Jump to content

2009 Model Mazda6'ımla Sorunlarım Var

Brkcn54
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar foruma yeni aracımı alır almaz üye oldum fakat şuanda Mazda almasamıydım düşünceleri baş göstermeye başladı. Daha önceden üç adet Mazda 323 eskitmiş biri olarak markanın nasıl kalitede ve güvenilirlikte araç yaptığını ve konforunu biliyorum fakat aracımı aldığımdan beri Mazda 6 keyfi yaşayamıyorum.

Aracım 2009 Mazda 6 Exclusive 109bin kmde. Aracı eski sahibinden aldığımda 100000 ağır bakımı yapıldı ve 5000 km önce tüp takıldı diye söylediler İzmirde Mazda servisine gidicektim fakat uzun süre Mazda kullanmadığımız için servisler artık randevu veriyor en az 1 hafta sonra sıra gelir dediler ve aldığım kişilere güvendiğim için aracı göstermedim neyse İzmirden Sakaryaya geldikten sonra araç anormalleşmeye başladı.

Bütçeme göre temizliği yaptırdım ve kontrol için Mazda servisine gittim direksiyonum da sorun çıktı. Elektrikli direksiyon motorum da sorun varmış gerçekten de sağa dönerken yumuşacık olan direksiyon sola dönerken sertleşiyor. Forumda biraz araştırma yaptım ve aküden kaynaklanan bir sorun olabilir diye aküyü değiştirmeye karar verdim.

Aküyü ölçtürdüğüm de gerçekten akünün zayıf olduğunu farkettim ve Bosch marka aküyle değiştirdim fakat gel gelelim sorun aynı ve birde ustalar sağolsun aküyü birden sökünce araç kendini sıfırladı bütün ayarları gitti 4 cam otomatik olarak açılırken yeni aküden sonra sürücü tarafı otomatik açılma özelliğini kaybetti bagaj kapağı kendi kendine atmaya başladı kumandalar algılamamaya başladı ve farları off moduna aldığım halde sönmemeye başladı bütün arıza ışıkları yanıp sönmeye başladı.

Elektrikçi bi programla arızaları sildi fakat off modunda aracın ışıkları sönmüyor ve camlar otomatik açılma özelliğini kaybetti. Bu arada bu işlemler olurken yan dükkanda ki motor ustası gelip aracın motoruna baktı ve V kayışının çok eski olduğunu değiştirmem gerektiğini söyledi .

Tabi benim içime kurt düştü kesin 100bin ağır bakımı yapılmadı diye düşünmeye başladım. Akü olayı bittikten sonra hemen Sakarya da Landi Renzo servisine gittim ve burda da bir şok yaşadım. 5000 km önce tüp takıldı denilen araç tam 35bin km önce tüp takılmış ve her 10bin km de bir değişmesi gereken filtreler hiç değiştirilmemiş.

Moral olarak iyice düştüm ve Mazda servisine gittim fakat Sakaryada ki Mazda Bülbüller sağolsun hiç yardımcı olmadı. Aracıma daha önce serviste neler yapılıp yapılmadığını öğrenmek istedim verdikleri cevap ise olumsuz oldu. Sebebi aracın serviste işlem görmesi gerektiği ancak kayıt oluşturulduktan sonra bilgileri paylaşabileceklerini söylediler bu arada işçilik dahil değil sadece direksiyon kutusuna 3600 TL para istediler.

Mazda 6 dan önce 2008 Jetta vardı. Mazdayla bu aracı karşılaştırmak bile yanlış ve Mazda 6 yı çok iyi bir fiyata aldım...       

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

...(DEVAM) Ama Jettaya gözü gibi bakan ben Mazda da bu sorunları duyduktan ve bu kadar masraf çıktıktan sonra aracıma bakmak içimden gelmiyor ve aracımı doya doya kullanamıyorum. Şuan bu sorunlar sadece benim bulabildiğim sorunlar daha kim bilir ne sorunları var bilmiyorum. Sağolsun serviste hiç yardımcı olmuyor. MazdaClub forumu olarak sizden yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Ben bu arabayla ne yapacağım modundayım çıkmaza girmiş gibiyim. Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar. Şimdiden çok sağolun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

MazdaClub forumu olarak sizden yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Ben bu arabayla ne yapacağım modundayım çıkmaza girmiş gibiyim. Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar. Şimdiden çok sağolun.

Durumunuza üzüldüm. Anlaşılan aracı aldığınız kişiler dürüst satıcı değillermiş. 2.El oto pazarında malesef her türlü üçkağıtla karşılaşılabiliyor. Keşke aracı alırken expertize gösterseydiniz. Ama olan olmuş artık geçmiş olsun.

Forumda mutlaka yardım eden, yönlendiren olacaktır.

Size yakın diye söylemek istedim. Düzce'de özel bir servis var. Usta 92 yılından beri Mazda ustasıymış. Yakın çevre illerinden kendisine gelen çok araç var. Dükkanında yetkili serviste olan test cihazları olamayabilir ama usta Mazda'nın ehli biri, yolunuz düşerse uğramakta fayda olabilir.

Tekrar geçmiş olsun, kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Düzcede ki ustadan bir çok kişi bahsediyor ama nerededir telefonu varmıdır adres falan bilen varmı acaba ? Dediklerinize katılıyorum herkes birşey saklama telaşında madem arabana güvenmiyorsun sorun var neden saklama telaşındasın düşük fiyata sat ki sorunları halledelim ama nerde. Sözde herkes dürüst ama reel de maalesef durum kötü. Ustaya falan gitme durumuna gelince burda ki ustaları gördükten sonra yeniden ustaya gidermiyim bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Düzcede ki ustadan bir çok kişi bahsediyor ama nerededir telefonu varmıdır adres falan bilen varmı acaba ? Dediklerinize katılıyorum herkes birşey saklama telaşında madem arabana güvenmiyorsun sorun var neden saklama telaşındasın düşük fiyata sat ki sorunları halledelim ama nerde. Sözde herkes dürüst ama reel de maalesef durum kötü. Ustaya falan gitme durumuna gelince burda ki ustaları gördükten sonra yeniden ustaya gidermiyim bilemiyorum

Ahmet Usta - Ahmet OLTU 0536 579 68 50

Ben usta hakkıdaki yorumları duyunca ağır bakımlarını yaptırmak için yakın diye Bolu'dan Düzce'ye gittim. Sabahtan akşama kadar aracımın başında gözüm görerek yapıldı herşey. Usta da tam muhabbetlik biri aynı zamanda...

;D:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bi gitmek lazım o zaman abi. Valla yardımın için çok sağol Allah razı olsun içime su serptin inşallah sonuç iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bi gitmek lazım o zaman abi. Valla yardımın için çok sağol Allah razı olsun içime su serptin inşallah sonuç iyi olur.

Bak orda gördüklerimden ve duydukalrımdan bir anıda paylaşayım

Mazda'nın bir tane cip'i varmış modelini bilmiyorum ama, araçta motor arızası varmış. İstanbulda kimse aracı adam edememiş. Ahmet ustaya aracı götürmüşler. Usta depoyu fulle bir hafta sonra almaya gel aracı demiş. 1 hafta sonunda araç sahibi gelmiş; ilk sorduğu soru araç çalışıyomu demiş.  :) Ahmet usta bana cipin 2-3 gün tadını çıkardım diyodu  :)

Yine işim bitti akşam üzeri çıkmak üzereyken; İzmit'ten çekiçi üzerinde bir 626 geldi. Motor İzmitte yapılmış bir hafta içinde patlamış. Aracı sonra bu ustaya getirmişler yorum senin artık kardeşim kolay gelsin....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla helal olsun abi diyecek bişey bulamıyorum inşallah bende bu ustadan bi olay ve hikaye kendi aracım sayesinde edinebilirm. :D bakalım nasipse ilk işim Ahmet ustaya gitmek olucak çok teşekkür Allah razı olsun abi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bak orda gördüklerimden ve duydukalrımdan bir anıda paylaşayım

Mazda'nın bir tane cip'i varmış modelini bilmiyorum ama, araçta motor arızası varmış. İstanbulda kimse aracı adam edememiş. Ahmet ustaya aracı götürmüşler. Usta depoyu fulle bir hafta sonra almaya gel aracı demiş. 1 hafta sonunda araç sahibi gelmiş; ilk sorduğu soru araç çalışıyomu demiş.  :) Ahmet usta bana cipin 2-3 gün tadını çıkardım diyodu  :)

Yine işim bitti akşam üzeri çıkmak üzereyken; İzmit'ten çekiçi üzerinde bir 626 geldi. Motor İzmitte yapılmış bir hafta içinde patlamış. Aracı sonra bu ustaya getirmişler yorum senin artık kardeşim kolay gelsin....

O 626'nın hikayesini bi yerlerde okudum gibi... 8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla helal olsun abi diyecek bişey bulamıyorum inşallah bende bu ustadan bi olay ve hikaye kendi aracım sayesinde edinebilirm. :D bakalım nasipse ilk işim Ahmet ustaya gitmek olucak çok teşekkür Allah razı olsun abi

Senden Allah razı olsun kardeşim. İnşallah en kısa zamanda ve mümkün olduğunca düşük maliyette aracının sorunlarını giderirsin. İşin rast gelsin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeşim söylemeyi unuttum gitmeden önce ustayı bi ara istersen. Elinde yedek parça; ucuz, orta ve kaliteli olmak üzere 3 kalitede yedek parçası var. Ama senin aracın yeni bir araç. Parça gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorsan, kendi aracının parçası elinde olup olmadığını sorsan bence iyi olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gecmis olsun. Camlariniz icin olan cozumu soyleyeyim size...

Butun camlari kendi kapisi uzerindeki dugmeden yariya kadar indirin. Sonra her camda ayri ayri uygulayarak, 2 kademeli olan butona ikinci kademesinde basili/cekili tutarak cami kapatin ve cam kapandigi zamanda butonu birakmadan 5 saniye civari butonu kapatma pozidyonunda tutarak bekleyin. Bu 5 saniye icinde kapinin icinden çıt diye röle sesi duyacaksiniz. Duydugunuz zaman islem tamamdir...

Geri kalan farlar, isiklar vs sikintilariniz icinse yetkili servisin pc ile adaptasyon  yapmasi gerekmektedir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle geçmiş olsun..benzer durumları bende 626 ile geçen sene yaşamıştım..Çok ciddi ABS problemi, KM'nin 100bin düşürülmesi ve muayeneye ağır kusurdan dolayı girememek ve polislerden köşe bucak kaçmak gibi sorunlar yaşamıştım..

bir kere sorunlarınızı çok kafaya takıp arabanızdan soğumayın derim..araç ile ilgili bütün sıkıntılar parayla çözülebiliyor..ben çok emek ve zaman harcayıp bir sürüde strese girdikten sonra yaklaşık 3bin TL masraf yapıp aldığım fiyata arabayı elden çıkarmıştım..eğer satmasaydım birde motor sorunu çıkacaktı karşıma..benden arabayı alan arkadaş tek kuruş masraf yapmadan 4 ay bindi ve 1000 TL karla başkasına sattı..

usta olarak tavsiyem ikitelli sanayide "veysel oto" dur..Mazda çıkma parça dükkanı aslında..Buradaki 2 genç arkadaş eski mazda yetkili servis çalışanı..ayrılıp kendi işyerini kurmuşlar..Çıkma ve orjinal parça satıyorlar..kendileride montajını yapıyorlar..15 ay kullanılmayan ABS sistemini 3 tam gün mesai ile adam ettiler ve ABS ışığını söndürdüler..

umarım sorunlarınızı çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeş öncelikle geçmiş olsun. Akü değişimi sonrası otomatik cam sıkıntısını bende çektim. Mazda 3 kullanıcısıyım aynı tip mi bilmem ama camları aç sonra kapat düğmeyi bırakma 5 sn sonra bırak ve aç camlar otomatik açılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla değerli yorumlarınız için ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim özellikle camlar için. Dediğiniz gibi arabadan soğumak istemiyorum ama şuan öğrenciyim son senem ve okulu bitirir bitirmez işe girip bu arabayı adam edip binmek istiyorum yaklaşık iki yıl hayalini kurdum ama varmış demek ki bir hayır istediğim gibi olmadı. Artık bir şekilde naipse halletmeye çalışıcaz. Bu arada apojitsu abi arabanı çok beğeniyorum Allah nazarlardan saklasın iyi binmek nasip etsin :) çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla değerli yorumlarınız için ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim özellikle camlar için. Dediğiniz gibi arabadan soğumak istemiyorum ama şuan öğrenciyim son senem ve okulu bitirir bitirmez işe girip bu arabayı adam edip binmek istiyorum yaklaşık iki yıl hayalini kurdum ama varmış demek ki bir hayır istediğim gibi olmadı. Artık bir şekilde naipse halletmeye çalışıcaz. Bu arada apojitsu abi arabanı çok beğeniyorum Allah nazarlardan saklasın iyi binmek nasip etsin :) çok teşekkür ederim

Tesekkur ederim, sagolasin :hi: arabami bende sakaryada ki ilk sahibinden almistim. Hemsehri sayilirsiniz  8)

Senin sikintilarin oyle cok para harcanacak sikintilar degil. Camlari kendin halledeceksin. Direksiyon kutusu haric geri kalan islemler icin servise gidip adaptasyon yaptirman lazim. Direksiyonun elektrik motoru icinse cikma motorlara bak yada bu isin revüzyonunu yapan var mi onu arastir. Bu sekilde cok cok daha ucuza halledebilirsin...

Bu arada isim burakcan demi??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tesekkur ederim, sagolasin :hi: arabami bende sakaryada ki ilk sahibinden almistim. Hemsehri sayilirsiniz  8)

Senin sikintilarin oyle cok para harcanacak sikintilar degil. Camlari kendin halledeceksin. Direksiyon kutusu haric geri kalan islemler icin servise gidip adaptasyon yaptirman lazim. Direksiyonun elektrik motoru icinse cikma motorlara bak yada bu isin revüzyonunu yapan var mi onu arastir. Bu sekilde cok cok daha ucuza halledebilirsin...

Bu arada isim burakcan demi??

Camları birazdan halledicem abi ama dediğin gibi adaptasyon ve direksiyon için servise gitmem lazım. Bu arada servise gittiğimde direk pc ye bağlayıp mı adaptasyon yapıyorlar çünkü farlarımda sönmüyor off moduna aldığımda. Evet abi ismim burakcan. Bu arada facebook adresiniz falan varsa oradan daha detaylı konuşabiliriz sizede uyarsa

https://www.facebook.com/burakcan.araci

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Camları birazdan halledicem abi ama dediğin gibi adaptasyon ve direksiyon için servise gitmem lazım. Bu arada servise gittiğimde direk pc ye bağlayıp mı adaptasyon yapıyorlar çünkü farlarımda sönmüyor off moduna aldığımda. Evet abi ismim burakcan. Bu arada facebook adresiniz falan varsa oradan daha detaylı konuşabiliriz sizede uyarsa

https://www.facebook.com/burakcan.araci

Evet, pc ye baglayip adaptasyon yapiyolar veya yazilim yukluyolar. Sikinti nerden kaynaklaniyosa ona gore belli oluyo orasi...

Allah kismet ederse 40 gun kadar sonra dogacak olan oglumun adini burak koyacagizda, ondan sordum ismini :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...