Jump to content

1. Nesil Mazda3'ümle Sorunlarım Var :(

mustafa kanat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aralık ayında 113000 kmde ilk sahibinden sedan dynamic bir mazda 3 aldım forumda konusunu açmıştım aradan geçen 4-5 ayda arabayı o kadar çok sevdim ki vazgeçemiyorum

amma velakin beni rahatsız edecek 3-4 konu var

1.araba çok yakıyor şehir içi 10 lt şehir dışı hıza göre 6-7-8 lt ve lpg yok

2.ses olayı araba yol sesi alıyor lastikler ses yapıyor diye düşünüyorum lastiklerim yeni olmasa değiştireceğim

3. ses yalıtımı yapan firmalar var sonax gibi yaptırayım mı etkili olur mu yapan veya fikir verebilecek biri var mı etkili olur mu

4.arabanın v kayışı hiç değişmemiş bakımı yaptırırken usta değişmesine gerek yok dedi ama içim rahat değil ne tavsiye edersiniz

5.arabayı sabah ilk çalıştırdığımda 1 dakika kadar çıt çıt diye ses yapıyor sonra ısınınca düzeliyor sizce ne olabilir sebebi

6.egzostan sanki abarth gibi ses geliyor ama üst devirlerde sessiz çok tuhaf bir şekilde susturucudan dediler ama baktırmadım daha

bütün bu söylediklerimin ışığında kendi hesaplarıma göre 1500tl lpg işletmesi vs 300 tl v kayışı değiştirme 300 egzos 100 yese lastikler 800 yalıtım 500 toplam 3500 tl harcamam lazım ama hepsi keyfi olacak çünkü hafif pinpirikliyimdir

satsam 26 bin civarı bu kadar beğeneceğim bir araba yok satmasam kendimi biliyorum bu masrafları yapacağım

lütfen fikir verin ne yapayım veya siz olsanız ne yaparsınız saygılar sevgiler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınızı güle güle kullanın, söylediğiniz rakamlar normal, ya ayağınızı biraz gazdan çekecek sakin kullanacaksınız ya da lpg taktıracaksınız, karar sizin...

Araç yol sesi alır, buna alışın, müziği biraz açın, boşu boşuna dünyanın parasını vermeyin..

Sizin aracınızda triger kayışı yoktur,motor zamanlamaları zincir ile sağlanır.Ancak diğer üniteleri (Klima-Direksiyon Power vb.) çalıştıran tek bir kayış vardır.

Zincir sistemini değiştirmezsiniz, sadece 300.000 km ye yakın bir gergi ayarı vardır.Ancak diğer kayış genelde 90-110 bin km aralığında değişir.

Araçtan ilk çalıştığında metalik sesler gelmesi de çok normaldir, canınızı sıkmayın.... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aralık ayında 113000 kmde ilk sahibinden sedan dynamic bir mazda 3 aldım forumda konusunu açmıştım aradan geçen 4-5 ayda arabayı o kadar çok sevdim ki vazgeçemiyorum

amma velakin beni rahatsız edecek 3-4 konu var

1.araba çok yakıyor şehir içi 10 lt şehir dışı hıza göre 6-7-8 lt ve lpg yok

2.ses olayı araba yol sesi alıyor lastikler ses yapıyor diye düşünüyorum lastiklerim yeni olmasa değiştireceğim

3. ses yalıtımı yapan firmalar var sonax gibi yaptırayım mı etkili olur mu yapan veya fikir verebilecek biri var mı etkili olur mu

4.arabanın v kayışı hiç değişmemiş bakımı yaptırırken usta değişmesine gerek yok dedi ama içim rahat değil ne tavsiye edersiniz

5.arabayı sabah ilk çalıştırdığımda 1 dakika kadar çıt çıt diye ses yapıyor sonra ısınınca düzeliyor sizce ne olabilir sebebi

6.egzostan sanki abarth gibi ses geliyor ama üst devirlerde sessiz çok tuhaf bir şekilde susturucudan dediler ama baktırmadım daha

bütün bu söylediklerimin ışığında kendi hesaplarıma göre 1500tl lpg işletmesi vs 300 tl v kayışı değiştirme 300 egzos 100 yese lastikler 800 yalıtım 500 toplam 3500 tl harcamam lazım ama hepsi keyfi olacak çünkü hafif pinpirikliyimdir

satsam 26 bin civarı bu kadar beğeneceğim bir araba yok satmasam kendimi biliyorum bu masrafları yapacağım

lütfen fikir verin ne yapayım veya siz olsanız ne yaparsınız saygılar sevgiler

Aracınız hayırlı olsun.

1- Aracın yakıtı normal. C sınıfı 1.6 benzinli focus, astra, corolla vs hepsi aşağı yukarı aynı yakar.

2- Michelin primacy ile bir miktar azaltabilirsiniz ama yol sesi diğer c sınıflarında da mevcut. 2013 focusla 30km kadar dişli yolda yolculuk yaptım, dayak yemiş gibi oldum.

3-Ses yalıtımı yaptırma konusunu çok araştırdım hatta donanımhaberden sizde araştırın. Göreceksiniz ki psikolojik etkisi dışında ses yalıtımı boşa para harcama. Ben insanların yazdıklarına inanmadım kendim koltukların arkasını, bagaj sacının içini, aracın zeminini kaplattım. Hiç bir işe yaramadı. Üstelik sökülen malzemeleri geri takarken yer yer sorunlar oldu.

4- Aracın kayışlarını muhakkak değiştirin.

5- Bir fikrim yok. Ateşleme elemanlarının değişip değişmediğine bakın. Buji ve bobinlerde sorun yoksa zamanla alışırsınız.

6-Egzos sesi mazda araçların klasiği sayılır. Benim hoşuma giden bir egzos sesi. Bence susturucu delik bile olsa elletmeyin.

Bu masarafları yapmayı unutun bence. Ama atasözünde dendiği gibi, Deli ile zengin bildiğini yaparmış. Ne diyeyim:) Ama LPG dışındakilerin boşa masaraf olacağını unutmayın. Bence ileride çıkabilecek olası masraflar için paranızı kenarda tutun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik sesi için goodyear önderiyorum ama türkiyede bulunan bu serme asfalt dediğmiz yolda aracımız ses alıyor onun harici yollarda sorun yok.

yakıt gayet normal 1350 kg bir araç için şehir içi 10 lt iyi bence

evet egsoz biraz sesli aracın orjinal hali bu şekilde ama tatlı bir sesi var beni rahatsız etmiyor hoşumada gidiyor.

Lpg taktırın Brc Telefex prins tavsiye ederim bu sistemlerde sıkıntı yaşamazsınız

V kayışı benimde eski en kısa zamanda değiştirmenizi tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar 1. nesil Mazda 3 lerde kronik sibop yakma haslığı var. Bu araçta 60000km de de çıkabiliyor 160000 km de de.

Bunu anlamanın bir kaç yolu var.

*Öncelikle araç fazla yakmaya başlar.

*Sabah motor çalıştığında (otomatik jikle olduğundan yüksek devirde) aşırı bir titreme olur.

*Devir saati bazen 2000 ve 1000 devir arası yükselip alçalır.

*Araç çekişten düşmeye başlar.

*Kulağınızı hava filitre kapağına yaklaştırdığınızda belli aralıklarla patlama sesi gelir... :D

Bizzat yaşadım :) ve 1200 tl gibi bir masrafı vardır.... Bilginize...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

selam arkadaşlar;

bir kaç gündür, guzudan ayağımı gazdan çekince, ön konsoldan " tırrrrrrr" :-[ diye ses geliyor, durunca ses gelmiyor. Kaputu açıp sağa sola bakındım ama birşeyler bulamadım. sorun ne olabilr acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...