Jump to content

2009 Model Mazda6'ımla Sorunlarım Var

Brkcn54
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yetkil servise götürdüm bakımları yapıldı. Aküsü tanıdık bi elektrikçide değişti ışıkların sürekli yanmasını sebebi Mazda 6 larda böyleymiş.Yani herhangi bir sorun yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
23 Nisan 2014 at 23:13, anamur :

aracınızın arızası elektrikli direksiyon motorundan kaynaklamıyor...öyle olsaydı direksiyon hep sert olurdu.....arıza direksiyon açı sensöründe.....değişince sorun düzelecek...2oo tl civarı olması lazım.....o kadar büyütmeyin...servis aracı pc ye bağladığı anda arıza çıkıyor zaten...tecrübeyle sabit....

Nerede yaptırdınız tavsiye edebilirmisiniz biryer. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Eşimin smart forfouru nda benzer bir sorun vardı. ..servis komple değişecek 4bintl dedi...özel servislerde ve kendimiz en sonunda arızayı bulduk..direksiyon kutusunun üzerinde sensörler var...bizim acı sensörü arızalanması tespit ettikten sonra çıkma bir direksiyon kutusunun sensörü yle sorunu çözdük. ..

Direksiyon motoru calusmiyor olsaydı her zaman sert olurdu.bir de motor zaten elektrik motoru...bazen kömürü bile bitmiş olabiliyor. ..iyice ona da bakmak lazım. .tamiri mümkün sonuçta basit bir elektrik motoru.....üzerinde sensörler var ..mesele onlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar Bugün Antalyadan aracımı aldım. Komputestte soktum aracın kaporta ve motorda (%90 çıktı ) sorun yok Yalnız mazda kullanan arkadaşlar bazı sorularım olacak sizlere.

Araç Full Depo benzin varken ( bu arada arç lpg li ) Lpg bitesiye kadar depo göstergeside min. seviyeye indi ve ışık bitti ve benzin alayım dediğimde depo fulldu. 25 liralık benzin aldı ...
Aracdan tüp kokusu geliyor.
Birde  araç frene bastıgımda hafiften titreme geliyor ( fren balatalarının oldugunu dusundum) ama araç sahibi yeni değiştirdiğini söyledi..
Birde Bu mazdaların direksiyonları sermi ? Mesela benzin deposunun yanın da kontagı actıgım zaman direksiyon simgesi geliyor ... Çalıştırdıgımda gidiyor. Ve Motor Arıza ışıgı yanıyor. Bunu compoteste sordugumda lpg den oldugunu soylediler. Bilgisi olan arakdaşlar yard. olabilirlerse sevinirim . Yarın Ankarada ustaya bakacam usta önerilerniz varmı.  ve sizce bunlar neden olablir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, engin06 :

Arkadaşlar Bugün Antalyadan aracımı aldım. Komputestte soktum aracın kaporta ve motorda (%90 çıktı ) sorun yok Yalnız mazda kullanan arkadaşlar bazı sorularım olacak sizlere.

Araç Full Depo benzin varken ( bu arada arç lpg li ) Lpg bitesiye kadar depo göstergeside min. seviyeye indi ve ışık bitti ve benzin alayım dediğimde depo fulldu. 25 liralık benzin aldı ...
Birde  araç frene bastıgımda hafiften titreme geliyor ( fren balatalarının oldugunu dusundum) ama araç sahibi yeni değiştirdiğini söyledi..
Birde Bu mazdaların direksiyonları sermi ? Mesela benzin deposunun yanın da kontagı actıgım zaman direksiyon simgesi geliyor ... Çalıştırdıgımda gidiyor. Ve Motor Arıza ışıgı yanıyor. Bunu compoteste sordugumda lpg den oldugunu soylediler. Bilgisi olan arakdaşlar yard. olabilirlerse sevinirim . Yarın Ankarada ustaya bakacam usta önerilerniz varmı.  ve sizce bunlar neden olablir.

Engin merhaba aracın tekrar hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanman dileği ile.

-Araç Full Depo benzin varken ( bu arada arç lpg li ) Lpg bitesiye kadar depo göstergeside min. seviyeye indi ve ışık bitti ve benzin alayım dediğimde depo fulldu. 25 liralık benzin aldı ...

Burada sorunun devamını getirmemişsin. Depo fulken nasıl 25 liralık benzin alabildi araç mı demek istiyorsun ? Eğer öyleyse yanıt şöyle..Tam ful yani silme doldurulmamıştır yakıt. Pompa atar atmaz sonlandırılmıştır depo dolumu. Ben özellikle uzun yola çıkacağım zamanlar, tabiri caiz ise neredeyse depo kapağına kadar dolduruyorum yakıtı.

İyi bir Lpg sevisi/ustasında gösterip kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Birde  araç frene bastıgımda hafiften titreme geliyor ( fren balatalarının oldugunu dusundum) ama araç sahibi yeni değiştirdiğini söyledi.

Yeni değişmişde olsa kontrol ettirmenizde fayda var. Disklerde yamulma olabilir.

Bu mazdaların direksiyonları sermi ?

Sürüş esnasında sert, park halinde ise daha yumuşaktır. Mazda severlerin otomobillerinde en sevdiği şey direksiyon ve aracın yol tutuşudur. Aracınız bir süre daha kullanın ve alışın. Ne dediğimi ilerleyen süreçte çok iyi anlayacaksınız. :) 

Mesela benzin deposunun yanın da kontagı actıgım zaman direksiyon simgesi geliyor ..

Kontağı ilk açtığınızda sayısını bende şu an bilmediğim bayağı bir kontrol ışığı yanıyor. Motoru çalıştırdığınızda da hepsi sönüyor. Motor çalışırkenki yanan ikaz/uyarı ışıklarını kontrol etmelisiniz.

Ve Motor Arıza ışıgı yanıyor. Bunu compoteste sordugumda lpg den oldugunu soylediler. Bilgisi olan arakdaşlar yard. olabilirlerse sevinirim . Yarın Ankarada ustaya bakacam usta önerilerniz varmı.  ve sizce bunlar neden olablir.

Size tavsiye aracınızı öyle bilmediğiniz güvenmediğiniz kişilere kurcalatmayın. Mazda kolay kolay bozulmaz ama..Ustayım diye geçinenler çok kolay bozarlar. Forumda Ankara'da servis/usta tavsiyeleri başlıklı konularımız mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg konusunda yazdığımız çözümlere bakınız. İlhan abi bu lpg arıza lambası konusunda uzunca bir yazı yazmıştım onu bir yere sabitleme imkanın var mıdır? Zealot un da yazdığı konuydu sanırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Mutlu Tekir :

Lpg konusunda yazdığımız çözümlere bakınız. İlhan abi bu lpg arıza lambası konusunda uzunca bir yazı yazmıştım onu bir yere sabitleme imkanın var mıdır? Zealot un da yazdığı konuydu sanırım. 

Olmaz olur mu @Mutlu Tekir sabitlerizde, konuyu önede çıkarabiliriz. Sadece senden ricam bana hangi konu/mesaj bağlantısını hatırlatman. Eğer mevcut konu dağılmışsa, konuyu bölüp yeni bir konu başlığı ilede bu işlemi yapabiliriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu konuda yazdıklarım olabilir ilhan abi mobilim şu an. Zealotun stft ltft konusunda yazdıkları da temel oluşturuyor. Güzel bilgiler. Bir de benim lpg hakkında soru cevap diye bir konum vardı o da eklenebilir.

Ek olarak şu yazım.

Geçmiş olsun. Forumlarda hep bahsediyorum ustanın ve lpg ayarının önemine ama çoğu kişi okumuyor bile. Rölantide 2 gazlayarak ayar yapılmaz. Yolda çeşitli sürüş koşullarında gerek dipgaz yaparak özenle bir ayarın yapılması gerekir.
Mazdalarımızın subapları hassas, aracın önceki akıllı! kullanıcısı öyle kullandıysa eğer subaplarda da sıkıntı olma ihtimali var. En iyisi hata kodunu öğrenmek, lpg tankından valfi kapatıp ardından aküyü sıfırlayarak 1-2 hafta benzinle gezmeniz.

Aracı benzine alsanız bile lpg ninayarsızlığının oluşturduğu trim ayarlarını hemen düzenleyemez, hata vermeye devam edebilir. En iyisi lpg tankından valfi kapatıp gaz akışını tamamen kesin ve aküyü sıfırlayın. En garantisi bu olur. Eğer bu işlemlere rağmen hala benzinde sürerken arıza lambası yanıyorsa evet sıkıntı ya subaplarda, ya bujilerde aranabilir. Yok sıkıntı çıkarmaz ise yolda ayar yapan çok iyi bir usta bulmanız gerekir ve hortum sisteminin tamamını yenilemeniz faydanıza olur. Kaçağı bulmakla uğraşasıya kadarkomple değişim daha garanti bir çözüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir, aslında tüm bu yazıları Bilgi Bankası'nda güzel bir dokümana dönüştürebiliriz senin adınla. Benzer bir çalışmayı aşağıdaki şekilde yapmıştık zamanında 

Yine bunun gibi bir doküman yapmak çok faydalı olur. Böylelikle sen de direk referans gösterebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...