat sonra da ölçsem taş çatlasa minimumu, motor suyu sıcaklığından dolayı 90 dereceye eşitlenecek. Yanlışım varsa düzeltebilirsiniz 

Şuan fazla yağ çekmiş gibiyim, günlük olarak kontrol edip "fine tune" edeceğim. Aksi kıymetli bir bilgi olmadıkça mevzu benim için kapanmıştır. 

Yabancı mazda forumlarında 120 derecede aracın kendini korumaya aldığını ve 100 derecede korumanın geri kalktığı yazıyor. Ki çok mantıklı, otomotivde kullanılan elektronik elemanlar AEC Q101, Q102 standartlarına göre -40 +125 minimum çalışma kosullarına dayanıklı olmak zorundalar. Solenoidleri ve içerideki elektronik kontrol kartını korumak adına 5 derece marjin mantıklı. 

20190808_191532.jpg

Ek: ayrı radyatörlü soğutmada sıcaklık 90 Derece altına düşebilir ama bu durumda da viskozite düşeceğinden acaba mazda mühendisleri  yağı bilerekten 90 100 derece arasında tutmak istemiş olabilir mi diye de aklıma takılıyor. Ayrı şanzıman radyatörü olduğu söylenen 1. Nesil mazdalarla 2. Nesil mazdaların fn4a-el saha arıza oranlarını yüzdesel olarak karşılaştırmak lazım. 

Ek2: bugün şanzıman yağını 65 derece bandında olacak şekilde ayarladım. Tansu87 nin ayarına çok yakın ancak ondan çok daha az. 90 derecelerde de 65in üst sınır çizgisini geçmiyor ya da üç aşağı beş yukarı, 25 derecede ise sınırın 3 mm altında gibi. Dün fazla çektiğim durumda 98 99 100leri görsede sabah yağı optimuma çektikten sonra tüm gün agresif şehir içi + otoban kullanımda 95 96 dereceleri geçmedi. Bir ayar bu kadar hassas olmamalı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87

Total fluide xld fe’yi koyalı 1000km oldu. Yağ gerçekten çok önemli. Seviyeye de doğru olunca tadından yenmıyor. İlk çalıştırmada yağ soğukken bile geçişi asla hissettirmiyor. Çok çok yumuşak.

castrol dexron 6 koyduğumda bu hissi asla vermemişti. Soğukken veya bazı anlarda bariz yarı otomatik gibi atıyordu. Total’i tavsiye ederim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SlayerX

Açıkçası şanzıman geçişlerini yağ fazlalığında da, 100k yapılmış yağda da soğuk sıcakta hiç hissetmedim. Benim algıda sağırlaşmışlığım olabilir. Hatta anlayan birine aracı sürdürsem de sıkıntı varsa söylesin diye de düşünmüşlüğüm oldu. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...